Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 28 - February 29, 2020

9-Ball Bezirksligacup

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Kai von der Twer
14 (7/0) 36 (28/8)
78%
2 Ralf Schröder
14 (6/1) 42 (26/16)
62%
3 Christian Krause
13 (4/2) 34 (21/13)
62%
3 Jan Sievers
13 (3/3) 36 (19/17)
53%
5 Sascha Heinrich
12 (3/2) 28 (16/12)
57%
5 Berthold Düx
12 (2/3) 28 (14/14)
50%
5 Thomas Petereit
12 (2/3) 27 (12/15)
44%
5 Tomte Dorfmüller
12 (2/3) 22 (9/13)
41%
9 Tatjana Kasper-Wilk
11 (1/3) 22 (8/14)
36%
10 Maksym Rabichev
11 (1/3) 20 (7/13)
35%
11 Marcel Jung-König
11 (0/4) 20 (4/16)
20%
12 Svetlana Dedic
11 (0/4) 19 (3/16)
16%
Entry deadline Feb 28, 2020, 7:30 PM (local time)
Starts Feb 28, 2020, 7:30 PM (local time)
Format Round robin (12 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer BSV Wuppertal

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kai von der Twer 11 4 7 0 16 4 12 0 0 0 0.8 4
2 Ralf Schröder 11 4 7 0 16 8 8 0 0 0 0.667 4
3 Christian Krause 11 3 7 1 15 6 9 0 0 0 0.714 3
4 Sascha Heinrich 11 3 7 1 13 8 5 0 0 0 0.619 3
5 Jan Sievers 11 2 7 2 13 10 3 0 0 0 0.565 2
6 Berthold Düx 11 2 7 2 11 10 1 0 0 0 0.524 2
7 Thomas Petereit 11 2 7 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 2
8 Tomte Dorfmüller 11 2 7 2 9 9 0 0 0 0 0.5 2
9 Tatjana Kasper-Wilk 11 1 7 3 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
10 Maksym Rabichev 11 1 7 3 7 13 -6 0 0 0 0.35 1
11 Marcel Jung-König 11 0 7 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
12 Svetlana Dedic 11 0 7 4 3 16 -13 0 0 0 0.158 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Marcel Jung-König
Fri 20:26 
2   
Germany
Christian Krause
Germany
Thomas Petereit
Fri 20:26 
3   
Germany
Ralf Schröder
Germany
Svetlana Dedic
Fri 20:26 
4   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Jan Sievers
Fri 20:26 
5   
Germany
Kai von der Twer
Germany
Berthold Düx
Fri 20:26 
6   
Germany
Tomte Dorfmüller
Germany
Maksym Rabichev
Fri 20:26 

Round 2

Race to 4
7   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Thomas Petereit
Fri 21:03 
8   
Germany
Marcel Jung-König
Germany
Svetlana Dedic
Fri 21:03 
9   
Germany
Christian Krause
Germany
Jan Sievers
Fri 21:03 
10   
Germany
Ralf Schröder
Germany
Berthold Düx
Fri 21:03 
11   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Maksym Rabichev
Fri 21:03 
12   
Germany
Kai von der Twer
Germany
Tomte Dorfmüller
Fri 21:03 

Round 3

Race to 4
13   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Svetlana Dedic
Fri 21:03 
14   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Jan Sievers
Fri 21:03 
15   
Germany
Marcel Jung-König
Germany
Berthold Düx
Fri 21:03 
16   
Germany
Christian Krause
Germany
Maksym Rabichev
Fri 21:03 
17   
Germany
Ralf Schröder
Germany
Tomte Dorfmüller
Fri 21:03 
18   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Kai von der Twer
Fri 21:03 

Round 4

Race to 4
19   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Jan Sievers
Fri 22:40 
20   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Berthold Düx
Fri 22:40 
21   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Maksym Rabichev
Fri 22:40 
22   
Germany
Marcel Jung-König
Germany
Tomte Dorfmüller
Fri 22:40 
23   
Germany
Christian Krause
Germany
Kai von der Twer
Fri 22:40 
24   
Germany
Ralf Schröder
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:40 

Round 5

Race to 4
25   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Berthold Düx
Fri 20:28  Table 5
26   
Germany
Jan Sievers
Germany
Maksym Rabichev
Fri 20:28  Table 7
27   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Tomte Dorfmüller
Fri 20:28  Table 8
28   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Kai von der Twer
Fri 20:28  Table 10
29   
Germany
Marcel Jung-König
Germany
Sascha Heinrich
Fri 20:28  Table 11
30   
Germany
Christian Krause
Germany
Ralf Schröder
Fri 20:28  Table 12

Round 6

Race to 4
31   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Maksym Rabichev
Fri 19:34  Table 5
32   
Germany
Berthold Düx
Germany
Tomte Dorfmüller
Fri 19:34  Table 7
33   
Germany
Jan Sievers
Germany
Kai von der Twer
Fri 19:34  Table 8
34   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Sascha Heinrich
Fri 19:34  Table 10
35   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Ralf Schröder
Fri 19:34  Table 11
36   
Germany
Marcel Jung-König
Germany
Christian Krause
Fri 19:34  Table 12

Round 7

Race to 4
37   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Tomte Dorfmüller
Fri 22:00  Table 5
38   
Germany
Maksym Rabichev
Germany
Kai von der Twer
Fri 22:08  Table 7
39   
Germany
Berthold Düx
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:08  Table 8
40   
Germany
Jan Sievers
Germany
Ralf Schröder
Fri 22:08  Table 10
41   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Christian Krause
Fri 22:08  Table 11
42   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Marcel Jung-König
Fri 22:08  Table 12

Round 8

Race to 4
43   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Kai von der Twer
Fri 22:35 
44   
Germany
Tomte Dorfmüller
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:35 
45   
Germany
Maksym Rabichev
Germany
Ralf Schröder
Fri 22:35 
46   
Germany
Berthold Düx
Germany
Christian Krause
Fri 22:35 
47   
Germany
Jan Sievers
Germany
Marcel Jung-König
Fri 22:35 
48   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Thomas Petereit
Fri 22:35 

Round 9

Race to 4
49   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:39 
50   
Germany
Kai von der Twer
Germany
Ralf Schröder
Fri 22:39 
51   
Germany
Tomte Dorfmüller
Germany
Christian Krause
Fri 22:39 
52   
Germany
Maksym Rabichev
Germany
Marcel Jung-König
Fri 22:39 
53   
Germany
Berthold Düx
Germany
Thomas Petereit
Fri 22:39 
54   
Germany
Jan Sievers
Germany
Svetlana Dedic
Fri 22:39 

Round 10

Race to 4
55   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Ralf Schröder
Fri 21:18  Table 5
56   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Christian Krause
Fri 21:18  Table 7
57   
Germany
Kai von der Twer
Germany
Marcel Jung-König
Fri 21:18  Table 8
58   
Germany
Tomte Dorfmüller
Germany
Thomas Petereit
Fri 21:18  Table 10
59   
Germany
Maksym Rabichev
Germany
Svetlana Dedic
Fri 21:18  Table 11
60   
Germany
Berthold Düx
Germany
Jan Sievers
Fri 21:18  Table 12

Round 11

Race to 4
61   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Christian Krause
Fri 21:39 
62   
Germany
Ralf Schröder
Germany
Marcel Jung-König
Fri 21:39 
63   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Thomas Petereit
Fri 21:39 
64   
Germany
Kai von der Twer
Germany
Svetlana Dedic
Fri 21:39 
65   
Germany
Tomte Dorfmüller
Germany
Jan Sievers
Fri 21:39 
66   
Germany
Maksym Rabichev
Germany
Berthold Düx
Fri 21:39 

Quarter final

Race to 4
67   
Germany
Kai von der Twer
Germany
Tomte Dorfmüller
Fri 22:52  Table 7
68   
Germany
Jan Sievers
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:52  Table 8
69   
Germany
Christian Krause
Germany
Berthold Düx
Fri 22:52  Table 11
70   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Ralf Schröder
Fri 22:52  Table 12

Semi final

Race to 4
71   
Germany
Kai von der Twer
Germany
Jan Sievers
Fri 23:38  Table 7
72   
Germany
Christian Krause
Germany
Ralf Schröder
Fri 23:37  Table 8

Final

Race to 4
73   
Germany
Kai von der Twer
Germany
Ralf Schröder
Sat 00:20  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment