Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 8 - October 10, 2021

English Open Group D

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Dylan Stanfield
1 (1/0) 11 (6/5)
55%
25
1 Nathan Davies
2 (2/0) 16 (12/4)
75%
25
1 Tobias Bolt
2 (2/0) 15 (12/3)
80%
25
1 Morgan McInnes
2 (2/0) 17 (12/5)
71%
25
1 Lee Killen
2 (2/0) 22 (12/10)
55%
25
1 Jon Sanders
2 (2/0) 18 (12/6)
67%
25
1 Dean Sporton
2 (2/0) 22 (12/10)
55%
25
1 Adam McSharry
2 (2/0) 18 (12/6)
67%
25
9 Tommy Doherty
3 (2/1) 23 (13/10)
57%
10
Show more
9 Matthew Coates
3 (2/1) 29 (15/14)
52%
10
9 Danny Douane
3 (2/1) 19 (11/8)
58%
10
9 Martin Gurd
3 (2/1) 20 (12/8)
60%
10
9 Jared Cronje
3 (2/1) 25 (15/10)
60%
10
9 Stephen Ellis
3 (2/1) 25 (15/10)
60%
10
9 James Johnston
4 (3/1) 24 (15/9)
63%
10
9 Alex Wlodarczyk
3 (2/1) 19 (11/8)
58%
10
17 Simon Baker
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
8
17 Anthony Mason
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
8
17 Jonathan Roberts
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
8
17 Danielle Randle
Irish Pool Association
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
8
17 Hollie Riddell
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
8
17 Carl Clark
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
8
17 Gary Fenton
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
8
17 Philip Percy
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
8
25 Dominic Yates
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
8
25 Vicki Lomax
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
8
25 Ryan Walton
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
8
25 Christopher Evans
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
8
25 Paul McNeil
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
8
25 Abbie Robinson
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
8
33 Adrian Jones
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
6
33 Nick Gillett
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
6
Starts Oct 8, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination qualifier (35 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode
Organizer International Professional Pool Association
Contact Paul Bebb (Yogi8ball@gmail.com)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
United Kingdom
James Johnston
Wales
Adrian Jones
Fri 22:15  Table 15
2   
Scotland
Dylan Stanfield
Walk Over
 
3   
Walk Over
England
Jared Cronje
 
4   
Wales
Jonathan Roberts
Walk Over
 
5   
Walk Over
England
Vicki Lomax
 
6   
Scotland
Morgan McInnes
Walk Over
 
7   
Walk Over
Wales
Nathan Davies
 
8   
United Kingdom
Christopher Evans
Walk Over
 
9   
England
TBC 2
Northern Ireland
Philip Percy
 
10   
England
Kyle Cope
Walk Over
 
11   
Walk Over
Wales
Stephen Ellis
 
12   
United Kingdom
Simon Baker
Walk Over
 
13   
Walk Over
England
Adam McSharry
 
14   
Ireland
Danielle Randle
Walk Over
 
15   
Walk Over
United Kingdom
Dominic Yates
 
16   
United Kingdom
Tommy Doherty
United Kingdom
Anthony Mason
Fri 22:26  Table 13

Winner round 1

Race to 6
17   
England
Matthew Coates
Wales
Adrian Jones
Sat 11:36  Table 1
18   
Scotland
Dylan Stanfield
United Kingdom
Neil Levitt
Sat 12:00 
19   
Poland
Paul McNeil
England
Jared Cronje
Sat 11:41  Table 12
20   
Wales
Jonathan Roberts
England
Dean Sporton
Sat 11:46  Table 10
21   
England
Gary Fenton
England
Vicki Lomax
Sat 11:51  Table 11
22   
Scotland
Morgan McInnes
R2
England
Danny Douane
Sat 12:00  Table 9
23   
United Kingdom
Alex Wlodarczyk
Wales
Nathan Davies
Sat 12:00  Table 2
24   
United Kingdom
Christopher Evans
Scotland
Hollie Riddell
Sat 12:00  Table 4
25   
England
Tobias Bolt
Northern Ireland
Philip Percy
Sat 12:13  Table 14
26   
England
Kyle Cope
Wales
Carl Clark
Sat 11:00 
27   
England
Ryan Walton
Wales
Stephen Ellis
R1
Sat 12:14  Table 13
28   
United Kingdom
Simon Baker
Scotland
Lee Killen
Sat 12:16  Table 6
29   
United Kingdom
Martin Gurd
England
Adam McSharry
Sat 12:18  Table 15
30   
Ireland
Danielle Randle
United Kingdom
Abbie Robinson
Sat 12:25  Table 5
31   
England
Jon Sanders
United Kingdom
Dominic Yates
Sat 12:30  Table 1
32   
United Kingdom
Anthony Mason
United Kingdom
Nick Gillett
Sat 12:31  Table 8

Loser round 1

Race to 4
33   
United Kingdom
James Johnston
United Kingdom
Nick Gillett
Sat 13:38  Table 3
34   
Walk Over
United Kingdom
Dominic Yates
 
35   
Walk Over
United Kingdom
Abbie Robinson
 
36   
Walk Over
United Kingdom
Martin Gurd
 
37   
Walk Over
United Kingdom
Simon Baker
 
38   
Walk Over
England
Ryan Walton
 
39   
Walk Over
Walk Over
 
40   
Walk Over
Northern Ireland
Philip Percy
 
41   
Walk Over
United Kingdom
Christopher Evans
 
42   
Walk Over
United Kingdom
Alex Wlodarczyk
 
43   
Walk Over
England
Danny Douane
 
44   
Walk Over
England
Vicki Lomax
 
45   
Walk Over
Wales
Jonathan Roberts
 
46   
Walk Over
Poland
Paul McNeil
 
47   
Walk Over
Walk Over
 
48   
United Kingdom
Tommy Doherty
Wales
Adrian Jones
Sat 13:07  Table 10

Winners qualification

Race to 6
49   
England
Matthew Coates
Scotland
Dylan Stanfield
R1
Sat 16:00  Table 13
50   
England
Jared Cronje
England
Dean Sporton
R1
Sat 16:01  Table 2
51   
England
Gary Fenton
Scotland
Morgan McInnes
R1
Sat 15:55  Table 6
52   
Wales
Nathan Davies
Scotland
Hollie Riddell
Sat 16:02  Table 18
53   
England
Tobias Bolt
Wales
Carl Clark
Sat 16:01  Table 1
54   
Wales
Stephen Ellis
R3
Scotland
Lee Killen
Sat 15:58  Table 5
55   
England
Adam McSharry
Ireland
Danielle Randle
Sat 16:05  Table 17
56   
England
Jon Sanders
United Kingdom
Anthony Mason
R1
Sat 16:08  Table 8

Loser round 2

Race to 4
57   
United Kingdom
James Johnston
United Kingdom
Dominic Yates
Sat 17:08  Table 12
58   
United Kingdom
Abbie Robinson
United Kingdom
Martin Gurd
Sat 17:08  Table 13
59   
United Kingdom
Simon Baker
England
Ryan Walton
Sat 17:15  Table 5
60   
Walk Over
Northern Ireland
Philip Percy
Sat 17:00 
61   
United Kingdom
Christopher Evans
United Kingdom
Alex Wlodarczyk
Sat 17:20  Table 9
62   
England
Danny Douane
England
Vicki Lomax
Sat 17:21  Table 3
63   
Wales
Jonathan Roberts
Poland
Paul McNeil
Sat 17:32  Table 18
64   
Walk Over
United Kingdom
Tommy Doherty
Sat 19:00 

Losers qualification

Race to 4
65   
United Kingdom
James Johnston
Scotland
Hollie Riddell
Sat 19:46  Table 14
66   
United Kingdom
Martin Gurd
England
Gary Fenton
Sat 19:00  Table 2
67   
United Kingdom
Simon Baker
England
Jared Cronje
Sat 19:00  Table 17
68   
Northern Ireland
Philip Percy
England
Matthew Coates
Sat 19:00  Table 12
69   
United Kingdom
Alex Wlodarczyk
United Kingdom
Anthony Mason
Sat 19:01  Table 8
70   
England
Danny Douane
Ireland
Danielle Randle
Sat 20:25  Table 5
71   
Wales
Jonathan Roberts
Wales
Stephen Ellis
Sat 19:13  Table 5
72   
United Kingdom
Tommy Doherty
Wales
Carl Clark
Sat 19:21  Table 9

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants