Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 18 - February 19, 2022

6Redscup

Snooker 6-reds

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Thomas Schönke
5 (4/1) 12 (9/3)
75%
2 Andreas Boisen
6 (4/2) 14 (9/5)
64%
3 Ingo Neuroth
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
3 Melanie Irle-Morgenroth
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
5 Bernd-Michael Schade
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
5 Peter Sirrenberg
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
5 Mohammad Salimi Yekta
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
5 Volker Brokop
4 (1/3) 9 (3/6)
33%
9 Frank Ott
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Benno Förster
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Mensur Grisevic
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
9 Michael Buchholz
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
13 Artur Kleinwächter
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
13 Axel Rost
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
13 Maria Fernandez
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
Entry deadline Feb 18, 2022, 7:00 PM (local time)
Starts Feb 18, 2022, 7:30 PM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer BSV Wuppertal
More info
Es gelten die in der Ausschreibung dargestellten Regeln

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Schönke 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
2 Melanie Irle-Morgenroth 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Michael Buchholz 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mohammad Salimi Yekta 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Volker Brokop 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
3 Benno Förster 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Maria Fernandez 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ingo Neuroth 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Andreas Boisen 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Frank Ott 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Artur Kleinwächter 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Sirrenberg 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Bernd-Michael Schade 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Mensur Grisevic 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Axel Rost 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Germany
Thomas Schönke
Germany
Michael Buchholz
Fri 19:39 
2-B   
Germany
Mohammad Salimi Yekta
Germany
Benno Förster
Fri 19:42 
3-B   
Germany
Volker Brokop
Germany
Maria Fernandez
Fri 19:45 
4-C   
Germany
Frank Ott
Germany
Ingo Neuroth
Fri 19:41 
5-C   
Germany
Artur Kleinwächter
Germany
Andreas Boisen
Fri 19:39 
6-D   
Germany
Peter Sirrenberg
Germany
Axel Rost
Fri 19:41 
7-D   
Germany
Bernd-Michael Schade
Germany
Mensur Grisevic
Fri 19:40 

Round 2

Race to 2
8-A   
Germany
Michael Buchholz
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Fri 20:41 
9-B   
Germany
Mohammad Salimi Yekta
Germany
Maria Fernandez
Fri 21:25 
10-B   
Germany
Benno Förster
Germany
Volker Brokop
Fri 21:25 
11-C   
Germany
Frank Ott
Germany
Andreas Boisen
Fri 20:41 
12-C   
Germany
Ingo Neuroth
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 20:41 
13-D   
Germany
Peter Sirrenberg
Germany
Mensur Grisevic
Fri 21:25 
14-D   
Germany
Axel Rost
Germany
Bernd-Michael Schade
Fri 20:46 

Round 3

Race to 2
15-A   
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Germany
Thomas Schönke
Fri 22:23 
16-B   
Germany
Mohammad Salimi Yekta
Germany
Volker Brokop
Fri 22:25 
17-B   
Germany
Maria Fernandez
Germany
Benno Förster
Fri 22:25 
18-C   
Germany
Frank Ott
Germany
Artur Kleinwächter
Fri 22:26 
19-C   
Germany
Andreas Boisen
Germany
Ingo Neuroth
Fri 22:26 
20-D   
Germany
Peter Sirrenberg
Germany
Bernd-Michael Schade
Fri 22:26 
21-D   
Germany
Mensur Grisevic
Germany
Axel Rost
Fri 22:26 

Quarter final

Race to 2
22   
Germany
Thomas Schönke
Germany
Volker Brokop
Sat 00:16 
23   
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Germany
Mohammad Salimi Yekta
Sat 00:11 
24   
Germany
Ingo Neuroth
Germany
Bernd-Michael Schade
Sat 00:16 
25   
Germany
Andreas Boisen
Germany
Peter Sirrenberg
Sat 00:10 

Semi final

Race to 2
26   
Germany
Thomas Schönke
Germany
Melanie Irle-Morgenroth
Sat 00:44 
27   
Germany
Ingo Neuroth
Germany
Andreas Boisen
Sat 00:48 

Final

Race to 2
28   
Germany
Thomas Schönke
Germany
Andreas Boisen
Sat 01:31 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants