Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 16 - August 17, 2019

6Redscup

Snooker 6-reds

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Berthold Düx
5 (4/1) 11 (8/3)
73%
2 Mario Cossu
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
3 Melanie Irle-Morgenroth
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
3 Benno Förster
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
5 Michael Häfele
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
5 Artur Kleinwächter
3 (2/1) 7 (5/2)
71%
9 Peter Sirrenberg
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
9 Elvira Irle
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
9 Sven Eret
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
Entry deadline Aug 16, 2019, 8:00 PM (local time)
Starts Aug 16, 2019, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (9 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer BSV Wuppertal
Contact Johannes Bahrmann (johannes.bahrmann@web.de)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Melanie Irle-Morgenroth 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Michael Häfele 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Sven Eret 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Artur Kleinwächter 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Benno Förster 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Elvira Irle 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mario Cossu 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Berthold Düx 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Peter Sirrenberg 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Germany
Sven Eret
Fri 19:46  Table 3
2-B   
Germany
Artur Kleinwächter
Germany
Benno Förster
Fri 19:46  Table 1
3-C   
Germany
Berthold Düx
Germany
Peter Sirrenberg
Fri 19:46  Table 8

Round 2

Race to 2
4-A   
Germany
Sven Eret
Germany
Michael Häfele
Fri 20:45  Table 3
5-B   
Germany
Benno Förster
Germany
Elvira Irle
Fri 20:46  Table 6
6-C   
Germany
Peter Sirrenberg
Italy
Mario Cossu
Fri 20:38  Table 8

Round 3

Race to 2
7-A   
Germany
Michael Häfele
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Fri 21:44  Table 3
8-B   
Germany
Elvira Irle
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 21:44  Table 6
9-C   
Italy
Mario Cossu
Germany
Berthold Düx
Fri 22:10  Table 8

Quarter final

Race to 2
10   
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Walk Over
  Table 2
11   
Germany
Berthold Düx
Germany
Michael Häfele
Fri 23:45  Table 6
12   
Germany
Artur Kleinwächter
Germany
Benno Förster
Fri 23:43  Table 1
13   
Walk Over
Italy
Mario Cossu
  Table 5

Semi final

Race to 2
14   
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Germany
Berthold Düx
Sat 01:07  Table 8
15   
Germany
Benno Förster
Italy
Mario Cossu
Sat 01:07  Table 6

Final

Race to 2
16   
Germany
Berthold Düx
Italy
Mario Cossu
Sat 02:30  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment