Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 19 - August 20, 2022

6Redscup

Snooker 6-reds

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Andreas Boisen
5 (4/1) 11 (9/2)
82%
2 Artur Kleinwächter
5 (3/2) 13 (7/6)
54%
3 Thomas Schönke
4 (3/1) 11 (7/4)
64%
3 Mike Fischer
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
5 Hamed Ajneid
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
5 Mathias Rommerskirchen
3 (2/1) 7 (5/2)
71%
5 Hartmut Förster
3 (2/1) 6 (4/2)
67%
5 Michael Buchholz
3 (2/1) 8 (5/3)
63%
9 Dejan Ristic
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
Show more
9 Peter Sirrenberg
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
9 Mensur Grisevic
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
9 Alberto Perez
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
13 Nico Favara
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
13 Heinz Eliasson
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
13 Thorsten Borgmann
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
13 Axel Rost
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
13 Benno Förster
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
13 Maria Fernandez
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
Entry deadline Aug 19, 2022, 7:59 PM (local time)
Starts Aug 19, 2022, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (18 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer BSV Wuppertal
Contact Bernd-Michael Schade (Bernd-michael.schade@web.de)
More info
siehe Ausschreibung auf der HP, bitte nicht in Jogginghose

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Buchholz 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Peter Sirrenberg 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
3 Thorsten Borgmann 2 0 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hamed Ajneid 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
2 Alberto Perez 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Benno Förster 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Schönke 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Artur Kleinwächter 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Maria Fernandez 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mike Fischer 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Andreas Boisen 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Axel Rost 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hartmut Förster 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Mensur Grisevic 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
3 Nico Favara 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mathias Rommerskirchen 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Dejan Ristic 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Heinz Eliasson 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Germany
Thorsten Borgmann
Germany
Michael Buchholz
Fri 19:23 
2-B   
Germany
Hamed Ajneid
Germany
Benno Förster
Fri 19:25 
3-C   
Germany
Thomas Schönke
Germany
Maria Fernandez
Fri 19:23 
4-D   
Mike Fischer
Germany
Andreas Boisen
Fri 19:23 
5-E   
Germany
Hartmut Förster
Germany
Mensur Grisevic
Fri 19:26 
6-F   
Sweden
Heinz Eliasson
Brazil
Mathias Rommerskirchen
Fri 19:25 

Round 2

Race to 2
7-A   
Germany
Michael Buchholz
Germany
Peter Sirrenberg
Fri 20:35 
8-B   
Germany
Benno Förster
Germany
Alberto Perez
Fri 20:21 
9-C   
Germany
Maria Fernandez
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 20:21 
10-D   
Germany
Andreas Boisen
Germany
Axel Rost
Fri 20:29 
11-E   
Germany
Mensur Grisevic
Germany
Nico Favara
Fri 20:22 
12-F   
Brazil
Mathias Rommerskirchen
Germany
Dejan Ristic
Fri 20:29 

Round 3

Race to 2
13-A   
Germany
Peter Sirrenberg
Germany
Thorsten Borgmann
Fri 21:19 
14-B   
Germany
Alberto Perez
Germany
Hamed Ajneid
Fri 21:25 
15-C   
Germany
Artur Kleinwächter
Germany
Thomas Schönke
Fri 21:06 
16-D   
Germany
Axel Rost
Mike Fischer
Fri 21:06 
17-E   
Germany
Nico Favara
Germany
Hartmut Förster
Fri 21:38 
18-F   
Germany
Dejan Ristic
Sweden
Heinz Eliasson
Fri 21:11 

Quarter final

Race to 2
19   
Germany
Michael Buchholz
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 22:27 
20   
Brazil
Mathias Rommerskirchen
Germany
Thomas Schönke
Fri 22:27 
21   
Mike Fischer
Germany
Hamed Ajneid
Fri 22:28 
22   
Germany
Andreas Boisen
Germany
Hartmut Förster
Fri 22:28 

Semi final

Race to 2
23   
Germany
Artur Kleinwächter
Germany
Thomas Schönke
Fri 23:41 
24   
Mike Fischer
Germany
Andreas Boisen
Fri 23:42 

Final

Race to 2
25   
Germany
Artur Kleinwächter
Germany
Andreas Boisen
Sat 01:28 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants