Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

January 13, - January 15, 2017

2nd Stella Artois International 9ball Open - dag 1

Add players

Please wait...
9-Ball
Entry deadline Jan 14, 2017, 12:00 AM (local time)
Starts Jan 13, 2017, 12:00 AM (local time)
Format Round robin (36 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Erwin Artels 5 4 0 1 28 19 9 0.596 4
2 Alain Vyvey 5 4 0 1 25 20 5 0.556 4
3 John Abiven 5 4 0 1 24 17 7 0.585 4
4 Tony Hubrechtsen 5 1 0 4 24 27 -3 0.471 1
5 Joeri van den Broeck 5 1 0 4 21 25 -4 0.457 1
6 Michael Castro 5 1 0 4 15 29 -14 0.341 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Stephane Defrasnes 5 5 0 0 30 13 17 0.698 5
2 Nicolas van Parys 5 3 0 2 24 16 8 0.6 3
3 Dave Sel 5 3 0 2 23 18 5 0.561 3
4 Marino Moding 5 2 0 3 20 22 -2 0.476 2
5 Davy Colman 5 2 0 3 20 25 -5 0.444 2
6 Iris Dildick 5 0 0 5 7 30 -23 0.189 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Serge Das 5 5 0 0 30 10 20 0.75 5
2 Diana Khodjaeva 5 4 0 1 26 19 7 0.578 4
3 Thibaut Seldenslach 5 2 0 3 21 26 -5 0.447 2
4 Kenneth Meyskens 5 2 0 3 22 21 1 0.512 2
5 Jamie Ferguson 5 1 0 4 16 26 -10 0.381 1
6 Tom D'haeseleer 5 1 0 4 16 29 -13 0.356 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Curd Persyn 5 5 0 0 30 13 17 0.698 5
2 Christophe Mariën 5 4 0 1 25 19 6 0.568 4
3 Konrad Kleinszmit 5 3 0 2 26 19 7 0.578 3
4 Diego Devriendt 5 2 0 3 22 24 -2 0.478 2
5 Peter Vanparys 5 1 0 4 13 24 -11 0.351 1
6 Robin Makelberge 5 0 0 5 13 30 -17 0.302 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Amedeo Durnez 5 5 0 0 30 14 16 0.682 5
2 Fabrice Vandeplassche 5 4 0 1 29 12 17 0.707 4
3 Zoltan Kosja 5 3 0 2 27 16 11 0.628 3
4 Bjorn Bogo 5 2 0 3 16 22 -6 0.421 2
5 Hakim Ouaassou 5 1 0 4 15 29 -14 0.341 1
6 Eddy Bogaert 5 0 0 5 6 30 -24 0.167 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Cliff Castelein 5 5 0 0 30 12 18 0.714 5
2 Ramesh Gokhul 5 4 0 1 26 14 12 0.65 4
3 Glenn Bogaert 5 3 0 2 22 21 1 0.512 3
4 Johan Depoorter 5 2 0 3 23 26 -3 0.469 2
5 Kristof Van Den Berge 5 1 0 4 19 25 -6 0.432 1
6 Timur Khodjaev 5 0 0 5 8 30 -22 0.211 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A
Belgium
Tony Hubrechtsen
Netherlands
John Abiven
Fri 09:00  Table 1   
2-A
Philippines
Michael Castro
Belgium
Alain Vyvey
Fri 09:00  Table 4   
3-A
Belgium
Erwin Artels
Netherlands
Joeri van den Broeck
Fri 09:00  Table 2   
4-B
Netherlands
Nicolas Van Parys
Belgium
Stephane Defrasnes
Fri 09:00  Table 3   
5-B
Belgium
Marino Moding
Netherlands
Dave Sel
Fri 09:00  Table 5   
6-B
Netherlands
Davy Colman
Belgium
Iris Dildick
Fri 09:00  Table 6   
7-C
Belgium
Jamie Ferguson
Belgium
Diana Khodjaeva
Fri 15:00  Table 6   
8-C
Belgium
Tom Dhaeseleer
Belgium
Kenneth Meyskens
Fri 15:00  Table 3   
9-C
Belgium
Serge Das
Belgium
Thibaut Seldenslach
Fri 15:00  Table 4   
10-D
Belgium
Peter Vanparys
Belgium
robin makelberghe
Fri 14:00  Table 5   
11-D
Belgium
Christophe Mariën
Belgium
Diego Devriendt
Fri 14:30  Table 2   
12-D
Belgium
Curd Persyn
Poland
Konrad Kleinszmit
Fri 15:00  Table 1   
13-E
Hungary
Zoltan Kosja
Belgium
Amadeo Durnez
Fri 19:30  Table 3   
14-E
Belgium
Eddy Bogaert
Belgium
Fabrice Vandeplassche
Fri 19:30  Table 1   
15-E
Belgium
Hakim Ouaassou
Belgium
Bjorn Bogo
Fri 19:30  Table 2   
16-F
Belgium
Cliff Castelein
Belgium
Timur Khodjaev
Fri 20:00  Table 4   
17-F
United Kingdom
Ramesh Gokhul
Belgium
Johan Depoorter
Fri 20:00  Table 5   
18-F
Belgium
Glenn Bogaert
Belgium
Kristof Van Den Berghe
Fri 20:00  Table 1   

Round 2

Race to 6
19-A
Belgium
Tony Hubrechtsen
Belgium
Alain Vyvey
Fri 10:30  Table 4   
20-A
Netherlands
John Abiven
Netherlands
Joeri van den Broeck
Fri 10:30  Table 6   
21-A
Philippines
Michael Castro
Belgium
Erwin Artels
Fri 10:30  Table 3   
22-B
Netherlands
Nicolas Van Parys
Netherlands
Dave Sel
Fri 10:00  Table 1   
23-B
Belgium
Stephane Defrasnes
Belgium
Iris Dildick
Fri 10:00  Table 2   
24-B
Belgium
Marino Moding
Netherlands
Davy Colman
Fri 10:00  Table 5   
25-C
Belgium
Jamie Ferguson
Belgium
Kenneth Meyskens
Fri 15:30  Table 5   
26-C
Belgium
Diana Khodjaeva
Belgium
Thibaut Seldenslach
Fri 15:30  Table 4   
27-C
Belgium
Tom Dhaeseleer
Belgium
Serge Das
Fri 15:30  Table 3   
28-D
Belgium
Peter Vanparys
Belgium
Diego Devriendt
Fri 15:30  Table 2   
29-D
Belgium
robin makelberghe
Poland
Konrad Kleinszmit
Fri 16:00  Table 6   
30-D
Belgium
Christophe Mariën
Belgium
Curd Persyn
Fri 16:00  Table 1   
31-E
Hungary
Zoltan Kosja
Belgium
Fabrice Vandeplassche
Fri 20:30  Table 6   
32-E
Belgium
Amadeo Durnez
Belgium
Bjorn Bogo
Fri 20:30  Table 2   
33-E
Belgium
Eddy Bogaert
Belgium
Hakim Ouaassou
Fri 20:30  Table 4   
34-F
Belgium
Cliff Castelein
Belgium
Johan Depoorter
Fri 20:30  Table 3   
35-F
Belgium
Timur Khodjaev
Belgium
Kristof Van Den Berghe
Mon 21:00  Table 5   
36-F
United Kingdom
Ramesh Gokhul
Belgium
Glenn Bogaert
Fri 21:00  Table 1   

Round 3

Race to 6
37-A
Belgium
Tony Hubrechtsen
Netherlands
Joeri van den Broeck
Fri 13:00  Table 4   
38-A
Belgium
Alain Vyvey
Belgium
Erwin Artels
Fri 13:00  Table 6   
39-A
Netherlands
John Abiven
Philippines
Michael Castro
Fri 13:00  Table 3   
40-B
Netherlands
Nicolas Van Parys
Belgium
Iris Dildick
Fri 12:30  Table 1   
41-B
Netherlands
Dave Sel
Netherlands
Davy Colman
Fri 12:30  Table 2   
42-B
Belgium
Stephane Defrasnes
Belgium
Marino Moding
Fri 12:30  Table 5   
43-C
Belgium
Jamie Ferguson
Belgium
Thibaut Seldenslach
Fri 16:30  Table 3   
44-C
Belgium
Kenneth Meyskens
Belgium
Serge Das
Fri 16:30  Table 5   
45-C
Belgium
Diana Khodjaeva
Belgium
Tom Dhaeseleer
Fri 16:30  Table 2   
46-D
Belgium
Peter Vanparys
Poland
Konrad Kleinszmit
Fri 17:00  Table 6   
47-D
Belgium
Diego Devriendt
Belgium
Curd Persyn
Fri 17:00  Table 4   
48-D
Belgium
robin makelberge
Belgium
Christophe Mariën
Fri 16:58  Table 1   
49-E
Hungary
Zoltan Kosja
Belgium
Bjorn Bogo
Fri 21:30  Table 2   
50-E
Belgium
Fabrice Vandeplassche
Belgium
Hakim Ouaassou
Mon 22:00  Table 6   
51-E
Belgium
Amadeo Durnez
Belgium
Eddy Bogaert
Fri 22:00  Table 5   
52-F
Belgium
Cliff Castelein
Belgium
Kristof Van Den Berghe
Fri 22:00  Table 1   
53-F
Belgium
Johan Depoorter
Belgium
Glenn Bogaert
Fri 22:00  Table 3   
54-F
Belgium
Timur Khodjaev
United Kingdom
Ramesh Gokhul
Fri 22:00  Table 4   

Round 4

Race to 6
55-A
Belgium
Tony Hubrechtsen
Belgium
Erwin Artels
Fri 14:00  Table 3   
56-A
Netherlands
Joeri van den Broeck
Philippines
Michael Castro
Fri 14:00  Table 4   
57-A
Belgium
Alain Vyvey
Netherlands
John Abiven
Fri 14:00  Table 6   
58-B
Netherlands
Nicolas Van Parys
Netherlands
Davy Colman
Fri 13:30  Table 2   
59-B
Belgium
Iris Dildick
Belgium
Marino Moding
Fri 13:30  Table 5   
60-B
Netherlands
Dave Sel
Belgium
Stephane Defrasnes
Fri 13:30  Table 1   
61-C
Belgium
Jamie Ferguson
Belgium
Serge Das
Fri 18:00  Table 3   
62-C
Belgium
Thibaut Seldenslach
Belgium
Tom Dhaeseleer
Fri 18:00  Table 4   
63-C
Belgium
Kenneth Meyskens
Belgium
Diana Khodjaeva
Fri 18:00  Table 2   
64-D
Belgium
Peter Vanparys
Belgium
Curd Persyn
Fri 18:00  Table 5   
65-D
Poland
Konrad Kleinszmit
Belgium
Christophe Mariën
Fri 18:00  Table 6   
66-D
Belgium
Diego Devriendt
Belgium
robin makelberge
Fri 18:00  Table 1   
67-E
Hungary
Zoltan Kosja
Belgium
Hakim Ouaassou
Fri 23:00  Table 4   
68-E
Belgium
Bjorn Bogo
Belgium
Eddy Bogaert
Fri 22:30  Table 5   
69-E
Belgium
Fabrice Vandeplassche
Belgium
Amadeo Durnez
Fri 23:00  Table 3   
70-F
Belgium
Cliff Castelein
Belgium
Glenn Bogaert
Fri 23:00  Table 6   
71-F
Belgium
Kristof Van Den Berghe
United Kingdom
Ramesh Gokhul
Fri 23:00  Table 1   
72-F
Belgium
Johan Depoorter
Belgium
Timur Khodjaev
Fri 23:00  Table 2   

Round 5

Race to 6
73-A
Belgium
Tony Hubrechtsen
Philippines
Michael Castro
Fri 11:30  Table 6   
74-A
Belgium
Erwin Artels
Netherlands
John Abiven
Fri 11:30  Table 4   
75-A
Netherlands
Joeri van den Broeck
Belgium
Alain Vyvey
Fri 11:30  Table 3   
76-B
Netherlands
Nicolas Van Parys
Belgium
Marino Moding
Fri 11:00  Table 2   
77-B
Netherlands
Davy Colman
Belgium
Stephane Defrasnes
Fri 11:00  Table 1   
78-B
Belgium
Iris Dildick
Netherlands
Dave Sel
Fri 11:00  Table 5   
79-C
Belgium
Jamie Ferguson
Belgium
Tom Dhaeseleer
Fri 19:00  Table 5   
80-C
Belgium
Serge Das
Belgium
Diana Khodjaeva
Fri 19:00  Table 1   
81-C
Belgium
Thibaut Seldenslach
Belgium
Kenneth Meyskens
Fri 19:00  Table 6   
82-D
Belgium
Peter Vanparys
Belgium
Christophe Mariën
Fri 19:00  Table 4   
83-D
Belgium
Curd Persyn
Belgium
robin makelberge
Fri 18:30  Table 3   
84-D
Poland
Konrad Kleinszmit
Belgium
Diego Devriendt
Fri 19:00  Table 2   
85-E
Hungary
Zoltan Kosja
Belgium
Eddy Bogaert
Fri 23:30  Table 1   
86-E
Belgium
Hakim Ouaassou
Belgium
Amadeo Durnez
Fri 23:30  Table 2   
87-E
Belgium
Bjorn Bogo
Belgium
Fabrice Vandeplassche
Fri 23:30  Table 3   
88-F
Belgium
Cliff Castelein
United Kingdom
Ramesh Gokhul
Fri 23:30  Table 4   
89-F
Belgium
Glenn Bogaert
Belgium
Timur Khodjaev
Fri 23:30  Table 5   
90-F
Belgium
Kristof Van Den Berghe
Belgium
Johan Depoorter
Fri 23:30  Table 6   

Quarter final

Race to 6
91
Group A no 1
Random draw
    
92
Group F no 1
Group C no 1
    
93
Group D no 1
Group B no 1
    
94
Random draw
Group E no 1
    

Semi final

Race to 6
95
Winner of match 91
Winner of match 92
    
96
Winner of match 93
Winner of match 94
    

Final

Race to 6
97
Winner of match 95
Winner of match 96
    

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment