Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 3, 2022

JOY Home Edition - GP APRIL 2022 MINI QUALIFIER

Chinese 8-ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Hardus Hoon
9 (8/1) 21 (16/5)
76%
2 Moe Seedat
9 (6/3) 22 (15/7)
68%
3 Zain Khan
7 (6/1) 18 (14/4)
78%
3 Carel Kuhn
8 (7/1) 20 (16/4)
80%
5 Ryno Muller
6 (3/3) 19 (10/9)
53%
5 Colin O'Neale
6 (4/2) 16 (10/6)
63%
5 Danre Lubbe
7 (5/2) 18 (12/6)
67%
5 Marina Jacobs
6 (5/1) 19 (13/6)
68%
9 Benjamin Read
5 (1/4) 13 (4/9)
31%
Show more
9 Kyle Engelbrecht
5 (1/4) 11 (2/9)
18%
9 Dominik Young Nicolaus
6 (3/3) 15 (6/9)
40%
9 JacqueS Steenkamp (LCS)
5 (3/2) 14 (8/6)
57%
9 Wickus Pretorius
6 (3/3) 16 (7/9)
44%
9 Riaan Lubbe
5 (1/4) 13 (4/9)
31%
9 Jandre Wessels
6 (4/2) 17 (10/7)
59%
9 Alroy Seafield
6 (2/4) 17 (7/10)
41%
17 JP Olivier
5 (1/4) 11 (3/8)
27%
17 Philip Viljoen
4 (1/3) 9 (2/7)
22%
17 Anton van Jaarsveldt
5 (1/4) 13 (5/8)
38%
21 Celeste Scheffer
5 (0/5) 12 (2/10)
17%
21 Miken Mayhew-Ridgers
5 (0/5) 10 (0/10)
0%
21 Jeremy Engelbrecht
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
9991 Justin Levy
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9991 Suhail Samsook
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Entry deadline Mar 30, 2022, 10:00 PM (local time)
Starts Apr 3, 2022, 12:00 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Dresscode SMART CASUAL
Organizer The Crucible Billiards Room
More info
Eligibility - All renters in good standing may enter players into the tournament. Prior to each
event an audit will be done to ascertain who may enter players into tournament.
Rules of play - As per South African Heyball Pool Association published rules (one ball handicap
for females only)
Tournament Structure:
Mini- Qualifiers:
Up to 5 players - Round Robin (top 4 go through to main qualifier)
6 players and above - Double Life Tournament
Race Length to be determined by TD, taking into account the number of tables in the venue.
Top 4 in the double life tournament win spots to the main qualifier.
Dress code - smart casual
Main qualifier - World Cup Format (top four performers to proceed to grand finals)
- The top 4 from each province will receive a R1000 bonus for their trip to the
Grand Finals.
- Dress Code- smart casual
Grand Finals - World Cup Format
- Each player will receive a customized golfer (valued at R350) for the event that
must be worn with blackpants and black shoes.
Prize Fund: Winner - R20000
Runner Up - R 10 000
Semi- Finalists - R 5 000 each, Quarter Finalists - R 3750 each

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Zain Khan 4 4 0 0 8 1 7 0 3 0 0.889 4
2 JacqueS Steenkamp (LCS) 4 3 0 1 7 3 4 0 3 0 0.7 3
3 Ryno Muller 4 2 0 2 5 4 1 0 2 0 0.556 2
4 Kyle Engelbrecht 4 1 0 3 2 6 -4 0 2 0 0.25 1
5 Justin Levy 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Jeremy Engelbrecht 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Danre Lubbe 5 4 0 1 9 3 6 0 3 0 0.75 4
2 Jandre Wessels 5 4 0 1 8 4 4 0 4 0 0.667 4
3 Moe Seedat 5 3 0 2 8 5 3 0 3 0 0.615 3
4 Dominik Young Nicolaus 5 3 0 2 6 6 0 0 2 0 0.5 3
5 JP Olivier 5 1 0 4 3 8 -5 0 1 0 0.273 1
6 Celeste Scheffer 5 0 0 5 2 10 -8 0 2 0 0.167 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Carel Kuhn 5 5 0 0 10 1 9 0 5 0 0.909 5
2 Hardus Hoon 5 4 0 1 8 3 5 0 1 0 0.727 4
3 Wickus Pretorius 5 3 0 2 7 6 1 0 3 0 0.538 3
4 Alroy Seafield 5 2 0 3 5 7 -2 0 4 0 0.417 2
5 Anton van Jaarsveldt 5 1 0 4 5 8 -3 0 2 0 0.385 1
6 Miken Mayhew-Ridgers 5 0 0 5 0 10 -10 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marina Jacobs 4 4 0 0 8 1 7 0 3 0 0.889 4
2 Colin O'Neale 4 3 0 1 6 3 3 0 1 0 0.667 3
3 Benjamin Read 4 1 0 3 4 6 -2 0 1 0 0.4 1
4 Riaan Lubbe 4 1 0 3 3 6 -3 0 3 0 0.333 1
5 Philip Viljoen 4 1 0 3 2 7 -5 0 2 0 0.222 1
6 Suhail Samsook 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
South Africa
Justin Levy
South Africa
Zain Khan
L
Sun 12:33  Table 1
2-A   
South Africa
Jeremy Engelbrecht
South Africa
JacqueS Steenkamp (LCS)
L
Sun 12:33  Table 2
3-A   
South Africa
Kyle Engelbrecht
L
South Africa
Ryno Muller
Sun 13:08  Table 3
4-B   
South Africa
Danre Lubbe
L
South Africa
Celeste Scheffer
Sun 12:33  Table 4
5-B   
South Africa
Dominik Young Nicolaus
South Africa
JP Olivier
L
Sun 12:33  Table 1
6-B   
South Africa
Moe Seedat
South Africa
Jandre Wessels
L
Sun 12:40  Table 2
7-C   
South Africa
Carel Kuhn
L
South Africa
Anton van Jaarsveldt
Sun 13:33  Table 3
8-C   
South Africa
Wickus Pretorius
L
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
Sun 12:40  Table 4
9-C   
South Africa
Alroy Seafield
L
South Africa
Hardus Hoon
Sun 13:01  Table 1
10-D   
South Africa
Colin O'Neale
South Africa
Marina Jacobs
L
Sun 13:18  Table 2
11-D   
South Africa
Suhail Samsook
L
South Africa
Philip Viljoen
Sun 13:33  Table 3
12-D   
South Africa
Benjamin Read
L
South Africa
Riaan Lubbe
Sun 13:10  Table 4

Round 2

Race to 2
13-A   
South Africa
Justin Levy
L
South Africa
JacqueS Steenkamp (LCS)
Sun 13:34  Table 1
14-A   
South Africa
Zain Khan
South Africa
Ryno Muller
L
Sun 14:00  Table 2
15-A   
South Africa
Jeremy Engelbrecht
South Africa
Kyle Engelbrecht
L
Sun 13:40  Table 3
16-B   
South Africa
Danre Lubbe
L
South Africa
JP Olivier
Sun 13:34  Table 4
17-B   
South Africa
Celeste Scheffer
South Africa
Jandre Wessels
L
Sun 13:52  Table 1
18-B   
South Africa
Dominik Young Nicolaus
South Africa
Moe Seedat
L
Sun 14:01  Table 2
19-C   
South Africa
Carel Kuhn
L
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
Sun 14:04  Table 3
20-C   
South Africa
Anton van Jaarsveldt
L
South Africa
Hardus Hoon
Sun 14:09  Table 4
21-C   
South Africa
Wickus Pretorius
South Africa
Alroy Seafield
L
Sun 14:15  Table 1
22-D   
South Africa
Colin O'Neale
South Africa
Philip Viljoen
L
Sun 14:16  Table 2
23-D   
South Africa
Marina Jacobs
South Africa
Riaan Lubbe
L
Sun 14:27  Table 3
24-D   
South Africa
Suhail Samsook
L
South Africa
Benjamin Read
Sun 14:36  Table 4

Round 3

Race to 2
25-A   
South Africa
Justin Levy
South Africa
Ryno Muller
L
Sun 14:40  Table 1
26-A   
South Africa
JacqueS Steenkamp (LCS)
L
South Africa
Kyle Engelbrecht
Sun 14:48  Table 2
27-A   
South Africa
Zain Khan
L
South Africa
Jeremy Engelbrecht
Sun 14:54  Table 3
28-B   
South Africa
Danre Lubbe
South Africa
Jandre Wessels
L
Sun 15:01  Table 4
29-B   
South Africa
JP Olivier
South Africa
Moe Seedat
L
Sun 15:04  Table 1
30-B   
South Africa
Celeste Scheffer
L
South Africa
Dominik Young Nicolaus
Sun 15:08  Table 2
31-C   
South Africa
Carel Kuhn
L
South Africa
Hardus Hoon
Sun 15:17  Table 3
32-C   
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
South Africa
Alroy Seafield
L
Sun 15:24  Table 4
33-C   
South Africa
Anton van Jaarsveldt
South Africa
Wickus Pretorius
L
Sun 15:31  Table 1
34-D   
South Africa
Colin O'Neale
South Africa
Riaan Lubbe
L
Sun 15:32  Table 2
35-D   
South Africa
Philip Viljoen
L
South Africa
Benjamin Read
Sun 15:40  Table 3
36-D   
South Africa
Marina Jacobs
L
South Africa
Suhail Samsook
Sun 15:53  Table 4

Round 4

Race to 2
37-A   
South Africa
Justin Levy
South Africa
Kyle Engelbrecht
L
Sun 16:01  Table 1
38-A   
South Africa
Ryno Muller
L
South Africa
Jeremy Engelbrecht
Sun 16:02  Table 2
39-A   
South Africa
JacqueS Steenkamp (LCS)
South Africa
Zain Khan
L
Sun 16:03  Table 3
40-B   
South Africa
Danre Lubbe
L
South Africa
Moe Seedat
Sun 16:06  Table 4
41-B   
South Africa
Jandre Wessels
South Africa
Dominik Young Nicolaus
L
Sun 16:20  Table 1
42-B   
South Africa
JP Olivier
South Africa
Celeste Scheffer
L
Sun 16:28  Table 2
43-C   
South Africa
Carel Kuhn
L
South Africa
Alroy Seafield
Sun 16:30  Table 3
44-C   
South Africa
Hardus Hoon
South Africa
Wickus Pretorius
L
Sun 16:31  Table 4
45-C   
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
South Africa
Anton van Jaarsveldt
L
Sun 16:42  Table 1
46-D   
South Africa
Colin O'Neale
L
South Africa
Benjamin Read
Sun 16:47  Table 2
47-D   
South Africa
Riaan Lubbe
South Africa
Suhail Samsook
L
Sun 17:12  Table 3
48-D   
South Africa
Philip Viljoen
South Africa
Marina Jacobs
L
Sun 17:06  Table 4

Round 5

Race to 2
49-A   
South Africa
Justin Levy
South Africa
Jeremy Engelbrecht
L
Sun 16:51  Table 1
50-A   
South Africa
Kyle Engelbrecht
South Africa
Zain Khan
L
Sun 16:52  Table 2
51-A   
South Africa
Ryno Muller
South Africa
JacqueS Steenkamp (LCS)
L
Sun 17:17  Table 3
52-B   
South Africa
Danre Lubbe
South Africa
Dominik Young Nicolaus
L
Sun 17:18  Table 4
53-B   
South Africa
Moe Seedat
L
South Africa
Celeste Scheffer
Sun 17:24  Table 1
54-B   
South Africa
Jandre Wessels
L
South Africa
JP Olivier
Sun 17:30  Table 2
55-C   
South Africa
Carel Kuhn
L
South Africa
Wickus Pretorius
Sun 17:52  Table 3
56-C   
South Africa
Alroy Seafield
L
South Africa
Anton van Jaarsveldt
Sun 17:52  Table 4
57-C   
South Africa
Hardus Hoon
L
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
Sun 18:00  Table 1
58-D   
South Africa
Colin O'Neale
South Africa
Suhail Samsook
Sun 18:02  Table 2
59-D   
South Africa
Benjamin Read
South Africa
Marina Jacobs
L
Sun 18:11  Table 3
60-D   
South Africa
Riaan Lubbe
L
South Africa
Philip Viljoen
Sun 18:16  Table 4

Last sixteen

Race to 3
61   
South Africa
Zain Khan
L
South Africa
Dominik Young Nicolaus
Sun 19:15  Table 1
62   
South Africa
Ryno Muller
South Africa
Jandre Wessels
L
Sun 19:27  Table 2
63   
South Africa
JacqueS Steenkamp (LCS)
L
South Africa
Moe Seedat
Sun 19:22  Table 3
64   
South Africa
Kyle Engelbrecht
South Africa
Danre Lubbe
L
Sun 19:16  Table 4
65   
South Africa
Carel Kuhn
South Africa
Riaan Lubbe
L
Sun 18:41  Table 1
66   
South Africa
Wickus Pretorius
L
South Africa
Colin O'Neale
Sun 18:41  Table 2
67   
South Africa
Hardus Hoon
South Africa
Benjamin Read
L
Sun 18:41  Table 3
68   
South Africa
Alroy Seafield
L
South Africa
Marina Jacobs
Sun 18:41  Table 4

Quarter final

Race to 3
69   
South Africa
Zain Khan
L
South Africa
Ryno Muller
Sun 20:14  Table 1
70   
South Africa
Moe Seedat
South Africa
Danre Lubbe
L
Sun 20:13  Table 2
71   
South Africa
Carel Kuhn
L
South Africa
Colin O'Neale
Sun 20:06  Table 3
72   
South Africa
Hardus Hoon
South Africa
Marina Jacobs
L
Sun 20:05  Table 4

Semi final

Race to 1
73   
South Africa
Zain Khan
South Africa
Moe Seedat
L
Sun 21:01  Table 1
74   
South Africa
Carel Kuhn
South Africa
Hardus Hoon
L
Sun 21:01  Table 2

Final

Race to 1
75   
South Africa
Moe Seedat
South Africa
Hardus Hoon
L
Sun 21:07  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants