Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 26, 2021

Kopie van Poollokaal de Gracht Winter Ranking 2021 8-Ball #2

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jan Rempe
Boven 't IJ
6 (6/0) 30 (21/9)
70%
50
2 Andrej Karamesic
6 (5/1) 25 (17/8)
68%
35
3 Valen Tino
5 (3/2) 22 (15/7)
68%
25
3 Paris Katsionas
5 (4/1) 23 (17/6)
74%
25
5 Ali Soeleman
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
20
5 Chaka Sanichar
Boven 't IJ
4 (3/1) 17 (9/8)
53%
20
5 Edward W.
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
20
5 Antonio Alexander
4 (2/2) 16 (7/9)
44%
20
9 Marcin Przybylek
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
15
9 Harry van Schaik
3 (1/2) 11 (5/6)
45%
15
9 Matt Sinclair
3 (1/2) 11 (5/6)
45%
15
9 André Sprengers
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
15
13 Antonio Alexander Ferreira kaspers
3 (0/3) 9 (0/9)
0%
15
13 Ray L
3 (0/3) 9 (0/9)
0%
15
13 Jamie Hannah
3 (0/3) 9 (0/9)
0%
15
13 Antoine Maignan
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
15
Starts Sep 26, 2021, 4:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer Poollokaal De Gracht
More info
Ouderwets 8-Ball knallen. 6,-

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Chaka Sanichar 3 3 0 0 9 4 5 0 0 0 0.692 3
2 Ali Soeleman 3 2 0 1 7 3 4 0 0 0 0.7 2
3 André Sprengers 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
4 Antoine Maignan 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jan Rempe 3 3 0 0 9 4 5 0 0 0 0.692 3
2 Valen Tino 3 2 0 1 8 3 5 0 0 0 0.727 2
3 Harry van Schaik 3 1 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
4 Jamie Hannah 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Paris Katsionas 3 3 0 0 11 1 10 0 0 0 0.917 3
2 Edward W. 3 2 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 2
3 Marcin Przybylek 3 1 0 2 4 7 -3 0 0 0 0.364 1
4 Antonio Alexander Ferreira kaspers 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andrej Karamesic 3 3 0 0 9 0 9 0 0 0 1 3
2 Antonio Alexander 3 2 0 1 6 5 1 0 0 0 0.545 2
3 Matt Sinclair 3 1 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
4 Ray L 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
France
Antoine Maignan
Netherlands
André Sprengers
Sun 16:16 
2-A   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Chaka Sanichar
Sun 16:16 
3-B   
Netherlands
Harry van Schaik
Netherlands
Valen Tino
Sun 16:16 
4-B   
Netherlands
Jamie Hannah
Netherlands
Jan Rempe
Sun 16:06 
5-C   
Greece
Paris katsionas
Netherlands
Marcin Przybylek
Sun 16:21 
6-C   
Portugal
Antonio Alexander Ferreira kaspers
Netherlands
Edward W.
Sun 16:16 
7-D   
United Kingdom
Matt Sinclair
Netherlands
Antonio Alexander
Sun 16:21 
8-D   
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Netherlands
Ray L
Sun 16:21 

Round 2

Race to 3
9-A   
France
Antoine Maignan
Netherlands
Chaka Sanichar
Sun 17:08 
10-A   
Netherlands
André Sprengers
Netherlands
Ali Soeleman
Sun 17:08 
11-B   
Netherlands
Harry van Schaik
Netherlands
Jan Rempe
Sun 16:47 
12-B   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Jamie Hannah
Sun 16:43 
13-C   
Greece
Paris katsionas
Netherlands
Edward W.
Sun 17:05 
14-C   
Netherlands
Marcin Przybylek
Portugal
Antonio Alexander Ferreira kaspers
Sun 16:15 
15-D   
United Kingdom
Matt Sinclair
Netherlands
Ray L
Sun 16:46 
16-D   
Netherlands
Antonio Alexander
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Sun 16:46 

Round 3

Race to 3
17-A   
France
Antoine Maignan
Netherlands
Ali Soeleman
Sun 17:48 
18-A   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
André Sprengers
Sun 17:48 
19-B   
Netherlands
Harry van Schaik
Netherlands
Jamie Hannah
Sun 17:33 
20-B   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Valen Tino
Sun 17:32 
21-C   
Greece
Paris katsionas
Portugal
Antonio Alexander Ferreira kaspers
Sun 16:20 
22-C   
Netherlands
Edward W.
Netherlands
Marcin Przybylek
Sun 17:33 
23-D   
United Kingdom
Matt Sinclair
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Sun 17:19 
24-D   
Netherlands
Ray L
Netherlands
Antonio Alexander
Sun 17:19 

Quarter final

Race to 4
25   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Valen Tino
Sun 19:11 
26   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Jan Rempe
Sun 19:11 
27   
Greece
Paris katsionas
Netherlands
Antonio Alexander
Sun 19:11 
28   
Netherlands
Edward W.
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Sun 19:11 

Semi final

Race to 4
29   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Jan Rempe
Sun 19:52 
30   
Greece
Paris katsionas
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Sun 21:06 

Final

Race to 3
31   
Netherlands
Jan Rempe
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Sun 21:16 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants