Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 13 - August 31, 2024

KM 4 - Sommarcupen 2024

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Starts May 13, 2024, 12:00 PM Until Aug 31, 2024 (local time)
Entry deadline May 10, 2024, 6:16 PM (local time)
Organizer Örebro Snookerklubb
Contact Micael Sundqvist (mickesunkist@gmail.com, +46703145140), Kai Parviainen (tinydog23@hotmail.com, 0733781179), Anders Axelsson (anderz_7@hotmail.com) and Robert Nordbergh (robertnordbergh@hotmail.com, 0702840770)
Format Round robin (11 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
More info
Succen är tillbaka!!! SOMMARCUPEN!

Nu som en del av Klubbmästerskapen, deltävling 4 av 8 år 2024

Tävlingen startar på måndag den 13 maj, och fram till sista juli pågår grundspelet, som gruppspel.

Priser:
1) 750:-
2) 350:-

Poängberäkning. Man kan få poäng på 3 sätt.

Matchpoäng:
-----------------
Varje match ger ut 25-37 p.
3-0, blir 25-5
3-1, blir 25-6
3-2, blir 25-12

Produktivitet:
------------------
30 p extra till alla som spelat hälften av sina matcher senast 15 juni.
Ytterligare 30 p om man spelat alla sina matcher senast 15 juli.

Break-bonus:
-----------------
De 5 spelare som gör Högsta breaket i grundserien, får sitt Högsta break i poäng.
T ex. Spelare A gör ett Break på 55. Då får denne 55 p om det blir grundserien Högsta break. Den som har näst högsta break, på t.ex. 42, får 42 p. Ner till det femte Högsta breaket, på t.ex 25, som då ger 25 p. En spelare kan bara få 1 av de 5 breakbonuspoängen.

Alla matcher inkl. finalen, bäst av 5 frames.

Mindre än 16 deltagare = 4 spelare seedades

Slutspelet avgörs i augusti.

Vid 2 grupper går 2 spelare från varje grupp vidare till kvartsfinaler.

Urvalskriteriet vid lika poäng är:
1) Poäng
2) Vunna matcher
3) Frameskillnad
4) Inbördes möte

För att deltaga måste man vara medlem i Örebro Snookerklubb 2024.

Lottningen gjordes den 10 maj.

Kostnad:
300:- för hela turneringen vid 2 grupper.
All bordstid för alla matcher ingår i summan.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Adam Jansson 3 3 0 0 9 2 7 0 0 0 0.818 75
2 Peter Åkesson 2 1 0 1 5 4 1 0 0 5 0.556 37
3 Henrik Larsson 3 1 0 2 4 6 -2 0 0 0 0.4 36
4 Kadir Maasoglu 2 0 0 2 0 6 -6 0 0 0 0 10
5 Peter Eriksson 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sina Fayazi 5 5 0 0 15 1 14 0 0 0 0.938 125
2 Anders Axelsson 5 4 0 1 12 5 7 0 0 0 0.706 105
3 Andreas Lagemyr 5 2 0 3 10 9 1 0 0 5 0.526 74
4 Robert Nordbergh 5 2 0 3 8 10 -2 0 0 5 0.444 72
5 Peter Gustavsson 5 2 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 65
6 Jörgen Edström 5 0 0 5 1 15 -14 0 0 0 0.063 26

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Best of 5
1-A   
Sweden
Adam Jansson
Sweden
Kadir Maasoglu
Jun 17, 2024, 8:53 PM  Table 3
2-A   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Peter Eriksson
May 19, 2024, 7:22 PM  Table 2
3-B   
Afghanistan
Sina Fayazi
Sweden
Andreas Lagemyr
May 21, 2024, 3:00 PM  Table 2
4-B   
Sweden
Anders Axelsson
Sweden
Robert Nordbergh
May 19, 2024, 7:44 PM  Table 2
5-B   
Sweden
Peter Gustavsson
Sweden
Jörgen Edström
May 22, 2024, 8:34 PM  Table 3

Round 2

Best of 5
6-A   
Sweden
Kadir Maasoglu
Sweden
Peter Eriksson
Jun 5, 2024, 6:11 PM  Table 3
7-A   
Sweden
Adam Jansson
Sweden
Peter Åkesson
May 22, 2024, 6:41 PM  Table 2
8-B   
Afghanistan
Sina Fayazi
Sweden
Robert Nordbergh
Jun 4, 2024, 3:36 PM  Table 2
9-B   
Sweden
Andreas Lagemyr
Sweden
Jörgen Edström
May 14, 2024, 2:58 PM  Table 2
10-B   
Sweden
Anders Axelsson
Sweden
Peter Gustavsson
May 14, 2024, 8:11 PM  Table 2

Round 3

Best of 5
11-A   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Peter Åkesson
May 20, 2024, 5:19 PM  Table 2
12-A   
Sweden
Kadir Maasoglu
Sweden
Henrik Larsson
May 15, 2024, 12:39 PM  Table 3
13-B   
Afghanistan
Sina Fayazi
Sweden
Jörgen Edström
Jun 8, 2024, 4:00 PM  Table 2
14-B   
Sweden
Robert Nordbergh
Sweden
Peter Gustavsson
May 15, 2024, 5:36 PM  Table 1
15-B   
Sweden
Andreas Lagemyr
Sweden
Anders Axelsson
May 21, 2024, 5:47 PM  Table 2

Round 4

Best of 5
16-A   
Sweden
Peter Åkesson
Sweden
Henrik Larsson
Jun 8, 2024, 7:17 PM  Table 3
17-A   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Adam Jansson
Jun 2, 2024, 5:38 PM  Table 2
18-B   
Afghanistan
Sina Fayazi
Sweden
Peter Gustavsson
May 29, 2024, 6:10 PM  Table 2
19-B   
Sweden
Jörgen Edström
Sweden
Anders Axelsson
May 14, 2024, 6:52 PM  Table 2
20-B   
Sweden
Robert Nordbergh
Sweden
Andreas Lagemyr
May 30, 2024, 3:40 PM  Table 1

Round 5

Best of 5
21-A   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Adam Jansson
Jun 6, 2024, 6:22 PM  Table 1
22-A   
Sweden
Peter Åkesson
Sweden
Kadir Maasoglu
 
23-B   
Afghanistan
Sina Fayazi
Sweden
Anders Axelsson
May 26, 2024, 8:09 PM  Table 2
24-B   
Sweden
Peter Gustavsson
Sweden
Andreas Lagemyr
May 28, 2024, 5:57 PM  Table 2
25-B   
Sweden
Jörgen Edström
Sweden
Robert Nordbergh
May 29, 2024, 3:06 PM  Table 2

Semi final

Best of 5
26   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 
27   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 

Final

Best of 5
28   
Winner of match 26
Winner of match 27
 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants