Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 10 - June 11, 2022

Hausturnier Asc Göttingen

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
3 Asmatullah Quari
5 (3/2) 27 (17/10)
63%
3 Sascha Edling
5 (4/1) 24 (16/8)
67%
5 Hieu Nguyen
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
5 Christian Blau
4 (3/1) 23 (14/9)
61%
5 Julien Lindstädt
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
5 Jan Hendrik
4 (2/2) 20 (12/8)
60%
9 Frank Brouwer
6 (5/0) 27 (20/7)
74%
9 Mirac Orak
6 (5/0) 26 (20/6)
77%
11 Stefan Fiege
3 (1/2) 17 (9/8)
53%
11 Dang Quan Hoang
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
11 Georgios Vellios
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
11 Michael Unger
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
15 Friedel Grimminger
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
15 Minh Phan Le
3 (0/3) 12 (0/12)
0%
15 Benjamin Wildermuth
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
15 Ricardo Gonzales Gamarra
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
Entry deadline Jun 10, 2022, 7:00 PM (local time)
Starts Jun 10, 2022, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Billard-ASC46
More info
Disziplin: 8/9 Ball, Gewinner des Ausstoßens entscheidet. 9 Ball mit 9 auf dem Spot ohne Kitchenrule.

Modus: Gruppenphase mit 4 Gruppen auf 3 Gewinnspiele. Die ersten beiden qualifizieren sich für die Endrunde.
Endrunde einfach KO auf 4 Gewinnspiele.

Startgeld: 10€ wobei 2€ in den Jackpot gehen.

Jackpot: Es werden 4 Leute gezogen, die die Chance bekommen ein 9 Ball An/Aus zu machen um den Jackpot zu gewinnen. Der erste spielt für 100%, der zweite für 50% und 3 und 4 für 25%. Sollte jemand den Jackpot holen wird nicht weiter gezogen.

Preisgeld:
Platz 1: 50%
Platz 2: 30%
Platz 3/4: 10%

Anpassung der Ausschreibung kann unter Umständen durch die Turnierleitung vor Ort geschehen.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mirac Orak 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Asmatullah Quari 3 2 0 1 11 4 7 0 0 0 0.733 2
3 Dang Quan Hoang 3 1 0 2 4 10 -6 0 0 0 0.286 1
4 Friedel Grimminger 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christian Blau 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Jan Hendrik 3 2 0 1 11 4 7 0 0 0 0.733 2
3 Michael Unger 3 1 0 2 4 10 -6 0 0 0 0.286 1
4 Benjamin Wildermuth 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Frank Brouwer 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Hieu Nguyen 3 2 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 2
3 Stefan Fiege 3 1 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 1
4 Minh Phan Le 3 0 0 3 0 12 -12 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sascha Edling 3 3 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 3
2 Julien Lindstädt 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Georgios Vellios 3 1 0 2 5 9 -4 1 0 0 0.357 1
4 Ricardo Gonzales Gamarra 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Vietnam
Dang Quan Hoang
Germany
Asmatullah Quari
Fri 19:02  Table 1
2-A   
Mirac Orak
Germany
Friedel Grimminger
Fri 19:35  Table 4
3-B   
Germany
Benjamin Wildermuth
Germany
Christian Blau
Fri 19:02  Table 3
4-B   
Germany
Michael Unger
Jan Hendrik
Fri 19:02  Table 4
5-C   
Vietnam
Minh Phan Le
Netherlands
Frank Brouwer
Fri 19:02  Table 5
6-C   
Germany
Stefan Fiege
Vietnam
Hieu Nguyen
Fri 19:02  Table 6
7-D   
Peru
Ricardo Gonzales Gamarra
Greece
Georgios Vellios
Fri 19:06  Table 2
8-D   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Sascha Edling
Fri 19:39  Table 5

Round 2

Race to 4
9-A   
Vietnam
Dang Quan Hoang
Germany
Friedel Grimminger
Fri 20:24  Table 2
10-A   
Germany
Asmatullah Quari
Mirac Orak
Fri 20:05  Table 4
11-B   
Germany
Benjamin Wildermuth
Jan Hendrik
Fri 20:01  Table 6
12-B   
Germany
Christian Blau
Germany
Michael Unger
Fri 19:51  Table 2
13-C   
Vietnam
Minh Phan Le
Vietnam
Hieu Nguyen
Fri 20:01  Table 1
14-C   
Netherlands
Frank Brouwer
Germany
Stefan Fiege
Fri 19:54  Table 3
15-D   
Peru
Ricardo Gonzales Gamarra
Germany
Sascha Edling
Fri 20:28  Table 5
16-D   
Greece
Georgios Vellios
Germany
Julien Lindstädt
Fri 20:28  Table 3

Round 3

Race to 4
17-A   
Vietnam
Dang Quan Hoang
Mirac Orak
Fri 21:35  Table 5
18-A   
Germany
Friedel Grimminger
Germany
Asmatullah Quari
Fri 21:36  Table 2
19-B   
Germany
Benjamin Wildermuth
Germany
Michael Unger
Fri 20:43  Table 6
20-B   
Jan Hendrik
Germany
Christian Blau
Fri 20:54  Table 3
21-C   
Vietnam
Minh Phan Le
Germany
Stefan Fiege
Fri 20:55  Table 5
22-C   
Vietnam
Hieu Nguyen
Netherlands
Frank Brouwer
Fri 20:42  Table 1
23-D   
Peru
Ricardo Gonzales Gamarra
Germany
Julien Lindstädt
Fri 21:07  Table 4
24-D   
Germany
Sascha Edling
Greece
Georgios Vellios
R1
Fri 21:39  Table 3

Quarter final

Race to 4
25   
Mirac Orak
Jan Hendrik
Fri 22:15  Table 2
26   
Germany
Asmatullah Quari
Germany
Christian Blau
Fri 22:15  Table 3
27   
Netherlands
Frank Brouwer
Germany
Julien Lindstädt
Fri 22:15  Table 4
28   
Vietnam
Hieu Nguyen
Germany
Sascha Edling
Fri 22:15  Table 5

Semi final

Race to 4
29   
Mirac Orak
Germany
Asmatullah Quari
Fri 23:12  Table 4
30   
Netherlands
Frank Brouwer
Germany
Sascha Edling
Fri 23:12  Table 3

Final

Race to 4
31   
Mirac Orak
Netherlands
Frank Brouwer
Sat 00:02  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants