Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 17 - December 18, 2021

6reds

Snooker 6-reds

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Frank Ott
6 (6/0) 15 (12/3)
80%
2 Michael Buchholz
6 (5/1) 13 (10/3)
77%
3 Ingo Neuroth
4 (3/1) 11 (7/4)
64%
3 Axel Rost
5 (3/2) 12 (6/6)
50%
5 Thomas Schönke
4 (1/3) 11 (5/6)
45%
5 Melanie Irle-Morgenroth
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
5 Mensur Grisevic
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
5 Andreas Boisen
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
9 Bernd-Michael Schade
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Artur Kleinwächter
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Maria Fernandez
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
9 Mohammad Salimi Yekta
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
13 Peter Sirrenberg
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
13 Yasar Karaca
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
13 Benno Förster
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
Entry deadline Dec 17, 2021, 8:00 PM (local time)
Starts Dec 17, 2021, 7:30 PM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Handicap With handicap
Organizer BSV Wuppertal
More info
Regeln laut Ausschreibung

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ingo Neuroth 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Mensur Grisevic 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Mohammad Salimi Yekta 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Frank Ott 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Thomas Schönke 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
3 Artur Kleinwächter 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Yasar Karaca 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Buchholz 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Axel Rost 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Maria Fernandez 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Benno Förster 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Boisen 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
2 Melanie Irle-Morgenroth 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Bernd-Michael Schade 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Peter Sirrenberg 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Germany
Ingo Neuroth
Germany
Mensur Grisevic
Fri 20:09 
2-B   
Germany
Yasar Karaca
Germany
Thomas Schönke
Fri 20:06 
3-B   
Germany
Frank Ott
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 20:02 
4-C   
Germany
Michael Buchholz
Germany
Benno Förster
Fri 20:05 
5-C   
Germany
Axel Rost
Germany
Maria Fernandez
Fri 20:03 
6-D   
Germany
Andreas Boisen
Germany
Peter Sirrenberg
Fri 20:03 
7-D   
Germany
Bernd-Michael Schade
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Fri 20:06 

Round 2

8-A   
Germany
Mensur Grisevic
Germany
Mohammad Salimi Yekta
Fri 21:18 
9-B   
Germany
Yasar Karaca
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 21:30 
10-B   
Germany
Thomas Schönke
Germany
Frank Ott
Fri 21:24 
11-C   
Germany
Michael Buchholz
Germany
Maria Fernandez
Fri 21:52 
12-C   
Germany
Benno Förster
Germany
Axel Rost
Fri 21:17 
13-D   
Germany
Andreas Boisen
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Fri 21:24 
14-D   
Germany
Peter Sirrenberg
Germany
Bernd-Michael Schade
Fri 21:17 

Round 3

15-A   
Germany
Mohammad Salimi Yekta
Germany
Ingo Neuroth
Fri 21:58 
16-B   
Germany
Yasar Karaca
Germany
Frank Ott
Fri 23:06 
17-B   
Germany
Artur Kleinwächter
Germany
Thomas Schönke
Fri 23:14 
18-C   
Germany
Michael Buchholz
Germany
Axel Rost
Fri 22:48 
19-C   
Germany
Maria Fernandez
Germany
Benno Förster
Fri 23:14 
20-D   
Germany
Andreas Boisen
Germany
Bernd-Michael Schade
Fri 22:29 
21-D   
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Germany
Peter Sirrenberg
Fri 22:23 

Quarter final

22   
Germany
Ingo Neuroth
Germany
Thomas Schönke
Sat 00:42 
23   
Germany
Mensur Grisevic
Germany
Frank Ott
Sat 00:43 
24   
Germany
Michael Buchholz
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Sat 00:43 
25   
Germany
Axel Rost
Germany
Andreas Boisen
Sat 00:43 

Semi final

26   
Germany
Ingo Neuroth
Germany
Frank Ott
Sat 01:30 
27   
Germany
Michael Buchholz
Germany
Axel Rost
Sat 01:22 

Final

28   
Germany
Frank Ott
Germany
Michael Buchholz
Sat 03:16 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants