Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 15 - March 16, 2019

6Redscup

Snooker 6-reds

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Mario Cossu
5 (4/1) 13 (9/4)
69%
2 David Koll
5 (4/1) 13 (9/4)
69%
3 Julia Litschke
5 (2/3) 12 (5/7)
42%
3 Peter Sirrenberg
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
5 Artur Kleinwächter
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
5 Nicolas Immanuel Walterscheid
4 (3/1) 11 (7/4)
64%
5 Elvira Irle
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
5 Melanie Irle-Morgenroth
3 (2/1) 7 (5/2)
71%
9 Gerhard Mosner
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
10 Benno Förster
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
Entry deadline Mar 15, 2019, 8:00 PM (local time)
Starts Mar 15, 2019, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (10 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer BSV Wuppertal and National Pool Series

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Melanie Irle-Morgenroth 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Artur Kleinwächter 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Gerhard Mosner 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nicolas Immanuel Walterscheid 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Peter Sirrenberg 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
3 Julia Litschke 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Benno Förster 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 David Koll 2 2 0 0 4 2 2 0 0 0 0.667 2
2 Mario Cossu 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Elvira Irle 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Germany
Artur Kleinwächter
Germany
Gerhard Mosner
Fri 20:06  Table 6
2-B   
Germany
Julia Litschke
Germany
Benno Förster
Fri 20:06  Table 4
3-B   
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Germany
Peter Sirrenberg
Fri 20:07  Table 7
4-C   
Italy
Mario Cossu
Germany
David Koll
Fri 20:07  Table 8

Round 2

Race to 2
5-A   
Germany
Gerhard Mosner
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Fri 21:02  Table 6
6-B   
Germany
Julia Litschke
Germany
Peter Sirrenberg
Fri 21:02  Table 4
7-B   
Germany
Benno Förster
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Fri 21:02  Table 7
8-C   
Germany
David Koll
Germany
Elvira Irle
Fri 20:55  Table 8

Round 3

Race to 2
9-A   
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 22:01  Table 6
10-B   
Germany
Julia Litschke
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Fri 21:52  Table 7
11-B   
Germany
Peter Sirrenberg
Germany
Benno Förster
Fri 22:00  Table 4
12-C   
Germany
Elvira Irle
Italy
Mario Cossu
Fri 22:02  Table 8

Quarter final

Race to 2
13   
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Germany
Julia Litschke
Fri 23:06  Table 4
14   
Italy
Mario Cossu
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 22:59  Table 6
15   
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Germany
Peter Sirrenberg
Fri 23:15  Table 7
16   
Germany
Elvira Irle
Germany
David Koll
Fri 23:15  Table 8

Semi final

Race to 2
17   
Germany
Julia Litschke
Italy
Mario Cossu
Sat 01:21  Table 4
18   
Germany
Peter Sirrenberg
Germany
David Koll
Sat 01:01  Table 8

Final

Race to 2
19   
Italy
Mario Cossu
Germany
David Koll
Sat 01:29  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment