Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 15 - February 16, 2019

6Redscup

Snooker 6-reds

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Nicolas Immanuel Walterscheid
6 (5/1) 13 (10/3)
77%
2 Roman Rabichev
6 (4/2) 15 (8/7)
53%
3 Michael Häfele
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
3 Berthold Düx
4 (3/1) 11 (7/4)
64%
5 Julia Litschke
3 (2/1) 8 (5/3)
63%
5 Artur Kleinwächter
3 (2/1) 8 (4/4)
50%
5 Mario Cossu
3 (2/1) 8 (5/3)
63%
9 Mike Fischer
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Maksym Rabichev
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
17 Thomas Tauber
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
18 Bernd-Michael Schade
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
18 Peter Sirrenberg
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
18 Ziyovulhaq Khitobov
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
18 Gerhard Mosner
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
18 Ilona Fischer
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
Entry deadline Feb 15, 2019, 8:30 PM (local time)
Starts Feb 15, 2019, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer National Pool Series and BSV Wuppertal

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mario Cossu 2 2 0 0 4 1 3 0 0 2 0.8 4
2 Thomas Tauber 2 1 0 1 2 3 -1 0 1 1 0.4 2
3 Ziyovulhaq Khitobov 2 0 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Berthold Düx 2 2 0 0 4 1 3 0 0 2 0.8 4
2 Nicolas Immanuel Walterscheid 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 1 0.4 2
3 Bernd-Michael Schade 2 0 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Julia Litschke 2 2 0 0 4 1 3 0 0 2 0.8 4
2 Maksym Rabichev 2 1 0 1 3 2 1 0 0 1 0.6 2
3 Ilona Fischer 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Häfele 2 2 0 0 4 1 3 0 0 2 0.8 4
2 Roman Rabichev 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 1 0.4 2
3 Gerhard Mosner 2 0 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Artur Kleinwächter 2 2 0 0 4 2 2 0 0 2 0.667 4
2 Mike Fischer 2 1 0 1 3 3 0 0 0 1 0.5 2
3 Peter Sirrenberg 2 0 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Germany
Thomas Tauber
Italy
Mario Cossu
Fri 19:45  Table 1
2-B   
Germany
Berthold Düx
Germany
Bernd-Michael Schade
Fri 19:45  Table 2
3-C   
Germany
Ilona Fischer
Germany
Maksym Rabichev
Fri 19:45  Table 3
4-D   
Germany
Gerhard Mosner
Germany
Roman Rabichev
Fri 19:45  Table 6
5-E   
Germany
Artur Kleinwächter
Germany
Peter Sirrenberg
Fri 19:45  Table 7

Round 2

Race to 2
6-A   
Italy
Mario Cossu
Germany
Ziyovulhaq Khitobov
Fri 20:45  Table 1
7-B   
Germany
Bernd-Michael Schade
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Fri 20:59  Table 2
8-C   
Germany
Maksym Rabichev
Germany
Julia Litschke
Fri 21:12  Table 3
9-D   
Germany
Roman Rabichev
Germany
Michael Häfele
Fri 20:50  Table 6
10-E   
Germany
Peter Sirrenberg
Mike Fischer
Fri 21:11  Table 7

Round 3

Race to 2
11-A   
Germany
Ziyovulhaq Khitobov
Germany
Thomas Tauber
Fri 21:51  Table 1
12-B   
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Germany
Berthold Düx
Fri 21:50  Table 2
13-C   
Germany
Julia Litschke
Germany
Ilona Fischer
Fri 22:40 
14-D   
Germany
Michael Häfele
Germany
Gerhard Mosner
Fri 21:28  Table 6
15-E   
Mike Fischer
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 22:46 

Last sixteen

Race to 2
16   
Italy
Mario Cossu
Walk Over
 
17   
Germany
Maksym Rabichev
Germany
Roman Rabichev
Sat 00:23  Table 3
18   
Germany
Berthold Düx
Walk Over
 
19   
Walk Over
Germany
Julia Litschke
 
20   
Germany
Michael Häfele
Walk Over
 
21   
Walk Over
Walk Over
 
22   
Mike Fischer
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Sat 00:23  Table 2
23   
Walk Over
Germany
Artur Kleinwächter
 

Quarter final

Race to 2
24   
Italy
Mario Cossu
Germany
Roman Rabichev
Sat 00:40  Table 3
25   
Germany
Berthold Düx
Germany
Julia Litschke
Sat 00:24  Table 8
26   
Germany
Michael Häfele
Walk Over
 
27   
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Germany
Artur Kleinwächter
Sat 00:36  Table 2

Semi final

Race to 2
28   
Germany
Roman Rabichev
Germany
Berthold Düx
Sat 01:37  Table 8
29   
Germany
Michael Häfele
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Sat 01:37  Table 2

Final

Race to 2
30   
Germany
Roman Rabichev
Germany
Nicolas Immanuel Walterscheid
Sat 02:26  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment