Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 13 - July 14, 2019

Focus 8 Ball Open 2019

8-Ball

Add players

Please wait...
Starts Jul 13, 2019, 9:00 AM (local time)
Format Round robin (55 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Justin Campbell 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Adam Bleumink 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Glen Geng 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Cotica Wei 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Andrew Chan 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Jack Nguyen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 BYE FOUR 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marco Teutscher 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Louis Condo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Alan Liu 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Wilson Sun 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Travis Wijaya 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Michael Zhang 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marc Robertson 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Mark Lacey 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Kelvin Ang 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Chris Tang 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Joel Villar 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Marcel Andreti 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Nigel Portugal 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Temujin Dixon 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Rudy Sulaeman 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Andrew Chitty 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Ezzi Naaman 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Jon Tuason 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Yuan Li 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Jay Deng 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Butterworth 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Ben Nunan 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Ian Gao 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Mark Baylon 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Anzel Manglicmot 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Dan Er 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 BYE THREE 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jacky Lai 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Mars Salazar 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Alvin Pangilinan 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Alvin Anggito 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 James Sun 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Xianhong Kong 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Ernesto Ramos 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Barry Mavros (NSW) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Thanh Cong Nguyen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Jesse Truong 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Frankjoe Gabriel 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 myron lu 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Waseem Yousef 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Minh Le 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jake McCartney 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Henry Lau 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Aldrin Tapalla 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Danny Chen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Ishty Khan 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Stephen Dang 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 BYE ONE 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Australia
Justin Campbell
Australia
BYE FOUR
 
2-A   
Australia
Adam Bleumink
Australia
Jack Nguyen
 
3-A   
China
Glen Geng
Australia
Andrew Chan
 
4-B   
Netherlands
Marco Teutscher (NZL)
Australia
Michael Zhang
 
5-B   
Australia
Louis Condo
Indonesia
Travis Wijaya
 
6-B   
Taiwan
Alan Liu
China
Wilson Sun
 
7-C   
Australia
Marc Robertson
Philippines
Nigel Portugal
 
8-C   
Philippines
Mark Lacey
Indonesia
Marcel Andreti
 
9-C   
Indonesia
Kelvin Ang
Philippines
Joel Villar
 
10-D   
Australia
Temujin Dixon
Australia
Jay Deng
 
11-D   
Indonesia
Rudy Sulaeman
China
Yuan Li
 
12-D   
Australia
Andrew Chitty
Philippines
Jon Tuason
 
13-E   
Australia
Peter Butterworth
Australia
BYE THREE
 
14-E   
Australia
Ben Nunan
China
Dan Er
 
15-E   
China
Ian Gao
Australia
Anzel Manglicmot
 
16-F   
Malaysia
Jacky Lai
Philippines
Ernesto Ramos
 
17-F   
Philippines
Mars Salazar
China
Xianhong Kong
 
18-F   
Philippines
Alvin Pangilinan
China
James Sun
 
19-G   
Australia
Barry Mavros (NSW)
Australia
Minh Le
 
20-G   
Vietnam
Thanh Cong Nguyen
Australia
Waseem Yousef
 
21-G   
Vietnam
Jesse Truong
China
myron lu
 
22-H   
Australia
Jake McCartney
Australia
BYE ONE
 
23-H   
Australia
Henry Lau
Australia
Stephen Dang
 
24-H   
Philippines
Aldrin Tapalla
Australia
Ishty Khan
 

Round 2

Race to 3
25-A   
Australia
BYE FOUR
Australia
Jack Nguyen
 
26-A   
Australia
Justin Campbell
Australia
Andrew Chan
 
27-A   
Australia
Adam Bleumink
China
Cotica Wei
 
28-B   
Netherlands
Marco Teutscher (NZL)
Indonesia
Travis Wijaya
 
29-B   
Australia
Michael Zhang
China
Wilson Sun
 
30-B   
Australia
Louis Condo
Taiwan
Alan Liu
 
31-C   
Philippines
Nigel Portugal
Indonesia
Marcel Andreti
 
32-C   
Australia
Marc Robertson
Philippines
Joel Villar
 
33-C   
Philippines
Mark Lacey
Hong Kong
Chris Tang
 
34-D   
Australia
Jay Deng
China
Yuan Li
 
35-D   
Australia
Temujin Dixon
Philippines
Jon Tuason
 
36-D   
Indonesia
Rudy Sulaeman
Australia
Ezzi Naaman
 
37-E   
Australia
BYE THREE
China
Dan Er
 
38-E   
Australia
Peter Butterworth
Australia
Anzel Manglicmot
 
39-E   
Australia
Ben Nunan
Philippines
Mark Baylon
 
40-F   
Philippines
Ernesto Ramos
China
Xianhong Kong
 
41-F   
Malaysia
Jacky Lai
China
James Sun
 
42-F   
Philippines
Mars Salazar
Indonesia
Alvin Anggito
 
43-G   
Australia
Minh Le
Australia
Waseem Yousef
 
44-G   
Australia
Barry Mavros (NSW)
China
myron lu
 
45-G   
Vietnam
Thanh Cong Nguyen
Philippines
Frankjoe Gabriel
 
46-H   
Australia
BYE ONE
Australia
Stephen Dang
 
47-H   
Australia
Jake McCartney
Australia
Ishty Khan
 
48-H   
Australia
Henry Lau
China
Danny Chen
 

Round 3

Race to 3
49-A   
Australia
Jack Nguyen
Australia
Andrew Chan
 
50-A   
Australia
BYE FOUR
China
Cotica Wei
 
51-A   
Australia
Justin Campbell
China
Glen Geng
 
52-B   
Netherlands
Marco Teutscher (NZL)
China
Wilson Sun
 
53-B   
Indonesia
Travis Wijaya
Taiwan
Alan Liu
 
54-B   
Australia
Michael Zhang
Australia
Louis Condo
 
55-C   
Indonesia
Marcel Andreti
Philippines
Joel Villar
 
56-C   
Philippines
Nigel Portugal
Hong Kong
Chris Tang
 
57-C   
Australia
Marc Robertson
Indonesia
Kelvin Ang
 
58-D   
China
Yuan Li
Philippines
Jon Tuason
 
59-D   
Australia
Jay Deng
Australia
Ezzi Naaman
 
60-D   
Australia
Temujin Dixon
Australia
Andrew Chitty
 
61-E   
China
Dan Er
Australia
Anzel Manglicmot
 
62-E   
Australia
BYE THREE
Philippines
Mark Baylon
 
63-E   
Australia
Peter Butterworth
China
Ian Gao
 
64-F   
China
Xianhong Kong
China
James Sun
 
65-F   
Philippines
Ernesto Ramos
Indonesia
Alvin Anggito
 
66-F   
Malaysia
Jacky Lai
Philippines
Alvin Pangilinan
 
67-G   
Australia
Waseem Yousef
China
myron lu
 
68-G   
Australia
Minh Le
Philippines
Frankjoe Gabriel
 
69-G   
Australia
Barry Mavros (NSW)
Vietnam
Jesse Truong
 
70-H   
Australia
Stephen Dang
Australia
Ishty Khan
 
71-H   
Australia
BYE ONE
China
Danny Chen
 
72-H   
Australia
Jake McCartney
Philippines
Aldrin Tapalla
 

Round 4

Race to 3
73-A   
Australia
Andrew Chan
China
Cotica Wei
 
74-A   
Australia
Jack Nguyen
China
Glen Geng
 
75-A   
Australia
BYE FOUR
Australia
Adam Bleumink
 
76-B   
Netherlands
Marco Teutscher (NZL)
Taiwan
Alan Liu
 
77-B   
China
Wilson Sun
Australia
Louis Condo
 
78-B   
Indonesia
Travis Wijaya
Australia
Michael Zhang
 
79-C   
Philippines
Joel Villar
Hong Kong
Chris Tang
 
80-C   
Indonesia
Marcel Andreti
Indonesia
Kelvin Ang
 
81-C   
Philippines
Nigel Portugal
Philippines
Mark Lacey
 
82-D   
Philippines
Jon Tuason
Australia
Ezzi Naaman
 
83-D   
China
Yuan Li
Australia
Andrew Chitty
 
84-D   
Australia
Jay Deng
Indonesia
Rudy Sulaeman
 
85-E   
Australia
Anzel Manglicmot
Philippines
Mark Baylon
 
86-E   
China
Dan Er
China
Ian Gao
 
87-E   
Australia
BYE THREE
Australia
Ben Nunan
 
88-F   
China
James Sun
Indonesia
Alvin Anggito
 
89-F   
China
Xianhong Kong
Philippines
Alvin Pangilinan
 
90-F   
Philippines
Ernesto Ramos
Philippines
Mars Salazar
 
91-G   
China
myron lu
Philippines
Frankjoe Gabriel
 
92-G   
Australia
Waseem Yousef
Vietnam
Jesse Truong
 
93-G   
Australia
Minh Le
Vietnam
Thanh Cong Nguyen
 
94-H   
Australia
Ishty Khan
China
Danny Chen
 
95-H   
Australia
Stephen Dang
Philippines
Aldrin Tapalla
 
96-H   
Australia
BYE ONE
Australia
Henry Lau
 

Round 5

Race to 3
97-A   
China
Cotica Wei
China
Glen Geng
 
98-A   
Australia
Andrew Chan
Australia
Adam Bleumink
 
99-A   
Australia
Jack Nguyen
Australia
Justin Campbell
 
100-B   
Netherlands
Marco Teutscher (NZL)
Australia
Louis Condo
 
101-B   
Taiwan
Alan Liu
Australia
Michael Zhang
 
102-B   
China
Wilson Sun
Indonesia
Travis Wijaya
 
103-C   
Hong Kong
Chris Tang
Indonesia
Kelvin Ang
 
104-C   
Philippines
Joel Villar
Philippines
Mark Lacey
 
105-C   
Indonesia
Marcel Andreti
Australia
Marc Robertson
 
106-D   
Australia
Ezzi Naaman
Australia
Andrew Chitty
 
107-D   
Philippines
Jon Tuason
Indonesia
Rudy Sulaeman
 
108-D   
China
Yuan Li
Australia
Temujin Dixon
 
109-E   
Philippines
Mark Baylon
China
Ian Gao
 
110-E   
Australia
Anzel Manglicmot
Australia
Ben Nunan
 
111-E   
China
Dan Er
Australia
Peter Butterworth
 
112-F   
Indonesia
Alvin Anggito
Philippines
Alvin Pangilinan
 
113-F   
China
James Sun
Philippines
Mars Salazar
 
114-F   
China
Xianhong Kong
Malaysia
Jacky Lai
 
115-G   
Philippines
Frankjoe Gabriel
Vietnam
Jesse Truong
 
116-G   
China
myron lu
Vietnam
Thanh Cong Nguyen
 
117-G   
Australia
Waseem Yousef
Australia
Barry Mavros (NSW)
 
118-H   
China
Danny Chen
Philippines
Aldrin Tapalla
 
119-H   
Australia
Ishty Khan
Australia
Henry Lau
 
120-H   
Australia
Stephen Dang
Australia
Jake McCartney
 

Round 6

Race to 3
121-A   
China
Glen Geng
Australia
Adam Bleumink
 
122-A   
China
Cotica Wei
Australia
Justin Campbell
 
123-A   
Australia
Andrew Chan
Australia
BYE FOUR
 
124-C   
Indonesia
Kelvin Ang
Philippines
Mark Lacey
 
125-C   
Hong Kong
Chris Tang
Australia
Marc Robertson
 
126-C   
Philippines
Joel Villar
Philippines
Nigel Portugal
 
127-D   
Australia
Andrew Chitty
Indonesia
Rudy Sulaeman
 
128-D   
Australia
Ezzi Naaman
Australia
Temujin Dixon
 
129-D   
Philippines
Jon Tuason
Australia
Jay Deng
 
130-E   
China
Ian Gao
Australia
Ben Nunan
 
131-E   
Philippines
Mark Baylon
Australia
Peter Butterworth
 
132-E   
Australia
Anzel Manglicmot
Australia
BYE THREE
 
133-F   
Philippines
Alvin Pangilinan
Philippines
Mars Salazar
 
134-F   
Indonesia
Alvin Anggito
Malaysia
Jacky Lai
 
135-F   
China
James Sun
Philippines
Ernesto Ramos
 
136-G   
Vietnam
Jesse Truong
Vietnam
Thanh Cong Nguyen
 
137-G   
Philippines
Frankjoe Gabriel
Australia
Barry Mavros (NSW)
 
138-G   
China
myron lu
Australia
Minh Le
 
139-H   
Philippines
Aldrin Tapalla
Australia
Henry Lau
 
140-H   
China
Danny Chen
Australia
Jake McCartney
 
141-H   
Australia
Ishty Khan
Australia
BYE ONE
 

Round 7

Race to 3
142-A   
Australia
Adam Bleumink
Australia
Justin Campbell
 
143-A   
China
Glen Geng
Australia
BYE FOUR
 
144-A   
China
Cotica Wei
Australia
Jack Nguyen
 
145-C   
Philippines
Mark Lacey
Australia
Marc Robertson
 
146-C   
Indonesia
Kelvin Ang
Philippines
Nigel Portugal
 
147-C   
Hong Kong
Chris Tang
Indonesia
Marcel Andreti
 
148-D   
Indonesia
Rudy Sulaeman
Australia
Temujin Dixon
 
149-D   
Australia
Andrew Chitty
Australia
Jay Deng
 
150-D   
Australia
Ezzi Naaman
China
Yuan Li
 
151-E   
Australia
Ben Nunan
Australia
Peter Butterworth
 
152-E   
China
Ian Gao
Australia
BYE THREE
 
153-E   
Philippines
Mark Baylon
China
Dan Er
 
154-F   
Philippines
Mars Salazar
Malaysia
Jacky Lai
 
155-F   
Philippines
Alvin Pangilinan
Philippines
Ernesto Ramos
 
156-F   
Indonesia
Alvin Anggito
China
Xianhong Kong
 
157-G   
Vietnam
Thanh Cong Nguyen
Australia
Barry Mavros (NSW)
 
158-G   
Vietnam
Jesse Truong
Australia
Minh Le
 
159-G   
Philippines
Frankjoe Gabriel
Australia
Waseem Yousef
 
160-H   
Australia
Henry Lau
Australia
Jake McCartney
 
161-H   
Philippines
Aldrin Tapalla
Australia
BYE ONE
 
162-H   
China
Danny Chen
Australia
Stephen Dang
 

Last thirtytwo

Race to 7
163   
Group A no 1
Group B no 4
 
164   
Group A no 3
Group B no 2
 
165   
Group A no 2
Group B no 3
 
166   
Group A no 4
Group B no 1
 
167   
Group C no 1
Group D no 4
 
168   
Group C no 3
Group D no 2
 
169   
Group C no 2
Group D no 3
 
170   
Group C no 4
Group D no 1
 
171   
Group E no 1
Group F no 4
 
172   
Group E no 3
Group F no 2
 
173   
Group E no 2
Group F no 3
 
174   
Group E no 4
Group F no 1
 
175   
Group G no 1
Group H no 4
 
176   
Group G no 3
Group H no 2
 
177   
Group G no 2
Group H no 3
 
178   
Group G no 4
Group H no 1
 

Last sixteen

Race to 7
179   
Winner of match 163
Winner of match 164
 
180   
Winner of match 165
Winner of match 166
 
181   
Winner of match 167
Winner of match 168
 
182   
Winner of match 169
Winner of match 170
 
183   
Winner of match 171
Winner of match 172
 
184   
Winner of match 173
Winner of match 174
 
185   
Winner of match 175
Winner of match 176
 
186   
Winner of match 177
Winner of match 178
 

Quarter final

Race to 8
187   
Winner of match 179
Winner of match 180
 
188   
Winner of match 181
Winner of match 182
 
189   
Winner of match 183
Winner of match 184
 
190   
Winner of match 185
Winner of match 186
 

Semi final

Race to 9
191   
Winner of match 187
Winner of match 188
 
192   
Winner of match 189
Winner of match 190
 

Final

Race to 13
193   
Winner of match 191
Winner of match 192
 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment