Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 19, 2023

A-mateur huistoernooi 2022/2023 #7

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Theodoros Dimitriadis
8 (8/0) 32 (27/5)
84%
50
2 Patrick Kommings
Poolcentrum Keus
7 (6/1) 30 (20/10)
67%
35
3 Mark Dumee
6 (3/3) 29 (14/15)
48%
25
3 Stephen Reiziger
7 (6/1) 28 (21/7)
75%
25
5 David van der Velde
5 (3/2) 18 (10/8)
56%
20
5 Dustin van Eijk
6 (4/2) 21 (13/8)
62%
20
5 Dave van Gulik
6 (3/3) 23 (12/11)
52%
20
5 Peter Nelis
5 (3/2) 24 (12/12)
50%
20
9 Dirk Wiersma
Poolcentrum Keus
5 (3/2) 18 (12/6)
67%
15
Show more
9 Shamier Balaydin
Poolcentrum Keus
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
15
9 Goldwyn Hernandez
4 (1/3) 16 (5/11)
31%
15
9 Hamtu Ojiyed
5 (4/1) 19 (14/5)
74%
15
9 Liesbeth Wiersma
Poolcentrum Keus
5 (2/3) 18 (8/10)
44%
15
9 Michael Da Costa Goncalo
Poolcentrum Keus
5 (2/3) 20 (10/10)
50%
15
9 Harry Strörmann
5 (2/3) 19 (8/11)
42%
15
9 E a Costa
4 (1/3) 16 (7/9)
44%
15
17 Wim van Run
4 (1/3) 16 (5/11)
31%
10
17 Ed Spangenberg
4 (1/3) 12 (3/9)
25%
10
17 Iris Eijmberts
4 (1/3) 15 (4/11)
27%
10
17 Chantal Kusters
Poolcentrum Keus
3 (0/3) 9 (0/9)
0%
10
21 Mikhail Advani
4 (1/3) 14 (4/10)
29%
10
21 Frank Meulblok
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
10
21 Anneli Baks
4 (0/4) 13 (1/12)
8%
10
Entry deadline Mar 19, 2023, 12:50 PM (local time)
Starts Mar 19, 2023, 1:00 PM (local time)
Format Round robin (23 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings A-mateur huistoernooi 2022/2023
Organizer Poolcentrum Keus
Contact Dirk Wiersma , Patrick Kommings (p.kommings@hotmail.com, +31 06-28328781) and Liesbeth Wiersma (l.eisses@live.nl, +31 0653373192)
More info
A-mateur huistoernooi 2022/2023
(Datums kunnen wijzigen i.v.m. andere toernooien)
Voor 2e klasse en lager
Dit seizoen spelen we 8, 9 & 10-ball opzet blijft hetzelfde, we beginnen met poules daarna single knockout.
De handicaps vervallen dit jaar.
Inschrijving €10,- waarvan 30% naar de masters en 70% wordt uitbetaald.

Veel plezier en een goed seizoen.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hamtu Ojiyed 4 4 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Dustin van Eijk 4 3 0 1 10 3 7 0 0 0 0.769 3
3 Liesbeth Wiersma 4 2 0 2 7 7 0 0 0 0 0.5 2
4 Ed Spangenberg 4 1 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 1
5 Anneli Baks 4 0 0 4 1 12 -11 0 0 0 0.077 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 David van der Velde 3 2 0 1 7 3 4 0 0 0 0.7 2
2 Peter Nelis 3 2 0 1 6 6 0 0 0 0 0.5 2
3 Mark Dumee 3 1 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
4 Goldwyn Hernandez 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Patrick Kommings 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 3
2 Shamier Balaydin 3 2 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 2
3 E a Costa 3 1 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
4 Chantal Kusters 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stephen Reiziger 4 4 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
2 Dirk Wiersma 4 3 0 1 11 3 8 0 0 0 0.786 3
3 Dave van Gulik 4 2 0 2 7 7 0 0 0 0 0.5 2
4 Iris Eijmberts 4 1 0 3 4 11 -7 0 0 0 0.267 1
5 Frank Meulblok 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Theodoros Dimitriadis 4 4 0 0 12 0 12 0 0 0 1 4
2 Michael Da Costa Goncalo 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 2
3 Harry Strörmann 4 2 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 2
4 Wim van Run 4 1 0 3 5 11 -6 0 0 0 0.313 1
5 Mikhail Advani 4 1 0 3 4 10 -6 0 0 0 0.286 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Ed Spangenberg
Netherlands
Anneli Baks
Sun 13:00  Table 25
2-A   
Netherlands
Dustin van Eijk
Mongolia
Hamtu Ojiyed
Sun 13:00  Table 24
3-B   
Netherlands
David van der Velde
Netherlands
Peter Nelis
Sun 13:00  Table 23
4-B   
Sint Maarten
Goldwyn Hernandez
Netherlands
Mark Dumee
Sun 13:00  Table 22
5-C   
Suriname
Shamier Balaydin
Portugal
E a Costa
Sun 13:36  Table 23
6-C   
Netherlands
Patrick Kommings
Netherlands
Chantal Kusters
Sun 13:00  Table 20
7-D   
Netherlands
Iris Eijmberts
Netherlands
Frank Meulblok
Sun 13:00  Table 19
8-D   
Netherlands
Stephen Reiziger
Netherlands
Dave van Gulik
Sun 13:00  Table 18
9-E   
Netherlands
Wim van Run
India
Mikhail Advani
Sun 13:04  Table 21
10-E   
Netherlands
Harry Strörmann
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Sun 13:39  Table 20

Round 2

Race to 3
11-A   
Netherlands
Anneli Baks
Mongolia
Hamtu Ojiyed
Sun 13:56  Table 24
12-A   
Netherlands
Ed Spangenberg
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Sun 13:56  Table 25
13-B   
Netherlands
David van der Velde
Netherlands
Mark Dumee
Sun 13:51  Table 22
14-B   
Netherlands
Peter Nelis
Sint Maarten
Goldwyn Hernandez
Sun 13:47  Table 18
15-C   
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Chantal Kusters
Sun 14:29  Table 21
16-C   
Portugal
E a Costa
Netherlands
Patrick Kommings
Sun 14:20  Table 23
17-D   
Netherlands
Frank Meulblok
Netherlands
Dave van Gulik
Sun 14:54  Table 19
18-D   
Netherlands
Iris Eijmberts
Netherlands
Dirk Wiersma
Sun 14:54  Table 17
19-E   
India
Mikhail Advani
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Sun 14:10  Table 20
20-E   
Netherlands
Wim van Run
Greece
Theodoros Dimitriadis
Sun 14:02  Table 21

Round 3

Race to 3
21-A   
Mongolia
Hamtu Ojiyed
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Sun 14:50  Table 25
22-A   
Netherlands
Anneli Baks
Netherlands
Dustin van Eijk
Sun 14:30  Table 24
23-B   
Netherlands
David van der Velde
Sint Maarten
Goldwyn Hernandez
Sun 14:46  Table 22
24-B   
Netherlands
Mark Dumee
Netherlands
Peter Nelis
Sun 14:25  Table 18
25-C   
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Patrick Kommings
Sun 15:06  Table 23
26-C   
Netherlands
Chantal Kusters
Portugal
E a Costa
Sun 15:06  Table 21
27-D   
Netherlands
Dave van Gulik
Netherlands
Dirk Wiersma
Sun 14:12  Table 22
28-D   
Netherlands
Frank Meulblok
Netherlands
Stephen Reiziger
Sun 15:24  Table 19
29-E   
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Greece
Theodoros Dimitriadis
Sun 14:46  Table 18
30-E   
India
Mikhail Advani
Netherlands
Harry Strörmann
Sun 14:47  Table 20

Round 4

Race to 3
31-A   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Dustin van Eijk
Sun 16:28  Table 21
32-A   
Mongolia
Hamtu Ojiyed
Netherlands
Ed Spangenberg
Sun 16:23  Table 22
33-D   
Netherlands
Dirk Wiersma
Netherlands
Stephen Reiziger
Sun 16:05  Table 23
34-D   
Netherlands
Dave van Gulik
Netherlands
Iris Eijmberts
Sun 15:32  Table 17
35-E   
Greece
Theodoros Dimitriadis
Netherlands
Harry Strörmann
Sun 15:33  Table 18
36-E   
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Netherlands
Wim van Run
Sun 15:12  Table 24

Round 5

Race to 3
37-A   
Netherlands
Dustin van Eijk
Netherlands
Ed Spangenberg
Sun 15:25  Table 22
38-A   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Anneli Baks
Sun 15:37  Table 20
39-D   
Netherlands
Stephen Reiziger
Netherlands
Iris Eijmberts
Sun 16:44  Table 23
40-D   
Netherlands
Dirk Wiersma
Netherlands
Frank Meulblok
Sun 16:44  Table 24
41-E   
Netherlands
Harry Strörmann
Netherlands
Wim van Run
Sun 16:07  Table 25
42-E   
Greece
Theodoros Dimitriadis
India
Mikhail Advani
Sun 16:07  Table 24

Last sixteen

Race to 3
43   
Mongolia
Hamtu Ojiyed
Netherlands
Peter Nelis
Sun 17:25  Table 25
44   
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Netherlands
Mark Dumee
Sun 17:25  Table 22
45   
Netherlands
Patrick Kommings
Netherlands
Dirk Wiersma
Sun 17:25  Table 24
46   
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Dave van Gulik
Sun 17:25  Table 18
47   
Netherlands
Harry Strörmann
Netherlands
Dustin van Eijk
Sun 17:25  Table 20
48   
Greece
Theodoros Dimitriadis
Portugal
E a Costa
Sun 17:25  Table 21
49   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
David van der Velde
Sun 17:25  Table 19
50   
Sint Maarten
Goldwyn Hernandez
Netherlands
Stephen Reiziger
Sun 17:25  Table 23

Quarter final

Race to 4
51   
Netherlands
Peter Nelis
Netherlands
Mark Dumee
Sun 17:59  Table 22
52   
Netherlands
Patrick Kommings
Netherlands
Dave van Gulik
Sun 18:01  Table 24
53   
Netherlands
Dustin van Eijk
Greece
Theodoros Dimitriadis
Sun 18:06  Table 25
54   
Netherlands
David van der Velde
Netherlands
Stephen Reiziger
Sun 18:02  Table 23

Semi final

Race to 4
55   
Netherlands
Mark Dumee
Netherlands
Patrick Kommings
Sun 19:01  Table 25
56   
Greece
Theodoros Dimitriadis
Netherlands
Stephen Reiziger
Sun 19:01  Table 24

Final

Race to 4
57   
Netherlands
Patrick Kommings
Greece
Theodoros Dimitriadis
Sun 20:19  Table 24

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants