Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 15 - October 16, 2021

CSSC National Singles

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Nicky Morris
10 (8/2) 74 (45/29)
61%
2 Kevin Isaac
10 (7/3) 75 (46/29)
61%
3 Phil Connolly
9 (8/1) 58 (42/16)
72%
3 Marcus Harrison
9 (6/3) 62 (33/29)
53%
5 Kate Wringe
8 (5/3) 51 (26/25)
51%
5 Adam Stevens
8 (6/2) 53 (33/20)
62%
5 Warren Smith
8 (4/4) 48 (24/24)
50%
5 Geoff Edge
8 (5/3) 45 (28/17)
62%
9 Paul Buck
7 (3/4) 37 (14/23)
38%
Show more
9 Grant McNairn
7 (3/4) 41 (21/20)
51%
9 Lee Mitchell
7 (6/1) 39 (27/12)
69%
9 Sergio Facchini
7 (4/3) 38 (23/15)
61%
9 Oliver Meredith
7 (3/4) 36 (12/24)
33%
9 Paul Baxter
7 (4/3) 41 (22/19)
54%
9 Steven Wood
7 (6/1) 39 (25/14)
64%
9 Tony Baylis
7 (4/3) 41 (19/22)
46%
17 Richard Millett
6 (2/4) 30 (12/18)
40%
17 Shoaib Rehman
6 (2/4) 30 (14/16)
47%
17 David Baillie
6 (3/3) 30 (14/16)
47%
17 Pete Wrobel
6 (2/4) 30 (15/15)
50%
21 Claire Udall
6 (2/4) 30 (12/18)
40%
21 Natalie Moores
6 (1/5) 30 (8/22)
27%
21 Robert Gillies
6 (2/4) 30 (11/19)
37%
21 Chris Bryden
6 (2/4) 30 (13/17)
43%
25 Paul Bebb
6 (1/5) 30 (10/20)
33%
25 Peter Hayden
6 (0/6) 30 (8/22)
27%
25 Harry Brebner
6 (0/6) 30 (6/24)
20%
25 Hiten Chohan
6 (0/6) 30 (6/24)
20%
Starts Oct 15, 2021, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (28 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer 147 Sports Bar
Contact Paul Bebb (Yogi8ball@gmail.com) and Paul Buck (paul.buck1973@gmail.com)

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Phil Connolly 6 6 0 0 24 6 18 0 0 0 0.8 12
2 Geoff Edge 6 4 0 2 21 9 12 0 0 0 0.7 8
3 Tony Baylis 6 4 0 2 14 16 -2 0 0 0 0.467 8
4 Warren Smith 6 3 0 3 16 14 2 0 0 0 0.533 6
5 David Baillie 6 3 0 3 14 16 -2 0 0 0 0.467 6
6 Natalie Moores 6 1 0 5 8 22 -14 0 0 0 0.267 2
7 Peter Hayden 6 0 0 6 8 22 -14 0 0 0 0.267 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lee Mitchell 6 6 0 0 24 6 18 2 0 0 0.8 12
2 Adam Stevens 6 5 0 1 22 8 14 1 0 0 0.733 10
3 Paul Buck 6 3 0 3 13 17 -4 1 0 0 0.433 6
4 Oliver Meredith 6 3 0 3 12 18 -6 1 0 0 0.4 6
5 Pete Wrobel 6 2 0 4 15 15 0 0 0 0 0.5 4
6 Chris Bryden 6 2 0 4 13 17 -4 0 0 0 0.433 4
7 Hiten Chohan 6 0 0 6 6 24 -18 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Steven Wood 6 6 0 0 22 8 14 0 0 0 0.733 12
2 Sergio Facchini 6 4 0 2 21 9 12 0 0 0 0.7 8
3 Kate Wringe 6 4 0 2 17 13 4 0 0 0 0.567 8
4 Grant McNairn 6 3 0 3 16 14 2 0 0 0 0.533 6
5 Richard Millett 6 2 0 4 12 18 -6 0 0 0 0.4 4
6 Robert Gillies 6 2 0 4 11 19 -8 0 0 0 0.367 4
7 Harry Brebner 6 0 0 6 6 24 -18 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kevin Isaac 6 4 0 2 19 11 8 1 0 0 0.633 8
2 Paul Baxter 6 4 0 2 17 13 4 0 0 0 0.567 8
3 Nicky Morris 6 4 0 2 17 13 4 3 0 0 0.567 8
4 Marcus Harrison 6 4 0 2 16 14 2 1 0 0 0.533 8
5 Shoaib Rehman 6 2 0 4 14 16 -2 2 0 0 0.467 4
6 Claire Udall 6 2 0 4 12 18 -6 0 0 0 0.4 4
7 Paul Bebb 6 1 0 5 10 20 -10 0 0 0 0.333 2

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Northern Ireland
Phil Connolly
England
Natalie Moores
Fri 11:10  Table 1
2-A   
England
Warren Smith
United Kingdom
Peter Hayden
Fri 12:00  Table 1
3-A   
United Kingdom
Tony Baylis
Scotland
David Baillie
Fri 11:10  Table 4
4-B   
England
Adam Stevens
United Kingdom
Pete Wrobel
Fri 11:10  Table 5
5-B   
England
Lee Mitchell
United Kingdom
Hiten Chohan
Fri 11:55  Table 2
6-B   
England
Paul Buck
R1
Scotland
Chris Bryden
Fri 11:10  Table 6
7-C   
Scotland
Sergio Facchini
England
Steven Wood
Fri 11:11  Table 7
8-C   
Scotland
Grant McNairn
Scotland
Robert Gillies
Fri 11:11  Table 8
9-C   
England
Kate Wringe
Scotland
Harry Brebner
Fri 11:11  Table 9
10-D   
Wales
Nicky Morris
R1
United Kingdom
Claire Udall
Fri 11:11  Table 3
11-D   
Wales
Kevin Isaac
United Kingdom
Marcus Harrison
Fri 11:49  Table 3
12-D   
United Kingdom
Shoaib Rehman
R1
Wales
Paul Bebb
Fri 11:11  Table 2

Round 2

Race to 5
13-A   
England
Natalie Moores
United Kingdom
Peter Hayden
Fri 13:00  Table 7
14-A   
Northern Ireland
Phil Connolly
Scotland
David Baillie
Fri 12:02  Table 4
15-A   
England
Warren Smith
United Kingdom
Geoff Edge
Fri 13:02  Table 1
16-B   
United Kingdom
Pete Wrobel
United Kingdom
Hiten Chohan
Fri 12:43  Table 5
17-B   
England
Adam Stevens
Scotland
Chris Bryden
Fri 12:03  Table 5
18-B   
England
Lee Mitchell
United Kingdom
Oliver Meredith
Fri 12:40  Table 4
19-C   
England
Steven Wood
Scotland
Robert Gillies
Fri 12:09  Table 7
20-C   
Scotland
Sergio Facchini
Scotland
Harry Brebner
Fri 12:07  Table 6
21-C   
Scotland
Grant McNairn
United Kingdom
Richard Millett
Fri 12:07  Table 8
22-D   
United Kingdom
Claire Udall
United Kingdom
Marcus Harrison
Fri 12:43  Table 3
23-D   
Wales
Nicky Morris
R1
Wales
Paul Bebb
Fri 12:31  Table 9
24-D   
Wales
Kevin Isaac
England
Paul Baxter
Fri 12:42  Table 2

Round 3

Race to 5
25-A   
United Kingdom
Peter Hayden
Scotland
David Baillie
Fri 13:56  Table 9
26-A   
England
Natalie Moores
United Kingdom
Geoff Edge
Fri 13:53  Table 1
27-A   
Northern Ireland
Phil Connolly
United Kingdom
Tony Baylis
Fri 12:44  Table 6
28-B   
United Kingdom
Hiten Chohan
Scotland
Chris Bryden
Fri 13:31  Table 8
29-B   
United Kingdom
Pete Wrobel
United Kingdom
Oliver Meredith
Fri 13:31  Table 6
30-B   
England
Adam Stevens
England
Paul Buck
Fri 13:39  Table 2
31-C   
Scotland
Robert Gillies
Scotland
Harry Brebner
Fri 13:17  Table 9
32-C   
England
Steven Wood
United Kingdom
Richard Millett
Fri 13:20  Table 4
33-C   
Scotland
Sergio Facchini
England
Kate Wringe
Fri 12:51  Table 8
34-D   
United Kingdom
Marcus Harrison
Wales
Paul Bebb
Fri 13:34  Table 3
35-D   
United Kingdom
Claire Udall
England
Paul Baxter
Fri 13:41  Table 7
36-D   
Wales
Nicky Morris
United Kingdom
Shoaib Rehman
Fri 13:26  Table 5

Round 4

Race to 5
37-A   
Scotland
David Baillie
United Kingdom
Geoff Edge
Fri 15:02  Table 2
38-A   
United Kingdom
Peter Hayden
United Kingdom
Tony Baylis
Fri 15:03  Table 3
39-A   
England
Natalie Moores
England
Warren Smith
Fri 14:52  Table 4
40-B   
Scotland
Chris Bryden
United Kingdom
Oliver Meredith
Fri 14:24  Table 8
41-B   
United Kingdom
Hiten Chohan
England
Paul Buck
Fri 14:34  Table 7
42-B   
United Kingdom
Pete Wrobel
England
Lee Mitchell
R1
Fri 14:20  Table 5
43-C   
Scotland
Harry Brebner
United Kingdom
Richard Millett
Fri 14:08  Table 4
44-C   
Scotland
Robert Gillies
England
Kate Wringe
Fri 14:29  Table 2
45-C   
England
Steven Wood
Scotland
Grant McNairn
Fri 14:15  Table 6
46-D   
Wales
Paul Bebb
England
Paul Baxter
Fri 15:00  Table 6
47-D   
United Kingdom
Marcus Harrison
United Kingdom
Shoaib Rehman
Fri 14:19  Table 3
48-D   
United Kingdom
Claire Udall
Wales
Kevin Isaac
Fri 14:49  Table 1

Round 5

Race to 5
49-A   
United Kingdom
Geoff Edge
United Kingdom
Tony Baylis
Fri 16:33  Table 2
50-A   
Scotland
David Baillie
England
Warren Smith
Fri 16:08  Table 4
51-A   
United Kingdom
Peter Hayden
Northern Ireland
Phil Connolly
Fri 16:37  Table 9
52-B   
United Kingdom
Oliver Meredith
England
Paul Buck
Fri 16:02  Table 3
53-B   
Scotland
Chris Bryden
England
Lee Mitchell
R1
Fri 15:38  Table 7
54-B   
United Kingdom
Hiten Chohan
England
Adam Stevens
Fri 15:43  Table 5
55-C   
United Kingdom
Richard Millett
England
Kate Wringe
Fri 15:05  Table 5
56-C   
Scotland
Harry Brebner
Scotland
Grant McNairn
Fri 15:05  Table 8
57-C   
Scotland
Robert Gillies
Scotland
Sergio Facchini
Fri 15:06  Table 9
58-D   
England
Paul Baxter
United Kingdom
Shoaib Rehman
Fri 15:47  Table 8
59-D   
Wales
Paul Bebb
Wales
Kevin Isaac
Fri 17:02  Table 5
60-D   
United Kingdom
Marcus Harrison
R1
Wales
Nicky Morris
R1
Fri 15:55  Table 2

Round 6

Race to 5
61-A   
United Kingdom
Tony Baylis
England
Warren Smith
Fri 17:11  Table 3
62-A   
United Kingdom
Geoff Edge
Northern Ireland
Phil Connolly
Fri 15:54  Table 9
63-A   
Scotland
David Baillie
England
Natalie Moores
Fri 16:58  Table 4
64-B   
England
Paul Buck
England
Lee Mitchell
Fri 17:37  Table 5
65-B   
United Kingdom
Oliver Meredith
England
Adam Stevens
R1
Fri 17:05  Table 1
66-B   
Scotland
Chris Bryden
United Kingdom
Pete Wrobel
Fri 16:11  Table 1
67-C   
England
Kate Wringe
Scotland
Grant McNairn
Fri 16:02  Table 6
68-C   
United Kingdom
Richard Millett
Scotland
Sergio Facchini
Fri 16:11  Table 7
69-C   
Scotland
Harry Brebner
England
Steven Wood
Fri 16:46  Table 5
70-D   
United Kingdom
Shoaib Rehman
Wales
Kevin Isaac
Fri 17:55  Table 2
71-D   
England
Paul Baxter
Wales
Nicky Morris
Fri 16:41  Table 6
72-D   
Wales
Paul Bebb
United Kingdom
Claire Udall
Fri 18:22  Table 5

Round 7

Race to 5
73-A   
England
Warren Smith
Northern Ireland
Phil Connolly
Fri 18:00  Table 3
74-A   
United Kingdom
Tony Baylis
England
Natalie Moores
Fri 18:00  Table 1
75-A   
United Kingdom
Geoff Edge
United Kingdom
Peter Hayden
Fri 17:12  Table 6
76-B   
England
Lee Mitchell
England
Adam Stevens
Fri 18:42  Table 2
77-B   
England
Paul Buck
United Kingdom
Pete Wrobel
Fri 18:42  Table 4
78-B   
United Kingdom
Oliver Meredith
R1
United Kingdom
Hiten Chohan
Fri 17:59  Table 6
79-C   
Scotland
Grant McNairn
Scotland
Sergio Facchini
Fri 17:10  Table 2
80-C   
England
Kate Wringe
England
Steven Wood
Fri 17:13  Table 7
81-C   
United Kingdom
Richard Millett
Scotland
Robert Gillies
Fri 17:14  Table 9
82-D   
Wales
Kevin Isaac
R1
Wales
Nicky Morris
Fri 18:41  Table 3
83-D   
United Kingdom
Shoaib Rehman
R1
United Kingdom
Claire Udall
Fri 16:44  Table 8
84-D   
England
Paul Baxter
United Kingdom
Marcus Harrison
Fri 17:26  Table 8

Last sixteen

Race to 6
85   
Northern Ireland
Phil Connolly
United Kingdom
Oliver Meredith
Sat 12:26  Table 1
86   
England
Kate Wringe
England
Paul Baxter
Sat 12:26  Table 3
87   
Scotland
Sergio Facchini
Wales
Nicky Morris
Sat 12:26  Table 2
88   
England
Warren Smith
England
Lee Mitchell
Sat 12:26  Table 4
89   
England
Steven Wood
United Kingdom
Marcus Harrison
R1
Sat 12:26  Table 5
90   
United Kingdom
Tony Baylis
England
Adam Stevens
Sat 12:26  Table 6
91   
United Kingdom
Geoff Edge
England
Paul Buck
Sat 12:26  Table 7
92   
Scotland
Grant McNairn
Wales
Kevin Isaac
Sat 12:26  Table 8

Quarter final

Race to 7
93   
Northern Ireland
Phil Connolly
England
Kate Wringe
Sat 13:54  Table 2
94   
Wales
Nicky Morris
R3
England
Warren Smith
Sat 14:09  Table 4
95   
United Kingdom
Marcus Harrison
R1
England
Adam Stevens
R1
Sat 15:00  Table 2
96   
United Kingdom
Geoff Edge
Wales
Kevin Isaac
Sat 14:28  Table 5

Semi final

Race to 7
97   
Northern Ireland
Phil Connolly
Wales
Nicky Morris
Sat 16:34  Table 2
98   
United Kingdom
Marcus Harrison
R2
Wales
Kevin Isaac
Sat 16:42  Table 5

Final

Race to 8
99   
Wales
Nicky Morris
Wales
Kevin Isaac
Sat 18:37  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants