Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 22, 2021

Kopie van Poollokaal de Gracht Winter Ranking 2021 9-Ball #2

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Gilliano Smit
8 (8/0) 35 (26/9)
74%
50
2 Harry van Schaik
8 (6/2) 34 (21/13)
62%
35
3 Floris Willaert
Plan B
7 (6/1) 29 (19/10)
66%
25
3 Nicola Vedovelli
7 (5/2) 31 (19/12)
61%
25
5 Mirjam Alfons
6 (3/3) 23 (12/11)
52%
20
5 Ali Soeleman
6 (4/2) 22 (14/8)
64%
20
5 Bart Auée
6 (4/2) 27 (16/11)
59%
20
5 Rick Telehala
6 (4/2) 24 (14/10)
58%
20
9 Erik de Boer
Poollokaal De Gracht
5 (2/3) 21 (12/9)
57%
15
Show more
9 Joris de Winkel
5 (3/2) 18 (11/7)
61%
15
9 Johannes TSANG
5 (4/1) 22 (13/9)
59%
15
9 Francesco Soncina
5 (3/2) 23 (11/12)
48%
15
13 Matt Sinclair
5 (2/3) 17 (8/9)
47%
15
13 Valen Tino
5 (3/2) 20 (12/8)
60%
15
13 prasanjit barua
5 (2/3) 24 (11/13)
46%
15
13 Paris Katsionas
5 (2/3) 23 (10/13)
43%
15
17 Edward W.
5 (1/4) 21 (7/14)
33%
10
17 Massimiliano Donini
5 (2/3) 19 (7/12)
37%
10
17 Len van Hoogdalem
5 (1/4) 22 (8/14)
36%
10
17 Sahaj
5 (1/4) 20 (6/14)
30%
10
21 Lunik Rashrash
5 (0/5) 21 (6/15)
29%
10
21 Mitch van Tongeren
5 (1/4) 19 (5/14)
26%
10
21 Gordon Munro
5 (0/5) 20 (5/15)
25%
10
21 Chinny Bond
5 (0/5) 19 (4/15)
21%
10
Starts Sep 22, 2021, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Poollokaal De Gracht Zomer Ranking
Organizer Poollokaal De Gracht
More info
Ouderwets 9-Bal knallen, poultjes, eindranking, jackpot 12,50 pp, loting om 20:00uur

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ali Soeleman 5 4 0 1 14 5 9 0 0 0 0.737 4
2 Nicola Vedovelli 5 4 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 4
3 Johannes TSANG 5 4 0 1 13 9 4 0 0 0 0.591 4
4 Matt Sinclair 5 2 0 3 8 9 -1 0 0 0 0.471 2
5 Sahaj 5 1 0 4 6 14 -8 0 0 0 0.3 1
6 Chinny Bond 5 0 0 5 4 15 -11 0 0 0 0.211 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rick Telehala 5 4 0 1 12 7 5 0 0 0 0.632 4
2 Harry van Schaik 5 4 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 4
3 Francesco Soncina 5 3 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 3
4 Valen Tino 5 3 0 2 12 8 4 0 0 0 0.6 3
5 Len van Hoogdalem 5 1 0 4 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
6 Lunik Rashrash 5 0 0 5 6 15 -9 0 0 0 0.286 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gilliano Smit 5 5 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 5
2 Bart Auée 5 4 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 4
3 Erik de Boer 5 2 0 3 12 9 3 0 0 0 0.571 2
4 prasanjit barua 5 2 0 3 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
5 Massimiliano Donini 5 2 0 3 7 12 -5 0 0 0 0.368 2
6 Gordon Munro 5 0 0 5 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Floris Willaert 5 5 0 0 15 4 11 0 0 0 0.789 5
2 Mirjam Alfons 5 3 0 2 12 8 4 0 0 0 0.6 3
3 Joris de Winkel 5 3 0 2 11 7 4 0 0 0 0.611 3
4 Paris Katsionas 5 2 0 3 10 13 -3 0 0 0 0.435 2
5 Edward W. 5 1 0 4 7 14 -7 0 0 0 0.333 1
6 Mitch van Tongeren 5 1 0 4 5 14 -9 0 0 0 0.263 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Sahaj
Wed 20:22 
2-A   
Netherlands
Chinny Bond
Italy
Nicola Vedovelli
Wed 20:22 
3-A   
United Kingdom
Matt Sinclair
Canada
Johannes TSANG
Wed 20:22 
4-B   
Len van Hoogdalem
Netherlands
Harry van Schaik
Wed 20:22 
5-B   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Rick Telehala
Wed 20:27 
6-B   
Netherlands
Lunik Rashrash
Netherlands
Valen Tino
Wed 20:22 
7-C   
Netherlands
Gordon Munro
Netherlands
Erik de Boer
Wed 20:39 
8-C   
Netherlands
Gilliano Smit
Italy
Massimiliano Donini
Wed 20:22 
9-C   
Netherlands
prasanjit barua
Guyana
Bart Auée
Wed 20:44 
10-D   
Netherlands
Mirjam Alfons
Greece
Paris katsionas
Wed 20:44 
11-D   
Netherlands
Edward W.
Netherlands
Mitch van Tongeren
Wed 20:46 
12-D   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Floris Willaert
Wed 21:01 

Round 2

Race to 3
13-A   
Netherlands
Ali Soeleman
Italy
Nicola Vedovelli
Wed 20:53 
14-A   
Netherlands
Sahaj
Canada
Johannes TSANG
Wed 21:01 
15-A   
Netherlands
Chinny Bond
United Kingdom
Matt Sinclair
Wed 21:16 
16-B   
Len van Hoogdalem
Netherlands
Rick Telehala
Wed 21:10 
17-B   
Netherlands
Harry van Schaik
Netherlands
Valen Tino
Wed 21:19 
18-B   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Lunik Rashrash
Wed 21:19 
19-C   
Netherlands
Gordon Munro
Italy
Massimiliano Donini
Wed 21:26 
20-C   
Netherlands
Erik de Boer
Guyana
Bart Auée
Wed 21:33 
21-C   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
prasanjit barua
Wed 21:33 
22-D   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Mitch van Tongeren
Wed 21:39 
23-D   
Greece
Paris katsionas
Netherlands
Floris Willaert
Wed 21:41 
24-D   
Netherlands
Edward W.
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 21:42 

Round 3

Race to 3
25-A   
Netherlands
Ali Soeleman
Canada
Johannes TSANG
Wed 22:01 
26-A   
Italy
Nicola Vedovelli
United Kingdom
Matt Sinclair
Wed 22:01 
27-A   
Netherlands
Sahaj
Netherlands
Chinny Bond
Wed 22:03 
28-B   
Len van Hoogdalem
Netherlands
Valen Tino
Wed 22:08 
29-B   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Lunik Rashrash
Wed 22:08 
30-B   
Netherlands
Harry van Schaik
Italy
Francesco Soncina
Wed 22:11 
31-C   
Netherlands
Gordon Munro
Guyana
Bart Auée
Wed 22:13 
32-C   
Italy
Massimiliano Donini
Netherlands
prasanjit barua
Wed 22:19 
33-C   
Netherlands
Erik de Boer
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 22:19 
34-D   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Floris Willaert
Wed 22:21 
35-D   
Netherlands
Mitch van Tongeren
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 22:26 
36-D   
Greece
Paris katsionas
Netherlands
Edward W.
Wed 22:31 

Round 4

Race to 3
37-A   
Netherlands
Ali Soeleman
United Kingdom
Matt Sinclair
Wed 22:42 
38-A   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Chinny Bond
Wed 22:52 
39-A   
Italy
Nicola Vedovelli
Netherlands
Sahaj
Wed 23:10 
40-B   
Len van Hoogdalem
Netherlands
Lunik Rashrash
Wed 22:47 
41-B   
Netherlands
Valen Tino
Italy
Francesco Soncina
Wed 22:54 
42-B   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Harry van Schaik
Wed 22:51 
43-C   
Netherlands
Gordon Munro
Netherlands
prasanjit barua
Wed 22:56 
44-C   
Guyana
Bart Auée
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 22:55 
45-C   
Italy
Massimiliano Donini
Netherlands
Erik de Boer
Wed 22:55 
46-D   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 23:06 
47-D   
Netherlands
Floris Willaert
Netherlands
Edward W.
Wed 23:15 
48-D   
Netherlands
Mitch van Tongeren
Greece
Paris katsionas
Wed 23:16 

Round 5

Race to 3
49-A   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Chinny Bond
Wed 23:19 
50-A   
United Kingdom
Matt Sinclair
Netherlands
Sahaj
Wed 23:19 
51-A   
Canada
Johannes TSANG
Italy
Nicola Vedovelli
Wed 23:21 
52-B   
Len van Hoogdalem
Italy
Francesco Soncina
Wed 23:25 
53-B   
Netherlands
Lunik Rashrash
Netherlands
Harry van Schaik
Wed 23:25 
54-B   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Rick Telehala
Wed 23:48 
55-C   
Netherlands
Gordon Munro
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 23:48 
56-C   
Netherlands
prasanjit barua
Netherlands
Erik de Boer
Wed 23:48 
57-C   
Guyana
Bart Auée
Italy
Massimiliano Donini
Wed 23:49 
58-D   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Edward W.
Wed 23:55 
59-D   
Netherlands
Joris de Winkel
Greece
Paris katsionas
Wed 23:56 
60-D   
Netherlands
Floris Willaert
Netherlands
Mitch van Tongeren
Wed 23:57 

Quarter final

Race to 3
61   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Harry van Schaik
Thu 00:49 
62   
Italy
Nicola Vedovelli
Netherlands
Rick Telehala
Thu 00:45 
63   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Mirjam Alfons
Thu 00:46 
64   
Guyana
Bart Auée
Netherlands
Floris Willaert
Thu 01:02 

Semi final

Race to 3
65   
Netherlands
Harry van Schaik
Italy
Nicola Vedovelli
Thu 01:02 
66   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Floris Willaert
Thu 01:02 

Final

Race to 3
67   
Netherlands
Harry van Schaik
Netherlands
Gilliano Smit
Thu 02:15 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants