Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 13, 2024

3. Lohner Neujahrsturnier (Doppelteam)

9-Ball
Add teams

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Michi Kampers / Marc Löchte
9 (7/2) 61 (35/26)
57%
2 Thomas Wendlik / Kai Pietsch
9 (7/2) 58 (38/20)
66%
3 Franky Staubach / Flo Stegemann
8 (6/2) 53 (30/23)
57%
3 Germany R. Zielske / S. Schwarberg
8 (6/2) 51 (32/19)
63%
5 Germany Brouwer/van der Veen
7 (5/2) 42 (27/15)
64%
5 Germany A. Neeland / M. Windmüller
7 (5/2) 47 (26/21)
55%
5 Daniel Patrahau / Hedayat Mahmood
7 (4/3) 40 (21/19)
53%
5 Josef Lüske / Thorsten Bischof
7 (6/1) 48 (29/19)
60%
9 Germany die Böhnis
PBC Ballenstedt
6 (3/3) 41 (21/20)
51%
Show more
9 Germany M. Sobing / C. Drees
6 (3/3) 38 (19/19)
50%
9 Michael Karns / Christian Bludau
6 (3/3) 38 (18/20)
47%
9 Germany Birgit Heidorn / Detlev Kallweit
6 (3/3) 39 (21/18)
54%
9 Roland Niehaus / Joachim Pagel
6 (3/3) 31 (17/14)
55%
9 Rene Disterheft / Kevin Lukas-Nülle
6 (2/4) 33 (12/21)
36%
9 Germany A. Mirandah + T. Espelage
6 (3/3) 41 (20/21)
49%
9 Germany Hichem & Keule
6 (3/3) 38 (18/20)
47%
17 Germany Benjamin Elfert/ Dennis Schnitker
5 (1/4) 27 (9/18)
33%
17 Germany T.Becker/J.Dürig
5 (1/4) 32 (13/19)
41%
17 Thorsten Schriewer / Victor da Costa
5 (1/4) 30 (14/16)
47%
17 Stefan Leifhelm / Alex Valdes
5 (1/4) 29 (12/17)
41%
21 Germany M. Wengler / D. Bolten
5 (1/4) 30 (11/19)
37%
21 Germany Rainer K. Robert S ...
5 (0/5) 25 (5/20)
20%
21 Andre Heeren / Willi Ziegler
5 (1/4) 25 (8/17)
32%
21 Kasim Aksu / Filomena Alicetti
5 (0/5) 25 (5/20)
20%
Starts Jan 13, 2024, 11:00 AM (local time)
Entry deadline Jan 13, 2024, 11:00 AM (local time)
Organizer TuS BW Lohne
Contact Administrator TuS BW Lohne (pbc.lohne@gmail.com, +49 170 2405303)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
...
Kurz-Info:
9-Ball, Wechselbreak, 4 Gewinnspiele, erhöhter Aufbau ohne Kitchen-Rule
• 24 Doppel-Teams in 4 Gruppen à 6 Teams, Jeder-gegen-Jeden, Platz 1 bis 4 erreichen jeweils die Finalrunde
• 16er-Einfach-KO, 5 Gewinnspiele
• Preisgeld-Ausschüttung Platz 1 bis 8
...
Komplette Ausschreibung, Infos, Datenschutz etc. (*.pdf):
https://1drv.ms/b/s!ArZV_9a5STfjsFbMc9-CRFFqBl98?e=oXLMds

Genehmigungs-Nr.: BLVN67/2023

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 R. Zielske / S. Schwarberg 5 4 0 1 19 10 9 0 0 0 0.655 4
2 Michi Kampers / Marc Löchte 5 3 0 2 15 11 4 0 0 0 0.577 3
3 Daniel Patrahau / Hedayat Mahmood 5 3 0 2 15 13 2 0 0 0 0.536 3
4 Hichem & Keule 5 3 0 2 14 15 -1 0 0 0 0.483 3
5 T.Becker/J.Dürig 5 1 0 4 13 19 -6 0 0 0 0.406 1
6 M. Wengler / D. Bolten 5 1 0 4 11 19 -8 0 0 0 0.367 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 A. Neeland / M. Windmüller 5 4 0 1 17 12 5 0 0 0 0.586 4
2 Roland Niehaus / Joachim Pagel 5 3 0 2 16 9 7 0 0 0 0.64 3
3 Birgit Heidorn / Detlev Kallweit 5 3 0 2 17 13 4 0 0 0 0.567 3
4 M. Sobing / C. Drees 5 3 0 2 16 14 2 0 0 0 0.533 3
5 Benjamin Elfert/ Dennis Schnitker 5 1 0 4 9 18 -9 0 0 0 0.333 1
6 Andre Heeren / Willi Ziegler 5 1 0 4 8 17 -9 0 0 0 0.32 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Josef Lüske / Thorsten Bischof 5 5 0 0 20 10 10 0 0 0 0.667 5
2 Thomas Wendlik / Kai Pietsch 5 4 0 1 19 6 13 0 0 0 0.76 4
3 Michael Karns / Christian Bludau 5 3 0 2 17 15 2 0 0 0 0.531 3
4 Rene Disterheft / Kevin Lukas-Nülle 5 2 0 3 11 16 -5 0 0 0 0.407 2
5 Stefan Leifhelm / Alex Valdes 5 1 0 4 12 17 -5 0 0 0 0.414 1
6 Kasim Aksu / Filomena Alicetti 5 0 0 5 5 20 -15 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Brouwer/van der Veen 5 4 0 1 19 9 10 2 0 0 0.679 4
2 Franky Staubach / Flo Stegemann 5 4 0 1 18 13 5 0 0 0 0.581 4
3 die Böhnis 5 3 0 2 17 15 2 0 0 0 0.531 3
4 A. Mirandah + T. Espelage 5 3 0 2 16 16 0 0 0 0 0.5 3
5 Thorsten Schriewer / Victor da Costa 5 1 0 4 14 16 -2 0 0 0 0.467 1
6 Rainer K. Robert S ... 5 0 0 5 5 20 -15 0 0 0 0.2 0
Most valuable player

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Daniel Patrahau / Hedayat Mahmood
Germany
Hichem & Keule
Sat 11:07  Table 1
2-A   
Germany
T.Becker/J.Dürig
Michi Kampers / Marc Löchte
Sat 11:08  Table 2
3-A   
Germany
M. Wengler / D. Bolten
Germany
R. Zielske / S. Schwarberg
Sat 11:08  Table 3
4-B   
Germany
Birgit Heidorn / Detlev Kallweit...
Roland Niehaus / Joachim Pagel
Sat 11:08  Table 4
5-B   
Andre Heeren / Willi Ziegler
Germany
A. Neeland / M. Windmüller
Sat 11:09  Table 5
6-B   
Germany
Benjamin Elfert/ Dennis Schnitker
Germany
M. Sobing / C. Drees
Sat 11:09  Table 6
7-C   
Stefan Leifhelm / Alex Valdes
Kasim Aksu / Filomena Alicetti
Sat 11:38  Table 5
8-C   
Josef Lüske / Thorsten Bischof
Rene Disterheft / Kevin Lukas-Nülle
Sat 11:41  Table 2
9-C   
Thomas Wendlik / Kai Pietsch
Michael Karns / Christian Bludau
Sat 11:56  Table 6
10-D   
Thorsten Schriewer / Victor da Costa
Germany
die Böhnis
Sat 11:58  Table 4
11-D   
Germany
Rainer K. Robert S ...
Germany
Brouwer/van der Veen
R1
Sat 12:04  Table 1
12-D   
Franky Staubach / Flo Stegemann
Germany
A. Mirandah + T. Espelage
Sat 12:04  Table 3

Round 2

Race to 4
13-A   
Daniel Patrahau / Hedayat Mahmood
Michi Kampers / Marc Löchte
Sat 12:13  Table 2
14-A   
Germany
Hichem & Keule
Germany
R. Zielske / S. Schwarberg
Sat 12:34  Table 1
15-A   
Germany
T.Becker/J.Dürig
Germany
M. Wengler / D. Bolten
Sat 12:35  Table 5
16-B   
Germany
Birgit Heidorn / Detlev Kallweit...
Germany
A. Neeland / M. Windmüller
Sat 12:41  Table 6
17-B   
Roland Niehaus / Joachim Pagel
Germany
M. Sobing / C. Drees
Sat 12:51  Table 2
18-B   
Andre Heeren / Willi Ziegler
Germany
Benjamin Elfert/ Dennis Schnitker
Sat 12:58  Table 4
19-C   
Stefan Leifhelm / Alex Valdes
Rene Disterheft / Kevin Lukas-Nülle
Sat 13:00  Table 3
20-C   
Kasim Aksu / Filomena Alicetti
Michael Karns / Christian Bludau
Sat 13:17  Table 1
21-C   
Josef Lüske / Thorsten Bischof
Thomas Wendlik / Kai Pietsch
Sat 13:24  Table 5
22-D   
Thorsten Schriewer / Victor da Costa
Germany
Brouwer/van der Veen
Sat 13:26  Table 6
23-D   
Germany
die Böhnis
Germany
A. Mirandah + T. Espelage
Sat 13:30  Table 4
24-D   
Germany
Rainer K. Robert S ...
Franky Staubach / Flo Stegemann
Sat 13:57  Table 3

Round 3

Race to 4
25-A   
Daniel Patrahau / Hedayat Mahmood
Germany
R. Zielske / S. Schwarberg
Sat 13:59  Table 1
26-A   
Michi Kampers / Marc Löchte
Germany
M. Wengler / D. Bolten
Sat 13:59  Table 2
27-A   
Germany
Hichem & Keule
Germany
T.Becker/J.Dürig
Sat 14:16  Table 6
28-B   
Germany
Birgit Heidorn / Detlev Kallweit...
Germany
M. Sobing / C. Drees
Sat 14:23  Table 4
29-B   
Germany
A. Neeland / M. Windmüller
Germany
Benjamin Elfert/ Dennis Schnitker
Sat 14:29  Table 5
30-B   
Roland Niehaus / Joachim Pagel
Andre Heeren / Willi Ziegler
Sat 14:32  Table 2
31-C   
Stefan Leifhelm / Alex Valdes
Michael Karns / Christian Bludau
Sat 14:45  Table 3
32-C   
Rene Disterheft / Kevin Lukas-Nülle
Thomas Wendlik / Kai Pietsch
Sat 14:51  Table 5
33-C   
Kasim Aksu / Filomena Alicetti
Josef Lüske / Thorsten Bischof
Sat 15:06  Table 4
34-D   
Thorsten Schriewer / Victor da Costa
Germany
A. Mirandah + T. Espelage
Sat 15:07  Table 1
35-D   
Germany
Brouwer/van der Veen
Franky Staubach / Flo Stegemann
Sat 15:13  Table 2
36-D   
Germany
die Böhnis
Germany
Rainer K. Robert S ...
Sat 15:18  Table 6

Round 4

Race to 4
37-A   
Daniel Patrahau / Hedayat Mahmood
Germany
M. Wengler / D. Bolten
Sat 15:22  Table 5
38-A   
Germany
R. Zielske / S. Schwarberg
Germany
T.Becker/J.Dürig
Sat 15:38  Table 3
39-A   
Michi Kampers / Marc Löchte
Germany
Hichem & Keule
Sat 15:42  Table 4
40-B   
Germany
Birgit Heidorn / Detlev Kallweit...
Germany
Benjamin Elfert/ Dennis Schnitker
Sat 16:06  Table 6
41-B   
Germany
M. Sobing / C. Drees
Andre Heeren / Willi Ziegler
Sat 16:09  Table 5
42-B   
Germany
A. Neeland / M. Windmüller
Roland Niehaus / Joachim Pagel
Sat 16:10  Table 1
43-C   
Stefan Leifhelm / Alex Valdes
Thomas Wendlik / Kai Pietsch
Sat 16:10  Table 2
44-C   
Michael Karns / Christian Bludau
Josef Lüske / Thorsten Bischof
Sat 16:23  Table 3
45-C   
Rene Disterheft / Kevin Lukas-Nülle
Kasim Aksu / Filomena Alicetti
Sat 16:29  Table 4
46-D   
Thorsten Schriewer / Victor da Costa
Franky Staubach / Flo Stegemann
Sat 16:42  Table 5
47-D   
Germany
A. Mirandah + T. Espelage
Germany
Rainer K. Robert S ...
Sat 16:44  Table 2
48-D   
Germany
Brouwer/van der Veen
R1
Germany
die Böhnis
Sat 16:48  Table 1

Round 5

Race to 4
49-A   
Daniel Patrahau / Hedayat Mahmood
Germany
T.Becker/J.Dürig
Sat 16:50  Table 6
50-A   
Germany
M. Wengler / D. Bolten
Germany
Hichem & Keule
Sat 17:14  Table 3
51-A   
Germany
R. Zielske / S. Schwarberg
Michi Kampers / Marc Löchte
Sat 17:19  Table 5
52-B   
Germany
Birgit Heidorn / Detlev Kallweit...
Andre Heeren / Willi Ziegler
Sat 17:25  Table 4
53-B   
Germany
Benjamin Elfert/ Dennis Schnitker
Roland Niehaus / Joachim Pagel
Sat 17:32  Table 1
54-B   
Germany
M. Sobing / C. Drees
Germany
A. Neeland / M. Windmüller
Sat 17:33  Table 5
55-C   
Stefan Leifhelm / Alex Valdes
Josef Lüske / Thorsten Bischof
Sat 17:35  Table 2
56-C   
Thomas Wendlik / Kai Pietsch
Kasim Aksu / Filomena Alicetti
Sat 17:42  Table 6
57-C   
Michael Karns / Christian Bludau
Rene Disterheft / Kevin Lukas-Nülle
Sat 17:56  Table 4
58-D   
Thorsten Schriewer / Victor da Costa
Germany
Rainer K. Robert S ...
Sat 18:05 
59-D   
Franky Staubach / Flo Stegemann
Germany
die Böhnis
Sat 17:58  Table 1
60-D   
Germany
A. Mirandah + T. Espelage
Germany
Brouwer/van der Veen
Sat 18:00  Table 3

Last sixteen

Race to 5
61   
Germany
R. Zielske / S. Schwarberg
Germany
M. Sobing / C. Drees
Sat 18:54  Table 1
62   
Daniel Patrahau / Hedayat Mahmood
Roland Niehaus / Joachim Pagel
Sat 18:54  Table 2
63   
Michi Kampers / Marc Löchte
Germany
Birgit Heidorn / Detlev Kallweit...
Sat 18:54  Table 3
64   
Germany
Hichem & Keule
Germany
A. Neeland / M. Windmüller
Sat 18:54  Table 4
65   
Josef Lüske / Thorsten Bischof
Germany
A. Mirandah + T. Espelage
Sat 18:55  Table 5
66   
Michael Karns / Christian Bludau
Franky Staubach / Flo Stegemann
Sat 18:55  Table 6
67   
Thomas Wendlik / Kai Pietsch
Germany
die Böhnis
Sat 19:37  Table 6
68   
Rene Disterheft / Kevin Lukas-Nülle
Germany
Brouwer/van der Veen
R1
Sat 19:49  Table 2

Quarter final

Race to 5
69   
Germany
R. Zielske / S. Schwarberg
Daniel Patrahau / Hedayat Mahmood
Sat 20:36  Table 2
70   
Michi Kampers / Marc Löchte
Germany
A. Neeland / M. Windmüller
Sat 20:36  Table 4
71   
Josef Lüske / Thorsten Bischof
Franky Staubach / Flo Stegemann
Sat 20:36  Table 6
72   
Thomas Wendlik / Kai Pietsch
Germany
Brouwer/van der Veen
Sat 20:36  Table 5

Semi final

Race to 5
73   
Germany
R. Zielske / S. Schwarberg
Michi Kampers / Marc Löchte
Sat 22:15  Table 6
74   
Franky Staubach / Flo Stegemann
Thomas Wendlik / Kai Pietsch
Sat 22:15  Table 2

Final

Race to 5
75   
Michi Kampers / Marc Löchte
Thomas Wendlik / Kai Pietsch
Sat 23:33  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants