Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 10, 2024

HPBV Offene HM Doppel 8-Ball PBC Ortenberg

8-Ball
Add teams

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Germany Grilled Chicken
7 (7/0) 34 (27/7)
79%
2 Germany Das J-Team
7 (5/2) 35 (22/13)
63%
3 Germany Peter Kelm/Heiko Rau
7 (5/2) 34 (20/14)
59%
3 Germany BC Trifftnix
6 (5/1) 29 (18/11)
62%
5 Germany Rolf Spitz/Holger Klein
6 (5/1) 26 (16/10)
62%
5 Germany Haesele
6 (4/2) 27 (16/11)
59%
5 Germany Denis Barbosa/Emin Habibov
6 (5/1) 28 (18/10)
64%
5 Germany Mario/Claudio? Non importa!!!
PBC Dreieich-Sprendlingen e.V.
5 (3/2) 22 (13/9)
59%
9 Germany Markus Bal/Laurenz Geitz
5 (3/2) 19 (9/10)
47%
Show more
9 Germany Kuckert & Kempf
5 (3/2) 21 (11/10)
52%
9 Germany Double-R
4 (3/1) 16 (10/6)
63%
9 Croatia BREAKERS
5 (3/2) 19 (10/9)
53%
9 Germany Adam & Martin
5 (3/2) 24 (12/12)
50%
9 Germany Alte Garde
5 (3/2) 24 (13/11)
54%
9 Germany LuckyLoser
5 (2/3) 22 (11/11)
50%
9 Germany Eric / Markus
4 (2/2) 18 (9/9)
50%
17 DoppelSpezialSpezialisten
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
17 Italy Italian Stallion
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
17 Germany Team - Poolsharks 1
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
17 Germany SIKERIM PERFORMANCE
PBC Gelnhausen e.V.
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
17 Fa - Er
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
17 Germany Team Ferrari
PBC Gelnhausen e.V.
4 (2/2) 17 (9/8)
53%
17 Germany Knochenbrecher
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
17 Germany Pool-Aces
3 (1/2) 11 (5/6)
45%
25 Lochmitte
4 (2/2) 15 (8/7)
53%
25 Germany Büchsenschütz / Klecker
4 (1/3) 14 (5/9)
36%
25 Germany Dino Duo
4 (2/2) 14 (6/8)
43%
25 Team Magic
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
25 Germany Thomas Unbescheiden / Lukas Zacharias
3 (0/3) 10 (1/9)
10%
25 Italy Team Generation
PBC Gelnhausen e.V.
3 (0/3) 13 (4/9)
31%
25 Germany Lochnix&Kannnix
4 (1/3) 19 (9/10)
47%
25 Germany Pool-Architekten...
PBC Dreieich-Sprendlingen e.V.
3 (0/3) 10 (1/9)
10%
33 Germany The Twins
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
33 Germany Surprise
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
33 Germany Zauberlehrlinge
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
33 Germany Leon & Simon
PBC Gelnhausen e.V.
4 (0/4) 13 (1/12)
8%
33 Germany Breakito - finito - olé
4 (1/3) 15 (5/10)
33%
Starts Feb 10, 2024, 11:00 AM (local time)
Entry deadline Feb 10, 2024, 11:00 AM (local time)
Organizer Hessischer Pool Billard Verband e. V.
Contact Jan Scheyer (Landesturnierwart) (landesturnierwart@hpbv.de)
Format Round robin (37 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Kelm/Heiko Rau 4 3 0 1 10 4 6 0 0 0 0.714 3
2 LuckyLoser 4 2 0 2 9 7 2 0 0 0 0.563 2
3 Knochenbrecher 4 2 0 2 9 10 -1 1 0 0 0.474 2
4 Dino Duo 4 2 0 2 6 8 -2 0 0 0 0.429 2
5 Breakito - finito - olé 4 1 0 3 5 10 -5 1 0 0 0.333 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Double-R 3 3 0 0 9 2 7 0 0 0 0.818 3
2 Eric / Markus 3 2 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 2
3 Pool-Aces 3 1 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
4 Thomas Unbescheiden / Lukas Zacharias 3 0 0 3 1 9 -8 0 0 0 0.1 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 BREAKERS 4 3 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 3
2 Kuckert & Kempf 4 3 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 3
3 Team Ferrari 4 2 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
4 Lochmitte 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 2
5 Leon & Simon 4 0 0 4 1 12 -11 0 0 0 0.077 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Haesele 4 3 0 1 11 7 4 1 0 0 0.611 3
2 Adam & Martin 4 3 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 3
3 Italian Stallion 4 2 0 2 9 7 2 3 0 0 0.563 2
4 Team Magic 4 2 0 2 9 7 2 0 0 0 0.563 2
5 The Twins 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rolf Spitz/Holger Klein 4 4 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 4
2 Markus Bal/Laurenz Geitz 4 3 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 3
3 SIKERIM PERFORMANCE 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 Lochnix&Kannnix 4 1 0 3 9 10 -1 0 0 0 0.474 1
5 Zauberlehrlinge 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Grilled Chicken 3 3 0 0 9 3 6 0 0 0 0.75 3
2 Das J-Team 3 2 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 2
3 DoppelSpezialSpezialisten 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
4 Team Generation 3 0 0 3 4 9 -5 0 0 0 0.308 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 BC Trifftnix 3 3 0 0 9 2 7 0 0 0 0.818 3
2 Mario/Claudio? Non importa!!! 3 2 0 1 7 4 3 0 0 0 0.636 2
3 Fa - Er 3 1 0 2 5 7 -2 0 0 0 0.417 1
4 Pool-Architekten... 3 0 0 3 1 9 -8 0 0 0 0.1 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Denis Barbosa/Emin Habibov 4 4 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 4
2 Alte Garde 4 3 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 3
3 Team - Poolsharks 1 4 2 0 2 9 7 2 0 0 0 0.563 2
4 Büchsenschütz / Klecker 4 1 0 3 5 9 -4 2 0 0 0.357 1
5 Surprise 4 0 0 4 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Most valuable player

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Germany
LuckyLoser
Germany
Peter Kelm/Heiko Rau
Sat 11:09  Table 2
2-A   
Germany
Breakito - finito - olé
R1
Germany
Knochenbrecher
R1
Sat 11:09  Table 3
3-B   
Germany
Eric / Markus
Germany
Thomas Unbescheiden / Lukas Zacharias
Sat 11:09  Table 4
4-B   
Germany
Pool-Aces
Germany
Double-R
Sat 11:09  Table 5
5-C   
Croatia
BREAKERS
Germany
Kuckert & Kempf
Sat 11:09  Table 6
6-C   
Germany
Team Ferrari
Germany
Leon & Simon
Sat 11:09  Table 8
7-D   
Italy
Italian Stallion
R2
Germany
The Twins
Sat 11:09  Table 1
8-D   
Germany
Mein Lieblingsteam
Team Magic
Sat 11:09  Table 7
9-E   
Germany
Zauberlehrlinge
Germany
SIKERIM PERFORMANCE
Sat 11:32  Table 8
10-E   
Germany
Rolf Spitz/Holger Klein
Germany
Lochnix&Kannnix
Sat 11:32  Table 5
11-F   
Germany
Das J-Team
Germany
Cooked Chicken
Sat 11:39  Table 1
12-F   
Italy
Team Generation
DoppelSpezialSpezialisten
Sat 11:45  Table 4
13-G   
Germany
Pool-Architekten...
Germany
BC Trifftnix
Sat 11:45  Table 6
14-G   
Fa - Er
Germany
Mario/Claudio? Non importa!!!
Sat 11:54  Table 7
15-H   
Germany
Alte Garde
Germany
Team - Poolsharks 1
Sat 12:01  Table 3
16-H   
Germany
Denis Barbosa/Emin Habibov
Germany
Büchsenschütz / Klecker
Sat 12:07  Table 2

Round 2

Race to 3
17-A   
Germany
Peter Kelm/Heiko Rau
Germany
Knochenbrecher
Sat 12:08  Table 8
18-A   
Germany
LuckyLoser
Germany
Dino Duo
Sat 12:52  Table 1
19-B   
Germany
Eric / Markus
Germany
Double-R
Sat 12:12  Table 6
20-B   
Germany
Thomas Unbescheiden / Lukas Zacharias
Germany
Pool-Aces
Sat 12:34  Table 4
21-C   
Germany
Kuckert & Kempf
Germany
Leon & Simon
Sat 12:35  Table 5
22-C   
Croatia
BREAKERS
Lochmitte
Sat 12:37  Table 2
23-D   
Germany
The Twins
Team Magic
Sat 12:37  Table 7
24-D   
Italy
Italian Stallion
Germany
Adam & Martin
Sat 12:39  Table 3
25-E   
Germany
SIKERIM PERFORMANCE
Germany
Lochnix&Kannnix
Sat 13:00  Table 4
26-E   
Germany
Zauberlehrlinge
Germany
Markus Bal/Laurenz Geitz
Sat 12:59  Table 8
27-F   
Germany
Das J-Team
DoppelSpezialSpezialisten
Sat 13:01  Table 6
28-F   
Germany
Cooked Chicken
Italy
Team Generation
Sat 13:18  Table 7
29-G   
Germany
Pool-Architekten...
Germany
Mario/Claudio? Non importa!!!
Sat 13:21  Table 5
30-G   
Germany
BC Trifftnix
Fa - Er
Sat 13:25  Table 1
31-H   
Germany
Team - Poolsharks 1
Germany
Büchsenschütz / Klecker
Sat 13:24  Table 3
32-H   
Germany
Alte Garde
Germany
Surprise
Sat 13:34  Table 2

Round 3

Race to 3
33-A   
Germany
Knochenbrecher
Germany
Dino Duo
Sat 13:39  Table 8
34-A   
Germany
Peter Kelm/Heiko Rau
Germany
Breakito - finito - olé
Sat 14:02  Table 5
35-B   
Germany
Eric / Markus
Germany
Pool-Aces
Sat 14:02  Table 6
36-B   
Germany
Double-R
Germany
Thomas Unbescheiden / Lukas Zacharias
Sat 14:03  Table 4
37-C   
Germany
Leon & Simon
Lochmitte
Sat 14:15  Table 3
38-C   
Germany
Kuckert & Kempf
Germany
Team Ferrari
Sat 14:18  Table 2
39-D   
Team Magic
Germany
Adam & Martin
Sat 14:07  Table 1
40-D   
Germany
The Twins
Germany
Mein Lieblingsteam
  Table 7
41-E   
Germany
Lochnix&Kannnix
Germany
Markus Bal/Laurenz Geitz
Sat 14:28  Table 8
42-E   
Germany
SIKERIM PERFORMANCE
Germany
Rolf Spitz/Holger Klein
Sat 14:42  Table 6
43-F   
Germany
Das J-Team
Italy
Team Generation
Sat 14:43  Table 7
44-F   
DoppelSpezialSpezialisten
Germany
Cooked Chicken
Sat 14:44  Table 4
45-G   
Germany
Pool-Architekten...
Fa - Er
Sat 14:44  Table 5
46-G   
Germany
Mario/Claudio? Non importa!!!
Germany
BC Trifftnix
Sat 15:05  Table 3
47-H   
Germany
Büchsenschütz / Klecker
R1
Germany
Surprise
Sat 15:17  Table 8
48-H   
Germany
Team - Poolsharks 1
Germany
Denis Barbosa/Emin Habibov
Sat 15:01  Table 1

Round 4

Race to 3
49-A   
Germany
Dino Duo
Germany
Breakito - finito - olé
Sat 15:26  Table 2
50-A   
Germany
Knochenbrecher
Germany
LuckyLoser
Sat 15:29  Table 4
51-C   
Lochmitte
Germany
Team Ferrari
Sat 15:48  Table 1
52-C   
Germany
Leon & Simon
Croatia
BREAKERS
Sat 15:29  Table 7
53-D   
Germany
Adam & Martin
Germany
Mein Lieblingsteam
Sat 15:34  Table 5
54-D   
Team Magic
Italy
Italian Stallion
Sat 15:42  Table 3
55-E   
Germany
Markus Bal/Laurenz Geitz
Germany
Rolf Spitz/Holger Klein
Sat 15:50  Table 6
56-E   
Germany
Lochnix&Kannnix
Germany
Zauberlehrlinge
Sat 15:57  Table 7
57-H   
Germany
Surprise
Germany
Denis Barbosa/Emin Habibov
Sat 15:52  Table 8
58-H   
Germany
Büchsenschütz / Klecker
R1
Germany
Alte Garde
Sat 16:04  Table 4

Round 5

Race to 3
59-A   
Germany
Breakito - finito - olé
Germany
LuckyLoser
Sat 16:10  Table 2
60-A   
Germany
Dino Duo
Germany
Peter Kelm/Heiko Rau
Sat 16:24  Table 5
61-C   
Germany
Team Ferrari
Croatia
BREAKERS
Sat 17:14  Table 2
62-C   
Lochmitte
Germany
Kuckert & Kempf
Sat 17:14  Table 5
63-D   
Germany
Mein Lieblingsteam
R1
Italy
Italian Stallion
R1
Sat 16:45  Table 8
64-D   
Germany
Adam & Martin
Germany
The Twins
Sat 16:24  Table 6
65-E   
Germany
Rolf Spitz/Holger Klein
Germany
Zauberlehrlinge
Sat 16:49  Table 7
66-E   
Germany
Markus Bal/Laurenz Geitz
Germany
SIKERIM PERFORMANCE
Sat 16:32  Table 4
67-H   
Germany
Denis Barbosa/Emin Habibov
Germany
Alte Garde
Sat 17:14  Table 1
68-H   
Germany
Surprise
Germany
Team - Poolsharks 1
Sat 16:40  Table 3

Last sixteen

Race to 4
69   
Germany
Peter Kelm/Heiko Rau
Germany
Alte Garde
Sat 18:26  Table 2
70   
Germany
Double-R
Germany
Mario/Claudio? Non importa!!!
Sat 18:26  Table 3
71   
Croatia
BREAKERS
Germany
Das J-Team
Sat 18:26  Table 4
72   
Germany
Mein Lieblingsteam
Germany
Markus Bal/Laurenz Geitz
Sat 18:26  Table 1
73   
Germany
Rolf Spitz/Holger Klein
Germany
Adam & Martin
Sat 18:26  Table 5
74   
Germany
Cooked Chicken
Germany
Kuckert & Kempf
Sat 18:26  Table 6
75   
Germany
BC Trifftnix
Germany
Eric / Markus
Sat 18:26  Table 7
76   
Germany
Denis Barbosa/Emin Habibov
Germany
LuckyLoser
Sat 18:26  Table 8

Quarter final

Race to 4
77   
Germany
Peter Kelm/Heiko Rau
Germany
Mario/Claudio? Non importa!!!
Sat 19:40  Table 3
78   
Germany
Das J-Team
Germany
Mein Lieblingsteam
Sat 19:29  Table 5
79   
Germany
Rolf Spitz/Holger Klein
Germany
Cooked Chicken
Sat 19:29  Table 4
80   
Germany
BC Trifftnix
Germany
Denis Barbosa/Emin Habibov
Sat 19:29  Table 1

Semi final

Race to 5
81   
Germany
Peter Kelm/Heiko Rau
Germany
Das J-Team
Sat 20:45  Table 3
82   
Germany
Cooked Chicken
Germany
BC Trifftnix
Sat 20:33  Table 1

Final

Race to 5
83   
Germany
Das J-Team
Germany
Cooked Chicken
Sat 22:19  Table 1

Participants