Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 15, 2022

Jan Mous Memorial

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Roy Gerards
7 (7/0) 37 (31/6)
84%
2 Marco Teutscher
7 (6/1) 40 (29/11)
73%
3 Mika van Berkel
5 (4/1) 28 (17/11)
61%
3 John Haegmans
6 (5/1) 33 (22/11)
67%
5 Tom Penrose
6 (4/2) 29 (19/10)
66%
5 Gijs van Westenbrugge
6 (4/2) 26 (13/13)
50%
5 Guido Janssen
6 (4/2) 31 (19/12)
61%
5 Sonny Haegmans
7 (5/2) 31 (18/13)
58%
9 Anand Manurat
5 (3/2) 23 (13/10)
57%
Show more
9 Michael Sagar
6 (4/2) 29 (17/12)
59%
9 Arek Skorski
5 (3/2) 26 (14/12)
54%
9 Daan van der Eerden
5 (3/2) 28 (15/13)
54%
13 Pascal Meulenhoff
House of Billiards Weert Org
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
13 Richard Eijmberts
6 (4/2) 24 (14/10)
58%
13 Laurens Meerhoff
5 (3/2) 22 (9/13)
41%
13 Ricardo Erkelens
5 (3/2) 20 (11/9)
55%
17 Ron Versantvoort
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
17 Steve Webb
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
17 Aziz Moussati
4 (2/2) 18 (10/8)
56%
17 Joey Haegmans
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
17 Sjef Creusen
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
17 Bas van Hal
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
17 Hank Van der Wal
4 (2/2) 17 (7/10)
41%
17 Suzanne Geerts
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
25 Anna Huang
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
25 Paul Hover
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
25 Kevin Chou
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
25 Mark van Gool
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
25 Sonny van den Bosch
House of Billiards Weert Org
3 (1/2) 15 (8/7)
53%
25 Ben Scheepers
4 (2/2) 17 (7/10)
41%
25 Bram van den Hout
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
25 Satoru Sakai
3 (1/2) 12 (3/9)
25%
33 Frank Cox
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
33 Mark Blom
2 (0/2) 10 (3/7)
30%
33 Ronnie Smets
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
33 Stefan van Weerden
2 (0/2) 9 (2/7)
22%
33 Mark van Rijnsoever
2 (0/2) 8 (1/7)
13%
33 Simone Mous
2 (0/2) 8 (1/7)
13%
33 Wim van den Bosch
2 (0/2) 7 (0/7)
0%
33 Marco Bodelier
2 (0/2) 10 (3/7)
30%
33 Patrick Smolenaers
2 (0/2) 9 (2/7)
22%
33 Johan Smeijers
2 (0/2) 9 (2/7)
22%
33 Lucas Mous
2 (0/2) 10 (3/7)
30%
33 Dion Smeijers
2 (0/2) 7 (0/7)
0%
33 Jeroen van Kuringen
2 (0/2) 10 (3/7)
30%
33 Erik van Gerwen
2 (0/2) 8 (1/7)
13%
Entry deadline May 15, 2022, 1:10 PM (local time)
Starts May 15, 2022, 1:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (46 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer SPC Woensel
Contact Paul Hover
More info
In samenwerking met Snooker & Poolcentrum Woensel en de Regionale Pool Competitie organiseren wij een toernooi ter nagedachtenis aan de veel te vroeg overleden Jan Mous.

Lokaal open: 12.00u
Meldtijd: uiterlijk 12.45u
Starttijd: 13.00u

Inschrijfgeld: €10
Prijzengeld: 100% van inschrijfgeld én € 100,- EXTRA met dank aan RPC.

Spelsoort: 9-ball
Format: Double knockout tot aan kwartfinale
Racelengtes: Best of 7 hoofdronde, Best of 5 verliezerskant, Best of 9 vanaf kwartfinale
Rack & Break: Handrack, winner break

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Netherlands
Satoru Sakai
Walk Over
 
2   
Netherlands
Bram van den Hout
Netherlands
Roy Gerards
Sun 13:23  Table 8
3   
Netherlands
Joey Haegmans
Walk Over
 
4   
Walk Over
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
 
5   
Netherlands
Tom Penrose
Walk Over
 
6   
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Netherlands
Ben Scheepers
Sun 13:10  Table 9
7   
Netherlands
Patrick Smolenaers
Netherlands
Anand Manurat
Sun 13:10  Table 10
8   
Walk Over
Netherlands
Mark van Rijnsoever
 
9   
Netherlands
Mika van Berkel
Walk Over
 
10   
Netherlands
Kevin Chou
Netherlands
Hank Van der Wal
Sun 13:40  Table 9
11   
Netherlands
Stefan van Weerden
Nepal
Richard Eijmberts
Sun 13:10  Table 11
12   
Walk Over
Netherlands
Pascal Meulenhoff
 
13   
Netherlands
Simone Mous
Walk Over
 
14   
Netherlands
Mark Blom
United Kingdom
Michael Sagar
Sun 13:10  Table 12
15   
Netherlands
Anna Huang
Netherlands
Daan van der Eerden
Sun 13:34  Table 19
16   
Walk Over
Netherlands
Sonny Haegmans
 
17   
Netherlands
Bas van Hal
Walk Over
 
18   
Netherlands
Ronnie Smets
Netherlands
Frank Cox
Sun 13:10  Table 13
19   
Netherlands
Paul Hover
Netherlands
Guido Janssen
Sun 13:10  Table 14
20   
Walk Over
Netherlands
Laurens Meerhoff
 
21   
Netherlands
Sonny van den Bosch
Walk Over
 
22   
Netherlands
Marco Bodelier
Netherlands
Ron Versantvoort
Sun 13:10  Table 15
23   
Netherlands
John Haegmans
Netherlands
Dion Smeijers
Sun 13:10  Table 16
24   
Walk Over
Netherlands
Erik van Gerwen
 
25   
Morocco
Aziz Moussati
Walk Over
 
26   
Poland
Arek Skorski
Netherlands
Ricardo Erkelens
Sun 13:10  Table 17
27   
Netherlands
Sjef Creusen
Netherlands
Lucas Mous
Sun 13:10  Table 18
28   
Walk Over
Netherlands
Mark van Gool
 
29   
United Kingdom
Steve Webb
Walk Over
 
30   
Walk Over
Netherlands
Suzanne Geerts
 
31   
Netherlands
Johan Smeijers
Netherlands
Marco Teutscher
Sun 13:10  Table 19
32   
Walk Over
Netherlands
Wim van den Bosch
 

Winner round 1

Race to 4
33   
Netherlands
Satoru Sakai
Netherlands
Roy Gerards
Sun 14:20  Table 11
34   
Netherlands
Joey Haegmans
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Sun 13:10  Table 20
35   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Ben Scheepers
Sun 13:53  Table 17
36   
Netherlands
Anand Manurat
Netherlands
Mark van Rijnsoever
Sun 13:47  Table 11
37   
Netherlands
Mika van Berkel
Netherlands
Kevin Chou
Sun 14:17  Table 9
38   
Nepal
Richard Eijmberts
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 13:51  Table 12
39   
Netherlands
Simone Mous
United Kingdom
Michael Sagar
Sun 13:52  Table 16
40   
Netherlands
Daan van der Eerden
Netherlands
Sonny Haegmans
Sun 14:25  Table 20
41   
Netherlands
Bas van Hal
Netherlands
Ronnie Smets
Sun 14:02  Table 13
42   
Netherlands
Guido Janssen
Netherlands
Laurens Meerhoff
Sun 13:48  Table 10
43   
Netherlands
Sonny van den Bosch
Netherlands
Ron Versantvoort
Sun 14:11  Table 14
44   
Netherlands
John Haegmans
Netherlands
Erik van Gerwen
Sun 13:48  Table 14
45   
Morocco
Aziz Moussati
Poland
Arek Skorski
Sun 13:56  Table 8
46   
Netherlands
Sjef Creusen
Netherlands
Mark van Gool
Sun 14:21  Table 10
47   
United Kingdom
Steve Webb
Netherlands
Suzanne Geerts
Sun 13:10  Table 21
48   
Netherlands
Marco Teutscher
Netherlands
Wim van den Bosch
Sun 13:54  Table 20

Loser round 1

Race to 3
49   
Walk Over
Netherlands
Bram van den Hout
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Netherlands
Jeroen van Kuringen
 
52   
Netherlands
Patrick Smolenaers
Walk Over
 
53   
Walk Over
Netherlands
Hank Van der Wal
 
54   
Netherlands
Stefan van Weerden
Walk Over
 
55   
Walk Over
Netherlands
Mark Blom
 
56   
Netherlands
Anna Huang
Walk Over
 
57   
Walk Over
Netherlands
Frank Cox
 
58   
Netherlands
Paul Hover
Walk Over
 
59   
Walk Over
Netherlands
Marco Bodelier
 
60   
Netherlands
Dion Smeijers
Walk Over
 
61   
Walk Over
Netherlands
Ricardo Erkelens
 
62   
Netherlands
Lucas Mous
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Netherlands
Johan Smeijers
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 3
65   
Netherlands
Bram van den Hout
Netherlands
Wim van den Bosch
Sun 14:16  Table 17
66   
Walk Over
Netherlands
Suzanne Geerts
 
67   
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Netherlands
Mark van Gool
Sun 15:01  Table 8
68   
Netherlands
Patrick Smolenaers
Morocco
Aziz Moussati
Sun 14:25  Table 19
69   
Netherlands
Hank Van der Wal
Netherlands
Erik van Gerwen
Sun 14:17  Table 15
70   
Netherlands
Stefan van Weerden
Netherlands
Sonny van den Bosch
Sun 14:53  Table 19
71   
Netherlands
Mark Blom
Netherlands
Laurens Meerhoff
Sun 14:18  Table 18
72   
Netherlands
Anna Huang
Netherlands
Ronnie Smets
Sun 15:01  Table 10
73   
Netherlands
Frank Cox
Netherlands
Sonny Haegmans
Sun 15:01  Table 12
74   
Netherlands
Paul Hover
Netherlands
Simone Mous
Sun 14:33  Table 17
75   
Netherlands
Marco Bodelier
Nepal
Richard Eijmberts
Sun 14:31  Table 16
76   
Netherlands
Dion Smeijers
Netherlands
Kevin Chou
Sun 14:49  Table 15
77   
Netherlands
Ricardo Erkelens
Netherlands
Mark van Rijnsoever
Sun 14:26  Table 8
78   
Netherlands
Lucas Mous
Netherlands
Ben Scheepers
Sun 14:29  Table 12
79   
Walk Over
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
 
80   
Netherlands
Johan Smeijers
Netherlands
Satoru Sakai
Sun 14:40  Table 11

Winner round 2

Race to 4
81   
Netherlands
Roy Gerards
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 15:02  Table 15
82   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Anand Manurat
Sun 14:39  Table 13
83   
Netherlands
Mika van Berkel
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 15:16  Table 13
84   
United Kingdom
Michael Sagar
Netherlands
Daan van der Eerden
Sun 15:11  Table 9
85   
Netherlands
Bas van Hal
Netherlands
Guido Janssen
Sun 14:51  Table 14
86   
Netherlands
Ron Versantvoort
Netherlands
John Haegmans
Sun 14:56  Table 16
87   
Poland
Arek Skorski
Netherlands
Sjef Creusen
Sun 15:17  Table 11
88   
United Kingdom
Steve Webb
Netherlands
Marco Teutscher
Sun 14:44  Table 9

Loser round 3

Race to 3
89   
Netherlands
Bram van den Hout
Netherlands
Suzanne Geerts
Sun 15:03  Table 20
90   
Netherlands
Mark van Gool
Morocco
Aziz Moussati
Sun 15:37  Table 10
91   
Netherlands
Hank Van der Wal
Netherlands
Sonny van den Bosch
Sun 15:38  Table 14
92   
Netherlands
Laurens Meerhoff
Netherlands
Anna Huang
Sun 15:38  Table 8
93   
Netherlands
Sonny Haegmans
Netherlands
Paul Hover
Sun 15:36  Table 12
94   
Nepal
Richard Eijmberts
Netherlands
Kevin Chou
Sun 15:18  Table 17
95   
Netherlands
Ricardo Erkelens
Netherlands
Ben Scheepers
Sun 15:03  Table 18
96   
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Netherlands
Satoru Sakai
Sun 15:19  Table 19

Loser round 4

Race to 3
97   
Netherlands
Suzanne Geerts
United Kingdom
Michael Sagar
Sun 15:59  Table 11
98   
Morocco
Aziz Moussati
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 16:04  Table 12
99   
Netherlands
Hank Van der Wal
Netherlands
Tom Penrose
Sun 16:23  Table 16
100   
Netherlands
Laurens Meerhoff
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 16:23  Table 17
101   
Netherlands
Sonny Haegmans
United Kingdom
Steve Webb
Sun 16:06  Table 13
102   
Nepal
Richard Eijmberts
Netherlands
Sjef Creusen
Sun 15:57  Table 10
103   
Netherlands
Ricardo Erkelens
Netherlands
Ron Versantvoort
Sun 15:51  Table 15
104   
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Netherlands
Bas van Hal
Sun 15:56  Table 9

Winners qualification

Race to 4
105   
Netherlands
Roy Gerards
Netherlands
Anand Manurat
Sun 16:23  Table 9
106   
Netherlands
Mika van Berkel
Netherlands
Daan van der Eerden
Sun 16:23  Table 11
107   
Netherlands
Guido Janssen
Netherlands
John Haegmans
Sun 16:23  Table 14
108   
Poland
Arek Skorski
Netherlands
Marco Teutscher
Sun 16:28  Table 15

Loser round 5

Race to 3
109   
United Kingdom
Michael Sagar
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 16:54  Table 13
110   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Laurens Meerhoff
Sun 16:55  Table 12
111   
Netherlands
Sonny Haegmans
Nepal
Richard Eijmberts
Sun 16:33  Table 8
112   
Netherlands
Ricardo Erkelens
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Sun 16:28  Table 10

Losers qualification

Race to 3
113   
United Kingdom
Michael Sagar
Netherlands
Guido Janssen
Sun 17:23  Table 12
114   
Netherlands
Tom Penrose
Poland
Arek Skorski
Sun 17:12  Table 9
115   
Netherlands
Sonny Haegmans
Netherlands
Anand Manurat
Sun 16:56  Table 10
116   
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Netherlands
Daan van der Eerden
Sun 17:12  Table 11

Quarter final

Race to 5
117   
Netherlands
Roy Gerards
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Sun 17:46  Table 8
118   
Netherlands
Mika van Berkel
Netherlands
Sonny Haegmans
Sun 17:46  Table 9
119   
Netherlands
John Haegmans
Netherlands
Tom Penrose
Sun 17:46  Table 10
120   
Netherlands
Marco Teutscher
Netherlands
Guido Janssen
Sun 17:46  Table 11

Semi final

Race to 5
121   
Netherlands
Roy Gerards
Netherlands
Mika van Berkel
Sun 18:51  Table 9
122   
Netherlands
John Haegmans
Netherlands
Marco Teutscher
Sun 18:51  Table 8

Final

Race to 5
123   
Netherlands
Roy Gerards
Netherlands
Marco Teutscher
Sun 19:22  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants