Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 5, 2024

2024 NEW ZEALAND MASTERS GAMES - CUE SPORTS 9BALL MENS SINGLES 60+

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Starts Feb 5, 2024, 9:00 AM Until Feb 5, 2024 (local time)
Entry deadline Feb 4, 2024, 8:00 PM (local time)
Organizer Dunedin Pool Association
Contact Tammy Adams (uvftammy@yahoo.co.nz, +64212362630)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Dresscode Collared Top, Tidy Dress Wear
More info
Age Groups Men 40-49, 50-59, 60+
Women 40+
Minimum age as at the 1st day of Competition. Minimum age 40+ Men and Women
Events
Saturday 3rd Feb 8ball Singles, Sunday 4th Feb 8ball Pairs
Monday 5th Feb 9ball Singles, Tuesday 6th Feb 9ball Pairs
Pairs can be mixed age but must play in the age group of the youngest player.
Tournament Format will depend on Entries.
Mixed Pairs cannot be Male/Female
World Rules Apply
9am Start every day $30 total
Any Questions email or call Tammy. uvftammy@yahoo.co.nz or 0212362630
Please Register Online At NZ Masters Games 2024
https://www.nzmg.com/cue-sports-pool-2024/

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sam Chin 4 3 0 1 14 6 8 0 0 0 0.7 3
2 Stephen Woodford 4 3 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 3
3 Nick Moses 4 2 0 2 10 13 -3 0 0 0 0.435 2
4 Ray Higgan 4 1 0 3 10 13 -3 0 0 0 0.435 1
5 John Whatuira 4 1 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mark Cox 4 3 0 1 15 8 7 0 0 0 0.652 3
2 Tony Maitland 4 3 0 1 15 8 7 0 0 0 0.652 3
3 Stephen Cropper 4 3 0 1 14 10 4 0 0 0 0.583 3
4 Keith Brownlee 4 1 0 3 7 14 -7 0 0 0 0.333 1
5 Wayne Johnston 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John Adamson 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Kerry Popham 3 2 0 1 8 6 2 0 0 0 0.571 2
3 Lewis Green 3 1 0 2 8 11 -3 0 0 0 0.421 1
4 Jerry Hune 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Geoff Davidson 3 0 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mike Bowen 4 4 0 0 16 6 10 0 0 0 0.727 4
2 Richard Dagg 4 3 0 1 13 12 1 0 0 0 0.52 3
3 Dave McLean 4 2 0 2 14 11 3 0 0 0 0.56 2
4 Derek Striping 4 1 0 3 8 15 -7 0 0 0 0.348 1
5 Keith Hateley 4 0 0 4 9 16 -7 0 0 0 0.36 0

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
New Zealand
John Whatuira
New Zealand
Stephen Woodford
Mon 09:17  Table 1
2-A   
New Zealand
Ray Higgan
New Zealand
Nick Moses
Mon 09:17  Table 2
3-B   
New Zealand
Wayne Johnston
New Zealand
Keith Brownlee
Mon 09:17  Table 3
4-B   
New Zealand
Tony Maitland
New Zealand
Mark Cox
Mon 10:02  Table 1
5-C   
New Zealand
Geoff Davidson
New Zealand
Lewis Green
Mon 10:06  Table 2
6-C   
New Zealand
Jerry Hune
New Zealand
John Adamson
Mon 10:10 
7-D   
New Zealand
Mike Bowen
New Zealand
Derek Striping
Mon 10:23  Table 3
8-D   
New Zealand
Keith Hateley
New Zealand
Richard Dagg
Mon 10:39  Table 2

Round 2

Race to 4
9-A   
New Zealand
Stephen Woodford
New Zealand
Nick Moses
Mon 10:46  Table 1
10-A   
New Zealand
John Whatuira
New Zealand
Sam Chin
Mon 10:53  Table 9
11-B   
New Zealand
Keith Brownlee
New Zealand
Mark Cox
Mon 11:02  Table 6
12-B   
New Zealand
Wayne Johnston
New Zealand
Stephen Cropper
Mon 11:21  Table 3
13-C   
New Zealand
Lewis Green
New Zealand
John Adamson
Mon 11:22  Table 2
14-C   
New Zealand
Geoff Davidson
New Zealand
Kerry Popham
Mon 11:23  Table 1
15-D   
New Zealand
Derek Striping
New Zealand
Richard Dagg
Mon 11:49  Table 4
16-D   
New Zealand
Mike Bowen
New Zealand
Dave McLean
Mon 11:59  Table 2

Round 3

Race to 4
17-A   
New Zealand
Nick Moses
New Zealand
Sam Chin
Mon 12:07  Table 3
18-A   
New Zealand
Stephen Woodford
New Zealand
Ray Higgan
Mon 12:13  Table 9
19-B   
New Zealand
Mark Cox
New Zealand
Stephen Cropper
Mon 12:37  Table 3
20-B   
New Zealand
Keith Brownlee
New Zealand
Tony Maitland
Mon 12:44  Table 2
21-C   
New Zealand
John Adamson
New Zealand
Kerry Popham
Mon 12:53  Table 9
22-C   
New Zealand
Lewis Green
New Zealand
Jerry Hune
 
23-D   
New Zealand
Richard Dagg
New Zealand
Dave McLean
Mon 13:15  Table 3
24-D   
New Zealand
Derek Striping
New Zealand
Keith Hateley
Mon 13:17  Table 1

Round 4

Race to 4
25-A   
New Zealand
Sam Chin
New Zealand
Ray Higgan
Mon 13:20  Table 2
26-A   
New Zealand
Nick Moses
New Zealand
John Whatuira
Mon 13:22  Table 9
27-B   
New Zealand
Stephen Cropper
New Zealand
Tony Maitland
Mon 13:55  Table 4
28-B   
New Zealand
Mark Cox
New Zealand
Wayne Johnston
Mon 14:01  Table 3
29-C   
New Zealand
Kerry Popham
New Zealand
Jerry Hune
 
30-C   
New Zealand
John Adamson
New Zealand
Geoff Davidson
Mon 14:29  Table 4
31-D   
New Zealand
Dave McLean
New Zealand
Keith Hateley
Mon 14:31  Table 3
32-D   
New Zealand
Richard Dagg
New Zealand
Mike Bowen
Mon 14:32  Table 2

Round 5

Race to 4
33-A   
New Zealand
Ray Higgan
New Zealand
John Whatuira
Mon 14:40  Table 9
34-A   
New Zealand
Sam Chin
New Zealand
Stephen Woodford
Mon 14:42  Table 7
35-B   
New Zealand
Tony Maitland
New Zealand
Wayne Johnston
Mon 14:45  Table 6
36-B   
New Zealand
Stephen Cropper
New Zealand
Keith Brownlee
Mon 14:55  Table 8
37-C   
New Zealand
Jerry Hune
New Zealand
Geoff Davidson
 
38-C   
New Zealand
Kerry Popham
New Zealand
Lewis Green
Mon 14:58  Table 2
39-D   
New Zealand
Keith Hateley
New Zealand
Mike Bowen
Mon 15:23  Table 6
40-D   
New Zealand
Dave McLean
New Zealand
Derek Striping
Mon 15:29  Table 9

Last sixteen

Race to 4
41   
New Zealand
Sam Chin
New Zealand
Keith Brownlee
Mon 16:16  Table 6
42   
New Zealand
Nick Moses
New Zealand
Tony Maitland
Mon 16:16  Table 7
43   
New Zealand
Stephen Woodford
New Zealand
Stephen Cropper
Mon 16:16  Table 9
44   
New Zealand
Ray Higgan
New Zealand
Mark Cox
Mon 16:16  Table 6
45   
New Zealand
John Adamson
New Zealand
Derek Striping
Mon 16:47  Table 2
46   
New Zealand
Lewis Green
New Zealand
Richard Dagg
Mon 16:52  Table 5
47   
New Zealand
Kerry Popham
New Zealand
Dave McLean
Mon 17:09  Table 8
48   
New Zealand
John Whatuira
New Zealand
Mike Bowen
Mon 17:11  Table 2

Quarter final

Race to 4
49   
New Zealand
Sam Chin
New Zealand
Nick Moses
Mon 17:32  Table 5
50   
New Zealand
Stephen Cropper
New Zealand
Mark Cox
Mon 17:33  Table 1
51   
New Zealand
John Adamson
New Zealand
Lewis Green
Mon 17:42  Table 2
52   
New Zealand
Kerry Popham
New Zealand
Mike Bowen
Mon 17:54  Table 8

Semi final

Race to 4
53   
New Zealand
Sam Chin
New Zealand
Mark Cox
Mon 18:15  Table 3
54   
New Zealand
John Adamson
New Zealand
Kerry Popham
Mon 18:47  Table 8

Final

Race to 4
55   
New Zealand
Sam Chin
New Zealand
Kerry Popham
Mon 19:52  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants