Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 19 - May 20, 2018

Dubbel 't Fonteintje

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Laurenz Cansier / Andy van den Hove
7 (7/0) 32 (25/7)
78%
2 Bart Soleme / Marnik Van Damme
8 (7/1) 38 (24/14)
63%
3 Manu Beerens / Fred Krokket
7 (5/2) 31 (19/12)
61%
3 Sven De Pril / Peter Lemagie
6 (4/2) 26 (16/10)
62%
5 Kevin Steppe / Sven Janssens
5 (2/3) 21 (9/12)
43%
5 Philip Rateau / Glenn Schelfhout
6 (3/3) 24 (12/12)
50%
5 James De Taeye / Enzo De Leeuw
6 (2/4) 23 (9/14)
39%
5 Christophe Van Damme / Celien Van Damme
5 (1/4) 22 (8/14)
36%
9 Karolien Bauwens / Stephanie Capelle
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
9 Tim De Smet / Jarne Morreels
5 (1/4) 19 (7/12)
37%
11 Bjorn De Sutter / Sjaapie
5 (0/5) 17 (2/15)
12%
Entry deadline May 18, 2018, 8:00 PM (local time)
Starts May 19, 2018, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (11 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Contact PeterStephanie LemagieCapelle

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Laurenz Cansier / Andy van den Hove 4 4 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
2 Sven De Pril / Peter Lemagie 4 3 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 3
3 Kevin Steppe / Sven Janssens 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 Christophe Van Damme / Celien Van Damme 4 1 0 3 5 10 -5 0 0 0 0.333 1
5 Karolien Bauwens / Stephanie Capelle 4 0 0 4 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bart Soleme / Marnik Van Damme 5 5 0 0 15 4 11 0 0 0 0.789 5
2 Manu Beerens / Fred Krokket 5 4 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 4
3 Philip Rateau / Glenn Schelfhout 5 3 0 2 11 8 3 0 0 0 0.579 3
4 James De Taeye / Enzo De Leeuw 5 2 0 3 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
5 Tim De Smet / Jarne Morreels 5 1 0 4 7 12 -5 0 0 0 0.368 1
6 Bjorn De Sutter / Sjaapie 5 0 0 5 2 15 -13 0 0 0 0.118 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Belgium
Sven De Pril / Peter Lemagie
Belgium
Kevin Steppe / Sven Janssens
Sat 11:53  Table 2
2-A   
Belgium
Karolien Bauwens / Stephanie Capelle
Belgium
Laurenz Cansier / Andy van den Hove
Sat 11:22  Table 2
3-B   
Belgium
Bart Soleme / Marnik Van Damme
Belgium
Philip Rateau / Glenn Schelfhout
Sat 15:34  Table 1
4-B   
Belgium
Bjorn De Sutter / Sjaapie
Belgium
James De Taeye / Enzo De Leeuw
Sat 11:22  Table 1
5-B   
Belgium
Manu Beerens / Fred Krokket
Belgium
Tim De Smet / Jarne Morreels
Sat 12:52  Table 2

Round 2

Race to 3
6-A   
Belgium
Kevin Steppe / Sven Janssens
Belgium
Laurenz Cansier / Andy van den Hove
Sat 13:22  Table 1
7-A   
Belgium
Sven De Pril / Peter Lemagie
Belgium
Christophe Van Damme / Celien Van Damme
Sat 14:05  Table 2
8-B   
Belgium
Bart Soleme / Marnik Van Damme
Belgium
James De Taeye / Enzo De Leeuw
Sat 12:11  Table 1
9-B   
Belgium
Philip Rateau / Glenn Schelfhout
Belgium
Tim De Smet / Jarne Morreels
Sat 16:20  Table 1
10-B   
Belgium
Bjorn De Sutter / Sjaapie
Belgium
Manu Beerens / Fred Krokket
Sat 14:27  Table 1

Round 3

Race to 3
11-A   
Belgium
Laurenz Cansier / Andy van den Hove
Belgium
Christophe Van Damme / Celien Van Damme
Sat 16:17  Table 2
12-A   
Belgium
Kevin Steppe / Sven Janssens
Belgium
Karolien Bauwens / Stephanie Capelle
Sat 15:09 
13-B   
Belgium
Bart Soleme / Marnik Van Damme
Belgium
Tim De Smet / Jarne Morreels
Sat 15:03  Table 1
14-B   
Belgium
James De Taeye / Enzo De Leeuw
Belgium
Manu Beerens / Fred Krokket
Sat 16:44  Table 2
15-B   
Belgium
Philip Rateau / Glenn Schelfhout
Belgium
Bjorn De Sutter / Sjaapie
Sat 20:11  Table 1

Round 4

Race to 3
16-A   
Belgium
Christophe Van Damme / Celien Van Damme
Belgium
Karolien Bauwens / Stephanie Capelle
Sat 17:30  Table 1
17-A   
Belgium
Laurenz Cansier / Andy van den Hove
Belgium
Sven De Pril / Peter Lemagie
Sat 18:04  Table 2
18-B   
Belgium
Bart Soleme / Marnik Van Damme
Belgium
Manu Beerens / Fred Krokket
Sat 22:03  Table 1
19-B   
Belgium
Tim De Smet / Jarne Morreels
Belgium
Bjorn De Sutter / Sjaapie
Sat 18:31  Table 1
20-B   
Belgium
James De Taeye / Enzo De Leeuw
Belgium
Philip Rateau / Glenn Schelfhout
Sat 19:36  Table 1

Round 5

Race to 3
21-A   
Belgium
Karolien Bauwens / Stephanie Capelle
Belgium
Sven De Pril / Peter Lemagie
Sat 19:47  Table 2
22-A   
Belgium
Christophe Van Damme / Celien Van Damme
Belgium
Kevin Steppe / Sven Janssens
Sat 18:54  Table 2
23-B   
Belgium
Bart Soleme / Marnik Van Damme
Belgium
Bjorn De Sutter / Sjaapie
Sat 17:23  Table 2
24-B   
Belgium
Manu Beerens / Fred Krokket
Belgium
Philip Rateau / Glenn Schelfhout
Sat 20:57  Table 1
25-B   
Belgium
Tim De Smet / Jarne Morreels
Belgium
James De Taeye / Enzo De Leeuw
Sat 20:55  Table 2

Quarter final

Race to 4
26   
Belgium
Laurenz Cansier / Andy van den Hove
Belgium
James De Taeye / Enzo De Leeuw
Sun 14:53  Table 1
27   
Belgium
Kevin Steppe / Sven Janssens
Belgium
Manu Beerens / Fred Krokket
Sun 12:29  Table 1
28   
Belgium
Sven De Pril / Peter Lemagie
Belgium
Philip Rateau / Glenn Schelfhout
Sun 11:23  Table 1
29   
Belgium
Christophe Van Damme / Celien Van Damme
Belgium
Bart Soleme / Marnik Van Damme
Sat 23:07  Table 1

Semi final

Race to 4
30   
Belgium
Laurenz Cansier / Andy van den Hove
Belgium
Manu Beerens / Fred Krokket
Sun 17:42 
31   
Belgium
Sven De Pril / Peter Lemagie
Belgium
Bart Soleme / Marnik Van Damme
Sun 15:39  Table 1

Final

Race to 5
32   
Belgium
Laurenz Cansier / Andy van den Hove
Belgium
Bart Soleme / Marnik Van Damme
Sun 19:14 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment