Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 23, 2022

Arnold Classic Qualifier #2 - 23 April 2022

Chinese 8-ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Marina Jacobs
9 (7/2) 27 (20/7)
74%
2 Wickus Pretorius
9 (8/1) 28 (19/9)
68%
3 Moe Seedat
7 (6/1) 17 (12/5)
71%
3 Anton van Jaarsveldt
8 (5/3) 22 (12/10)
55%
5 Ryno Muller
6 (3/3) 17 (9/8)
53%
5 Michael Bakewell
7 (2/5) 17 (7/10)
41%
5 Peter Swart
6 (2/4) 15 (5/10)
33%
5 Dominik Young Nicolaus
6 (3/3) 15 (7/8)
47%
9 Daryan Van Greenen
6 (2/4) 15 (6/9)
40%
9 Chris Terblanche
5 (2/3) 11 (4/7)
36%
11 Miken Mayhew-Ridgers
5 (0/5) 14 (4/10)
29%
11 Jandre Wessels
6 (2/4) 15 (5/10)
33%
13 Nickeel Gobindlal
6 (1/5) 15 (4/11)
27%
9991 Crispin Else
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Entry deadline Apr 23, 2022, 12:00 PM (local time)
Starts Apr 23, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Handicap No handicap
Organizer The Crucible Billiards Room
Contact Ryno Muller (ryno.mul.777@gmail.com, 0733789626)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Moe Seedat 5 5 0 0 10 1 9 0 3 0 0.909 10
2 Ryno Muller 5 3 0 2 8 6 2 0 5 0 0.571 6
3 Dominik Young Nicolaus 5 3 0 2 7 6 1 0 3 0 0.538 6
4 Peter Swart 5 2 0 3 5 8 -3 0 2 0 0.385 4
5 Chris Terblanche 5 2 0 3 4 7 -3 0 1 0 0.364 4
6 Miken Mayhew-Ridgers 5 0 0 5 4 10 -6 0 1 0 0.286 0
7 Crispin Else 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Wickus Pretorius 6 6 0 0 12 3 9 0 5 0 0.8 12
2 Marina Jacobs 6 4 0 2 10 5 5 0 4 0 0.667 8
3 Anton van Jaarsveldt 6 4 0 2 9 6 3 0 3 0 0.6 8
4 Michael Bakewell 6 2 0 4 6 8 -2 0 4 0 0.429 4
5 Daryan Van Greenen 6 2 0 4 6 9 -3 0 1 0 0.4 4
6 Jandre Wessels 6 2 0 4 5 10 -5 0 3 0 0.333 4
7 Nickeel Gobindlal 6 1 0 5 4 11 -7 0 1 0 0.267 2

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
South Africa
Crispin Else
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
Sun 10:39 
2-A   
South Africa
Dominik Young Nicolaus
South Africa
Ryno Muller
L
Sun 10:39 
3-A   
South Africa
Chris Terblanche
L
South Africa
Peter Swart
Sun 10:39 
4-B   
South Africa
Marina Jacobs
South Africa
Wickus Pretorius
L
Sun 10:39 
5-B   
South Africa
Daryan Van Greenen
South Africa
Anton van Jaarsveldt
L
Sun 10:39 
6-B   
South Africa
Michael Bakewell
L
South Africa
Jandre Wessels
Sun 10:39 

Round 2

7-A   
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
South Africa
Ryno Muller
L
Sun 10:41 
8-A   
South Africa
Crispin Else
South Africa
Peter Swart
 
9-A   
South Africa
Dominik Young Nicolaus
L
South Africa
Moe Seedat
Sun 10:41 
10-B   
South Africa
Wickus Pretorius
South Africa
Anton van Jaarsveldt
L
Sun 10:41 
11-B   
South Africa
Marina Jacobs
South Africa
Jandre Wessels
L
Sun 10:41 
12-B   
South Africa
Daryan Van Greenen
South Africa
Nick Gobindlal
L
Sun 10:41 

Round 3

13-A   
South Africa
Ryno Muller
L
South Africa
Peter Swart
Sun 10:43 
14-A   
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
South Africa
Moe Seedat
L
Sun 10:43 
15-A   
South Africa
Crispin Else
South Africa
Chris Terblanche
 
16-B   
South Africa
Anton van Jaarsveldt
South Africa
Jandre Wessels
L
Sun 10:43 
17-B   
South Africa
Wickus Pretorius
L
South Africa
Nick Gobindlal
Sun 10:43 
18-B   
South Africa
Marina Jacobs
L
South Africa
Michael Bakewell
Sun 10:43 

Round 4

19-A   
South Africa
Peter Swart
South Africa
Moe Seedat
L
Sun 10:44 
20-A   
South Africa
Ryno Muller
L
South Africa
Chris Terblanche
Sun 10:44 
21-A   
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
South Africa
Dominik Young Nicolaus
L
Sun 10:44 
22-B   
South Africa
Jandre Wessels
L
South Africa
Nick Gobindlal
Sun 10:44 
23-B   
South Africa
Anton van Jaarsveldt
South Africa
Michael Bakewell
L
Sun 10:44 
24-B   
South Africa
Wickus Pretorius
L
South Africa
Daryan Van Greenen
Sun 10:44 

Round 5

25-A   
South Africa
Moe Seedat
L
South Africa
Chris Terblanche
Sun 10:44 
26-A   
South Africa
Peter Swart
L
South Africa
Dominik Young Nicolaus
Sun 10:44 
27-A   
South Africa
Ryno Muller
South Africa
Crispin Else
 
28-B   
South Africa
Nick Gobindlal
South Africa
Michael Bakewell
L
Sun 10:44 
29-B   
South Africa
Jandre Wessels
South Africa
Daryan Van Greenen
L
Sun 10:44 
30-B   
South Africa
Anton van Jaarsveldt
South Africa
Marina Jacobs
L
Sun 10:44 

Round 6

31-A   
South Africa
Chris Terblanche
South Africa
Dominik Young Nicolaus
L
Sun 10:44 
32-A   
South Africa
Moe Seedat
South Africa
Crispin Else
 
33-A   
South Africa
Peter Swart
L
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
Sun 10:44 
34-B   
South Africa
Michael Bakewell
L
South Africa
Daryan Van Greenen
Sun 10:44 
35-B   
South Africa
Nick Gobindlal
South Africa
Marina Jacobs
L
Sun 10:44 
36-B   
South Africa
Jandre Wessels
South Africa
Wickus Pretorius
L
Sun 10:44 

Round 7

37-A   
South Africa
Dominik Young Nicolaus
South Africa
Crispin Else
 
38-A   
South Africa
Chris Terblanche
South Africa
Miken Mayhew-Ridgers
L
Sun 10:44 
39-A   
South Africa
Moe Seedat
South Africa
Ryno Muller
L
Sun 10:44 
40-B   
South Africa
Daryan Van Greenen
South Africa
Marina Jacobs
L
Sun 10:44 
41-B   
South Africa
Michael Bakewell
South Africa
Wickus Pretorius
L
Sun 10:44 
42-B   
South Africa
Nick Gobindlal
South Africa
Anton van Jaarsveldt
L
Sun 10:44 

Quarter final

43   
South Africa
Moe Seedat
L
South Africa
Michael Bakewell
Sun 10:50 
44   
South Africa
Dominik Young Nicolaus
South Africa
Marina Jacobs
L
Sun 10:50 
45   
South Africa
Ryno Muller
L
South Africa
Anton van Jaarsveldt
Sun 10:50 
46   
South Africa
Peter Swart
South Africa
Wickus Pretorius
L
Sun 10:50 

Semi final

47   
South Africa
Moe Seedat
L
South Africa
Marina Jacobs
Sun 10:56 
48   
South Africa
Anton van Jaarsveldt
South Africa
Wickus Pretorius
L
Sun 10:56 

Final

49   
South Africa
Marina Jacobs
South Africa
Wickus Pretorius
L
Sun 10:56 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants