Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 29, 2022

Australian National 9-Ball 2023 - 12.30 qualifier

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Paul McGuire
3 (3/0) 21 (15/6)
71%
0
1 Kenneth Huang
3 (3/0) 23 (15/8)
65%
0
1 Phil Mowbray
3 (2/1) 21 (13/8)
62%
0
1 Ivan Meng LI
3 (3/0) 18 (15/3)
83%
0
1 Chris Dam
3 (3/0) 18 (15/3)
83%
0
6 Vincent Goh
3 (2/1) 21 (10/11)
48%
0
6 Robby Foldvari
3 (2/1) 22 (14/8)
64%
0
6 Shaun Oglesby
3 (2/1) 19 (13/6)
68%
0
6 Joe Chao
3 (2/1) 24 (14/10)
58%
0
Show more
6 Terry Jackson
3 (2/1) 21 (10/11)
48%
0
11 Talanoa Moe Solofoni
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
10
11 Craig Alley
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
10
11 Nicolas Nicolaou
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
10
11 John Hancock
3 (1/2) 22 (11/11)
50%
10
11 Mitchell Tucker
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
10
16 Beau Pearson
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
10
16 Jerry Lord
3 (0/3) 18 (3/15)
17%
10
16 Sean Bolam
3 (0/3) 21 (6/15)
29%
10
16 James Berresford
3 (0/3) 19 (4/15)
21%
10
16 Wesley Valele
3 (0/3) 25 (10/15)
40%
10
Entry deadline Jan 28, 2022, 11:00 AM (local time)
Starts Jan 29, 2022, 12:30 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Australian Open Mens Rankings
Organizer Australian Pool Players Association Inc
Contact Marvin Monzon (marvin@aupoolplayers.org)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ivan Meng LI 3 3 0 0 15 3 12 0 0 0 0.833 3
2 Terry Jackson 3 2 0 1 10 11 -1 0 0 0 0.476 2
3 Mitchell Tucker 3 1 0 2 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
4 Wesley Valele 3 0 0 3 10 15 -5 0 0 0 0.4 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Paul McGuire 3 3 0 0 15 6 9 0 0 0 0.714 3
2 Shaun Oglesby 3 2 0 1 13 6 7 0 0 0 0.684 2
3 Talanoa Moe Solofoni 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
4 Jerry Lord 3 0 0 3 3 15 -12 0 0 0 0.167 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Chris Dam 3 3 0 0 15 3 12 0 0 0 0.833 3
2 Vincent Goh 3 2 0 1 10 11 -1 0 0 0 0.476 2
3 John Hancock 3 1 0 2 11 11 0 0 0 0 0.5 1
4 James Berresford 3 0 0 3 4 15 -11 0 0 0 0.211 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Phil Mowbray 3 2 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 2
2 Joe Chao 3 2 0 1 14 10 4 0 0 0 0.583 2
3 Nicolas Nicolaou 3 1 0 2 10 14 -4 0 0 0 0.417 1
4 Beau Pearson 3 1 0 2 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kenneth Huang 3 3 0 0 15 8 7 0 0 0 0.652 3
2 Robby Foldvari 3 2 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 2
3 Craig Alley 3 1 0 2 9 13 -4 0 0 0 0.409 1
4 Sean Bolam 3 0 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Australia
Ivan Meng LI
Australia
Mitchell Tucker
Sat 14:11 
2-A   
Australia
Terry Jackson
Australia
Wesley Valele
Sat 14:10 
3-B   
Australia
Shaun Oglesby
Australia
Jerry Lord
Sat 12:58 
4-B   
England
Paul McGuire
Tonga
Talanoa Moe Solofoni
Sat 13:04 
5-C   
Australia
Vincent Goh
Australia
James Berresford
Sat 14:32 
6-C   
Australia
Chris Dam
Australia
John Hancock
Sat 14:32 
7-D   
Australia
Joe Chao
Australia
Beau Pearson
Sat 13:21 
8-D   
Australia
Phil Mowbray
Australia
Nicolas Nicolaou
Sat 12:58 
9-E   
Australia
Robby Foldvari
Australia
Sean Bolam
Sat 14:11 
10-E   
Australia
Kenneth Huang
Australia
Craig Alley
Sat 13:31 

Round 2

Race to 5
11-A   
Australia
Ivan Meng LI
Australia
Wesley Valele
Sat 14:11 
12-A   
Australia
Mitchell Tucker
Australia
Terry Jackson
Sat 14:11 
13-B   
Australia
Shaun Oglesby
Tonga
Talanoa Moe Solofoni
Sat 13:30 
14-B   
Australia
Jerry Lord
England
Paul McGuire
Sat 13:41 
15-C   
Australia
Vincent Goh
Australia
John Hancock
Sat 14:33 
16-C   
Australia
James Berresford
Australia
Chris Dam
Sat 14:05 
17-D   
Australia
Joe Chao
Australia
Nicolas Nicolaou
Sat 14:13 
18-D   
Australia
Beau Pearson
Australia
Phil Mowbray
Sat 14:10 
19-E   
Australia
Robby Foldvari
Australia
Craig Alley
Sat 15:03 
20-E   
Australia
Sean Bolam
Australia
Kenneth Huang
Sat 14:38 

Round 3

Race to 5
21-A   
Australia
Ivan Meng LI
Australia
Terry Jackson
Sat 14:26 
22-A   
Australia
Wesley Valele
Australia
Mitchell Tucker
Sat 15:08 
23-B   
Australia
Shaun Oglesby
England
Paul McGuire
Sat 13:44 
24-B   
Tonga
Talanoa Moe Solofoni
Australia
Jerry Lord
Sat 13:44 
25-C   
Australia
Vincent Goh
Australia
Chris Dam
Sat 15:00 
26-C   
Australia
John Hancock
Australia
James Berresford
Sat 15:04 
27-D   
Australia
Joe Chao
Australia
Phil Mowbray
Sat 14:55 
28-D   
Australia
Nicolas Nicolaou
Australia
Beau Pearson
Sat 15:15 
29-E   
Australia
Robby Foldvari
Australia
Kenneth Huang
Sat 16:10 
30-E   
Australia
Craig Alley
Australia
Sean Bolam
Sat 16:06 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants