Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 3, 2022

I. Lohner Classics

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Michael Kampers
6 (6/0) 49 (30/19)
61%
2 Julian Kortüm
7 (5/2) 53 (31/22)
58%
3 Thorsten Bischof
TuS BW Lohne
7 (5/2) 59 (33/26)
56%
3 Ralf Zielske
GVO Oldenburg
4 (3/1) 30 (19/11)
63%
5 Frank Staubach
5 (3/2) 36 (21/15)
58%
5 Allen Zulueta
6 (4/2) 47 (26/21)
55%
5 Jacques Wollschläger
3 (2/1) 23 (14/9)
61%
5 Mike Evers
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
9 Chris Martins
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
Show more
9 Florian Stegemann
TuS BW Lohne
4 (2/2) 28 (13/15)
46%
9 Birgit Heidorn
BSG Hannover
4 (2/2) 28 (16/12)
57%
9 Detlev Kallweit
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
13 Lennart Welke
4 (2/2) 27 (12/15)
44%
13 Christian Jähnel
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
13 Alex Matys
3 (1/2) 22 (12/10)
55%
13 Naci Yilmaz
4 (2/2) 29 (16/13)
55%
17 Tom Harder-Volbers
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
17 Niko Baklatzis
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
17 Josef Lüske
TuS BW Lohne
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
17 Christian Kröger
TuS BW Lohne
3 (1/2) 18 (6/12)
33%
17 Holger Hannekum
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
17 Manfred Sobing
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
17 Eberhard Rutenberg
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
17 Georg Eden
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
25 Rene Schaerf
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
Entry deadline Sep 3, 2022, 10:30 AM (local time)
Starts Sep 3, 2022, 10:30 AM (local time)
Format Double to Single elimination (25 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer TuS BW Lohne
Contact Administrator TuS BW Lohne (pbc.lohne@gmail.com)
More info

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Jacques Wollschläger
Walk Over
 
2   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Christian Kröger
Sat 10:58  Table 6
3   
Germany
Thorsten Bischof
Philippines
Allen Zulueta
Sat 10:57  Table 1
4   
Germany
Chris Martins
Germany
Rene Schaerf
Sat 10:58  Table 2
5   
Germany
Mike Evers
Walk Over
 
6   
Greece
Niko Baklatzis
Germany
Lennart Welke
Sat 10:59  Table 3
7   
Germany
Birgit Heidorn
Germany
Josef Lüske
Sat 10:59  Table 4
8   
Walk Over
Germany
Eberhard Rutenberg
 
9   
France
Julian Kortüm
Walk Over
 
10   
Germany
Florian Stegemann
Germany
Frank Staubach
Sat 10:59  Table 5
11   
Germany
Tom Harder-Volbers
Turkey
Naci Yilmaz
Sat 11:45  Table 5
12   
Walk Over
Germany
Ralf Zielske
 
13   
Germany
Georg Eden
Walk Over
 
14   
Germany
Michael Kampers
Germany
Manfred Sobing
Sat 12:04  Table 6
15   
Germany
Detlev Kallweit
Germany
Christian Jähnel
Sat 12:04  Table 2
16   
Walk Over
Germany
Alexander Matys
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Jacques Wollschläger
Germany
Christian Kröger
Sat 12:10  Table 4
18   
Germany
Thorsten Bischof
Germany
Chris Martins
Sat 12:58  Table 2
19   
Germany
Mike Evers
Germany
Lennart Welke
Sat 13:00  Table 5
20   
Germany
Birgit Heidorn
Germany
Eberhard Rutenberg
Sat 12:19  Table 1
21   
France
Julian Kortüm
Germany
Florian Stegemann
Sat 12:27  Table 3
22   
Turkey
Naci Yilmaz
Germany
Ralf Zielske
Sat 13:03  Table 4
23   
Germany
Georg Eden
Germany
Michael Kampers
Sat 13:14  Table 6
24   
Germany
Detlev Kallweit
Germany
Alexander Matys
Sat 13:07  Table 3

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Germany
Holger Hannekum
 
26   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Rene Schaerf
Sat 13:40  Table 1
27   
Walk Over
Greece
Niko Baklatzis
 
28   
Germany
Josef Lüske
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Frank Staubach
 
30   
Germany
Tom Harder-Volbers
Walk Over
 
31   
Walk Over
Germany
Manfred Sobing
 
32   
Germany
Christian Jähnel
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Alexander Matys
Sat 14:44  Table 5
34   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Georg Eden
Sat 15:13  Table 6
35   
Greece
Niko Baklatzis
Turkey
Naci Yilmaz
Sat 14:26  Table 6
36   
Germany
Josef Lüske
France
Julian Kortüm
Sat 13:57  Table 5
37   
Germany
Frank Staubach
Germany
Eberhard Rutenberg
Sat 14:11  Table 4
38   
Germany
Tom Harder-Volbers
Germany
Lennart Welke
Sat 14:12  Table 2
39   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Thorsten Bischof
Sat 14:36  Table 3
40   
Germany
Christian Jähnel
Germany
Christian Kröger
Sat 15:07  Table 1

Winners qualification

Race to 5
41   
Germany
Jacques Wollschläger
Germany
Chris Martins
Sat 15:38  Table 5
42   
Germany
Mike Evers
Germany
Birgit Heidorn
Sat 15:46  Table 3
43   
Germany
Florian Stegemann
Germany
Ralf Zielske
Sat 16:13  Table 6
44   
Germany
Michael Kampers
Germany
Detlev Kallweit
Sat 16:59  Table 5

Loser round 3

Race to 5
45   
Germany
Alexander Matys
Philippines
Allen Zulueta
Sat 16:21  Table 1
46   
Turkey
Naci Yilmaz
France
Julian Kortüm
Sat 15:24  Table 2
47   
Germany
Frank Staubach
Germany
Lennart Welke
Sat 15:35  Table 4
48   
Germany
Thorsten Bischof
Germany
Christian Jähnel
Sat 16:30  Table 4

Losers qualification

Race to 5
49   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Birgit Heidorn
Sat 17:43  Table 1
50   
France
Julian Kortüm
Germany
Chris Martins
Sat 17:01  Table 2
51   
Germany
Frank Staubach
Germany
Detlev Kallweit
Sat 18:15  Table 5
52   
Germany
Thorsten Bischof
Germany
Florian Stegemann
Sat 17:33  Table 6

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Jacques Wollschläger
Germany
Thorsten Bischof
Sat 19:32  Table 6
54   
Germany
Mike Evers
France
Julian Kortüm
Sat 19:32  Table 5
55   
Germany
Ralf Zielske
Philippines
Allen Zulueta
Sat 19:32  Table 1
56   
Germany
Michael Kampers
Germany
Frank Staubach
Sat 19:43  Table 4

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Thorsten Bischof
France
Julian Kortüm
Sat 21:07  Table 5
58   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Michael Kampers
Sat 21:07  Table 4

Final

Race to 5
59   
France
Julian Kortüm
Germany
Michael Kampers
Sat 22:37  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants