Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 17, 2022

3e Pannenkoeken Toernooi 9 ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Patrick Kommings
Poolcentrum Keus
7 (7/0) 47 (33/14)
70%
2 Pieter Barendregt
7 (6/1) 44 (30/14)
68%
3 Arne Spee
6 (4/2) 43 (23/20)
53%
3 Liesbeth Wiersma
Poolcentrum Keus
6 (3/3) 37 (18/19)
49%
5 Damien Kuzee
5 (4/1) 31 (19/12)
61%
5 Leroy Koot
5 (4/1) 35 (21/14)
60%
5 Kevin van den Brink
5 (3/2) 31 (20/11)
65%
5 Sohrab Atmar
5 (4/1) 34 (20/14)
59%
9 Dirk Wiersma
Poolcentrum Keus
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
Show more
9 Arno Meuwese
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
9 Thomas (O'MELLY) Groenendaal
4 (3/1) 25 (16/9)
64%
9 Jurrian Heijmans
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
9 Dustin van Eijk
4 (2/2) 22 (10/12)
45%
9 Magdalena Van den Hoven
4 (2/2) 24 (10/14)
42%
9 Roy De waard
4 (3/1) 29 (16/13)
55%
9 Leon Nijsse
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
17 Rowen van Dienst
3 (1/2) 12 (4/8)
33%
17 Matteo Speelman
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
17 Kyo Nguyen
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
17 Nhi Ta
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
17 Rowena Sismono
3 (2/1) 16 (8/8)
50%
17 Hameed Rahmani
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
17 Loïs jane Van den broeck
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
17 Margreet Struik
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
25 Ricardo Leijs
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
25 Hoa Nguyen
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
25 Laurice Lam-elardo
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
25 Girelda Poot
3 (0/3) 17 (5/12)
29%
25 Sieger Boot
3 (1/2) 15 (4/11)
27%
25 Frank Meulblok
3 (0/3) 20 (8/12)
40%
25 Vincent Groenendaal
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
25 Jesper Pijnen
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
Entry deadline Sep 17, 2022, 12:45 PM (local time)
Starts Sep 17, 2022, 12:00 PM (local time)
Format Round robin (32 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Sport Pub Goes
Contact Vincent Peemen (Info@sportpub.nl, +31113211843)
More info
Al weer de 3e editie

Speciaal voor de beginnende pooler wordt er een 9 Ball toernooitje gehouden in poultjes. Daarna met winnaars en verliezerskant.

Deelname kost € 10,00 en is volledig prijzengeld.
Indien nodig kunnen er van te voren een paar regeltjes worden uitgelegd.

Start 11:00
Inschrijving vóór 10:45
Datum: zaterdag 17 september 2022

Criteria:
Geen Landelijke speler of landelijk gespeeld.
Geen 1e klasse speler
Geen huiscompetitiespelers zonder handicap

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sohrab Atmar 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Dustin van Eijk 3 2 0 1 9 7 2 0 0 0 0.563 2
3 Kyo Nguyen 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
4 Frank Meulblok 3 0 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kevin van den Brink 3 2 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 2
2 Leon Nijsse 3 2 0 1 8 5 3 0 0 0 0.615 2
3 Rowena Sismono 3 2 0 1 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 Laurice Lam-elardo 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Patrick Kommings 3 3 0 0 12 3 9 1 0 0 0.8 3
2 Dirk Wiersma 3 2 0 1 11 6 5 1 0 0 0.647 2
3 Rowen van Dienst 3 1 0 2 4 8 -4 0 0 0 0.333 1
4 Ricardo Leijs 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Pieter Barendregt 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Arno Meuwese 3 2 0 1 9 8 1 0 0 0 0.529 2
3 Margreet Struik 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 Girelda Poot 3 0 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Leroy Koot 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Magdalena Van den Hoven 3 2 0 1 9 9 0 0 0 0 0.5 2
3 Loïs jane Van den broeck 3 1 0 2 10 9 1 0 0 0 0.526 1
4 Vincent Groenendaal 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Damien Kuzee 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Jurrian Heijmans 3 2 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 2
3 Matteo Speelman 3 1 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 1
4 Hoa Nguyen 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas (O'MELLY) Groenendaal 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Liesbeth Wiersma 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
3 Hameed Rahmani 3 1 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 1
4 Sieger Boot 3 1 0 2 4 11 -7 0 0 0 0.267 1
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Roy De waard 3 3 0 0 12 8 4 0 0 0 0.6 3
2 Arne Spee 3 2 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 2
3 Nhi Ta 3 1 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
4 Jesper Pijnen 3 0 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Sohrab Atmar
Vietnam
Kyo Nguyen
Sat 11:05  Table 19
2-A   
Netherlands
Frank Meulblok
Netherlands
Dustin van Eijk
Sat 11:06  Table 11
3-B   
Netherlands
Kevin van den Brink
Sweden
Rowena Sismono
Sat 11:05  Table 18
4-B   
Netherlands
Leon Nijsse
Philippines
Laurice Lam-elardo
Sat 11:06  Table 5
5-C   
Netherlands
Ricardo Leijs
Netherlands
Dirk Wiersma
Sat 11:05  Table 17
6-C   
Netherlands
Rowen van Dienst
Netherlands
Patrick Kommings
Sat 11:06  Table 6
7-D   
Netherlands
Girelda Poot
Netherlands
Arno Meuwese
Sat 11:05  Table 16
8-D   
Netherlands
Margreet Struik
Netherlands
Pieter Barendregt
Sat 11:06  Table 7
9-E   
Netherlands
Loïs jane Van den broeck
Netherlands
Vincent Groenendaal
Sat 11:05  Table 15
10-E   
Germany
Magdalena Van den Hoven
Netherlands
Leroy Koot
Sat 11:33  Table 16
11-F   
Netherlands
Jurrian Heijmans
Netherlands
Damien Kuzee
Sat 11:06  Table 14
12-F   
Vietnam
Hoa Nguyen
Netherlands
Matteo Speelman
Sat 11:35  Table 6
13-G   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Sieger Boot
Sat 11:06  Table 13
14-G   
Netherlands
Hameed Rahmani
Netherlands
Thomas (O'MELLY) Groenendaal
Sat 11:40  Table 17
15-H   
Vietnam
Nhi Ta
Netherlands
Arne Spee
Sat 11:06  Table 12
16-H   
Netherlands
Jesper Pijnen
Netherlands
Roy De waard
Sat 11:42  Table 7

Round 2

Race to 4
17-A   
Netherlands
Sohrab Atmar
Netherlands
Dustin van Eijk
Sat 12:25  Table 13
18-A   
Vietnam
Kyo Nguyen
Netherlands
Frank Meulblok
Sat 12:26  Table 11
19-B   
Netherlands
Kevin van den Brink
Philippines
Laurice Lam-elardo
Sat 11:57  Table 19
20-B   
Sweden
Rowena Sismono
Netherlands
Leon Nijsse
Sat 11:53  Table 18
21-C   
Netherlands
Ricardo Leijs
Netherlands
Patrick Kommings
Sat 11:44  Table 13
22-C   
Netherlands
Dirk Wiersma
Netherlands
Rowen van Dienst
Sat 11:44  Table 14
23-D   
Netherlands
Girelda Poot
Netherlands
Pieter Barendregt
Sat 11:48  Table 15
24-D   
Netherlands
Arno Meuwese
Netherlands
Margreet Struik
Sat 11:47  Table 12
25-E   
Netherlands
Loïs jane Van den broeck
Netherlands
Leroy Koot
Sat 12:31  Table 5
26-E   
Netherlands
Vincent Groenendaal
Germany
Magdalena Van den Hoven
Sat 12:31  Table 16
27-F   
Netherlands
Jurrian Heijmans
Netherlands
Matteo Speelman
Sat 12:33  Table 6
28-F   
Netherlands
Damien Kuzee
Vietnam
Hoa Nguyen
Sat 12:40  Table 19
29-G   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Thomas (O'MELLY) Groenendaal
Sat 12:13  Table 17
30-G   
Netherlands
Sieger Boot
Netherlands
Hameed Rahmani
Sat 12:14  Table 14
31-H   
Vietnam
Nhi Ta
Netherlands
Roy De waard
Sat 12:47  Table 18
32-H   
Netherlands
Arne Spee
Netherlands
Jesper Pijnen
Sat 12:47  Table 12

Round 3

Race to 4
33-A   
Netherlands
Sohrab Atmar
Netherlands
Frank Meulblok
Sat 13:31  Table 15
34-A   
Netherlands
Dustin van Eijk
Vietnam
Kyo Nguyen
Sat 13:37  Table 16
35-B   
Netherlands
Kevin van den Brink
Netherlands
Leon Nijsse
Sat 13:22  Table 13
36-B   
Philippines
Laurice Lam-elardo
Sweden
Rowena Sismono
Sat 13:11  Table 6
37-C   
Netherlands
Ricardo Leijs
Netherlands
Rowen van Dienst
Sat 12:55  Table 15
38-C   
Netherlands
Patrick Kommings
R1
Netherlands
Dirk Wiersma
R1
Sat 13:22  Table 7
39-D   
Netherlands
Girelda Poot
Netherlands
Margreet Struik
Sat 13:08  Table 17
40-D   
Netherlands
Pieter Barendregt
Netherlands
Arno Meuwese
Sat 12:54  Table 7
41-E   
Netherlands
Loïs jane Van den broeck
Germany
Magdalena Van den Hoven
Sat 13:57  Table 19
42-E   
Netherlands
Leroy Koot
Netherlands
Vincent Groenendaal
Sat 13:57  Table 17
43-F   
Netherlands
Jurrian Heijmans
Vietnam
Hoa Nguyen
Sat 13:31  Table 19
44-F   
Netherlands
Matteo Speelman
Netherlands
Damien Kuzee
Sat 13:31  Table 14
45-G   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Hameed Rahmani
Sat 13:31  Table 12
46-G   
Netherlands
Thomas (O'MELLY) Groenendaal
Netherlands
Sieger Boot
Sat 13:31  Table 11
47-H   
Vietnam
Nhi Ta
Netherlands
Jesper Pijnen
Sat 13:50  Table 18
48-H   
Netherlands
Roy De waard
Netherlands
Arne Spee
Sat 13:55  Table 13

Last sixteen

Race to 5
49   
Netherlands
Sohrab Atmar
Netherlands
Leon Nijsse
Sat 15:11  Table 19
50   
Netherlands
Patrick Kommings
Netherlands
Arno Meuwese
Sat 15:11  Table 18
51   
Netherlands
Leroy Koot
Netherlands
Jurrian Heijmans
Sat 15:11  Table 17
52   
Netherlands
Thomas (O'MELLY) Groenendaal
Netherlands
Arne Spee
Sat 15:11  Table 16
53   
Netherlands
Kevin van den Brink
Netherlands
Dustin van Eijk
Sat 15:11  Table 15
54   
Netherlands
Dirk Wiersma
Netherlands
Pieter Barendregt
Sat 15:11  Table 14
55   
Germany
Magdalena Van den Hoven
Netherlands
Damien Kuzee
Sat 15:11  Table 13
56   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Roy De waard
Sat 15:11  Table 12

Quarter final

Race to 5
57   
Netherlands
Sohrab Atmar
Netherlands
Patrick Kommings
Sat 16:21  Table 19
58   
Netherlands
Leroy Koot
Netherlands
Arne Spee
Sat 16:28  Table 17
59   
Netherlands
Kevin van den Brink
Netherlands
Pieter Barendregt
Sat 16:21  Table 11
60   
Netherlands
Damien Kuzee
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Sat 16:44  Table 16

Semi final

Race to 5
61   
Netherlands
Patrick Kommings
Netherlands
Arne Spee
Sat 17:36  Table 13
62   
Netherlands
Pieter Barendregt
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Sat 17:57  Table 12

Final

Race to 6
63   
Netherlands
Patrick Kommings
Netherlands
Pieter Barendregt
Sat 18:47  Table 13

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants