Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 5 - November 6, 2021

International Open Group C

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Neil Wren
2 (2/0) 15 (12/3)
80%
1 Anthony Illingworth
3 (3/0) 26 (18/8)
69%
1 Matthew Coates
3 (3/0) 27 (18/9)
67%
1 Sean Broad
2 (2/0) 16 (12/4)
75%
5 Jordan Evetts
4 (3/1) 29 (20/9)
69%
5 Callum Jackson
5 (4/1) 42 (25/17)
60%
5 Karl Page
5 (4/1) 39 (25/14)
64%
5 Robert Stephen
4 (3/1) 38 (22/16)
58%
9 Sam Grisdale
4 (2/2) 30 (14/16)
47%
Show more
9 Pete Crellin
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
9 Tommy Miller
5 (3/2) 38 (17/21)
45%
9 Matthew jackson
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
13 Daniel Beattie
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
13 Greg Stevenson
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
13 Vicki Lomax
4 (2/2) 30 (18/12)
60%
13 Carl Guntrip
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
17 Jenny Lawson
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
17 Nick Stephens
Isle of Man Pool Players Association
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
17 Teresa Evans
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
17 Danny Turner
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
17 Dave Sanderson
3 (1/2) 23 (8/15)
35%
17 Martin Walker
1 (0/1) 6 (0/6)
0%
17 Lee Martin
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
17 Adam McSharry
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
25 Bill McEwan
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
25 Maria Lewis
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
25 Chris Southall
2 (0/2) 20 (9/11)
45%
Starts Nov 5, 2021, 10:00 PM (local time)
Format Double elimination qualifier (27 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer International Professional Pool Association
Contact Paul Bebb (Yogi8ball@gmail.com)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
United Kingdom
Neil Wren
Walk Over
 
2   
Wales
Carl Guntrip
United Kingdom
Nick Stephens
Fri 22:01  Table 4
3   
England
Adam McSharry
Isle of Man
Tommy Miller
Fri 22:01  Table 11
4   
England
Matthew jackson
England
Bill McEwan
Fri 22:22  Table 2
5   
England
Sam Grisdale
Walk Over
 
6   
United Kingdom
Pete Crellin
Scotland
Jenny Lawson
Fri 22:22  Table 12
7   
United Kingdom
Martin Walker
England
Vicki Lomax
Fri 22:26  Table 9
8   
Walk Over
United Kingdom
Sean Broad
 
9   
Isle of Man
Daniel Beattie
Walk Over
 
10   
United Kingdom
Jordan Evetts
England
Lee Martin
Fri 22:30  Table 1
11   
Ireland
Anthony Illingworth
R1
England
Dave Sanderson
Fri 22:34  Table 2
12   
England
Chris Southall
Gibraltar
Karl Page
Fri 22:47  Table 8
13   
United Kingdom
Maria Lewis
Wales
Callum Jackson
Sat 09:00  Table 5
14   
Scotland
Danny Turner
R1
Scotland
Robert Stephen
R1
Sat 09:00  Table 6
15   
England
Matthew Coates
Isle of Man
Teresa Evans
Sat 09:00  Table 7
16   
Walk Over
United Kingdom
Greg Stevenson
 

Winner round 1

Race to 6
17   
United Kingdom
Neil Wren
Wales
Carl Guntrip
Sat 10:22  Table 13
18   
Isle of Man
Tommy Miller
England
Matthew jackson
Sat 10:26  Table 16
19   
England
Sam Grisdale
R2
United Kingdom
Pete Crellin
R1
Sat 10:27  Table 12
20   
England
Vicki Lomax
United Kingdom
Sean Broad
Sat 10:33  Table 6
21   
Isle of Man
Daniel Beattie
United Kingdom
Jordan Evetts
Sat 10:45  Table 15
22   
Ireland
Anthony Illingworth
Gibraltar
Karl Page
Sat 10:57  Table 4
23   
Wales
Callum Jackson
Scotland
Robert Stephen
Sat 12:35  Table 5
24   
England
Matthew Coates
United Kingdom
Greg Stevenson
R1
Sat 11:29  Table 12

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
United Kingdom
Nick Stephens
 
26   
England
Adam McSharry
England
Bill McEwan
Sat 11:30 
27   
Walk Over
Scotland
Jenny Lawson
 
28   
United Kingdom
Martin Walker
Walk Over
 
29   
Walk Over
England
Lee Martin
 
30   
England
Dave Sanderson
England
Chris Southall
R1
Sat 11:29  Table 14
31   
United Kingdom
Maria Lewis
Scotland
Danny Turner
Sat 12:55  Table 8
32   
Isle of Man
Teresa Evans
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
United Kingdom
Nick Stephens
United Kingdom
Greg Stevenson
Sat 14:01  Table 13
34   
England
Adam McSharry
Wales
Callum Jackson
Sat 14:01  Table 3
35   
Scotland
Jenny Lawson
Gibraltar
Karl Page
Sat 14:01  Table 7
36   
United Kingdom
Martin Walker
Isle of Man
Daniel Beattie
Sat 14:01  Table 1
37   
England
Lee Martin
England
Vicki Lomax
Sat 15:19  Table 3
38   
England
Dave Sanderson
England
Sam Grisdale
Sat 14:55  Table 2
39   
Scotland
Danny Turner
Isle of Man
Tommy Miller
Sat 14:56  Table 14
40   
Isle of Man
Teresa Evans
Wales
Carl Guntrip
Sat 15:03  Table 6

Winners qualification

Race to 6
41   
United Kingdom
Neil Wren
England
Matthew jackson
Sat 17:00  Table 17
42   
United Kingdom
Pete Crellin
United Kingdom
Sean Broad
Sat 17:04  Table 5
43   
United Kingdom
Jordan Evetts
R1
Ireland
Anthony Illingworth
Sat 17:13  Table 9
44   
Scotland
Robert Stephen
R3
England
Matthew Coates
R3
Sat 18:05  Table 10

Loser round 3

Race to 5
45   
United Kingdom
Greg Stevenson
Wales
Callum Jackson
Sat 18:25  Table 3
46   
Gibraltar
Karl Page
Isle of Man
Daniel Beattie
Sat 18:25  Table 4
47   
England
Vicki Lomax
England
Sam Grisdale
Sat 18:28  Table 9
48   
Isle of Man
Tommy Miller
Wales
Carl Guntrip
Sat 18:37  Table 15

Losers qualification

Race to 5
49   
Wales
Callum Jackson
R1
United Kingdom
Pete Crellin
Sat 19:58  Table 16
50   
Gibraltar
Karl Page
England
Matthew jackson
Sat 19:18  Table 2
51   
England
Sam Grisdale
Scotland
Robert Stephen
R1
Sat 19:30  Table 11
52   
Isle of Man
Tommy Miller
United Kingdom
Jordan Evetts
Sat 19:42  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants