Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 31 - August 3, 2018

2018 Formosa Cup ACBS Asian Pool Championship-Men

9-Ball

Add players

Please wait...
Entry deadline Jul 12, 2018, 12:00 AM (local time)
Starts Jul 31, 2018, 9:00 AM (local time)
Format Double elimination (32 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Chinese Taipei
Yu Li Si
Iran
Sina Valizadeh
Tue 12:34 
2   
South Korea
Tae Young Ko
Saudi Arabia
MOHAMMED HASAN A BAABAD
Tue 10:39 
3   
Chinese Taipei
Ko Ping Chung (秉中柯)
Singapore
Desmond Goh
Tue 11:52 
4   
Japan
Toru KURIBAYASHI
Hong Kong
Ho Sum LO
Tue 11:53 
5   
Japan
Hiroshi TAKENAKA
Saudi Arabia
MOHANNAD HAMOUD A ALGHUMAYZ
Tue 12:27 
6   
South Korea
Jun Ho Lee
Iran
Ali Maghsoud
Tue 14:03 
7   
Hong Kong
Bu Hong Andrew KONG
Malaysia
DEN JIE TAN
Tue 12:28 
8   
Chinese Taipei
Ko Pin-Yi (秉逸柯)
Singapore
Aloysius Yapp 
Tue 12:33 
9   
South Korea
Wan Su Lee
Taiwan
Yu Hsuan Cheng
Tue 12:29 
10   
Iran
Takhti Zarekani
Singapore
Wen Jie, Fraser  Leow
Tue 11:55 
11   
Japan
Tadasu Sugihara
Singapore
Sharik Aslam Sayed
Tue 12:31 
12   
Taiwan
Che Wei Fu
Hong Kong
Eric LEE  
Tue 12:31 
13   
Taiwan
Kun Lin Wu
Malaysia
YUNG HAN LIM
Tue 12:32 
14   
Japan
Tomoya IIMA
Singapore
Lian Han Toh
Tue 12:32 
15   
South Korea
Young Hwa Jeong
Iran
Mohammadali Pordel
Tue 12:34 
16   
Taiwan
Jung Lin Chang
Saudi Arabia
ABDULLAH SAEED O ALSHAMMARI
Tue 12:35 

Winner round 1

Race to 8
17   
Chinese Taipei
Yu Li Si
Saudi Arabia
MOHAMMED HASAN A BAABAD
Wed 10:14 
18   
Chinese Taipei
Ko Ping Chung (秉中柯)
Japan
Toru KURIBAYASHI
Wed 10:20 
19   
Saudi Arabia
MOHANNAD HAMOUD A ALGHUMAYZ
South Korea
Jun Ho Lee
Wed 10:34 
20   
Hong Kong
Bu Hong Andrew KONG
Singapore
Aloysius Yapp 
Tue 12:35 
21   
Taiwan
Yu Hsuan Cheng
Singapore
Wen Jie, Fraser  Leow
Wed 10:33 
22   
Singapore
Sharik Aslam Sayed
Taiwan
Che Wei Fu
 
23   
Taiwan
Kun Lin Wu
Singapore
Lian Han Toh
Wed 10:32 
24   
South Korea
Young Hwa Jeong
Taiwan
Jung Lin Chang
Wed 10:31 

Loser round 1

Race to 8
25   
Iran
Sina Valizadeh
South Korea
Tae Young Ko
Tue 15:33 
26   
Singapore
Desmond Goh
Hong Kong
Ho Sum LO
Tue 15:39 
27   
Japan
Hiroshi TAKENAKA
Iran
Ali Maghsoud
Tue 15:36 
28   
Malaysia
DEN JIE TAN
Chinese Taipei
Ko Pin-Yi (秉逸柯)
Tue 15:31 
29   
South Korea
Wan Su Lee
Iran
Takhti Zarekani
Tue 15:03 
30   
Japan
Tadasu Sugihara
Hong Kong
Eric LEE  
 
31   
Malaysia
YUNG HAN LIM
Japan
Tomoya IIMA
Tue 17:03 
32   
Iran
Mohammadali Pordel
Saudi Arabia
ABDULLAH SAEED O ALSHAMMARI
Tue 15:32 

Loser round 2

Race to 8
33   
South Korea
Tae Young Ko
South Korea
Young Hwa Jeong
Wed 10:51 
34   
Singapore
Desmond Goh
Singapore
Lian Han Toh
Wed 10:52 
35   
Japan
Hiroshi TAKENAKA
Singapore
Sharik Aslam Sayed
 
36   
Chinese Taipei
Ko Pin-Yi (秉逸柯)
Singapore
Wen Jie, Fraser  Leow
 
37   
Iran
Takhti Zarekani
Loser of match 20
 
38   
Japan
Tadasu Sugihara
Saudi Arabia
MOHANNAD HAMOUD A ALGHUMAYZ
 
39   
Japan
Tomoya IIMA
Japan
Toru KURIBAYASHI
 
40   
Iran
Mohammadali Pordel
Saudi Arabia
MOHAMMED HASAN A BAABAD
 

Winners qualification

Race to 8
41   
Chinese Taipei
Yu Li Si
Chinese Taipei
Ko Ping Chung (秉中柯)
 
42   
South Korea
Jun Ho Lee
Winner of match 20
 
43   
Taiwan
Yu Hsuan Cheng
Taiwan
Che Wei Fu
 
44   
Taiwan
Kun Lin Wu
Taiwan
Jung Lin Chang
 

Loser round 3

Race to 8
45   
Winner of match 33
Winner of match 34
 
46   
Winner of match 35
Winner of match 36
 
47   
Winner of match 37
Winner of match 38
 
48   
Winner of match 39
Winner of match 40
 

Losers qualification

Race to 8
49   
Winner of match 45
Loser of match 42
 
50   
Winner of match 46
Loser of match 41
 
51   
Winner of match 47
Loser of match 44
 
52   
Winner of match 48
Loser of match 43
 

Quarter final

Race to 8
53   
Winner of match 41
Drawn from match: 49-52
 
54   
Winner of match 42
Drawn from match: 49-52
 
55   
Winner of match 43
Drawn from match: 49-52
 
56   
Winner of match 44
Drawn from match: 49-52
 

Semi final

Race to 8
57   
Winner of match 53
Winner of match 54
 
58   
Winner of match 55
Winner of match 56
 

Final

Race to 8
59   
Winner of match 57
Winner of match 58