Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 27, 2020

2e Pannenkoek Pooltoernooi 9 Ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Kevin van den Brink
7 (6/1) 47 (29/18)
62%
2 Martin Koot
8 (7/1) 54 (32/22)
59%
3 Michael Da Costa Goncalo
Poolcentrum Keus
6 (5/1) 38 (24/14)
63%
3 Dennis Andrade
7 (6/1) 47 (27/20)
57%
5 Patrick Kommings
Poolcentrum Keus
5 (3/2) 27 (15/12)
56%
5 Liesbeth Wiersma
Poolcentrum Keus
5 (3/2) 31 (16/15)
52%
5 Maiwand Hafiz
5 (4/1) 28 (18/10)
64%
5 Sander van der Weijden
5 (4/1) 28 (18/10)
64%
9 Marco Zaal
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
Show more
9 Dirk Wiersma
Poolcentrum Keus
4 (1/3) 20 (7/13)
35%
9 Matteo Speelman
5 (3/2) 29 (17/12)
59%
9 David van der Velde
4 (2/2) 24 (14/10)
58%
9 Sekandar Atmar
5 (3/2) 24 (15/9)
63%
9 Jeffrey Johannis
5 (3/2) 32 (18/14)
56%
9 Jeroen Bernoster
Poolcentrum Keus
4 (3/1) 20 (14/6)
70%
9 Ayala Telehala
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
17 Arno Meuwese
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
17 Phil Mirontoneng
4 (2/2) 21 (12/9)
57%
17 Chris Hoth
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
17 Sohrab Atmar
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
17 Yvo Tieleman
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
17 Frank Meulblok
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
17 Amar Panday
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
17 Margreet Struik
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
25 Jurrian Heijmans
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
25 Chantal Kusters
Poolcentrum Keus
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
25 Quinten Brack
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
25 Loïs jane Van den broeck
3 (0/3) 19 (7/12)
37%
25 Dennis Koot
4 (1/3) 22 (8/14)
36%
25 Joey van de Braak
4 (1/3) 23 (10/13)
43%
25 Melvin Markusse
4 (1/3) 21 (7/14)
33%
25 Tiffany van den Brand
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
33 Joyce van der Velde
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
33 Nathalie van de Vliert
Poolcentrum Keus
4 (0/4) 21 (5/16)
24%
33 Jesper Pijnen
4 (0/4) 22 (6/16)
27%
Starts Sep 27, 2020, 12:00 PM (local time)
Format Round robin (35 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Sport Pub Goes
Contact Vincent Peemen (Info@sportpub.nl, +31113211843) and Amar Panday
More info
Speciaal voor de beginnende pooler een 9 Ball toernooitje gehouden in poultjes.

Deelname kost € 10,00 en is volledig prijzengeld.
Eventuele uitleg van de paar regeltjes kan van te voren worden uitgelegd, indien nodig.

Start 12:00
Inschrijving vóór 11:45
Datum: zaterdag 24 augustus

Criteria:
Geen Landelijke speler of landelijk gespeeld.
Geen 1e klasse speler
Geen huiscompetitiespelers zonder handicap

Winnaar 2019: Patrick Kommings

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Martin Koot 4 4 0 0 16 8 8 0 0 0 0.667 4
2 Jeffrey Johannis 4 3 0 1 15 10 5 0 0 0 0.6 3
3 Phil Mirontoneng 4 2 0 2 12 9 3 0 0 0 0.571 2
4 Dennis Koot 4 1 0 3 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
5 Jesper Pijnen 4 0 0 4 6 16 -10 0 0 0 0.273 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sander van der Weijden 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Patrick Kommings 3 2 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 2
3 Amar Panday 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
4 Loïs jane Van den broeck 3 0 0 3 7 12 -5 0 0 0 0.368 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maiwand Hafiz 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Kevin van den Brink 3 2 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 2
3 Sohrab Atmar 3 1 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 1
4 Tiffany van den Brand 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Da Costa Goncalo 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Liesbeth Wiersma 3 2 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 2
3 Frank Meulblok 3 1 0 2 9 9 0 0 0 0 0.5 1
4 Chantal Kusters 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marco Zaal 4 3 0 1 14 10 4 0 0 0 0.583 3
2 Sekandar Atmar 4 3 0 1 13 5 8 0 0 0 0.722 3
3 Chris Hoth 4 2 0 2 10 10 0 0 0 0 0.5 2
4 Melvin Markusse 4 1 0 3 7 14 -7 0 0 0 0.333 1
5 Joyce van der Velde 4 1 0 3 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 David van der Velde 3 2 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 2
2 Ayala Telehala 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Margreet Struik 3 1 0 2 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
4 Jurrian Heijmans 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jeroen Bernoster 3 3 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 3
2 Dirk Wiersma 3 1 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
3 Arno Meuwese 3 1 0 2 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
4 Quinten Brack 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dennis Andrade 4 4 0 0 16 10 6 0 0 0 0.615 4
2 Matteo Speelman 4 3 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 3
3 Yvo Tieleman 4 2 0 2 12 10 2 0 0 0 0.545 2
4 Joey van de Braak 4 1 0 3 10 13 -3 0 0 0 0.435 1
5 Nathalie van de Vliert 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Dennis Koot
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Sun 12:09  Table 6
2-A   
Netherlands
Martin Koot
Netherlands
Jesper Pijnen
Sun 12:09  Table 11
3-B   
Netherlands
Sander van der Weijden
Netherlands
Patrick Kommings
Sun 12:12  Table 17
4-B   
Netherlands
Amar Panday
Netherlands
Loïs jane Van den broeck
Sun 12:09  Table 12
5-C   
Netherlands
Kevin van den Brink
Netherlands
Maiwand Hafiz
Sun 12:09  Table 14
6-C   
Netherlands
Sohrab Atmar
Netherlands
Tiffany van den Brand
Sun 12:09  Table 13
7-D   
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Netherlands
Chantal Kusters
Sun 12:09  Table 15
8-D   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Frank Meulblok
Sun 12:09  Table 8
9-E   
Netherlands
Marco Zaal
Netherlands
Chris Hoth
Sun 12:09  Table 16
10-E   
Netherlands
Melvin Markusse
Netherlands
Joyce van der Velde
Sun 12:34  Table 6
11-F   
Netherlands
Jurrian Heijmans
Netherlands
David van der Velde
Sun 12:47  Table 15
12-F   
Netherlands
Margreet Struik
Netherlands
Ayala Telehala
Sun 12:40  Table 17
13-G   
Netherlands
Dirk Wiersma
Netherlands
Jeroen Bernoster
Sun 12:10  Table 18
14-G   
Netherlands
Arno Meuwese
Netherlands
Quinten Brack
Sun 12:44  Table 18
15-H   
Netherlands
Joey van de Braak
Netherlands
Yvo Tieleman
Sun 12:10  Table 19
16-H   
Cape Verde
Dennis Andrade
Netherlands
Matteo Speelman
Sun 12:44  Table 13

Round 2

Race to 4
17-A   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Netherlands
Jesper Pijnen
Sun 13:13  Table 18
18-A   
Netherlands
Dennis Koot
Netherlands
Jeffrey Johannis
Sun 12:50  Table 16
19-B   
Netherlands
Sander van der Weijden
Netherlands
Loïs jane Van den broeck
Sun 13:41  Table 11
20-B   
Netherlands
Patrick Kommings
Netherlands
Amar Panday
Sun 13:57  Table 15
21-C   
Netherlands
Kevin van den Brink
Netherlands
Tiffany van den Brand
Sun 13:07  Table 11
22-C   
Netherlands
Maiwand Hafiz
Netherlands
Sohrab Atmar
Sun 13:24  Table 17
23-D   
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Netherlands
Frank Meulblok
Sun 13:11  Table 8
24-D   
Netherlands
Chantal Kusters
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Sun 13:24  Table 12
25-E   
Netherlands
Chris Hoth
Netherlands
Joyce van der Velde
Sun 13:18  Table 6
26-E   
Netherlands
Marco Zaal
Netherlands
Sekandar Atmar
Sun 12:58  Table 14
27-F   
Netherlands
Jurrian Heijmans
Netherlands
Ayala Telehala
Sun 13:33  Table 16
28-F   
Netherlands
David van der Velde
Netherlands
Margreet Struik
Sun 13:29  Table 13
29-G   
Netherlands
Dirk Wiersma
Netherlands
Quinten Brack
Sun 13:26  Table 15
30-G   
Netherlands
Jeroen Bernoster
Netherlands
Arno Meuwese
Sun 13:51  Table 8
31-H   
Netherlands
Yvo Tieleman
Netherlands
Matteo Speelman
Sun 13:29  Table 14
32-H   
Netherlands
Joey van de Braak
Netherlands
Nathalie van de Vliert
Sun 13:16  Table 19

Round 3

Race to 4
33-A   
Netherlands
Jesper Pijnen
Netherlands
Jeffrey Johannis
Sun 14:05  Table 6
34-A   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Netherlands
Martin Koot
Sun 13:58  Table 19
35-B   
Netherlands
Sander van der Weijden
Netherlands
Amar Panday
Sun 15:30  Table 12
36-B   
Netherlands
Loïs jane Van den broeck
Netherlands
Patrick Kommings
Sun 15:12  Table 14
37-C   
Netherlands
Kevin van den Brink
Netherlands
Sohrab Atmar
Sun 14:07  Table 17
38-C   
Netherlands
Tiffany van den Brand
Netherlands
Maiwand Hafiz
Sun 14:08  Table 12
39-D   
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Sun 14:09  Table 16
40-D   
Netherlands
Frank Meulblok
Netherlands
Chantal Kusters
Sun 14:22  Table 14
41-E   
Netherlands
Joyce van der Velde
Netherlands
Sekandar Atmar
Sun 14:06  Table 13
42-E   
Netherlands
Chris Hoth
Netherlands
Melvin Markusse
Sun 14:01  Table 18
43-F   
Netherlands
Jurrian Heijmans
Netherlands
Margreet Struik
Sun 14:39  Table 12
44-F   
Netherlands
Ayala Telehala
Netherlands
David van der Velde
Sun 14:35  Table 8
45-G   
Netherlands
Dirk Wiersma
Netherlands
Arno Meuwese
Sun 14:39  Table 16
46-G   
Netherlands
Quinten Brack
Netherlands
Jeroen Bernoster
Sun 14:38  Table 6
47-H   
Netherlands
Matteo Speelman
Netherlands
Nathalie van de Vliert
Sun 14:35  Table 15
48-H   
Netherlands
Yvo Tieleman
Cape Verde
Dennis Andrade
Sun 14:33  Table 18

Round 4

Race to 4
49-A   
Netherlands
Jeffrey Johannis
Netherlands
Martin Koot
Sun 14:44  Table 13
50-A   
Netherlands
Jesper Pijnen
Netherlands
Dennis Koot
Sun 14:45  Table 19
51-E   
Netherlands
Sekandar Atmar
Netherlands
Melvin Markusse
Sun 14:53  Table 17
52-E   
Netherlands
Joyce van der Velde
Netherlands
Marco Zaal
Sun 14:56  Table 11
53-H   
Netherlands
Nathalie van de Vliert
Cape Verde
Dennis Andrade
Sun 16:00  Table 11
54-H   
Netherlands
Matteo Speelman
Netherlands
Joey van de Braak
Sun 16:00  Table 15

Round 5

Race to 4
55-A   
Netherlands
Martin Koot
Netherlands
Dennis Koot
Sun 15:43  Table 16
56-A   
Netherlands
Jeffrey Johannis
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Sun 15:43  Table 13
57-E   
Netherlands
Melvin Markusse
Netherlands
Marco Zaal
Sun 15:51  Table 19
58-E   
Netherlands
Sekandar Atmar
Netherlands
Chris Hoth
Sun 15:16  Table 6
59-H   
Cape Verde
Dennis Andrade
Netherlands
Joey van de Braak
Sun 15:19  Table 18
60-H   
Netherlands
Nathalie van de Vliert
Netherlands
Yvo Tieleman
Sun 15:27  Table 15

Last sixteen

Race to 4
61   
Netherlands
Martin Koot
Netherlands
Matteo Speelman
Sun 16:58  Table 11
62   
Netherlands
Sander van der Weijden
Netherlands
Dirk Wiersma
Sun 16:58  Table 6
63   
Netherlands
Maiwand Hafiz
Netherlands
Ayala Telehala
Sun 16:58  Table 7
64   
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Netherlands
Sekandar Atmar
Sun 16:58  Table 8
65   
Netherlands
Marco Zaal
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Sun 17:18  Table 15
66   
Netherlands
David van der Velde
Netherlands
Kevin van den Brink
Sun 17:18  Table 16
67   
Netherlands
Jeroen Bernoster
Netherlands
Patrick Kommings
Sun 17:00  Table 13
68   
Cape Verde
Dennis Andrade
Netherlands
Jeffrey Johannis
Sun 17:21  Table 19

Quarter final

Race to 4
69   
Netherlands
Martin Koot
Netherlands
Sander van der Weijden
Sun 17:53  Table 13
70   
Netherlands
Maiwand Hafiz
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Sun 17:40  Table 7
71   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Kevin van den Brink
Sun 18:06  Table 16
72   
Netherlands
Patrick Kommings
Cape Verde
Dennis Andrade
Sun 17:53  Table 11

Semi final

Race to 5
73   
Netherlands
Martin Koot
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Sun 18:32  Table 12
74   
Netherlands
Kevin van den Brink
Cape Verde
Dennis Andrade
Sun 18:44  Table 13

Final

Race to 5
75   
Netherlands
Martin Koot
Netherlands
Kevin van den Brink
Sun 19:33  Table 13

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment