Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 26, 2020

Kings & Queens Assen Huisranking-19

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Djay Latuputty
Kings & Queens Assen
6 (5/1) 32 (23/9)
72%
50
2 Erwin Okken
6 (5/1) 35 (23/12)
66%
35
3 Sander Tetelepta
5 (4/1) 25 (16/9)
64%
25
3 Lisa de Zwaan
5 (3/2) 28 (13/15)
46%
25
5 Ali Abu-Rashed
4 (3/1) 19 (15/4)
79%
20
5 Wouter Reugebrink
Kings & Queens Assen
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
20
5 Justin Weisenbach
4 (2/2) 18 (9/9)
50%
20
5 Michael Frans
4 (3/1) 23 (13/10)
57%
20
9 Jan Koffeman
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
15
9 Maarten Frieszo
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
15
9 Sibe van der Galiën
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
15
9 Johan Zijderveld
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
15
13 Wouter Frans
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
15
13 Alexander Haveman
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
15
13 Patrick Norder
Kings & Queens Assen
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
15
13 Lisanne Hoeksema
3 (0/3) 12 (0/12)
0%
15
Starts Feb 26, 2020, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings Kings & Queens Assen Pool-Ranking 2019/2020
Organizer Kings & Queens Assen
Contact Djay Latuputty

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ali Abu-Rashed 3 3 0 0 12 0 12 0 0 0 1 3
2 Justin Weisenbach 3 2 0 1 8 5 3 0 0 0 0.615 2
3 Maarten Frieszo 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
4 Lisanne Hoeksema 3 0 0 3 0 12 -12 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sander Tetelepta 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Wouter Reugebrink 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Jan Koffeman 3 1 0 2 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
4 Patrick Norder 3 0 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Frans 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Lisa de Zwaan 3 2 0 1 8 8 0 0 0 0 0.5 2
3 Sibe van der Galiën 3 1 0 2 10 10 0 0 0 0 0.5 1
4 Wouter Frans 3 0 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erwin Okken 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Djay Latuputty 3 2 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 2
3 Johan Zijderveld 3 1 0 2 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
4 Alexander Haveman 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Saint Martin
Maarten Frieszo
Netherlands
Justin Weisenbach
Wed 20:07  Table 1
2-A   
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Wed 20:07  Table 2
3-B   
Netherlands
Patrick Norder
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Wed 20:07  Table 3
4-B   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Netherlands
Jan Koffeman
Wed 20:07  Table 4
5-C   
Netherlands
Wouter Frans
Netherlands
Lisa de Zwaan
Wed 20:07  Table 12
6-C   
Netherlands
Sibe van der Galiën
Netherlands
Michael Frans
Wed 20:26  Table 4
7-D   
Netherlands
Erwin Okken
Samoa
Djay Latuputty
Wed 20:33  Table 12
8-D   
Netherlands
Alexander Haveman
Netherlands
Johan Zijderveld
Wed 20:35  Table 2

Round 2

Race to 4
9-A   
Saint Martin
Maarten Frieszo
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Wed 20:47  Table 1
10-A   
Netherlands
Justin Weisenbach
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Wed 21:00  Table 12
11-B   
Netherlands
Patrick Norder
Netherlands
Jan Koffeman
Wed 21:02  Table 4
12-B   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Wouter Reugebrink
Wed 20:39  Table 3
13-C   
Netherlands
Wouter Frans
Netherlands
Michael Frans
Wed 21:09  Table 5
14-C   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Netherlands
Sibe van der Galiën
Wed 21:11  Table 1
15-D   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Johan Zijderveld
Wed 21:25  Table 2
16-D   
Samoa
Djay Latuputty
Netherlands
Alexander Haveman
Wed 21:25  Table 3

Round 3

Race to 4
17-A   
Saint Martin
Maarten Frieszo
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Wed 21:34  Table 12
18-A   
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Netherlands
Justin Weisenbach
Wed 21:43  Table 4
19-B   
Netherlands
Patrick Norder
Netherlands
Wouter Reugebrink
Wed 21:51  Table 3
20-B   
Netherlands
Jan Koffeman
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Wed 21:52  Table 5
21-C   
Netherlands
Wouter Frans
Netherlands
Sibe van der Galiën
Wed 22:03  Table 12
22-C   
Netherlands
Michael Frans
Netherlands
Lisa de Zwaan
Wed 21:53  Table 1
23-D   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Alexander Haveman
Wed 22:04  Table 4
24-D   
Netherlands
Johan Zijderveld
Samoa
Djay Latuputty
Wed 21:57  Table 2

Quarter final

Race to 4
25   
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Netherlands
Lisa de Zwaan
Wed 22:34  Table 1
26   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Wouter Reugebrink
Wed 22:34  Table 2
27   
Netherlands
Michael Frans
Samoa
Djay Latuputty
Wed 22:34  Table 3
28   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Justin Weisenbach
Wed 22:34  Table 4

Semi final

Race to 4
29   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Netherlands
Erwin Okken
Wed 23:13  Table 1
30   
Samoa
Djay Latuputty
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Wed 23:13  Table 3

Final

Race to 4
31   
Netherlands
Erwin Okken
Samoa
Djay Latuputty
Wed 23:43  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants