Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 25, 2024

HPBV 8-Ball LK-A Herren BV Mörfelden-Walldorf

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Matthias Metz
3 (3/0) 27 (18/9)
67%
256
1 Germany Clemens Isele
3 (3/0) 30 (18/12)
60%
256
3 Germany Erik Köhler
5 (4/1) 40 (26/14)
65%
240
3 Germany David Vu
5 (4/1) 45 (29/16)
64%
240
5 Georgia Patrick Lampert
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
224
5 Germany Julian Schreck
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
224
7 Germany Tobias Nicolovius
4 (2/2) 35 (19/16)
54%
208
7 Germany Rainer Scheffke
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
208
9 Germany Markus Bal
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
192
9 Germany Daniel Haese
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
192
9 Puerto Rico Oktay Piro
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
192
9 Germany Sascha Edling
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
192
13 Germany Tobias Wastl
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
160
13 Germany Niklas Manser
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
160
13 Croatia David Martic
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
160
13 Germany Marcel März
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
160
Starts Feb 25, 2024, 11:00 AM (local time)
Entry deadline Feb 25, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Hessischer Pool Billard Verband e. V.
Contact Daniel Stuerz (d.stuerz@icloud.com) and Jan Scheyer (Landesturnierwart) (landesturnierwart@hpbv.de)
Format Double elimination qualifier (16 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Vereinstrikot, schwarze Hose und schwarze Schuhe
More info
es gibt folgende Nachrückerreihenfolge nach Meldeschluss:
1. Waldemar Holzwarth
2. Ruslan Reimer
3. Christian Orozco Sanchez
4. Jens Kornalewicz
5. Martin Dommermuth
6. Martin Harm

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Germany
Julian Schreck
Germany
Daniel Haese
Sun 11:20  Table 1
2   
Germany
Markus Bal
Germany
Niklas Manser
Sun 11:20  Table 2
3   
Puerto Rico
Oktay Piro
Germany
Rainer Scheffke
Sun 11:20  Table 3
4   
Germany
Marcel März
Germany
Matthias Metz
Sun 11:20  Table 4
5   
Germany
Erik Köhler
Georgia
Patrick Lampert
Sun 11:20  Table 5
6   
Germany
Sascha Edling
Germany
Tobias Wastl
Sun 11:20  Table 6
7   
Germany
David Vu
Croatia
David Martic
Sun 11:20  Table 7
8   
Germany
Tobias Nicolovius
Germany
Clemens Isele
Sun 11:20  Table 8

Winner round 1

Race to 6
9   
Germany
Julian Schreck
Germany
Markus Bal
Sun 12:56  Table 5
10   
Puerto Rico
Oktay Piro
Germany
Matthias Metz
Sun 13:34  Table 1
11   
Georgia
Patrick Lampert
Germany
Sascha Edling
Sun 12:41  Table 8
12   
Germany
David Vu
Germany
Clemens Isele
Sun 12:59  Table 6

Loser round 1

Race to 6
13   
Germany
Daniel Haese
R4
Germany
Niklas Manser
Sun 12:58  Table 4
14   
Germany
Rainer Scheffke
Germany
Marcel März
Sun 13:44  Table 4
15   
Germany
Erik Köhler
Germany
Tobias Wastl
Sun 12:41  Table 1
16   
Croatia
David Martic
Germany
Tobias Nicolovius
Sun 12:58  Table 2

Loser round 2

Race to 6
17   
Germany
Daniel Haese
Germany
David Vu
Sun 14:53  Table 8
18   
Germany
Rainer Scheffke
Germany
Sascha Edling
Sun 15:35  Table 3
19   
Germany
Erik Köhler
Puerto Rico
Oktay Piro
R1
Sun 15:11  Table 1
20   
Germany
Tobias Nicolovius
Germany
Markus Bal
Sun 14:33  Table 3

Winners qualification

Race to 6
21   
Germany
Julian Schreck
Germany
Matthias Metz
Sun 15:12  Table 7
22   
Georgia
Patrick Lampert
Germany
Clemens Isele
Sun 14:54  Table 5

Loser round 3

Race to 6
23   
Germany
David Vu
Germany
Rainer Scheffke
Sun 17:23  Table 3
24   
Germany
Erik Köhler
Germany
Tobias Nicolovius
Sun 16:36  Table 1

Losers qualification

Race to 6
25   
Germany
David Vu
Germany
Julian Schreck
Sun 18:39  Table 3
26   
Germany
Erik Köhler
Georgia
Patrick Lampert
Sun 17:39  Table 1

Participants