Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 25 - March 27, 2022

2022 IPA Tour 1 - European Open Group C

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Steve Wall
2 (2/0) 18 (12/6)
67%
1 David Compton
2 (2/0) 18 (12/6)
67%
1 Andy Lucas
2 (2/0) 18 (12/6)
67%
1 Jake-Dylan Newlove
2 (2/0) 18 (12/6)
67%
1 John Cairns
2 (2/0) 15 (12/3)
80%
1 Conor Treacy
2 (2/0) 13 (12/1)
92%
1 Sam Chambers
2 (2/0) 16 (12/4)
75%
1 Toby Bolt
2 (2/0) 19 (12/7)
63%
9 Matthew Allen
3 (2/1) 24 (11/13)
46%
Show more
9 Greg Stevenson
3 (2/1) 25 (14/11)
56%
9 Jamie Graham
3 (2/1) 23 (16/7)
70%
9 Anthony Illingworth
3 (2/1) 23 (12/11)
52%
9 Lyns Davies
4 (3/1) 34 (21/13)
62%
9 Morgan McInnes
3 (2/1) 26 (14/12)
54%
9 Adam Griffiths
3 (2/1) 24 (12/12)
50%
9 Rob Sim
3 (2/1) 21 (13/8)
62%
17 Danny Tallentire
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
17 Jonathan Roberts
3 (1/2) 24 (13/11)
54%
17 David Casey
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
17 Peter Ward
3 (1/2) 20 (7/13)
35%
17 Danny Turner
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
17 John Heredge
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
17 Sean Broad
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
17 John Richardson
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
25 Liam Burghall
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
25 Keith Paul
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
25 Foss Sandhu
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
25 Andy Esgrove
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
25 Simon Ayers
4 (2/2) 30 (18/12)
60%
25 Holly Heath
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
25 Dominic Câmara
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
25 Andrew Whitfield
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
33 James Jones
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
33 Ben Wright
2 (0/2) 11 (0/11)
0%
33 Phil Parkin
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
33 Regan Boyle
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
Entry deadline Mar 14, 2022, 12:00 AM (local time)
Starts Mar 25, 2022, 6:00 PM (local time)
Format Double elimination qualifier (36 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer International Professional Pool Association

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
England
Regan Boyle
Wales
James Jones
Fri 23:09  Table 11
2   
United Kingdom
Danny Tallentire
Walk Over
 
3   
Walk Over
United Kingdom
John Richardson
 
4   
United Kingdom
Anthony Illingworth
Walk Over
 
5   
Walk Over
United Kingdom
Sean Broad
 
6   
United Kingdom
Liam Burghall
Walk Over
 
7   
Walk Over
England
Peter Ward
 
8   
Ukraine
Jonathan Roberts
R1
England
Ben Wright
Fri 23:18  Table 6
9   
United Kingdom
Simon Ayers
Wales
Holly Heath
Fri 23:36  Table 1
10   
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
Walk Over
 
11   
Walk Over
United Kingdom
Greg Stevenson
 
12   
England
Sam Chambers
Walk Over
 
13   
Walk Over
England
Toby Bolt
 
14   
Portugal
Dominic Câmara
Walk Over
 
15   
Walk Over
United Kingdom
Adam Griffiths
 
16   
Wales
Lyns Davies
United Kingdom
Andy Esgrove
Fri 23:31  Table 9

Winner round 1

Race to 6
17   
United Kingdom
David Compton
Wales
James Jones
Sat 10:00  Table 10
18   
United Kingdom
Danny Tallentire
England
David Casey
Sat 10:01  Table 13
19   
England
John Cairns
R2
United Kingdom
John Richardson
Sat 10:01  Table 14
20   
United Kingdom
Anthony Illingworth
R1
England
Foss Sandhu
Sat 10:01  Table 12
21   
England
Conor Treacy
United Kingdom
Sean Broad
Sat 10:01  Table 8
22   
United Kingdom
Liam Burghall
England
Matthew Allen
R1
Sat 10:09  Table 19
23   
United Kingdom
Steve Wall
England
Peter Ward
R1
Sat 10:12  Table 1
24   
Ukraine
Jonathan Roberts
England
Phil Parkin
Sat 10:00 
25   
Scotland
Morgan McInnes
R2
United Kingdom
Simon Ayers
R1
Sat 10:15  Table 2
26   
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
United Kingdom
Rob Sim
Sat 10:15  Table 4
27   
United Kingdom
Keith Paul
United Kingdom
Greg Stevenson
Sat 10:15  Table 11
28   
England
Sam Chambers
R1
England
John Heredge
Sat 10:19  Table 9
29   
Scotland
Danny Turner
England
Toby Bolt
Sat 10:23  Table 18
30   
Portugal
Dominic Câmara
United Kingdom
Jamie Graham
Sat 10:42  Table 17
31   
England
Andy Lucas
United Kingdom
Adam Griffiths
Sat 10:43  Table 15
32   
Wales
Lyns Davies
Wales
Andrew Whitfield
Sat 10:52  Table 14

Loser round 1

Race to 5
33   
England
Regan Boyle
Wales
Andrew Whitfield
Sat 13:18  Table 3
34   
Walk Over
United Kingdom
Adam Griffiths
 
35   
Walk Over
Portugal
Dominic Câmara
 
36   
Walk Over
Scotland
Danny Turner
 
37   
Walk Over
England
John Heredge
 
38   
Walk Over
United Kingdom
Keith Paul
 
39   
Walk Over
United Kingdom
Rob Sim
 
40   
England
Ben Wright
United Kingdom
Simon Ayers
Sat 13:24  Table 2
41   
Wales
Holly Heath
England
Phil Parkin
Sat 13:00 
42   
Walk Over
England
Peter Ward
 
43   
Walk Over
United Kingdom
Liam Burghall
 
44   
Walk Over
United Kingdom
Sean Broad
 
45   
Walk Over
England
Foss Sandhu
 
46   
Walk Over
United Kingdom
John Richardson
 
47   
Walk Over
United Kingdom
Danny Tallentire
 
48   
United Kingdom
Andy Esgrove
Wales
James Jones
Sat 13:34  Table 17

Winners qualification

Race to 6
49   
United Kingdom
David Compton
England
David Casey
Sat 14:35  Table 13
50   
England
John Cairns
United Kingdom
Anthony Illingworth
Sat 14:33  Table 10
51   
England
Conor Treacy
England
Matthew Allen
Sat 14:49  Table 17
52   
United Kingdom
Steve Wall
R1
Ukraine
Jonathan Roberts
R1
Sat 15:07  Table 2
53   
Scotland
Morgan McInnes
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
R1
Sat 15:07  Table 5
54   
United Kingdom
Greg Stevenson
England
Sam Chambers
Sat 15:13  Table 10
55   
England
Toby Bolt
United Kingdom
Jamie Graham
Sat 15:20  Table 17
56   
England
Andy Lucas
Wales
Lyns Davies
Sat 15:27  Table 15

Loser round 2

Race to 5
57   
Wales
Andrew Whitfield
R1
United Kingdom
Adam Griffiths
Sat 17:45  Table 5
58   
Portugal
Dominic Câmara
Scotland
Danny Turner
Sat 17:49  Table 2
59   
England
John Heredge
United Kingdom
Keith Paul
Sat 17:49  Table 7
60   
United Kingdom
Rob Sim
United Kingdom
Simon Ayers
Sat 17:54  Table 16
61   
Wales
Holly Heath
England
Peter Ward
Sat 17:58  Table 9
62   
United Kingdom
Liam Burghall
United Kingdom
Sean Broad
R1
Sat 18:00  Table 11
63   
England
Foss Sandhu
R1
United Kingdom
John Richardson
Sat 18:06  Table 13
64   
United Kingdom
Danny Tallentire
United Kingdom
Andy Esgrove
Sat 18:08  Table 15

Losers qualification

Race to 5
65   
United Kingdom
Adam Griffiths
Ukraine
Jonathan Roberts
Sat 19:48  Table 9
66   
Scotland
Danny Turner
England
Matthew Allen
Sat 19:49  Table 14
67   
England
John Heredge
United Kingdom
Anthony Illingworth
R1
Sat 19:53  Table 17
68   
United Kingdom
Rob Sim
England
David Casey
Sat 19:56  Table 15
69   
England
Peter Ward
Wales
Lyns Davies
Sat 19:58  Table 13
70   
United Kingdom
Sean Broad
United Kingdom
Jamie Graham
Sat 20:02  Table 4
71   
United Kingdom
John Richardson
United Kingdom
Greg Stevenson
Sat 20:00  Table 19
72   
United Kingdom
Danny Tallentire
Scotland
Morgan McInnes
R1
Sat 20:15  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants