Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 30, 2019

BPS Klubbmesterskap 2019

Three-cushion

Add players

Please wait...
Starts Mar 30, 2019, 5:00 PM (local time)
Format Round robin (21 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Contact Kjell Lillestøl (kjell@lillestol.no, 91105886) and Geir Davidsen (geirdav@gmail.com, 99490391)
More info
Internt klubbmesterskap

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 STIG MARTENS 4 4 0 0 16 0 40 0.400 4
2 Knut Bruun Larsen 4 2 1 1 11 0 44 0.250 2.5
3 Rune Larsen 4 2 0 2 15 0 47 0.319 2
4 Anton Smith 4 0 2 2 8 0 55 0.145 1
5 Bjørn Løvig 4 0 1 3 9 0 48 0.188 0.5
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Jens Wroldsen 5 4 1 0 17 0 72 0.236 4.5
2 Sjur Gaarder Larsen 5 3 1 1 13 0 66 0.197 3.5
3 Petter Karlsen 5 3 0 2 14 0 63 0.222 3
4 KNUT H. KÅSA 5 1 2 2 9 0 75 0.120 2
5 Kjetil Steen 5 1 1 3 10 0 69 0.145 1.5
6 Arve Thorjussen 5 0 1 4 7 0 69 0.101 0.5
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Kjell Lillestøl 4 3 0 1 19 0 30 0.633 3
2 Jarle Lundgreen 4 2 0 2 15 0 41 0.366 2
3 Geir Davidsen 4 2 0 2 13 0 23 0.565 2
4 Per Sondresen 4 2 0 2 10 0 49 0.204 2
5 ARVE HOHNER 4 1 0 3 9 0 47 0.191 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Sigbjørn Abrahamsen 4 3 1 0 17 0 48 0.354 3.5
2 Velle Andersen 4 2 1 1 19 0 39 0.487 2.5
3 Kjell-Runar Wendel 4 2 0 2 8 0 40 0.200 2
4 JAN WROLDSEN 4 1 0 3 6 0 60 0.100 1
5 Arvid Mandal 4 1 0 3 10 0 33 0.303 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Norway
Knut Bruun Larsen
Norway
Rune Larsen
Sat 15:25 
2-A   
Norway
STIG MARTENS
Norway
Bjørn Løvig
Sat 15:26 
3-B   
Norway
Jens Wroldsen
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Sat 15:26 
4-B   
Norway
Petter Karlsen
Norway
KNUT H. KÅSA
Sat 15:49 
5-B   
Norway
Kjetil Steen
Norway
Arve Thorjussen
Sat 15:50 
6-C   
Norway
Per Sondresen
Jarle Lundgreen
Sat 15:50 
7-C   
Norway
Geir Davidsen
Norway
ARVE HOHNER
Sat 16:03 
8-D   
Norway
Velle Andersen
Norway
JAN WROLDSEN
Sat 16:03 
9-D   
Norway
Arvid Mandal
Norway
Kjell-Runar Wendel
Sat 16:03 

Round 2

Race to 5
10-A   
Norway
Rune Larsen
Norway
Bjørn Løvig
Sat 16:08 
11-A   
Norway
Knut Bruun Larsen
Norway
ANTON SMITH
Sat 16:18 
12-B   
Norway
Jens Wroldsen
Norway
KNUT H. KÅSA
Sat 16:23 
13-B   
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Norway
Arve Thorjussen
Sat 16:25 
14-B   
Norway
Petter Karlsen
Norway
Kjetil Steen
Sat 16:39 
15-C   
Jarle Lundgreen
Norway
ARVE HOHNER
Sat 16:40 
16-C   
Norway
Per Sondresen
Norway
Kjell Lillestøl
Sat 16:50 
17-D   
Norway
JAN WROLDSEN
Norway
Kjell-Runar Wendel
Sat 16:54 
18-D   
Norway
Velle Andersen
Norway
Sigbjørn Abrahamsen
Sat 17:03 

Round 3

Race to 5
19-A   
Norway
Bjørn Løvig
Norway
ANTON SMITH
Sat 17:04 
20-A   
Norway
Rune Larsen
Norway
STIG MARTENS
Sat 17:16 
21-B   
Norway
Jens Wroldsen
Norway
Arve Thorjussen
Sat 17:25 
22-B   
Norway
KNUT H. KÅSA
Norway
Kjetil Steen
Sat 17:27 
23-B   
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Norway
Petter Karlsen
Sat 17:35 
24-C   
Norway
ARVE HOHNER
Norway
Kjell Lillestøl
Sat 17:47 
25-C   
Jarle Lundgreen
Norway
Geir Davidsen
Sat 17:49 
26-D   
Norway
Kjell-Runar Wendel
Norway
Sigbjørn Abrahamsen
Sat 18:00 
27-D   
Norway
JAN WROLDSEN
Norway
Arvid Mandal
Sat 18:02 

Round 4

Race to 5
28-A   
Norway
ANTON SMITH
Norway
STIG MARTENS
Sat 18:02 
29-A   
Norway
Bjørn Løvig
Norway
Knut Bruun Larsen
Sat 18:22 
30-B   
Norway
Jens Wroldsen
Norway
Kjetil Steen
Sat 18:24 
31-B   
Norway
Arve Thorjussen
Norway
Petter Karlsen
Sat 18:25 
32-B   
Norway
KNUT H. KÅSA
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Sat 18:51 
33-C   
Norway
Kjell Lillestøl
Norway
Geir Davidsen
Sat 18:48 
34-C   
Norway
ARVE HOHNER
Norway
Per Sondresen
Sat 18:51 
35-D   
Norway
Sigbjørn Abrahamsen
Norway
Arvid Mandal
Sat 18:56 
36-D   
Norway
Kjell-Runar Wendel
Norway
Velle Andersen
Sat 18:58 

Round 5

Race to 5
37-A   
Norway
STIG MARTENS
Norway
Knut Bruun Larsen
Sat 19:05 
38-A   
Norway
ANTON SMITH
Norway
Rune Larsen
Sat 19:08 
39-B   
Norway
Jens Wroldsen
Norway
Petter Karlsen
Sat 19:10 
40-B   
Norway
Kjetil Steen
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Sat 19:14 
41-B   
Norway
Arve Thorjussen
Norway
KNUT H. KÅSA
Sat 19:23 
42-C   
Norway
Geir Davidsen
Norway
Per Sondresen
Sat 19:25 
43-C   
Norway
Kjell Lillestøl
Jarle Lundgreen
Sat 19:40 
44-D   
Norway
Arvid Mandal
Norway
Velle Andersen
Sat 19:40 
45-D   
Norway
Sigbjørn Abrahamsen
Norway
JAN WROLDSEN
Sat 19:44 

Quarter final

Race to 5
46   
Norway
STIG MARTENS
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Sat 20:11 
47   
Norway
Knut Bruun Larsen
Norway
Jens Wroldsen
Sat 20:11 
48   
Norway
Kjell Lillestøl
Norway
Velle Andersen
Sat 20:11 
49   
Jarle Lundgreen
Norway
Sigbjørn Abrahamsen
Sat 20:30 

Semi final

Race to 5
50   
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Norway
Knut Bruun Larsen
Sat 20:45 
51   
Norway
Kjell Lillestøl
Jarle Lundgreen
Sat 20:58 

Final

Race to 5
52   
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Norway
Kjell Lillestøl
Sat 21:02 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment