Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 10 - January 11, 2020

8-Ball Bezirksligacup

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Michael Becker
20 (7/0) 27 (21/6)
78%
2 Marcus Rade
20 (4/3) 28 (17/11)
61%
3 Kamal Nabo
19 (5/1) 21 (15/6)
71%
3 Christian Rüde
19 (5/1) 21 (15/6)
71%
5 Giuseppe Ingrasci
18 (2/3) 20 (10/10)
50%
5 Berthold Düx
18 (3/2) 20 (9/11)
45%
5 Achim Jahn
18 (3/2) 20 (9/11)
45%
5 Werner Klasinski
18 (4/1) 17 (12/5)
71%
9 Melanie Liniek
17 (2/2) 16 (8/8)
50%
Show more
10 Marcel Wehner
17 (2/2) 15 (7/8)
47%
10 Ronny Schneider
17 (2/2) 15 (7/8)
47%
12 Svetlana Dedic
17 (1/3) 16 (7/9)
44%
13 Tanja Ricks
17 (1/3) 17 (7/10)
41%
14 Sascha Heinrich
17 (1/3) 15 (6/9)
40%
14 Thomas Petereit
17 (1/3) 15 (6/9)
40%
16 Christoph Reck
17 (0/4) 16 (4/12)
25%
17 Sylvia Ernst
17 (0/4) 15 (3/12)
20%
18 Christian Krause
17 (0/4) 12 (0/12)
0%
Entry deadline Jan 10, 2020, 8:00 PM (local time)
Starts Jan 10, 2020, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (18 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer BSV Wuppertal
Contact Johannes Bahrmann (johannes.bahrmann@web.de)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Werner Klasinski 17 4 13 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Kamal Nabo 17 4 13 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
2 Christian Rüde 17 4 13 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
4 Michael Becker 17 4 13 0 12 4 8 0 0 0 0.75 4
5 Berthold Düx 17 3 13 1 9 8 1 0 0 0 0.529 3
5 Achim Jahn 17 3 13 1 9 8 1 0 0 0 0.529 3
7 Giuseppe Ingrasci 17 2 13 2 10 7 3 0 0 0 0.588 2
8 Marcus Rade 17 2 13 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
9 Melanie Liniek 17 2 13 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
10 Ronny Schneider 17 2 13 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 2
10 Marcel Wehner 17 2 13 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 2
12 Svetlana Dedic 17 1 13 3 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
13 Tanja Ricks 17 1 13 3 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
14 Thomas Petereit 17 1 13 3 6 9 -3 0 0 0 0.4 1
14 Sascha Heinrich 17 1 13 3 6 9 -3 0 0 0 0.4 1
16 Christoph Reck 17 0 13 4 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
17 Sylvia Ernst 17 0 13 4 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
18 Christian Krause 17 0 13 4 0 12 -12 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Sascha Heinrich
Fri 19:34  Table 3
2   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Michael Becker
Fri 19:34  Table 4
3   
Germany
Marcus Rade
Germany
Christoph Reck
Fri 19:34  Table 5
4   
Germany
Christian Krause
Germany
Werner Klasinski
Fri 19:34  Table 6
5   
Germany
Ronny Schneider
Germany
Melanie Liniek
Fri 19:34  Table 7
6   
Germany
Marcel Wehner
Germany
Berthold Düx
Fri 19:34  Table 8
7   
Germany
Achim Jahn
Tanja Ricks
Fri 19:34  Table 9
8   
Italy
Giuseppe Ingrasci
Germany
Sylvia Ernst
Fri 19:34  Table 10
9   
Germany
Christian Rüde
Germany
Thomas Petereit
Fri 19:34  Table 11

Round 2

Race to 3
10   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Michael Becker
Fri 22:19 
11   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Christoph Reck
Fri 22:19 
12   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Werner Klasinski
Fri 22:19 
13   
Germany
Marcus Rade
Germany
Melanie Liniek
Fri 22:19 
14   
Germany
Christian Krause
Germany
Berthold Düx
Fri 22:19 
15   
Germany
Ronny Schneider
Tanja Ricks
Fri 22:19 
16   
Germany
Marcel Wehner
Germany
Sylvia Ernst
Fri 22:19 
17   
Germany
Achim Jahn
Germany
Thomas Petereit
Fri 22:19 
18   
Italy
Giuseppe Ingrasci
Germany
Christian Rüde
Fri 22:19 

Round 3

Race to 3
19   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Christoph Reck
Fri 22:19 
20   
Germany
Michael Becker
Germany
Werner Klasinski
Fri 22:19 
21   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Melanie Liniek
Fri 22:19 
22   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Berthold Düx
Fri 22:19 
23   
Germany
Marcus Rade
Tanja Ricks
Fri 22:19 
24   
Germany
Christian Krause
Germany
Sylvia Ernst
Fri 22:19 
25   
Germany
Ronny Schneider
Germany
Thomas Petereit
Fri 22:19 
26   
Germany
Marcel Wehner
Germany
Christian Rüde
Fri 22:19 
27   
Germany
Achim Jahn
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 22:19 

Round 4

Race to 3
28   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Werner Klasinski
Fri 22:21 
29   
Germany
Christoph Reck
Germany
Melanie Liniek
Fri 22:21 
30   
Germany
Michael Becker
Germany
Berthold Düx
Fri 22:21 
31   
Germany
Sascha Heinrich
Tanja Ricks
Fri 22:21 
32   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Sylvia Ernst
Fri 22:21 
33   
Germany
Marcus Rade
Germany
Thomas Petereit
Fri 22:21 
34   
Germany
Christian Krause
Germany
Christian Rüde
Fri 22:21 
35   
Germany
Ronny Schneider
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 22:21 
36   
Germany
Marcel Wehner
Germany
Achim Jahn
Fri 22:21 

Round 5

Race to 3
37   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Melanie Liniek
Fri 22:21 
38   
Germany
Werner Klasinski
Germany
Berthold Düx
Fri 22:21 
39   
Germany
Christoph Reck
Tanja Ricks
Fri 22:21 
40   
Germany
Michael Becker
Germany
Sylvia Ernst
Fri 22:21 
41   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Thomas Petereit
Fri 22:21 
42   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Christian Rüde
Fri 22:21 
43   
Germany
Marcus Rade
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 22:21 
44   
Germany
Christian Krause
Germany
Achim Jahn
Fri 22:21 
45   
Germany
Ronny Schneider
Germany
Marcel Wehner
Fri 22:21 

Round 6

Race to 3
46   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Berthold Düx
Fri 22:21 
47   
Germany
Melanie Liniek
Tanja Ricks
Fri 22:21 
48   
Germany
Werner Klasinski
Germany
Sylvia Ernst
Fri 22:21 
49   
Germany
Christoph Reck
Germany
Thomas Petereit
Fri 22:21 
50   
Germany
Michael Becker
Germany
Christian Rüde
Fri 22:21 
51   
Germany
Sascha Heinrich
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 22:21 
52   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Achim Jahn
Fri 22:21 
53   
Germany
Marcus Rade
Germany
Marcel Wehner
Fri 22:21 
54   
Germany
Christian Krause
Germany
Ronny Schneider
Fri 22:21 

Round 7

Race to 3
55   
Germany
Kamal Nabo
Tanja Ricks
Fri 22:21 
56   
Germany
Berthold Düx
Germany
Sylvia Ernst
Fri 22:21 
57   
Germany
Melanie Liniek
Germany
Thomas Petereit
Fri 22:21 
58   
Germany
Werner Klasinski
Germany
Christian Rüde
Fri 22:21 
59   
Germany
Christoph Reck
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 22:21 
60   
Germany
Michael Becker
Germany
Achim Jahn
Fri 22:21 
61   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Marcel Wehner
Fri 22:21 
62   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Ronny Schneider
Fri 22:21 
63   
Germany
Marcus Rade
Germany
Christian Krause
Fri 22:21 

Round 8

Race to 3
64   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Sylvia Ernst
Fri 21:45  Table 3
65   
Tanja Ricks
Germany
Thomas Petereit
Fri 21:45  Table 4
66   
Germany
Berthold Düx
Germany
Christian Rüde
Fri 21:45  Table 5
67   
Germany
Melanie Liniek
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 21:45  Table 6
68   
Germany
Werner Klasinski
Germany
Achim Jahn
Fri 21:45  Table 7
69   
Germany
Christoph Reck
Germany
Marcel Wehner
Fri 21:45  Table 8
70   
Germany
Michael Becker
Germany
Ronny Schneider
Fri 21:45  Table 9
71   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Christian Krause
Fri 21:45  Table 10
72   
Germany
Svetlana Dedic
Germany
Marcus Rade
Fri 21:45  Table 11

Round 9

Race to 3
73   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Thomas Petereit
Fri 22:23 
74   
Germany
Sylvia Ernst
Germany
Christian Rüde
Fri 22:23 
75   
Tanja Ricks
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 22:23 
76   
Germany
Berthold Düx
Germany
Achim Jahn
Fri 22:23 
77   
Germany
Melanie Liniek
Germany
Marcel Wehner
Fri 22:23 
78   
Germany
Werner Klasinski
Germany
Ronny Schneider
Fri 22:23 
79   
Germany
Christoph Reck
Germany
Christian Krause
Fri 22:23 
80   
Germany
Michael Becker
Germany
Marcus Rade
Fri 22:23 
81   
Germany
Sascha Heinrich
Germany
Svetlana Dedic
Fri 22:23 

Round 10

Race to 3
82   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Christian Rüde
Fri 22:23 
83   
Germany
Thomas Petereit
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 22:23 
84   
Germany
Sylvia Ernst
Germany
Achim Jahn
Fri 22:23 
85   
Tanja Ricks
Germany
Marcel Wehner
Fri 22:23 
86   
Germany
Berthold Düx
Germany
Ronny Schneider
Fri 22:23 
87   
Germany
Melanie Liniek
Germany
Christian Krause
Fri 22:23 
88   
Germany
Werner Klasinski
Germany
Marcus Rade
Fri 22:23 
89   
Germany
Christoph Reck
Germany
Svetlana Dedic
Fri 22:23 
90   
Germany
Michael Becker
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:23 

Round 11

Race to 3
91   
Germany
Kamal Nabo
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 22:23 
92   
Germany
Christian Rüde
Germany
Achim Jahn
Fri 22:23 
93   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Marcel Wehner
Fri 22:23 
94   
Germany
Sylvia Ernst
Germany
Ronny Schneider
Fri 22:23 
95   
Tanja Ricks
Germany
Christian Krause
Fri 22:23 
96   
Germany
Berthold Düx
Germany
Marcus Rade
Fri 22:23 
97   
Germany
Melanie Liniek
Germany
Svetlana Dedic
Fri 22:23 
98   
Germany
Werner Klasinski
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:23 
99   
Germany
Christoph Reck
Germany
Michael Becker
Fri 22:23 

Round 12

Race to 3
100   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Achim Jahn
Fri 22:23 
101   
Italy
Giuseppe Ingrasci
Germany
Marcel Wehner
Fri 22:23 
102   
Germany
Christian Rüde
Germany
Ronny Schneider
Fri 22:23 
103   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Christian Krause
Fri 22:23 
104   
Germany
Sylvia Ernst
Germany
Marcus Rade
Fri 22:23 
105   
Tanja Ricks
Germany
Svetlana Dedic
Fri 22:23 
106   
Germany
Berthold Düx
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:23 
107   
Germany
Melanie Liniek
Germany
Michael Becker
Fri 22:23 
108   
Germany
Werner Klasinski
Germany
Christoph Reck
Fri 22:23 

Round 13

Race to 3
109   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Marcel Wehner
Fri 22:23 
110   
Germany
Achim Jahn
Germany
Ronny Schneider
Fri 22:24 
111   
Italy
Giuseppe Ingrasci
Germany
Christian Krause
Fri 22:24 
112   
Germany
Christian Rüde
Germany
Marcus Rade
Fri 22:24 
113   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Svetlana Dedic
Fri 22:24 
114   
Germany
Sylvia Ernst
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:24 
115   
Tanja Ricks
Germany
Michael Becker
Fri 22:24 
116   
Germany
Berthold Düx
Germany
Christoph Reck
Fri 22:24 
117   
Germany
Melanie Liniek
Germany
Werner Klasinski
Fri 22:24 

Round 14

Race to 3
118   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Ronny Schneider
Fri 22:30 
119   
Germany
Marcel Wehner
Germany
Christian Krause
Fri 22:24 
120   
Germany
Achim Jahn
Germany
Marcus Rade
Fri 22:24 
121   
Italy
Giuseppe Ingrasci
Germany
Svetlana Dedic
Fri 22:24 
122   
Germany
Christian Rüde
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:24 
123   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Michael Becker
Fri 22:24 
124   
Germany
Sylvia Ernst
Germany
Christoph Reck
Fri 22:24 
125   
Tanja Ricks
Germany
Werner Klasinski
Fri 22:24 
126   
Germany
Berthold Düx
Germany
Melanie Liniek
Fri 22:24 

Round 15

Race to 3
127   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Christian Krause
Fri 20:28  Table 3
128   
Germany
Ronny Schneider
Germany
Marcus Rade
Fri 20:28  Table 4
129   
Germany
Marcel Wehner
Germany
Svetlana Dedic
Fri 20:28  Table 5
130   
Germany
Achim Jahn
Germany
Sascha Heinrich
Fri 20:28  Table 6
131   
Italy
Giuseppe Ingrasci
Germany
Michael Becker
Fri 20:28  Table 7
132   
Germany
Christian Rüde
Germany
Christoph Reck
Fri 20:28  Table 8
133   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Werner Klasinski
Fri 20:28  Table 9
134   
Germany
Sylvia Ernst
Germany
Melanie Liniek
Fri 20:28  Table 10
135   
Tanja Ricks
Germany
Berthold Düx
Fri 20:28  Table 11

Round 16

Race to 3
136   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Marcus Rade
Fri 22:24  Table 3
137   
Germany
Christian Krause
Germany
Svetlana Dedic
Fri 22:24  Table 4
138   
Germany
Ronny Schneider
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:24  Table 5
139   
Germany
Marcel Wehner
Germany
Michael Becker
Fri 22:24  Table 6
140   
Germany
Achim Jahn
Germany
Christoph Reck
Fri 22:24  Table 7
141   
Italy
Giuseppe Ingrasci
Germany
Werner Klasinski
Fri 22:24  Table 8
142   
Germany
Christian Rüde
Germany
Melanie Liniek
Fri 22:24  Table 9
143   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Berthold Düx
Fri 22:24  Table 10
144   
Germany
Sylvia Ernst
Tanja Ricks
Fri 22:24  Table 11

Round 17

Race to 3
145   
Germany
Kamal Nabo
Germany
Svetlana Dedic
Fri 22:24 
146   
Germany
Marcus Rade
Germany
Sascha Heinrich
Fri 22:24 
147   
Germany
Christian Krause
Germany
Michael Becker
Fri 22:24 
148   
Germany
Ronny Schneider
Germany
Christoph Reck
Fri 22:24 
149   
Germany
Marcel Wehner
Germany
Werner Klasinski
Fri 22:24 
150   
Germany
Achim Jahn
Germany
Melanie Liniek
Fri 22:24 
151   
Italy
Giuseppe Ingrasci
Germany
Berthold Düx
Fri 22:24 
152   
Germany
Christian Rüde
Tanja Ricks
Fri 22:24 
153   
Germany
Thomas Petereit
Germany
Sylvia Ernst
Fri 22:24 

Quarter final

Race to 3
154   
Germany
Werner Klasinski
Germany
Marcus Rade
Fri 23:17  Table 5
155   
Germany
Kamal Nabo
Italy
Giuseppe Ingrasci
Fri 23:17  Table 6
156   
Germany
Christian Rüde
Germany
Achim Jahn
Fri 23:17  Table 7
157   
Germany
Michael Becker
Germany
Berthold Düx
Fri 23:17  Table 8

Semi final

Race to 3
158   
Germany
Marcus Rade
Germany
Kamal Nabo
Fri 23:54  Table 7
159   
Germany
Christian Rüde
Germany
Michael Becker
Fri 23:54  Table 8

Final

Race to 3
160   
Germany
Marcus Rade
Germany
Michael Becker
Sat 00:24  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment