Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 21, 2024

9-ball HallCup 240324 -3/16

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Niklas Edin
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/0) 58 (35/23)
60%
1000
2 Sweden Peter Sidoroff
4 (2/1) 62 (32/30)
52%
799
3 Sweden Kent Andersson
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 47 (21/26)
45%
648
4 Sweden Aboud Ibrahim
Kristinehamns Biljardklubb
3 (0/3) 45 (18/27)
40%
648
5 Syria Siwar Dallo
Kristinehamns Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
597
Starts Apr 21, 2024, 12:00 PM (local time)
Entry deadline Apr 21, 2024, 10:00 AM (local time)
Organizer PlayPool
Contact Emelie Ivar (emelieivar90@gmail.com, 0764141054)
Format Round robin (5 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
More info
Uppdaterat 24-03-23

- Minst 5st och max 32st deltagare/delturnering
- Kritor i mörka färger är inte tillåtna på våra biljardbord (blåa Toam Pyro är godkända)
- Hallen öppnar kl11:30 för uppvärmningen och turneringen startar kl12:00
-----------------------------------------------
Uppdaterat 24-03-23

Detta är en hallcup med 16st delturneringar plus 1st slutspelsturnering för endast de topp 16 rankade i en rankinglista
- Spelet är 9-ball med hcp minst -2 och max +7 och distans först till 9
- Om två spelare med hcp under (+1) möts, justeras upp deras hcp tills minst en spelare får (+1)
- Om två spelare med (+7) i hcp möts, startar båda två på (+6) i hcp
- SPT regler som gäller förutom 3 poängsregeln i sprängningen
------------------------------------------------
Startavgift:
[200kr, BRONS] eller
[300kr, SILVER inkl (BRONS)] eller
[400kr, GULD inkl (SILVER & BRONS)]
------------------------------------------------
Från varje startavgift dras av:

1) 10% för att täcka administrationsarbeten, material och andra extra kostnader
2) 100kr som går till bordshyra
3) 20kr som går till en extra prispott för slutspelet
4) 13kr som går till en *Bonuspott* och som delas ut till de 1-4 topp rankade i rankinglistan efter 16 delturneringar (jämn utdelning)
5) 7kr går till en *Bonuspott* och som delas ut till de 5-8 topp rankade i rankinglistan efter 16 delturneringar (jämn utdelning)
-------------------------------------------------
Uppaterat 240324

- Prispotten för BRONS går till 1:an och 2:an för varje delturnering
- Prispotterna för (SILVER & GULD) går till dem eller den som äger andelar där och som går längst i turneringen
- Om båda finalisterna äger andelar i prispotterna SILVER/GULD så delar de på den gemensamma potten och sen spelas det om 1:a och 2:a priset som kommer från BRONS potten
-------------------------------------------------
Den totala prispotten i slutspelet (inte med SILVER & GULD potterna) går till 1:an, 2:an, 3:orna och 5:orna, avrundas ner till närmaste hela 20kr eller hela 50kr sedel
40% till 1:an, 20% till 2:an, 10% till 2st 3:orna, 5% till 4st 5:orna
--------------------------------------------------

Varmt välkomna och väl bemött..!

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Niklas Edin 3 2 1 0 26 17 9 0 0 0 0.605 2
2 Peter Sidoroff 3 2 1 0 26 21 5 0 0 0 0.553 2
3 Kent Andersson 3 1 0 2 21 26 -5 0 0 0 0.447 1
4 Aboud Ibrahim 3 0 0 3 18 27 -9 0 0 0 0.4 0
5 Siwar Dallo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Peter sidoroff
5
Syria
Siwar Dallo
5
Sun 10:40  Table 1
2   
Sweden
Niklas Edin
3
Sweden
Aboud Ibrahim
0
Sun 10:40  Table 2

Round 2

Race to 9
3   
Syria
Siwar Dallo
5
Sweden
Aboud Ibrahim
0
Sun 13:16  Table 2
4   
Sweden
Peter sidoroff
5
Sweden
Kent Andersson
1
Sun 12:37  Table 1

Round 3

Race to 9
5   
Sweden
Aboud Ibrahim
0
Sweden
Kent Andersson
1
Sun 14:01  Table 1
6   
Syria
Siwar Dallo
5
Sweden
Niklas Edin
3
Sun 14:01  Table 2

Round 4

Race to 9
7   
Sweden
Kent Andersson
1
Sweden
Niklas Edin
3
Sun 15:32  Table 1
8   
Sweden
Aboud Ibrahim
0
Sweden
Peter Sidoroff
5
Sun 15:32  Table 2

Round 5

Race to 9
9   
Sweden
Niklas Edin
3
Sweden
Peter Sidoroff
5
Sun 16:46  Table 1
10   
Sweden
Kent Andersson
1
Syria
Siwar Dallo
5
 

Final

Race to 9
11   
Sweden
Niklas Edin
3
Sweden
Peter Sidoroff
5
Sun 16:55  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants