Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 21 - August 18, 2022

Jubiliäumsturnier Finalrunde

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Tobias Bongers
5 (5/0) 46 (33/13)
72%
550
2 Artur Morari
5 (4/1) 53 (28/25)
53%
480
3 Mohamad Soufi
4 (3/1) 40 (25/15)
63%
420
3 Ina Kaplan
4 (3/1) 39 (22/17)
56%
420
5 Tomasz Jablonski
3 (2/1) 29 (18/11)
62%
370
5 Mesut Akiska
3 (2/1) 30 (18/12)
60%
370
5 Sascha Sindern
3 (2/1) 30 (17/13)
57%
370
5 Jörn Kaplan
3 (2/1) 28 (16/12)
57%
370
9 Ivo Aarts
2 (1/1) 18 (9/9)
50%
330
Show more
9 Adi Osmanovic
2 (1/1) 15 (9/6)
60%
330
9 Jasmin Isanovic
2 (1/1) 18 (10/8)
56%
330
9 Ahmet Aksoy
2 (1/1) 15 (7/8)
47%
330
9 Martin Welk
2 (1/1) 19 (8/11)
42%
330
9 Andre Wansner
2 (1/1) 15 (8/7)
53%
330
9 Hans-Joachim Selzer
2 (1/1) 17 (7/10)
41%
330
9 Patrick Ruhnow
2 (1/1) 17 (10/7)
59%
330
17 Julian Kortüm
1 (0/1) 7 (1/6)
14%
300
17 Mohsein Saadawy
1 (0/1) 8 (2/6)
25%
300
17 Daniel Bühren
1 (0/1) 10 (4/6)
40%
300
17 Ralf Zigahn
1 (0/1) 9 (3/6)
33%
300
17 Thomas Korte
1 (0/1) 10 (4/6)
40%
300
17 Udo Jaworsky
1 (0/1) 7 (1/6)
14%
300
17 Marcus Noga
1 (0/1) 6 (0/6)
0%
300
17 Albair Matloub
1 (0/1) 6 (0/6)
0%
300
17 Emir Seçener
1 (0/1) 8 (2/6)
25%
300
17 David Wißen
1 (0/1) 6 (0/6)
0%
300
17 Christian Kramer
1 (0/1) 9 (3/6)
33%
300
17 Ralf Boos
1 (0/1) 8 (2/6)
25%
300
17 Thomas Wendlik
1 (0/1) 8 (2/6)
25%
300
17 Giuseppe Ingrasci
1 (0/1) 11 (5/6)
45%
300
17 Michael Kasper
1 (0/1) 10 (4/6)
40%
300
17 Thomas Schmoll
1 (0/1) 8 (2/6)
25%
300
Entry deadline Aug 20, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Aug 21, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Single elimination (32 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer PBC Schwerte 87
Contact Karsten Greilich (karsten@mpgreilich.de, 0176-51084222) and Michael Kasper (billardmicha@googlemail.com, 017672840637)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Germany
Ahmet Aksoy
R1
Germany
Thomas Wendlik
R1
Sun 09:58  Table 1
2   
Turkey
Mesut Akiska
Germany
Michael Kasper
Sun 09:58  Table 2
3   
Germany
Martin Welk
R1
Germany
Giuseppe Ingrasci
Sun 09:58  Table 3
4   
Germany
Ina Kaplan
R2
Germany
Thomas Schmoll
Sun 09:58  Table 4
5   
Germany
Tobias Bongers
R2
Germany
Christian Kramer
Sun 11:04  Table 1
6   
Germany
Hans-Joachim Selzer
Germany
Daniel Bühren
Sun 10:02  Table 5
7   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 11:09  Table 5
8   
Germany
Jörn Kaplan
R4
Turkey
Emir Seçener
R2
Sun 11:10  Table 2
9   
Germany
David Wißen
Syria
Mohamad Soufi
R3
Sun 11:25  Table 4
10   
Germany
Udo Jaworsky
Germany
Andre Wansner
Sun 11:46  Table 3
11   
Germany
Jasmin Isanovic
Germany
Ralf Boos
Sun 11:49  Table 4
12   
Poland
Tomasz Jablonski
Germany
Albair Matloub
Sun 11:56  Table 1
13   
Germany
Julian Kortüm
Germany
Patrick Ruhnow
Sun 12:08  Table 5
14   
Germany
Sascha Sindern
Germany
Mohsein Saadawy
Sun 12:11  Table 2
15   
Germany
Thomas Korte
Moldova
Artur Morari
R1
Sun 12:20  Table 3
16   
Germany
Adi Osmanovic
Germany
Marcus Noga
Sun 12:47  Table 1

Round 2

Race to 6
17   
Germany
Ahmet Aksoy
Turkey
Mesut Akiska
Sun 12:49  Table 4
18   
Germany
Martin Welk
Germany
Ina Kaplan
R1
Sun 13:03  Table 2
19   
Germany
Tobias Bongers
Germany
Hans-Joachim Selzer
Sun 13:11  Table 5
20   
Netherlands
Ivo Aarts
R2
Germany
Jörn Kaplan
R2
Sun 13:39  Table 4
21   
Syria
Mohamad Soufi
Germany
Andre Wansner
Sun 13:51  Table 1
22   
Germany
Jasmin Isanovic
Poland
Tomasz Jablonski
Sun 13:54  Table 3
23   
Germany
Patrick Ruhnow
R2
Germany
Sascha Sindern
R3
Sun 14:16  Table 2
24   
Moldova
Artur Morari
Germany
Adi Osmanovic
Sun 14:28  Table 4

Quarter final

Race to 7
25   
Turkey
Mesut Akiska
Germany
Ina Kaplan
R2
Sun 16:11  Table 3
26   
Germany
Tobias Bongers
R3
Germany
Jörn Kaplan
R2
Sun 16:11  Table 4
27   
Syria
Mohamad Soufi
Poland
Tomasz Jablonski
Sun 16:10  Table 1
28   
Germany
Sascha Sindern
Moldova
Artur Morari
Sun 16:10  Table 2

Semi final

Race to 7
29   
Germany
Ina Kaplan
R3
Germany
Tobias Bongers
R4
Sun 18:12  Table 4
30   
Syria
Mohamad Soufi
Moldova
Artur Morari
Sun 18:12  Table 1

Final

Race to 7
31   
Germany
Tobias Bongers
R4
Moldova
Artur Morari
Sun 19:43  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants