Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 23 - August 24, 2019

9-Ball Bezirksligacup

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Michael Becker
6 (6/0) 36 (24/12)
67%
2 Lukas Hemscheidt
6 (5/1) 32 (23/9)
72%
3 Kai Mühlhoff
5 (4/1) 31 (18/13)
58%
3 Sajan Schröter
5 (4/1) 25 (17/8)
68%
5 Klaus Bormann
5 (3/2) 26 (13/13)
50%
5 Frank Rahl
5 (3/2) 28 (14/14)
50%
5 Andreas Schoensee
4 (3/1) 25 (14/11)
56%
5 Ralf Winchenbach
4 (3/1) 23 (12/11)
52%
9 Rene Raabe
BSV Wuppertal
3 (2/1) 15 (8/7)
53%
Show more
9 Pascal Reimann
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
9 Lars Brawanski
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
9 Tatjana Kasper-Wilk
4 (1/3) 27 (13/14)
48%
9 Tino Berg
4 (3/1) 23 (13/10)
57%
9 Roman Rabichev
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
9 Maksym Rabichev
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
9 Tom Dalitz
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
17 Michael Wortmann
2 (2/0) 10 (8/2)
80%
18 Peter Sirrenberg
2 (1/1) 10 (4/6)
40%
18 Kai von der Twer
2 (1/1) 9 (5/4)
56%
18 Antonio Gargiullo
2 (1/1) 13 (7/6)
54%
18 Fabian Reimann
2 (1/1) 8 (4/4)
50%
18 Carsten Schröter
2 (1/1) 14 (7/7)
50%
23 Karsten Dedem
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
23 Torsten Baublies
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
23 Christian Krause
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
23 Giuseppe Ingrasci
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
23 Melanie Liniek
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
23 Fabrizio Ingrasci
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
23 Jörg Buchwald
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
23 Christina Stach
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
23 Markus Schmidthaus
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
23 Wiebke Tohl
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
23 Gian Berardi
3 (1/2) 18 (10/8)
56%
34 Kamal Nabo
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
34 Berthold Düx
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
34 Dirk Terbüchte
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
Entry deadline Aug 23, 2019, 8:00 PM (local time)
Starts Aug 23, 2019, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (36 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer BSV Wuppertal
Contact Johannes Bahrmann (johannes.bahrmann@web.de)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kai Mühlhoff 2 2 0 0 8 6 2 0 0 0 0.571 2
2 Maksym Rabichev 2 1 0 1 7 7 0 0 0 0 0.5 1
3 Markus Schmidthaus 2 0 0 2 6 8 -2 0 0 0 0.429 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Frank Rahl 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
2 Pascal Reimann 3 2 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 2
3 Karsten Dedem 3 1 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 1
4 Kamal Nabo 3 1 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Wortmann 2 2 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 2
2 Roman Rabichev 2 1 0 1 6 5 1 0 0 0 0.545 1
3 Torsten Baublies 2 0 0 2 1 8 -7 0 0 0 0.111 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Becker 2 2 0 0 8 4 4 0 0 0 0.667 2
2 Antonio Gargiullo 2 1 0 1 7 6 1 0 0 0 0.538 1
3 Fabrizio Ingrasci 2 0 0 2 3 8 -5 0 0 0 0.273 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Schoensee 2 2 0 0 8 4 4 0 0 0 0.667 2
2 Carsten Schröter 2 1 0 1 7 7 0 0 0 0 0.5 1
3 Wiebke Tohl 2 0 0 2 4 8 -4 0 0 0 0.333 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lukas Hemscheidt 2 2 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 2
2 Peter Sirrenberg 2 1 0 1 4 6 -2 0 0 0 0.4 1
3 Jörg Buchwald 2 0 0 2 4 8 -4 0 0 0 0.333 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Klaus Bormann 3 2 0 1 9 9 0 0 0 0 0.5 2
2 Tom Dalitz 3 2 0 1 8 6 2 0 0 0 0.571 2
3 Gian Berardi 3 1 0 2 10 8 2 0 0 0 0.556 1
4 Berthold Düx 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rene Raabe 2 2 0 0 8 3 5 0 0 0 0.727 2
2 Lars Brawanski 2 1 0 1 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
3 Giuseppe Ingrasci 2 0 0 2 4 8 -4 0 0 0 0.333 0
Group I Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ralf Winchenbach 2 2 0 0 8 4 4 0 0 0 0.667 2
2 Kai von der Twer 2 1 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 1
3 Christina Stach 2 0 0 2 3 8 -5 0 0 0 0.273 0
Group J Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tino Berg 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Tatjana Kasper-Wilk 3 1 0 2 10 10 0 0 0 0 0.5 1
3 Melanie Liniek 3 1 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
4 Dirk Terbüchte 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
Group K Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sajan Schröter 2 2 0 0 8 3 5 0 0 0 0.727 2
2 Fabian Reimann 2 1 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 1
3 Christian Krause 2 0 0 2 3 8 -5 0 0 0 0.273 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Kai Mühlhoff
Germany
Maksym Rabichev
Fri 19:42  Table 1
2-B   
Germany
Karsten Dedem
Germany
Kamal Nabo
Fri 19:42  Table 2
3-B   
Germany
Pascal Reimann
Germany
Frank Rahl
Fri 19:42  Table 3
4-C   
Germany
Michael Wortmann
Germany
Roman Rabichev
Fri 19:42  Table 4
5-D   
Germany
Fabrizio Ingrasci
Germany
Michael Becker
Fri 19:42  Table 5
6-E   
Germany
Wiebke Tohl
Germany
Carsten Schröter
Fri 19:42  Table 6
7-F   
Germany
Peter Sirrenberg
Germany
Lukas Hemscheidt
Fri 19:43  Table 7
8-G   
Germany
Tom Dalitz
Germany
Berthold Düx
Fri 19:43  Table 8
9-G   
Germany
Gian Berardi
Germany
Klaus Bormann
Fri 19:43  Table 9
10-H   
Italy
Giuseppe Ingrasci
Germany
Rene Raabe
Fri 19:43  Table 10
11-I   
Germany
Ralf Winchenbach
Germany
Kai von der Twer
Fri 19:43  Table 11
12-J   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Dirk Terbüchte
Fri 19:43  Table 12
13-J   
Germany
Tino Berg
Germany
Melanie Liniek
Fri 19:43  Table 13
14-K   
Germany
Fabian Reimann
Germany
Sajan Schröter
Fri 19:43  Table 14

Round 2

Race to 4
15-A   
Germany
Maksym Rabichev
Germany
Markus Schmidthaus
Fri 20:43  Table 1
16-B   
Germany
Karsten Dedem
Germany
Frank Rahl
Fri 20:43  Table 2
17-B   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Pascal Reimann
Fri 20:43  Table 3
18-C   
Germany
Roman Rabichev
Germany
Torsten Baublies
Fri 20:43  Table 4
19-D   
Germany
Michael Becker
Germany
Antonio Gargiullo
Fri 20:43  Table 5
20-E   
Germany
Carsten Schröter
Germany
Andreas Schoensee
Fri 20:43  Table 6
21-F   
Germany
Lukas Hemscheidt
Germany
Jörg Buchwald
Fri 20:43  Table 7
22-G   
Germany
Tom Dalitz
Germany
Klaus Bormann
Fri 20:43  Table 8
23-G   
Germany
Berthold Düx
Germany
Gian Berardi
Fri 20:43  Table 9
24-H   
Germany
Rene Raabe
Germany
Lars Brawanski
Fri 20:43  Table 10
25-I   
Germany
Kai von der Twer
Germany
Christina Stach
Fri 20:43  Table 11
26-J   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Melanie Liniek
Fri 20:43  Table 12
27-J   
Germany
Dirk Terbüchte
Germany
Tino Berg
Fri 20:43  Table 13
28-K   
Germany
Sajan Schröter
Germany
Christian Krause
Fri 20:43  Table 14

Round 3

Race to 4
29-A   
Germany
Markus Schmidthaus
Germany
Kai Mühlhoff
Fri 21:52  Table 1
30-B   
Germany
Karsten Dedem
Germany
Pascal Reimann
Fri 21:52  Table 2
31-B   
Germany
Frank Rahl
Germany
Kamal Nabo
Fri 21:52  Table 3
32-C   
Germany
Torsten Baublies
Germany
Michael Wortmann
Fri 21:52  Table 4
33-D   
Germany
Antonio Gargiullo
Germany
Fabrizio Ingrasci
Fri 21:52  Table 5
34-E   
Germany
Andreas Schoensee
Germany
Wiebke Tohl
Fri 21:52  Table 6
35-F   
Germany
Jörg Buchwald
Germany
Peter Sirrenberg
Fri 21:52  Table 7
36-G   
Germany
Tom Dalitz
Germany
Gian Berardi
Fri 21:52  Table 8
37-G   
Germany
Klaus Bormann
Germany
Berthold Düx
Fri 21:52  Table 9
38-H   
Germany
Lars Brawanski
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 21:52  Table 10
39-I   
Germany
Christina Stach
Germany
Ralf Winchenbach
Fri 21:52  Table 11
40-J   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Tino Berg
Fri 21:52  Table 12
41-J   
Germany
Melanie Liniek
Germany
Dirk Terbüchte
Fri 21:52  Table 13
42-K   
Germany
Christian Krause
Germany
Fabian Reimann
Fri 21:52  Table 14

Last sixteen

Race to 4
43   
Germany
Kai Mühlhoff
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Fri 23:00  Table 1
44   
Germany
Frank Rahl
Germany
Roman Rabichev
Fri 23:00  Table 2
45   
Germany
Michael Becker
Germany
Pascal Reimann
Fri 23:00  Table 3
46   
Germany
Tom Dalitz
Germany
Andreas Schoensee
Fri 23:00  Table 4
47   
Germany
Lukas Hemscheidt
Germany
Maksym Rabichev
Fri 23:00  Table 5
48   
Germany
Klaus Bormann
Germany
Rene Raabe
Fri 23:00  Table 6
49   
Germany
Tino Berg
Germany
Sajan Schröter
Fri 23:00  Table 7
50   
Germany
Lars Brawanski
Germany
Ralf Winchenbach
Fri 23:00  Table 8

Quarter final

Race to 4
51   
Germany
Kai Mühlhoff
Germany
Frank Rahl
Fri 23:59  Table 5
52   
Germany
Michael Becker
Germany
Andreas Schoensee
Fri 23:59  Table 6
53   
Germany
Lukas Hemscheidt
Germany
Klaus Bormann
Fri 23:59  Table 7
54   
Germany
Sajan Schröter
Germany
Ralf Winchenbach
Fri 23:59  Table 8

Semi final

Race to 4
55   
Germany
Kai Mühlhoff
Germany
Michael Becker
Sat 00:44  Table 7
56   
Germany
Lukas Hemscheidt
Germany
Sajan Schröter
Sat 00:44  Table 8

Final

Race to 4
57   
Germany
Michael Becker
Germany
Lukas Hemscheidt
Sat 02:26  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment