Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 24, 2022

Lördagscup 2022 #9

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (3/0) 48 (27/21)
56%
125
2 Claes Östlund
Biljardklubben Diamanten
4 (3/1) 61 (35/26)
57%
100
3 Karl-Johan Söderberg
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
75
3 Rei Trulsson
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 46 (20/26)
43%
75
5 Leo Johannesen
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
60
Entry deadline Sep 23, 2022, 6:00 PM (local time)
Starts Sep 24, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (5 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Rankings Lördagscup 2022
Organizer Bjärnums Biljardklubb
Contact Dario Rakic (dariorakic@hotmail.com, 708336449) and Leo Johannesen (leo.johannesen@gmail.com, +46703431866)
More info
Från jan 2022 startar vi Lördagscupen som kommer att spelas i 11 omgångar på 11 månader med slutspel i december 2022. 16 bäst placerade spelare under säsongen kommer att deltaga i slutspelet.
Detta är en HCP-tävling som alla kan vara med i och handicapsystemet går efter Fargorate och tävlingsledningens egen åsikt för dem som är utanför Fargorate rankingsystem.

Anmälningsavgift 200 kr/omg fördelas på systemet:
75 kr till organisatören
75 kr till deltävlingspris (delas mellan 1:an och 2:an)
50 kr till slutspelet (delas mellan plats 1-5)
Under säsongen spelar man de deltävlingar man har tid med, poäng samlas till slutspelet.
För att var godkänd till slutspel måste man ha spelat minst två deltävlingar.
OBS! KONTANT BETALNING GÄLLER
Rankinglistan https://cuescore.com/ranking/L%C3%B6rdagscup+2022/11708152

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Karl-Johan Söderberg
Walk Over
 
2   
Denmark
Leo Johannesen
5
Sweden
Claes Östlund
5
Sat 11:08  Table 1
3   
Sweden
Rei Trulsson
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Victor Hellberg
 

Winners qualification

Race to 9
5   
Sweden
Karl-Johan Söderberg
6
Sweden
Claes Östlund
5
Sat 13:24  Table 1
6   
Sweden
Rei Trulsson
3
Sweden
Victor Hellberg
3
Sat 11:08  Table 2

Loser round 1

Race to 9
7   
Walk Over
Denmark
Leo Johannesen
 
8   
Walk Over
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 9
9   
Denmark
Leo Johannesen
5
Sweden
Rei Trulsson
3
Sat 13:24  Table 2
10   
Walk Over
Sweden
Karl-Johan Söderberg
 

Semi final

Race to 9
11   
Sweden
Claes Östlund
5
Sweden
Rei Trulsson
3
Sat 15:17  Table 2
12   
Sweden
Victor Hellberg
3
Sweden
Karl-Johan Söderberg
6
Sat 15:17  Table 1

Final

Race to 9
13   
Sweden
Claes Östlund
5
Sweden
Victor Hellberg
3
Sat 16:15  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants