Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 8, 2023

BV Mörfelden-Walldorf Vereinsmeisterschaft

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Bernd Jungmann
6 (6/0) 39 (24/15)
62%
100
2 Germany Thorsten Kodek
6 (4/2) 33 (21/12)
64%
70
3 Germany Joscha Zirkelbach
5 (3/2) 33 (17/16)
52%
50
3 Germany Roland Godek
6 (4/2) 36 (19/17)
53%
50
5 Germany Michael Hoff
4 (3/1) 23 (15/8)
65%
40
5 Germany Hendrik Reckers
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
40
5 Germany Christoph Möhringer
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
40
5 Germany Leon Schrodt
4 (2/2) 24 (14/10)
58%
40
9 Germany Marcel Brünnemann
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
30
Show more
9 Germany Steffen Krämer
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
30
9 Germany Alexandra Lambauer
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
30
9 Germany Daniel Stuerz
3 (1/2) 18 (10/8)
56%
30
13 Germany Andreas Paul Benjamins
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
30
13 Greece Jannis Angelidis
3 (0/3) 13 (1/12)
8%
30
13 Germany Thilo Rücker
4 (2/2) 23 (10/13)
43%
30
13 Germany Klaus Schwenzitzki
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
30
17 Germany Oliver Fortagne
4 (0/4) 25 (9/16)
36%
30
Starts Jul 8, 2023, 12:00 PM (local time)
Organizer Infinity of Pool
Contact Bernd Jungmann (bernd_jungmann@t-online.de, 016091315575) and Daniel Stuerz (d.stuerz@icloud.com)
Format Round robin (17 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christoph Möhringer 4 3 0 1 15 10 5 0 0 0 0.6 3
2 Roland Godek 4 3 0 1 14 11 3 0 0 0 0.56 3
3 Alexandra Lambauer 4 2 0 2 13 11 2 0 0 0 0.542 2
4 Thilo Rücker 4 2 0 2 10 13 -3 0 0 0 0.435 2
5 Oliver Fortagne 4 0 0 4 9 16 -7 0 0 0 0.36 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hendrik Reckers 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Thorsten Kodek 3 2 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 2
3 Steffen Krämer 3 1 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
4 Jannis Angelidis 3 0 0 3 1 12 -11 0 0 0 0.077 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bernd Jungmann 3 3 0 0 12 8 4 0 0 0 0.6 3
2 Joscha Zirkelbach 3 2 0 1 11 9 2 0 0 0 0.55 2
3 Daniel Stuerz 3 1 0 2 10 8 2 0 0 0 0.556 1
4 Andreas Paul Benjamins 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Hoff 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Leon Schrodt 3 2 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 2
3 Marcel Brünnemann 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
4 Klaus Schwenzitzki 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Alexandra Lambauer
Germany
Roland Godek
Sat 12:11  Table 1
2-A   
Germany
Christoph Möhringer
Germany
Thilo Rücker
Sat 12:11  Table 2
3-B   
Germany
Thorsten Kodek
Germany
Hendrik Reckers
Sat 12:11  Table 3
4-B   
Germany
Steffen Krämer
Greece
Jannis Angelidis
Sat 12:11  Table 4
5-C   
Germany
Daniel Stuerz
Germany
Joscha Zirkelbach
Sat 12:11  Table 5
6-C   
Germany
Bernd Jungmann
Germany
Andreas Paul Benjamins
Sat 12:11  Table 6
7-D   
Germany
Michael Hoff
Germany
Marcel Brünnemann
Sat 12:11  Table 7
8-D   
Germany
Leon Schrodt
Germany
Klaus Schwenzitzki
Sat 12:11  Table 8

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Roland Godek
Germany
Thilo Rücker
Sat 13:38  Table 1
10-A   
Germany
Alexandra Lambauer
Germany
Oliver Fortagne
Sat 13:56  Table 2
11-B   
Germany
Thorsten Kodek
Greece
Jannis Angelidis
Sat 12:59  Table 4
12-B   
Germany
Hendrik Reckers
Germany
Steffen Krämer
Sat 12:59  Table 6
13-C   
Germany
Daniel Stuerz
Germany
Andreas Paul Benjamins
Sat 13:15  Table 3
14-C   
Germany
Joscha Zirkelbach
Germany
Bernd Jungmann
Sat 13:15  Table 5
15-D   
Germany
Michael Hoff
Germany
Klaus Schwenzitzki
Sat 12:54  Table 7
16-D   
Germany
Marcel Brünnemann
Germany
Leon Schrodt
Sat 12:54  Table 8

Round 3

Race to 4
17-A   
Germany
Thilo Rücker
Germany
Oliver Fortagne
Sat 15:49  Table 1
18-A   
Germany
Roland Godek
Germany
Christoph Möhringer
Sat 16:00  Table 3
19-B   
Germany
Thorsten Kodek
Germany
Steffen Krämer
Sat 13:50  Table 4
20-B   
Greece
Jannis Angelidis
Germany
Hendrik Reckers
Sat 13:50  Table 3
21-C   
Germany
Daniel Stuerz
Germany
Bernd Jungmann
Sat 14:08  Table 8
22-C   
Germany
Andreas Paul Benjamins
Germany
Joscha Zirkelbach
Sat 14:07  Table 5
23-D   
Germany
Michael Hoff
Germany
Leon Schrodt
  Table 7
24-D   
Germany
Klaus Schwenzitzki
Germany
Marcel Brünnemann
Sat 13:29  Table 8

Round 4

Race to 4
25-A   
Germany
Oliver Fortagne
Germany
Christoph Möhringer
Sat 13:16  Table 2
26-A   
Germany
Thilo Rücker
Germany
Alexandra Lambauer
Sat 16:38  Table 1

Round 5

Race to 4
27-A   
Germany
Christoph Möhringer
Germany
Alexandra Lambauer
Sat 14:46  Table 2
28-A   
Germany
Oliver Fortagne
Germany
Roland Godek
Sat 14:46  Table 1

Quarter final

Race to 4
29   
Germany
Christoph Möhringer
Germany
Thorsten Kodek
Sat 17:42  Table 3
30   
Germany
Roland Godek
Germany
Hendrik Reckers
Sat 17:42  Table 1
31   
Germany
Bernd Jungmann
R2
Germany
Leon Schrodt
Sat 17:42  Table 4
32   
Germany
Joscha Zirkelbach
Germany
Michael Hoff
Sat 17:42  Table 8

Semi final

Race to 4
33   
Germany
Thorsten Kodek
Germany
Roland Godek
Sat 18:29  Table 3
34   
Germany
Bernd Jungmann
R1
Germany
Joscha Zirkelbach
Sat 18:28  Table 4

Final

Race to 4
35   
Germany
Thorsten Kodek
R1
Germany
Bernd Jungmann
R2
Sat 19:03  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants