Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 24, 2019

Koppeltoernooi 10 Ball ( poulesysteem )

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Thomas Vanbroekhoven / Huidji See
6 (6/0) 50 (38/12)
76%
2 Ralf Mrnka / Johannes Geihe
9 (6/3) 79 (49/30)
62%
3 Ronny Brocken / Noël Bruynooghe.
6 (6/0) 44 (33/11)
75%
3 Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns
7 (5/2) 65 (36/29)
55%
5 Davy Colman / Vincent Peemen
6 (4/2) 52 (27/25)
52%
5 Anthony Ibbanezz / Dylan Vyvyey
6 (5/1) 40 (30/10)
75%
5 Sean Dennis & Atong Wu
6 (4/2) 49 (25/24)
51%
5 Peter Knuever / Mitchel Knuever
6 (4/2) 43 (22/21)
51%
9 Dave Kuzee / Alexander Stabler
4 (1/3) 33 (13/20)
39%
Show more
9 Amedeo Durnez / Marino Cuffez
5 (3/2) 37 (20/17)
54%
9 Olivier Vandepitte / Michiel Yperman
6 (3/3) 50 (24/26)
48%
9 Bram Verleye / Nicolas van Parys
5 (3/2) 38 (19/19)
50%
9 John Haegmans / Joey Haegmans
5 (2/3) 38 (18/20)
47%
9 Arek Skorski / Arek Pach
4 (1/3) 33 (10/23)
30%
9 Perry Verheijen / Paul Verbruggen
5 (2/3) 35 (16/19)
46%
9 Adrie van Delft / Muhsin Yagli
5 (3/2) 42 (22/20)
52%
17 Joeri Van Den Broeck / Piotr Haraszczuk
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
17 Arie Schoones / Mick Schoones
4 (0/4) 26 (6/20)
23%
17 Eiminas Bulaitis / Kris Vanmechelen
4 (2/2) 28 (14/14)
50%
17 Christoph Mariën / Kenny Voets
5 (2/3) 35 (16/19)
46%
17 Ka Shing Lui & Ka Yu Man
4 (1/3) 33 (14/19)
42%
17 Martijn Meijerink / Rudy van der Veen
4 (1/3) 29 (11/18)
38%
17 Marcel Mouwen - Janice van Gastel
4 (1/3) 30 (13/17)
43%
17 Sonny Haegmans / Mika van Berkel
4 (1/3) 27 (11/16)
41%
17 Jan Mortele / Tamara Huyghe
4 (0/4) 28 (8/20)
29%
17 Rene Beijsens / Dennis Huiser
4 (1/3) 28 (13/15)
46%
17 Hakim Ouaassou / Ringo Gryson
4 (1/3) 29 (10/19)
34%
17 Jan Kesteloot / Dirk Maesen
5 (2/3) 41 (20/21)
49%
17 Eddy Vanden Broecke / Quinten Brack
4 (1/3) 29 (10/19)
34%
Starts Aug 24, 2019, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (29 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer Sport Pub Goes
Contact Vincent Peemen (Info@sportpub.nl, +31 0113-404043)
More info
Bij inschrijving graag koppelmaat vermelden in bericht toernooipagina cuescore.

Koppeltoernooi
Speltype 10 Ball
Poulesysteem, race naar 5
Top 3 naar SKO
Zaal open 10:00, start toernooi 11:00
32 Koppels, maximaal 40 koppels
Deelname kost € 25,00 p/k
100% Prijzengeld, bij 32 koppels, top 8 prijs
Alternate break, Magic Rack
Livescore met tablets
Livestream via Sport Pub Goes kanaal You Tube

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Adrie van Delft / Muhsin Yagli 4 3 0 1 19 14 5 0 0 0 0.576 3
2 Sean Dennis & Atong Wu 4 3 0 1 18 13 5 0 0 0 0.581 3
3 Davy Colman / Vincent Peemen 4 3 0 1 17 13 4 0 0 0 0.567 3
4 Rene Beijsens / Dennis Huiser 4 1 0 3 13 15 -2 0 0 0 0.464 1
5 Jan Mortele / Tamara Huyghe 4 0 0 4 8 20 -12 0 0 0 0.286 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ronny Brocken / Noël Bruynooghe. 4 4 0 0 20 5 15 0 0 0 0.8 4
2 Perry Verheijen / Paul Verbruggen 4 2 0 2 12 13 -1 0 0 0 0.48 2
3 Christoph Mariën / Kenny Voets 4 2 0 2 12 13 -1 0 0 0 0.48 2
4 Eddy Vanden Broecke / Quinten Brack 4 1 0 3 10 19 -9 0 0 0 0.345 1
5 Marcel Mouwen - Janice van Gastel 4 1 0 3 13 17 -4 0 0 0 0.433 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Amedeo Durnez / Marino Cuffez 4 3 0 1 15 11 4 0 0 0 0.577 3
2 Bram Verleye / Nicolas van Parys 4 3 0 1 15 13 2 0 0 0 0.536 3
3 Ralf Mrnka / Johannes Geihe 4 2 0 2 18 10 8 0 0 0 0.643 2
4 Hakim Ouaassou / Ringo Gryson 4 1 0 3 10 19 -9 0 0 0 0.345 1
5 Ka Shing Lui & Ka Yu Man 4 1 0 3 14 19 -5 0 0 0 0.424 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Anthony Ibbanezz / Dylan Vyvyey 4 4 0 0 20 2 18 0 0 0 0.909 4
2 Peter Knuever / Mitchel Knuever 4 3 0 1 15 12 3 0 0 0 0.556 3
3 Olivier Vandepitte / Michiel Yperman 4 2 0 2 14 16 -2 0 0 0 0.467 2
4 Sonny Haegmans / Mika van Berkel 4 1 0 3 11 16 -5 0 0 0 0.407 1
5 Arie Schoones / Mick Schoones 4 0 0 4 6 20 -14 0 0 0 0.231 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Vanbroekhoven / Huidji See 3 3 0 0 18 2 16 0 0 0 0.9 3
2 Dave Kuzee / Alexander Stabler 3 1 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 1
3 Arek Skorski / Arek Pach 3 1 0 2 9 17 -8 0 0 0 0.346 1
4 Joeri Van Den Broeck / Piotr Haraszczuk 3 1 0 2 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns 4 3 0 1 18 14 4 0 0 0 0.563 3
2 John Haegmans / Joey Haegmans 4 2 0 2 16 14 2 0 0 0 0.533 2
3 Jan Kesteloot / Dirk Maesen 4 2 0 2 16 15 1 0 0 0 0.516 2
4 Eiminas Bulaitis / Kris Vanmechelen 4 2 0 2 14 14 0 0 0 0 0.5 2
5 Martijn Meijerink / Rudy van der Veen 4 1 0 3 11 18 -7 0 0 0 0.379 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Belgium
Jan Mortele / Tamara Huyghe
Netherlands
Rene Beijsens / Dennis Huiser
Sat 11:23  Table 19
2-A   
Netherlands
Sean Dennis & Atong Wu
Netherlands
Davy Colman / Vincent Peemen
  Table 13
3-B   
Netherlands
Marcel Mouwen - Janice van Gastel
Netherlands
Perry Verheijen / Paul Verbruggen
Sat 11:23  Table 18
4-B   
Netherlands
Eddy Vanden Broecke / Quinten Brack
Belgium
Christoph Mariën / Kenny Voets
Sat 11:23  Table 12
5-C   
Belgium
Bram Verleye / Nicolas van Parys
Netherlands
Hakim Ouaassou / Ringo Gryson
Sat 11:23  Table 17
6-C   
Netherlands
Ka Shing Lui & Ka Yu Man
Belgium
Amedeo Durnez / Marino Cuffez
Sat 11:23  Table 6
7-D   
Belgium
Olivier Vandepitte / Michiel Yperman
Netherlands
Sonny Haegmans / Mika van Berkel
Sat 11:23  Table 16
8-D   
Netherlands
Arie Schoones / Mick Schoones
Belgium
Anthony Ibbanezz / Dylan Vyvyey
Sat 11:32  Table 7
9-E   
Belgium
Joeri Van Den Broeck / Piotr Haraszczuk
Netherlands
Thomas Vanbroekhoven / Huidji See
Sat 11:23  Table 15
10-E   
Netherlands
Dave Kuzee / Alexander Stabler
Poland
Arek Skorski / Arek Pach
Sat 11:23  Table 8
11-F   
Belgium
Eiminas Bulaitis / Kris Vanmechelen
Belgium
Jan Kesteloot / Dirk Maesen
Sat 11:23  Table 14
12-F   
Netherlands
John Haegmans / Joey Haegmans
Belgium
Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns
Sat 11:52  Table 12

Round 2

Race to 5
13-A   
Netherlands
Rene Beijsens / Dennis Huiser
Netherlands
Davy Colman / Vincent Peemen
Sat 13:37  Table 18
14-A   
Belgium
Jan Mortele / Tamara Huyghe
Netherlands
Adrie van Delft / Muhsin Yagli
Sat 12:09  Table 19
15-B   
Netherlands
Perry Verheijen / Paul Verbruggen
Belgium
Christoph Mariën / Kenny Voets
Sat 12:32  Table 7
16-B   
Netherlands
Marcel Mouwen - Janice van Gastel
Belgium
Ronny Brocken / Noël Bruynooghe.
Sat 12:31  Table 6
17-C   
Netherlands
Hakim Ouaassou / Ringo Gryson
Belgium
Amedeo Durnez / Marino Cuffez
Sat 12:41  Table 13
18-C   
Belgium
Bram Verleye / Nicolas van Parys
Germany
Ralf Mrnka / Johannes Geihe
Sat 12:42  Table 16
19-D   
Netherlands
Sonny Haegmans / Mika van Berkel
Belgium
Anthony Ibbanezz / Dylan Vyvyey
Sat 12:42  Table 15
20-D   
Belgium
Olivier Vandepitte / Michiel Yperman
Netherlands
Peter Knuever / Mitchel Knuever
Sat 12:42  Table 17
21-E   
Belgium
Joeri Van Den Broeck / Piotr Haraszczuk
Poland
Arek Skorski / Arek Pach
Sat 13:22  Table 15
22-E   
Netherlands
Thomas Vanbroekhoven / Huidji See
Netherlands
Dave Kuzee / Alexander Stabler
Sat 13:29  Table 19
23-F   
Belgium
Jan Kesteloot / Dirk Maesen
Belgium
Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns
Sat 13:36  Table 6
24-F   
Belgium
Eiminas Bulaitis / Kris Vanmechelen
Netherlands
Martijn Meijerink / Rudy van der Veen
Sat 12:18  Table 14

Round 3

Race to 5
25-A   
Netherlands
Davy Colman / Vincent Peemen
Netherlands
Adrie van Delft / Muhsin Yagli
Sat 16:15  Table 15
26-A   
Netherlands
Rene Beijsens / Dennis Huiser
Netherlands
Sean Dennis & Atong Wu
Sat 15:20  Table 13
27-B   
Belgium
Christoph Mariën / Kenny Voets
Belgium
Ronny Brocken / Noël Bruynooghe.
Sat 13:47  Table 16
28-B   
Netherlands
Perry Verheijen / Paul Verbruggen
Netherlands
Eddy Vanden Broecke / Quinten Brack
Sat 13:55  Table 12
29-C   
Belgium
Amedeo Durnez / Marino Cuffez
Germany
Ralf Mrnka / Johannes Geihe
Sat 14:17  Table 13
30-C   
Netherlands
Hakim Ouaassou / Ringo Gryson
Netherlands
Ka Shing Lui & Ka Yu Man
Sat 14:18  Table 15
31-D   
Belgium
Anthony Ibbanezz / Dylan Vyvyey
Netherlands
Peter Knuever / Mitchel Knuever
Sat 14:06  Table 19
32-D   
Netherlands
Sonny Haegmans / Mika van Berkel
Netherlands
Arie Schoones / Mick Schoones
Sat 13:58  Table 17
33-E   
Belgium
Joeri Van Den Broeck / Piotr Haraszczuk
Netherlands
Dave Kuzee / Alexander Stabler
Sat 14:26  Table 16
34-E   
Poland
Arek Skorski / Arek Pach
Netherlands
Thomas Vanbroekhoven / Huidji See
Sat 14:30  Table 17
35-F   
Belgium
Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns
Netherlands
Martijn Meijerink / Rudy van der Veen
Sat 14:57  Table 6
36-F   
Belgium
Jan Kesteloot / Dirk Maesen
Netherlands
John Haegmans / Joey Haegmans
Sat 14:59  Table 18

Round 4

Race to 5
37-A   
Netherlands
Adrie van Delft / Muhsin Yagli
Netherlands
Sean Dennis & Atong Wu
Sat 14:09  Table 14
38-A   
Netherlands
Davy Colman / Vincent Peemen
Belgium
Jan Mortele / Tamara Huyghe
Sat 15:15  Table 7
39-B   
Belgium
Ronny Brocken / Noël Bruynooghe.
Netherlands
Eddy Vanden Broecke / Quinten Brack
Sat 15:26  Table 15
40-B   
Belgium
Christoph Mariën / Kenny Voets
Netherlands
Marcel Mouwen - Janice van Gastel
Sat 10:30  Table 12
41-C   
Germany
Ralf Mrnka / Johannes Geihe
Netherlands
Ka Shing Lui & Ka Yu Man
Sat 15:29  Table 17
42-C   
Belgium
Amedeo Durnez / Marino Cuffez
Belgium
Bram Verleye / Nicolas van Parys
Sat 15:50  Table 12
43-D   
Netherlands
Peter Knuever / Mitchel Knuever
Netherlands
Arie Schoones / Mick Schoones
Sat 15:11  Table 16
44-D   
Belgium
Anthony Ibbanezz / Dylan Vyvyey
Belgium
Olivier Vandepitte / Michiel Yperman
Sat 15:50  Table 18
45-F   
Netherlands
Martijn Meijerink / Rudy van der Veen
Netherlands
John Haegmans / Joey Haegmans
Sat 16:05  Table 13
46-F   
Belgium
Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns
Belgium
Eiminas Bulaitis / Kris Vanmechelen
Sat 16:02  Table 6

Round 5

Race to 5
47-A   
Netherlands
Sean Dennis & Atong Wu
Belgium
Jan Mortele / Tamara Huyghe
Sat 16:21  Table 19
48-A   
Netherlands
Adrie van Delft / Muhsin Yagli
Netherlands
Rene Beijsens / Dennis Huiser
Sat 17:05  Table 13
49-B   
Netherlands
Eddy Vanden Broecke / Quinten Brack
Netherlands
Marcel Mouwen - Janice van Gastel
Sat 16:22  Table 18
50-B   
Belgium
Ronny Brocken / Noël Bruynooghe.
Netherlands
Perry Verheijen / Paul Verbruggen
Sat 16:25  Table 14
51-C   
Netherlands
Ka Shing Lui & Ka Yu Man
Belgium
Bram Verleye / Nicolas van Parys
Sat 17:04  Table 15
52-C   
Germany
Ralf Mrnka / Johannes Geihe
Netherlands
Hakim Ouaassou / Ringo Gryson
Sat 17:01  Table 14
53-D   
Netherlands
Arie Schoones / Mick Schoones
Belgium
Olivier Vandepitte / Michiel Yperman
Sat 16:28  Table 12
54-D   
Netherlands
Peter Knuever / Mitchel Knuever
Netherlands
Sonny Haegmans / Mika van Berkel
Sat 16:50  Table 17
55-F   
Netherlands
John Haegmans / Joey Haegmans
Belgium
Eiminas Bulaitis / Kris Vanmechelen
Sat 17:25  Table 19
56-F   
Netherlands
Martijn Meijerink / Rudy van der Veen
Belgium
Jan Kesteloot / Dirk Maesen
Sat 17:19  Table 12

Last thirtytwo

Race to 6
57   
Netherlands
Adrie van Delft / Muhsin Yagli
Random draw
 
58   
Belgium
Jan Kesteloot / Dirk Maesen
Germany
Ralf Mrnka / Johannes Geihe
Sat 18:20  Table 13
59   
Netherlands
Peter Knuever / Mitchel Knuever
Netherlands
Eddy Vanden Broecke / Quinten Brack
 
60   
Belgium
Jan Mortele / Tamara Huyghe
Netherlands
Dave Kuzee / Alexander Stabler
 
61   
Belgium
Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns
Netherlands
Ka Shing Lui & Ka Yu Man
 
62   
Netherlands
Sonny Haegmans / Mika van Berkel
Netherlands
Perry Verheijen / Paul Verbruggen
 
63   
Netherlands
Davy Colman / Vincent Peemen
Belgium
Joeri Van Den Broeck / Piotr Haraszczuk
 
64   
Netherlands
Martijn Meijerink / Rudy van der Veen
Belgium
Amedeo Durnez / Marino Cuffez
 
65   
Belgium
Anthony Ibbanezz / Dylan Vyvyey
Netherlands
Marcel Mouwen - Janice van Gastel
 
66   
Netherlands
Rene Beijsens / Dennis Huiser
Poland
Arek Skorski / Arek Pach
 
67   
Netherlands
John Haegmans / Joey Haegmans
Netherlands
Hakim Ouaassou / Ringo Gryson
 
68   
Netherlands
Arie Schoones / Mick Schoones
Belgium
Ronny Brocken / Noël Bruynooghe.
 
69   
Netherlands
Sean Dennis & Atong Wu
Group E no 5
 
70   
Belgium
Eiminas Bulaitis / Kris Vanmechelen
Belgium
Bram Verleye / Nicolas van Parys
 
71   
Belgium
Olivier Vandepitte / Michiel Yperman
Belgium
Christoph Mariën / Kenny Voets
Sat 18:20  Table 12
72   
Random draw
Netherlands
Thomas Vanbroekhoven / Huidji See
 

Last sixteen

Race to 6
73   
Netherlands
Adrie van Delft / Muhsin Yagli
Germany
Ralf Mrnka / Johannes Geihe
Sat 19:31  Table 12
74   
Netherlands
Peter Knuever / Mitchel Knuever
Netherlands
Dave Kuzee / Alexander Stabler
Sat 18:25  Table 6
75   
Belgium
Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns
Netherlands
Perry Verheijen / Paul Verbruggen
Sat 18:32  Table 7
76   
Netherlands
Davy Colman / Vincent Peemen
Belgium
Amedeo Durnez / Marino Cuffez
Sat 18:25  Table 15
77   
Belgium
Anthony Ibbanezz / Dylan Vyvyey
Poland
Arek Skorski / Arek Pach
Sat 18:25  Table 19
78   
Netherlands
John Haegmans / Joey Haegmans
Belgium
Ronny Brocken / Noël Bruynooghe.
Sat 18:38  Table 16
79   
Netherlands
Sean Dennis & Atong Wu
Belgium
Bram Verleye / Nicolas van Parys
Sat 18:45  Table 17
80   
Belgium
Olivier Vandepitte / Michiel Yperman
Netherlands
Thomas Vanbroekhoven / Huidji See
Sat 19:31  Table 13

Quarter final

Race to 7
81   
Germany
Ralf Mrnka / Johannes Geihe
Netherlands
Peter Knuever / Mitchel Knuever
Sat 21:03  Table 12
82   
Belgium
Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns
Netherlands
Davy Colman / Vincent Peemen
Sat 20:28  Table 17
83   
Belgium
Anthony Ibbanezz / Dylan Vyvyey
Belgium
Ronny Brocken / Noël Bruynooghe.
Sat 20:00  Table 16
84   
Netherlands
Sean Dennis & Atong Wu
Netherlands
Thomas Vanbroekhoven / Huidji See
Sat 21:11  Table 13

Semi final

Race to 7
85   
Germany
Ralf Mrnka / Johannes Geihe
Belgium
Kenneth Meyskens / Moritz Lauwereyns
Sat 22:40  Table 13
86   
Belgium
Ronny Brocken / Noël Bruynooghe.
Netherlands
Thomas Vanbroekhoven / Huidji See
 

Final

Race to 7
87   
Germany
Ralf Mrnka / Johannes Geihe
Netherlands
Thomas Vanbroekhoven / Huidji See
Sun 00:32  Table 13

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment