Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 3, 2019

Court Classic Tour Event 1

Worldrules

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Jason Bates
6 (6/0) 61 (42/19)
69%
2 matt pudney
6 (5/1) 63 (37/26)
59%
3 John Roe
5 (4/1) 43 (33/10)
77%
3 paul stel
5 (4/1) 54 (31/23)
57%
5 Ian Fountain
6 (4/2) 59 (31/28)
53%
5 Jamie Stokes
5 (3/2) 52 (25/27)
48%
5 Ben Bushby
6 (4/2) 59 (31/28)
53%
5 Sam Boome
5 (3/2) 50 (28/22)
56%
9 Dom Cooney
5 (3/2) 48 (27/21)
56%
Show more
9 Michael Defraine
5 (3/2) 46 (25/21)
54%
9 Sean Hackett
4 (2/2) 40 (23/17)
58%
9 Jake Mitchell
4 (2/2) 42 (19/23)
45%
13 Craig Benstock
4 (2/2) 33 (18/15)
55%
13 Ewan Peacock
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
13 Sean O'Boyle
4 (2/2) 33 (18/15)
55%
13 Luke Watkins
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
17 Matt Povey
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
17 Andy Bunton
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
17 Craig Scothern
3 (1/2) 21 (7/14)
33%
17 Luke Gilbert
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
17 Shane Wood
3 (1/2) 22 (6/16)
27%
17 Ben Peppercorn
3 (1/2) 24 (8/16)
33%
17 Tony Brown
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
17 jack denman
3 (1/2) 24 (8/16)
33%
25 Ady Bonsor
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
25 Graham Tilley
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
25 Ivan Knight
2 (0/2) 22 (10/12)
45%
25 Ryan Anderson
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
25 Andy Cook
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
25 Joe Haywood
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
25 adam degan
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
25 Josh Martin
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
Starts Mar 3, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (32 Participants)
Handicap No handicap
Organizer Court pool club
Contact Craig Scothern (cscothern84@gmail.com) and Ben Bushby

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1   
England
Joe Haywood
United Kingdom
Andy Bunton
Sun 10:46 
2   
England
Ben Peppercorn
United Kingdom
Jason Bates
Sun 10:46 
3   
England
adam degan
England
Sean Hackett
Sun 10:46 
4   
United Kingdom
Craig Benstock
England
jack denman
Sun 10:46 
5   
England
Tony Brown
England
Sam Boome
Sun 10:46 
6   
England
Josh Martin
England
Craig Scothern
Sun 10:46 
7   
England
Michael Defraine
United Kingdom
Graham Tilley
Sun 10:46 
8   
England
Matt Povey
paul stel
Sun 10:49 
9   
England
Luke Watkins
Scotland
Andy Cook
Sun 10:50 
10   
England
John Roe
England
Luke Gilbert
Sun 11:23 
11   
United Kingdom
Ryan Anderson
United Kingdom
Ian Fountain
Sun 10:50 
12   
Sean O'Boyle
England
Jake Mitchell
Sun 11:25 
13   
United Kingdom
Ivan Knight
England
Ewan Peacock
Sun 10:49 
14   
England
matt pudney
England
Shane Wood
Sun 11:03 
15   
United Kingdom
Ady Bonsor
United Kingdom
Jamie Stokes
Sun 11:13 
16   
England
Dom Cooney
Ben Bushby
Sun 11:10 

Winner round 1

17   
United Kingdom
Andy Bunton
United Kingdom
Jason Bates
Sun 12:06 
18   
England
Sean Hackett
United Kingdom
Craig Benstock
Sun 12:20 
19   
England
Sam Boome
England
Craig Scothern
Sun 12:21 
20   
England
Michael Defraine
paul stel
Sun 12:23 
21   
England
Luke Watkins
England
John Roe
Sun 12:35 
22   
United Kingdom
Ian Fountain
England
Jake Mitchell
Sun 14:10 
23   
England
Ewan Peacock
England
matt pudney
Sun 12:35 
24   
United Kingdom
Jamie Stokes
England
Dom Cooney
Sun 12:55 

Loser round 1

25   
England
Joe Haywood
England
Ben Peppercorn
Sun 11:41 
26   
England
adam degan
England
jack denman
Sun 11:53 
27   
England
Tony Brown
England
Josh Martin
Sun 11:31 
28   
United Kingdom
Graham Tilley
England
Matt Povey
Sun 11:34 
29   
Scotland
Andy Cook
England
Luke Gilbert
Sun 12:53 
30   
United Kingdom
Ryan Anderson
Sean O'Boyle
Sun 14:10 
31   
United Kingdom
Ivan Knight
England
Shane Wood
Sun 12:35 
32   
United Kingdom
Ady Bonsor
Ben Bushby
Sun 12:41 

Loser round 2

33   
England
Ben Peppercorn
England
Dom Cooney
Sun 14:38 
34   
England
jack denman
England
Ewan Peacock
Sun 13:37 
35   
England
Tony Brown
United Kingdom
Ian Fountain
Sun 15:50 
36   
England
Matt Povey
England
Luke Watkins
Sun 13:15 
37   
England
Luke Gilbert
England
Michael Defraine
Sun 14:11 
38   
Sean O'Boyle
England
Craig Scothern
Sun 15:09 
39   
England
Shane Wood
United Kingdom
Craig Benstock
Sun 13:27 
40   
Ben Bushby
United Kingdom
Andy Bunton
Sun 13:21 

Winners qualification

41   
United Kingdom
Jason Bates
England
Sean Hackett
Sun 13:27 
42   
England
Sam Boome
paul stel
Sun 13:59 
43   
England
John Roe
England
Jake Mitchell
Sun 15:50 
44   
England
matt pudney
United Kingdom
Jamie Stokes
Sun 14:41 

Loser round 3

45   
England
Dom Cooney
England
Ewan Peacock
Sun 15:33 
46   
United Kingdom
Ian Fountain
England
Luke Watkins
Sun 16:35 
47   
England
Michael Defraine
Sean O'Boyle
Sun 15:43 
48   
United Kingdom
Craig Benstock
Ben Bushby
Sun 14:38 

Losers qualification

49   
England
Dom Cooney
England
Sam Boome
Sun 16:04 
50   
United Kingdom
Ian Fountain
England
Sean Hackett
Sun 18:13 
51   
England
Michael Defraine
United Kingdom
Jamie Stokes
Sun 16:52 
52   
Ben Bushby
England
Jake Mitchell
Sun 16:35 

Quarter final

53   
United Kingdom
Jason Bates
England
Sam Boome
Sun 19:45 
54   
paul stel
United Kingdom
Ian Fountain
Sun 19:45 
55   
England
John Roe
United Kingdom
Jamie Stokes
Sun 19:45 
56   
England
matt pudney
Ben Bushby
Sun 19:46 

Semi final

57   
United Kingdom
Jason Bates
paul stel
Sun 21:16 
58   
England
John Roe
England
matt pudney
Sun 21:16 

Final

59   
United Kingdom
Jason Bates
England
matt pudney
Sun 22:51 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants