Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 22, 2019

3. W-Systems Trophy

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Fabian Breuer
12 (11/1) 61 (46/15)
75%
2 Ramazan Dincer
12 (9/3) 68 (42/26)
62%
3 Tim Guber
11 (7/4) 71 (37/34)
52%
3 Patrik Günther
11 (9/2) 65 (40/25)
62%
5 Guvenc Emrah
10 (7/3) 54 (35/19)
65%
5 Armin Pesch
10 (7/3) 51 (33/18)
65%
5 Matthias Blehs
10 (8/2) 54 (36/18)
67%
5 Stefan Nölle
10 (8/2) 49 (33/16)
67%
9 Marko Vogel
9 (7/2) 39 (27/12)
69%
Show more
9 Michael Kampers
9 (8/1) 40 (28/12)
70%
9 Daniel Steinberg
9 (6/3) 42 (23/19)
55%
9 Andre Sindern
9 (7/2) 44 (25/19)
57%
9 Christian Reimering
9 (7/2) 45 (31/14)
69%
9 Frank Sackers
9 (7/2) 41 (24/17)
59%
9 Peter Ernst
9 (6/3) 47 (28/19)
60%
9 Marc Glatz
9 (6/3) 48 (28/20)
58%
17 Lars Kuckherm
8 (6/2) 36 (22/14)
61%
17 Sabrina Hammer
8 (5/3) 40 (23/17)
58%
17 Sebastian Arendts
8 (4/4) 39 (22/17)
56%
17 Rene Raabe
BSV Wuppertal
8 (5/3) 32 (15/17)
47%
17 Michael Kasper
8 (4/4) 37 (17/20)
46%
17 Kristina Jäger
8 (5/3) 43 (23/20)
53%
17 Ugur Türkü
8 (5/3) 37 (20/17)
54%
17 Sajan Schröter
8 (5/3) 35 (17/18)
49%
17 Damian Dohlen
8 (6/2) 39 (25/14)
64%
17 Mesut Akiska
8 (5/3) 39 (19/20)
49%
17 Christian Jäger
8 (3/5) 37 (15/22)
41%
17 Denis Dedic
8 (5/3) 38 (21/17)
55%
17 Niklas Dohr
8 (5/3) 38 (21/17)
55%
17 Rainer Scheffke
8 (5/3) 34 (19/15)
56%
17 Sascha Schlagloth
8 (5/3) 34 (18/16)
53%
17 Stergios Galangas
8 (5/3) 38 (20/18)
53%
33 Ralph Scherler
7 (3/4) 28 (13/15)
46%
33 David Wißen
7 (3/4) 25 (12/13)
48%
33 Achim Ohnesorg
7 (3/4) 26 (11/15)
42%
33 Harald Heller
7 (3/4) 27 (14/13)
52%
33 Marian Kaim
7 (3/4) 32 (16/16)
50%
33 Simon Blümel
7 (3/4) 28 (16/12)
57%
33 Stephan Ewald
7 (3/4) 26 (12/14)
46%
33 Dirk Steffen
7 (4/3) 26 (15/11)
58%
41 Fabian Grube
7 (2/5) 26 (10/16)
38%
41 Jörg Garbe
7 (2/5) 25 (7/18)
28%
41 Christian Kröger
TuS BW Lohne
7 (1/6) 28 (8/20)
29%
41 Michael Wortmann
7 (3/4) 30 (13/17)
43%
41 Achim Schefczyk
7 (3/4) 27 (12/15)
44%
41 Sidney Greilich
7 (2/5) 31 (14/17)
45%
41 Mike Konetzny
7 (2/5) 29 (14/15)
48%
41 Patrik Woditsch
7 (3/4) 30 (15/15)
50%
49 Ralf Küster
National Pool Series
7 (1/6) 24 (5/19)
21%
49 Josef Lüske
TuS BW Lohne
7 (2/5) 25 (8/17)
32%
49 Karsten Dedem
7 (1/6) 24 (5/19)
21%
49 Jacques Wollschläger
7 (2/5) 28 (10/18)
36%
49 Carsten Schröter
7 (1/6) 27 (7/20)
26%
49 Karsten Greilich
7 (2/5) 27 (8/19)
30%
49 Andreas Elze
7 (1/6) 29 (9/20)
31%
49 Ralf Hesse
7 (1/6) 27 (9/18)
33%
57 Mohsein Saadawy
7 (0/7) 21 (0/21)
0%
57 Christian Krause
7 (0/7) 27 (6/21)
22%
57 Tatjana Kasper-Wilk
7 (0/7) 26 (5/21)
19%
57 Günter Brustkern
7 (0/7) 25 (4/21)
16%
57 Jens Rittmeyer
7 (1/6) 28 (9/19)
32%
57 Jörg Rittmeyer
7 (1/6) 25 (7/18)
28%
57 Manuel Wißen
7 (1/6) 26 (6/20)
23%
57 Niels Gottwald
7 (0/7) 24 (3/21)
13%
Entry deadline Dec 22, 2019, 2:00 PM (local time)
Starts Dec 22, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (64 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Dresscode schwarze Hose / schwarze Schuhe / Polo-Shirt oder Vereinstrikot
Organizer MÄAB-CUP and W-Systems Europe GmbH
Contact Michael Wortmann
More info
Daten/Modalitäten

Diziplin: 8-Ball / Wechselbreak (3 GWS)
Vorrunde: 8x8 Gruppen / Round Robin
(4 Spieler qualifizieren sich für die Endrunde)

Endrunde: 32 Spieler EKO (6 GWS)

Preisgeld

1. Platz: 550€ (+Pokal) + Wanderpokal
2. Platz 340€ (+Pokal)
3. Platz 230€ (+Pokal)
4. Platz 230€ (+Pokal)
5.-8. Platz 85€
9.-16. Platz 60€
17.-32. Platz 30€

* Bei einer geringeren Anzahl von Teilnehmern wird das Preisgeld prozentual angepasst.

Herzlichen Dank an unsere Sponsoren:
- Veith-Group
- W-Systems
- Pool&Blues
- Bettenhaus Biermann
- Pool-Postion

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marko Vogel 7 6 0 1 19 5 14 0 0 0 0.792 6
2 Ramazan Dincer 7 5 0 2 17 9 8 0 0 0 0.654 5
3 Niklas Dohr 7 5 0 2 16 11 5 0 0 0 0.593 5
4 Rene Raabe 7 5 0 2 15 11 4 0 0 0 0.577 5
5 Marian Kaim 7 3 0 4 16 16 0 0 0 0 0.5 3
6 Mike Konetzny 7 2 0 5 14 15 -1 0 0 0 0.483 2
7 Josef Lüske 7 2 0 5 8 17 -9 0 0 0 0.32 2
8 Mohsein Saadawy 7 0 0 7 0 21 -21 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Matthias Blehs 7 6 0 1 20 8 12 0 0 0 0.714 6
2 Lars Kuckherm 7 6 0 1 18 8 10 0 0 0 0.692 6
3 Armin Pesch 7 5 0 2 18 10 8 0 0 0 0.643 5
4 Ugur Türkü 7 5 0 2 17 11 6 0 0 0 0.607 5
5 Simon Blümel 7 3 0 4 16 12 4 0 0 0 0.571 3
6 Jörg Garbe 7 2 0 5 7 18 -11 0 0 0 0.28 2
7 Ralf Küster 7 1 0 6 5 19 -14 0 0 0 0.208 1
8 Christian Krause 7 0 0 7 6 21 -15 0 0 0 0.222 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christian Reimering 7 6 0 1 20 8 12 0 0 0 0.714 6
2 Rainer Scheffke 7 5 0 2 18 9 9 0 0 0 0.667 5
3 Sabrina Hammer 7 5 0 2 19 11 8 0 0 0 0.633 5
4 Stergios Galangas 7 5 0 2 18 12 6 0 0 0 0.6 5
5 Dirk Steffen 7 4 0 3 15 11 4 0 0 0 0.577 4
6 Christian Kröger 7 1 0 6 8 20 -12 0 0 0 0.286 1
7 Carsten Schröter 7 1 0 6 7 20 -13 0 0 0 0.259 1
8 Manuel Wißen 7 1 0 6 6 20 -14 0 0 0 0.231 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Damian Dohlen 7 6 0 1 20 8 12 0 0 0 0.714 6
2 Denis Dedic 7 5 0 2 16 11 5 0 0 0 0.593 5
3 Kristina Jäger 7 5 0 2 18 14 4 1 0 0 0.563 5
4 Sebastian Arendts 7 4 0 3 17 11 6 0 0 0 0.607 4
5 Ralph Scherler 7 3 0 4 13 15 -2 0 0 0 0.464 3
6 Sidney Greilich 7 2 0 5 14 17 -3 0 0 0 0.452 2
7 Karsten Greilich 7 2 0 5 8 19 -11 0 0 0 0.296 2
8 Jörg Rittmeyer 7 1 0 6 7 18 -11 0 0 0 0.28 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Kampers 7 7 0 0 21 6 15 0 0 0 0.778 7
2 Daniel Steinberg 7 5 0 2 16 8 8 0 0 0 0.667 5
3 Sajan Schröter 7 5 0 2 16 12 4 0 0 0 0.571 5
4 Michael Kasper 7 4 0 3 16 14 2 0 0 0 0.533 4
5 Achim Ohnesorg 7 3 0 4 11 15 -4 0 0 0 0.423 3
6 Fabian Grube 7 2 0 5 10 16 -6 0 0 0 0.385 2
7 Ralf Hesse 7 1 0 6 9 18 -9 0 0 0 0.333 1
8 Jens Rittmeyer 7 1 0 6 9 19 -10 0 0 0 0.321 1
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Fabian Breuer 7 6 0 1 19 7 12 0 0 0 0.731 6
2 Sascha Schlagloth 7 5 0 2 17 10 7 0 0 0 0.63 5
3 Marc Glatz 7 5 0 2 17 10 7 0 0 0 0.63 5
4 Mesut Akiska 7 5 0 2 17 14 3 0 0 0 0.548 5
5 Harald Heller 7 3 0 4 14 13 1 0 0 0 0.519 3
6 Patrik Woditsch 7 3 0 4 15 15 0 0 0 0 0.5 3
7 Karsten Dedem 7 1 0 6 5 19 -14 0 0 0 0.208 1
8 Tatjana Kasper-Wilk 7 0 0 7 5 21 -16 0 0 0 0.192 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stefan Nölle 7 6 0 1 20 8 12 0 0 0 0.714 6
2 Patrik Günther 7 6 0 1 20 11 9 0 0 0 0.645 6
3 Guvenc Emrah 7 5 0 2 19 9 10 0 0 0 0.679 5
4 Christian Jäger 7 3 0 4 15 16 -1 0 0 0 0.484 3
5 Stephan Ewald 7 3 0 4 12 14 -2 0 0 0 0.462 3
6 Achim Schefczyk 7 3 0 4 12 15 -3 0 0 0 0.444 3
7 Jacques Wollschläger 7 2 0 5 10 18 -8 0 0 0 0.357 2
8 Günter Brustkern 7 0 0 7 4 21 -17 0 0 0 0.16 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Frank Sackers 7 6 0 1 18 6 12 0 0 0 0.75 6
2 Andre Sindern 7 6 0 1 18 8 10 0 0 0 0.692 6
3 Peter Ernst 7 5 0 2 19 8 11 0 0 0 0.704 5
4 Tim Guber 7 4 0 3 15 14 1 0 0 0 0.517 4
5 David Wißen 7 3 0 4 12 13 -1 0 0 0 0.48 3
6 Michael Wortmann 7 3 0 4 13 17 -4 0 0 0 0.433 3
7 Andreas Elze 7 1 0 6 9 20 -11 0 0 0 0.31 1
8 Niels Gottwald 7 0 0 7 3 21 -18 0 0 0 0.125 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Germany
Rene Raabe
Germany
Josef Lüske
Sun 10:28  Table 01
2-A   
Germany
Marko Vogel
Germany
Marian Kaim
Sun 10:28  Table 02
3-A   
Germany
Mike Konetzny
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 10:28  Table 03
4-A   
Germany
Niklas Dohr
Germany
Mohsein Saadawy
Sun 10:28  Table 04
5-B   
Germany
Christian Krause
Germany
Armin Pesch
Sun 10:28  Table 05
6-B   
Germany
Simon Blümel
Germany
Jörg Garbe
Sun 10:28  Table 06
7-B   
Netherlands
Lars Kuckherm
Germany
Matthias Blehs
Sun 10:28  Table 07
8-B   
Germany
Ralf Küster
Germany
Ugur Türkü
Sun 10:28  Table 08
9-C   
Germany
Sabrina Hammer
Germany
Stergios Galangas
Sun 10:28  Table 09
10-C   
Germany
Manuel Wißen
Germany
Dirk Steffen
Sun 10:28  Table 10
11-C   
Germany
Carsten Schröter
Germany
Christian Kröger
Sun 10:28  Table 11
12-C   
Germany
Christian Reimering
Germany
Rainer Scheffke
Sun 10:28  Table 12
13-D   
Germany
Jörg Rittmeyer
Germany
Denis Dedic
Sun 10:19  Table 13
14-D   
Germany
Ralph Scherler
Germany
Sidney Greilich
Sun 10:28  Table 14
15-D   
Germany
Sebastian Arendts
Germany
Kristina Jäger
R1
Sun 10:19  Table 15
16-D   
Germany
Damian Dohlen
Germany
Karsten Greilich
Sun 10:28  Table 16
17-E   
Germany
Michael Kasper
Germany
Fabian Grube
Sun 10:28  Table 17
18-E   
Germany
Daniel Steinberg
Germany
Achim Ohnesorg
Sun 10:28  Table 18
19-E   
Germany
Sajan Schröter
Germany
Jens Rittmeyer
Sun 10:28  Table 19
20-E   
Germany
Michael Kampers
Germany
Ralf Hesse
Sun 10:28  Table 20
21-F   
Germany
Patrik Woditsch
Germany
Fabian Breuer
Sun 10:28  Table 21
22-F   
Turkey
Mesut Akiska
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Sun 10:38  Table 04
23-F   
Luxembourg
Marc Glatz
Germany
Harald Heller
Sun 10:38  Table 06
24-F   
Germany
Sascha Schlagloth
Germany
Karsten Dedem
Sun 10:42  Table 08
25-G   
Germany
Stefan Nölle
Germany
Stephan Ewald
Sun 10:43  Table 16
26-G   
Achim Schefczyk
Germany
Patrik Günther
Sun 10:45  Table 01
27-G   
Germany
Jacques Wollschläger
Germany
Christian Jäger
Sun 10:46  Table 20
28-G   
Germany
Günter Brustkern
Turkey
Guvenc Emrah
Sun 10:52  Table 21
29-H   
Germany
Andreas Elze
Germany
David Wißen
Sun 10:47  Table 03
30-H   
Germany
Peter Ernst
Germany
Frank Sackers
Sun 10:48  Table 07
31-H   
Germany
Andre Sindern
Germany
Michael Wortmann
Sun 10:48  Table 02
32-H   
Germany
Niels Gottwald
Germany
Tim Guber
Sun 10:49  Table 10

Round 2

Race to 3
33-A   
Germany
Rene Raabe
Germany
Marian Kaim
Sun 10:50  Table 13
34-A   
Germany
Josef Lüske
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 10:51  Table 18
35-A   
Germany
Marko Vogel
Germany
Mohsein Saadawy
Sun 10:56  Table 17
36-A   
Germany
Mike Konetzny
Germany
Niklas Dohr
Sun 10:57  Table 14
37-B   
Germany
Christian Krause
Germany
Jörg Garbe
Sun 10:59  Table 05
38-B   
Germany
Armin Pesch
Germany
Matthias Blehs
Sun 10:59  Table 15
39-B   
Germany
Simon Blümel
Germany
Ugur Türkü
Sun 11:01  Table 12
40-B   
Netherlands
Lars Kuckherm
Germany
Ralf Küster
Sun 11:02  Table 09
41-C   
Germany
Sabrina Hammer
Germany
Dirk Steffen
Sun 11:12  Table 18
42-C   
Germany
Stergios Galangas
Germany
Christian Kröger
Sun 11:22  Table 01
43-C   
Germany
Manuel Wißen
Germany
Rainer Scheffke
Sun 11:22  Table 03
44-C   
Germany
Carsten Schröter
Germany
Christian Reimering
Sun 11:22  Table 04
45-D   
Germany
Jörg Rittmeyer
Germany
Sidney Greilich
Sun 11:12  Table 16
46-D   
Germany
Denis Dedic
Germany
Kristina Jäger
Sun 11:12  Table 19
47-D   
Germany
Ralph Scherler
Germany
Karsten Greilich
Sun 11:22  Table 07
48-D   
Germany
Sebastian Arendts
Germany
Damian Dohlen
Sun 11:22  Table 09
49-E   
Germany
Michael Kasper
Germany
Achim Ohnesorg
Sun 11:22  Table 10
50-E   
Germany
Fabian Grube
Germany
Jens Rittmeyer
Sun 11:22  Table 11
51-E   
Germany
Daniel Steinberg
Germany
Ralf Hesse
Sun 11:23  Table 13
52-E   
Germany
Sajan Schröter
Germany
Michael Kampers
Sun 11:23  Table 17
53-F   
Germany
Patrik Woditsch
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Sun 11:23  Table 20
54-F   
Germany
Fabian Breuer
Germany
Harald Heller
Sun 11:28  Table 02
55-F   
Turkey
Mesut Akiska
Germany
Karsten Dedem
Sun 11:28  Table 08
56-F   
Luxembourg
Marc Glatz
Germany
Sascha Schlagloth
Sun 11:32  Table 05
57-G   
Germany
Stefan Nölle
Germany
Patrik Günther
Sun 11:23  Table 21
58-G   
Germany
Stephan Ewald
Germany
Christian Jäger
Sun 11:28  Table 06
59-G   
Achim Schefczyk
Turkey
Guvenc Emrah
Sun 11:36  Table 12
60-G   
Germany
Jacques Wollschläger
Germany
Günter Brustkern
Sun 11:43  Table 07
61-H   
Germany
Andreas Elze
Germany
Frank Sackers
Sun 11:46  Table 04
62-H   
Germany
David Wißen
Germany
Michael Wortmann
Sun 11:43  Table 15
63-H   
Germany
Peter Ernst
Germany
Tim Guber
Sun 11:46  Table 18
64-H   
Germany
Andre Sindern
Germany
Niels Gottwald
Sun 11:47  Table 14

Round 3

Race to 3
65-A   
Germany
Rene Raabe
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 11:54  Table 09
66-A   
Germany
Marian Kaim
Germany
Mohsein Saadawy
Sun 11:39 
67-A   
Germany
Josef Lüske
Germany
Niklas Dohr
Sun 11:54  Table 11
68-A   
Germany
Marko Vogel
Germany
Mike Konetzny
Sun 11:54  Table 05
69-B   
Germany
Christian Krause
Germany
Matthias Blehs
Sun 11:54  Table 17
70-B   
Germany
Jörg Garbe
Germany
Ugur Türkü
Sun 11:58  Table 20
71-B   
Germany
Armin Pesch
Germany
Ralf Küster
Sun 11:58  Table 16
72-B   
Germany
Simon Blümel
Netherlands
Lars Kuckherm
Sun 11:56  Table 13
73-C   
Germany
Sabrina Hammer
Germany
Christian Kröger
Sun 12:22  Table 01
74-C   
Germany
Dirk Steffen
Germany
Rainer Scheffke
Sun 12:01  Table 12
75-C   
Germany
Stergios Galangas
Germany
Christian Reimering
Sun 12:12  Table 13
76-C   
Germany
Manuel Wißen
Germany
Carsten Schröter
Sun 11:59  Table 03
77-D   
Germany
Jörg Rittmeyer
Germany
Kristina Jäger
Sun 12:11  Table 02
78-D   
Germany
Sidney Greilich
Germany
Karsten Greilich
Sun 12:02  Table 10
79-D   
Germany
Denis Dedic
Germany
Damian Dohlen
Sun 12:11  Table 05
80-D   
Germany
Ralph Scherler
Germany
Sebastian Arendts
Sun 12:07  Table 14
81-E   
Germany
Michael Kasper
Germany
Jens Rittmeyer
Sun 12:12  Table 21
82-E   
Germany
Achim Ohnesorg
Germany
Ralf Hesse
Sun 12:13  Table 09
83-E   
Germany
Fabian Grube
Germany
Michael Kampers
Sun 12:15  Table 08
84-E   
Germany
Daniel Steinberg
Germany
Sajan Schröter
Sun 12:15  Table 11
85-F   
Germany
Patrik Woditsch
Germany
Harald Heller
Sun 12:17  Table 16
86-F   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Karsten Dedem
Sun 12:18  Table 04
87-F   
Germany
Fabian Breuer
Germany
Sascha Schlagloth
Sun 12:22  Table 06
88-F   
Turkey
Mesut Akiska
Luxembourg
Marc Glatz
Sun 12:21  Table 15
89-G   
Germany
Stefan Nölle
Germany
Christian Jäger
Sun 12:23  Table 07
90-G   
Germany
Patrik Günther
Turkey
Guvenc Emrah
Sun 12:23  Table 17
91-G   
Germany
Stephan Ewald
Germany
Günter Brustkern
Sun 12:23  Table 19
92-G   
Achim Schefczyk
Germany
Jacques Wollschläger
Sun 12:23  Table 20
93-H   
Germany
Andreas Elze
Germany
Michael Wortmann
Sun 12:29  Table 18
94-H   
Germany
Frank Sackers
Germany
Tim Guber
Sun 12:35  Table 14
95-H   
Germany
David Wißen
Germany
Niels Gottwald
Sun 12:35  Table 16
96-H   
Germany
Peter Ernst
Germany
Andre Sindern
Sun 12:35  Table 21

Round 4

Race to 3
97-A   
Germany
Rene Raabe
Germany
Mohsein Saadawy
Sun 11:40 
98-A   
Netherlands
Ramazan Dincer
Germany
Niklas Dohr
Sun 12:40  Table 09
99-A   
Germany
Marian Kaim
Germany
Mike Konetzny
Sun 12:40  Table 10
100-A   
Germany
Josef Lüske
Germany
Marko Vogel
Sun 12:41  Table 12
101-B   
Germany
Christian Krause
Germany
Ugur Türkü
Sun 12:42  Table 11
102-B   
Germany
Matthias Blehs
Germany
Ralf Küster
Sun 12:48  Table 02
103-B   
Germany
Jörg Garbe
Netherlands
Lars Kuckherm
Sun 12:48  Table 05
104-B   
Germany
Armin Pesch
Germany
Simon Blümel
Sun 12:51  Table 06
105-C   
Germany
Sabrina Hammer
Germany
Rainer Scheffke
Sun 13:21  Table 18
106-C   
Germany
Christian Kröger
Germany
Christian Reimering
Sun 13:18  Table 01
107-C   
Germany
Dirk Steffen
Germany
Carsten Schröter
Sun 12:55  Table 03
108-C   
Germany
Stergios Galangas
Germany
Manuel Wißen
Sun 13:05  Table 04
109-D   
Germany
Jörg Rittmeyer
Germany
Karsten Greilich
Sun 12:56  Table 19
110-D   
Germany
Kristina Jäger
Germany
Damian Dohlen
Sun 12:49  Table 15
111-D   
Germany
Sidney Greilich
Germany
Sebastian Arendts
Sun 12:57  Table 12
112-D   
Germany
Denis Dedic
Germany
Ralph Scherler
Sun 13:05  Table 05
113-E   
Germany
Michael Kasper
Germany
Ralf Hesse
Sun 13:05  Table 13
114-E   
Germany
Jens Rittmeyer
Germany
Michael Kampers
Sun 13:06  Table 08
115-E   
Germany
Achim Ohnesorg
Germany
Sajan Schröter
Sun 13:07  Table 20
116-E   
Germany
Fabian Grube
Germany
Daniel Steinberg
Sun 13:08  Table 07
117-F   
Germany
Patrik Woditsch
Germany
Karsten Dedem
Sun 13:10  Table 10
118-F   
Germany
Harald Heller
Germany
Sascha Schlagloth
Sun 13:10  Table 17
119-F   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Luxembourg
Marc Glatz
Sun 13:12  Table 11
120-F   
Germany
Fabian Breuer
Turkey
Mesut Akiska
Sun 13:13  Table 14
121-G   
Germany
Stefan Nölle
Turkey
Guvenc Emrah
Sun 13:14  Table 16
122-G   
Germany
Christian Jäger
Germany
Günter Brustkern
Sun 13:16  Table 02
123-G   
Germany
Patrik Günther
Germany
Jacques Wollschläger
Sun 13:20  Table 21
124-G   
Germany
Stephan Ewald
Achim Schefczyk
Sun 13:25  Table 09
125-H   
Germany
Andreas Elze
Germany
Tim Guber
Sun 13:28  Table 12
126-H   
Germany
Michael Wortmann
Germany
Niels Gottwald
Sun 13:25  Table 15
127-H   
Germany
Frank Sackers
Germany
Andre Sindern
Sun 13:29  Table 07
128-H   
Germany
David Wißen
Germany
Peter Ernst
Sun 13:35  Table 03

Round 5

Race to 3
129-A   
Germany
Rene Raabe
Germany
Niklas Dohr
Sun 13:30  Table 20
130-A   
Germany
Mohsein Saadawy
Germany
Mike Konetzny
Sun 11:40 
131-A   
Netherlands
Ramazan Dincer
Germany
Marko Vogel
Sun 13:38  Table 06
132-A   
Germany
Marian Kaim
Germany
Josef Lüske
Sun 13:40  Table 11
133-B   
Germany
Christian Krause
Germany
Ralf Küster
Sun 13:39  Table 13
134-B   
Germany
Ugur Türkü
Netherlands
Lars Kuckherm
Sun 14:11  Table 15
135-B   
Germany
Matthias Blehs
Germany
Simon Blümel
Sun 13:41  Table 14
136-B   
Germany
Jörg Garbe
Germany
Armin Pesch
Sun 13:42  Table 19
137-C   
Germany
Sabrina Hammer
Germany
Christian Reimering
Sun 14:17  Table 16
138-C   
Germany
Rainer Scheffke
Germany
Carsten Schröter
Sun 14:16  Table 18
139-C   
Germany
Christian Kröger
Germany
Manuel Wißen
Sun 13:50  Table 01
140-C   
Germany
Dirk Steffen
Germany
Stergios Galangas
Sun 13:46  Table 08
141-D   
Germany
Jörg Rittmeyer
Germany
Damian Dohlen
Sun 13:44  Table 05
142-D   
Germany
Karsten Greilich
Germany
Sebastian Arendts
Sun 13:44  Table 10
143-D   
Germany
Kristina Jäger
Germany
Ralph Scherler
Sun 13:45  Table 04
144-D   
Germany
Sidney Greilich
Germany
Denis Dedic
Sun 13:47  Table 21
145-E   
Germany
Michael Kasper
Germany
Michael Kampers
Sun 13:52  Table 07
146-E   
Germany
Ralf Hesse
Germany
Sajan Schröter
Sun 13:54  Table 06
147-E   
Germany
Jens Rittmeyer
Germany
Daniel Steinberg
Sun 13:56  Table 09
148-E   
Germany
Achim Ohnesorg
Germany
Fabian Grube
Sun 13:57  Table 16
149-F   
Germany
Patrik Woditsch
Germany
Sascha Schlagloth
Sun 14:11  Table 05
150-F   
Germany
Karsten Dedem
Luxembourg
Marc Glatz
Sun 13:58  Table 20
151-F   
Germany
Harald Heller
Turkey
Mesut Akiska
Sun 14:08  Table 17
152-F   
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Germany
Fabian Breuer
Sun 13:59  Table 03
153-G   
Germany
Stefan Nölle
Germany
Günter Brustkern
Sun 14:03  Table 02
154-G   
Turkey
Guvenc Emrah
Germany
Jacques Wollschläger
Sun 14:06  Table 11
155-G   
Germany
Christian Jäger
Achim Schefczyk
Sun 14:07  Table 19
156-G   
Germany
Patrik Günther
Germany
Stephan Ewald
Sun 14:10  Table 12
157-H   
Germany
Andreas Elze
Germany
Niels Gottwald
Sun 14:12  Table 10
158-H   
Germany
Tim Guber
Germany
Andre Sindern
Sun 14:13  Table 21
159-H   
Germany
Michael Wortmann
Germany
Peter Ernst
Sun 14:34  Table 14
160-H   
Germany
Frank Sackers
Germany
David Wißen
Sun 14:15  Table 09

Round 6

Race to 3
161-A   
Germany
Rene Raabe
Germany
Mike Konetzny
Sun 14:31  Table 04
162-A   
Germany
Niklas Dohr
Germany
Marko Vogel
Sun 14:31  Table 07
163-A   
Germany
Mohsein Saadawy
Germany
Josef Lüske
Sun 11:41 
164-A   
Netherlands
Ramazan Dincer
Germany
Marian Kaim
Sun 14:31  Table 13
165-B   
Germany
Christian Krause
Netherlands
Lars Kuckherm
Sun 14:32  Table 11
166-B   
Germany
Ralf Küster
Germany
Simon Blümel
Sun 14:34  Table 20
167-B   
Germany
Ugur Türkü
Germany
Armin Pesch
Sun 14:33  Table 15
168-B   
Germany
Matthias Blehs
Germany
Jörg Garbe
Sun 14:35  Table 21
169-C   
Germany
Sabrina Hammer
Germany
Carsten Schröter
Sun 15:03  Table 06
170-C   
Germany
Christian Reimering
Germany
Manuel Wißen
Sun 15:04  Table 01
171-C   
Germany
Rainer Scheffke
Germany
Stergios Galangas
Sun 14:54  Table 16
172-C   
Germany
Christian Kröger
Germany
Dirk Steffen
Sun 15:04  Table 20
173-D   
Germany
Jörg Rittmeyer
Germany
Sebastian Arendts
Sun 14:27  Table 19
174-D   
Germany
Damian Dohlen
Germany
Ralph Scherler
Sun 14:30  Table 02
175-D   
Germany
Karsten Greilich
Germany
Denis Dedic
Sun 14:30  Table 06
176-D   
Germany
Kristina Jäger
Germany
Sidney Greilich
Sun 14:40  Table 03
177-E   
Germany
Michael Kasper
Germany
Sajan Schröter
Sun 14:42  Table 05
178-E   
Germany
Michael Kampers
Germany
Daniel Steinberg
Sun 14:44  Table 08
179-E   
Germany
Ralf Hesse
Germany
Fabian Grube
Sun 14:45  Table 18
180-E   
Germany
Jens Rittmeyer
Germany
Achim Ohnesorg
Sun 14:47  Table 12
181-F   
Germany
Patrik Woditsch
Luxembourg
Marc Glatz
Sun 14:47  Table 17
182-F   
Germany
Sascha Schlagloth
Turkey
Mesut Akiska
Sun 14:50  Table 04
183-F   
Germany
Karsten Dedem
Germany
Fabian Breuer
Sun 14:50  Table 07
184-F   
Germany
Harald Heller
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Sun 14:51  Table 11
185-G   
Germany
Stefan Nölle
Germany
Jacques Wollschläger
Sun 14:55  Table 19
186-G   
Germany
Günter Brustkern
Achim Schefczyk
Sun 14:58  Table 09
187-G   
Turkey
Guvenc Emrah
Germany
Stephan Ewald
Sun 15:01  Table 02
188-G   
Germany
Christian Jäger
Germany
Patrik Günther
Sun 15:02  Table 15
189-H   
Germany
Andreas Elze
Germany
Andre Sindern
Sun 15:20  Table 10
190-H   
Germany
Niels Gottwald
Germany
Peter Ernst
Sun 15:22  Table 17
191-H   
Germany
Tim Guber
Germany
David Wißen
Sun 15:02  Table 05
192-H   
Germany
Michael Wortmann
Germany
Frank Sackers
Sun 15:34  Table 18

Round 7

Race to 3
193-A   
Germany
Rene Raabe
Germany
Marko Vogel
Sun 15:09  Table 14
194-A   
Germany
Mike Konetzny
Germany
Josef Lüske
Sun 15:09  Table 18
195-A   
Germany
Niklas Dohr
Germany
Marian Kaim
Sun 14:54  Table 13
196-A   
Germany
Mohsein Saadawy
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 11:41 
197-B   
Germany
Christian Krause
Germany
Simon Blümel
Sun 15:46  Table 21
198-B   
Netherlands
Lars Kuckherm
Germany
Armin Pesch
Sun 15:12  Table 03
199-B   
Germany
Ralf Küster
Germany
Jörg Garbe
Sun 15:32  Table 13
200-B   
Germany
Ugur Türkü
Germany
Matthias Blehs
Sun 15:12  Table 08
201-C   
Germany
Sabrina Hammer
Germany
Manuel Wißen
Sun 15:33  Table 05
202-C   
Germany
Carsten Schröter
Germany
Stergios Galangas
Sun 15:50  Table 09
203-C   
Germany
Christian Reimering
Germany
Dirk Steffen
Sun 15:33  Table 06
204-C   
Germany
Rainer Scheffke
Germany
Christian Kröger
Sun 15:50  Table 16
205-D   
Germany
Jörg Rittmeyer
Germany
Ralph Scherler
Sun 15:17  Table 21
206-D   
Germany
Sebastian Arendts
Germany
Denis Dedic
Sun 15:19  Table 07
207-D   
Germany
Damian Dohlen
Germany
Sidney Greilich
Sun 15:19  Table 11
208-D   
Germany
Karsten Greilich
Germany
Kristina Jäger
Sun 15:28  Table 01
209-E   
Germany
Michael Kasper
Germany
Daniel Steinberg
Sun 15:28  Table 19
210-E   
Germany
Sajan Schröter
Germany
Fabian Grube
Sun 15:28  Table 20
211-E   
Germany
Michael Kampers
Germany
Achim Ohnesorg
Sun 15:33  Table 12
212-E   
Germany
Ralf Hesse
Germany
Jens Rittmeyer
Sun 15:34  Table 14
213-F   
Germany
Patrik Woditsch
Turkey
Mesut Akiska
Sun 15:37  Table 02
214-F   
Luxembourg
Marc Glatz
Germany
Fabian Breuer
Sun 15:37  Table 03
215-F   
Germany
Sascha Schlagloth
Germany
Tatjana Kasper-Wilk
Sun 15:37  Table 04
216-F   
Germany
Karsten Dedem
Germany
Harald Heller
Sun 15:45  Table 08
217-G   
Germany
Stefan Nölle
Achim Schefczyk
Sun 15:48  Table 11
218-G   
Germany
Jacques Wollschläger
Germany
Stephan Ewald
Sun 15:45  Table 20
219-G   
Germany
Günter Brustkern
Germany
Patrik Günther
Sun 15:51  Table 06
220-G   
Turkey
Guvenc Emrah
Germany
Christian Jäger
Sun 15:51  Table 15
221-H   
Germany
Andreas Elze
Germany
Peter Ernst
Sun 16:02  Table 10
222-H   
Germany
Andre Sindern
Germany
David Wißen
Sun 16:02  Table 14
223-H   
Germany
Niels Gottwald
Germany
Frank Sackers
Sun 16:05  Table 12
224-H   
Germany
Tim Guber
Germany
Michael Wortmann
Sun 16:05  Table 13

Last thirtytwo

Race to 6
225   
Germany
Marko Vogel
Germany
Michael Kasper
Sun 17:08  Table 01
226   
Germany
Matthias Blehs
Turkey
Mesut Akiska
Sun 17:09  Table 02
227   
Germany
Christian Reimering
Germany
Christian Jäger
Sun 17:09  Table 03
228   
Germany
Damian Dohlen
Germany
Tim Guber
Sun 17:09  Table 04
229   
Netherlands
Ramazan Dincer
Germany
Sajan Schröter
Sun 17:09  Table 05
230   
Netherlands
Lars Kuckherm
Luxembourg
Marc Glatz
Sun 17:09  Table 13
231   
Germany
Rainer Scheffke
Turkey
Guvenc Emrah
Sun 17:09  Table 06
232   
Germany
Denis Dedic
Germany
Peter Ernst
Sun 17:09  Table 07
233   
Germany
Niklas Dohr
Germany
Daniel Steinberg
Sun 17:09  Table 08
234   
Germany
Armin Pesch
Germany
Sascha Schlagloth
Sun 17:09  Table 09
235   
Germany
Sabrina Hammer
Germany
Patrik Günther
Sun 17:09  Table 10
236   
Germany
Kristina Jäger
Germany
Andre Sindern
Sun 17:09  Table 11
237   
Germany
Rene Raabe
Germany
Michael Kampers
Sun 17:09  Table 12
238   
Germany
Ugur Türkü
R1
Germany
Fabian Breuer
Sun 17:09  Table 15
239   
Germany
Stergios Galangas
Germany
Stefan Nölle
Sun 17:09  Table 14
240   
Germany
Sebastian Arendts
Germany
Frank Sackers
Sun 17:09  Table 16

Last sixteen

Race to 6
241   
Germany
Marko Vogel
Germany
Matthias Blehs
Sun 18:54  Table 04
242   
Germany
Christian Reimering
R1
Germany
Tim Guber
Sun 18:54  Table 13
243   
Netherlands
Ramazan Dincer
Luxembourg
Marc Glatz
Sun 18:54  Table 15
244   
Turkey
Guvenc Emrah
Germany
Peter Ernst
Sun 18:54  Table 05
245   
Germany
Daniel Steinberg
Germany
Armin Pesch
Sun 18:54  Table 06
246   
Germany
Patrik Günther
Germany
Andre Sindern
Sun 18:54  Table 12
247   
Germany
Michael Kampers
Germany
Fabian Breuer
Sun 18:55  Table 14
248   
Germany
Stefan Nölle
Germany
Frank Sackers
Sun 18:55  Table 16

Quarter final

Race to 6
249   
Germany
Matthias Blehs
Germany
Tim Guber
Sun 20:38  Table 16
250   
Netherlands
Ramazan Dincer
Turkey
Guvenc Emrah
Sun 20:38  Table 15
251   
Germany
Armin Pesch
Germany
Patrik Günther
Sun 20:38  Table 14
252   
Germany
Fabian Breuer
Germany
Stefan Nölle
Sun 20:38  Table 13

Semi final

Race to 6
253   
Germany
Tim Guber
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 22:07  Table 13
254   
Germany
Patrik Günther
Germany
Fabian Breuer
Sun 22:07  Table 15

Final

Race to 3
255   
Netherlands
Ramazan Dincer
Germany
Fabian Breuer
Sun 23:19  Table 15

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants