Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 18, 2016

2016 DCC ® 9-Ball Event Group D

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Mario Stahl
3 (3/0) 30 (21/9)
70%
2 Evangelos Vettas
3 (3/0) 34 (21/13)
62%
3 Moritz Lauwereyns
3 (3/0) 24 (21/3)
88%
4 Davy de Lee
3 (3/0) 31 (21/10)
68%
5 Kamila Khodjaeva
3 (3/0) 30 (21/9)
70%
6 Eklent KaÇi
3 (3/0) 28 (21/7)
75%
7 Patrick Einsle
3 (3/0) 28 (21/7)
75%
8 Thomas Lüttich
3 (3/0) 28 (21/7)
75%
9 Lars Kuckherm
4 (3/1) 42 (23/19)
55%
Show more
10 D'haeseleer Tom
Pool Billiard Belgium v.z.w.
4 (3/1) 36 (26/10)
72%
11 Tim Jonkman
5 (4/1) 49 (28/21)
57%
12 Toni Yoveski
4 (3/1) 44 (24/20)
55%
13 Thomas Kirsch
5 (4/1) 59 (30/29)
51%
14 Klaudio Kerec
4 (3/1) 39 (25/14)
64%
15 Marko Vogel
4 (3/1) 39 (26/13)
67%
16 Wiktor Zieliński
4 (3/1) 44 (27/17)
61%
Entry deadline Jun 18, 2016, 2:50 PM (local time)
Starts Jun 18, 2016, 3:00 PM (local time)
Format Double elimination qualifier (64 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
More info
Main Event Qualifier, 16 players proceed to sunday to play the Last 64.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Germany
Mario Stahl
Netherlands
Mike Aarts
Sat 15:03 
2   
Germany
Christian Goetemann
Germany
Marius Hamm
Sat 15:03 
3   
Iran
Alex Streng
United Kingdom
Dave Evans
Sat 15:03 
4   
Luxembourg
Toni Yoveski
France
Wu Chun Hao
Sat 15:03 
5   
Luxembourg
Marc Glatz
Greece
Evangelos Vettas
Sat 15:03 
6   
Poland
Adam Mscisz
Luxembourg
Rafael Rivera
Sat 15:03 
7   
Germany
Sascha Trautmann
Germany
Lloyd Burmeister
Sat 15:03 
8   
Germany
Nedim Bacevac
Belgium
Tom D'haeseleer
Sat 15:03 
9   
Belgium
Nicolas Van Parys
Belgium
Joeri van den Broeck
Sat 15:14 
10   
Belgium
Timur Khodjaev
Turkey
Tuncay Yazanel
Sat 15:25 
11   
France
Li Leon
Belgium
Mouritz Lauwereyns
Sat 16:10 
12   
Netherlands
Richard Barendregt junior
Germany
Angela Uebing
Sat 16:10 
13   
Germany
Julian Kortüm
Netherlands
Sydney Florisson
Sat 16:10 
14   
Belgium
Davy De Lee
Norfolk Island
Mark Sneep
Sat 16:10 
15   
Netherlands
Lars Kuckherm
Netherlands
Emir Secener
Sat 16:10 
16   
Germany
Christophe Nussbaumer
Germany
Thomas Kirsch
Sat 16:10 
17   
Germany
Michael Cromen
Poland
Wiktor Zielinski
Sat 16:10 
18   
Cyprus
Costas Konnaris
Netherlands
Niem Perera
Sat 16:10 
19   
Belgium
Kamila Khodjaeva
Germany
Siegfried Hegde
Sat 16:10 
20   
Cambodia
Peou Visal
Germany
Peter Lau
Sat 16:10 
21   
Germany
Marko Vogel
Germany
Peter Winkels
Sat 16:10 
22   
Belgium
Xavier Bury
Poland
Arek Pach
Sat 16:10 
23   
Wales
Paul Morgan
Netherlands
Tim Jonkman
Sat 17:20 
24   
Albania
Klentì KaÇi
Germany
Markus Messingschlager
Sat 17:20 
25   
Turkey
Onur Yildirim
Germany
Klaudio Kerec
Sat 17:20 
26   
Germany
Christian Drees
Germany
Johannes Geihe
Sat 17:20 
27   
Iran
Vural Sayin
Germany
Patrick Einsle
Sat 17:20 
28   
Germany
Marcus Strey
Czech Republic
Tomas Roth
Sat 17:20 
29   
United Kingdom
Nigel Webb
Germany
Thomas Lüttich
Sat 17:20 
30   
United Kingdom
Fi Radomski
Germany
Fabian Grube
Sat 17:20 
31   
Germany
Mike Tost
Belgium
Diana Khodjaeva
Sat 17:20 
32   
England
Andy Mistry
Germany
Nico Baumanns
Sat 17:20 

Winner round 1

Race to 7
33   
Germany
Mario Stahl
Germany
Christian Goetemann
Sat 17:20 
34   
Iran
Alex Streng
Luxembourg
Toni Yoveski
Sat 17:20 
35   
Greece
Evangelos Vettas
Poland
Adam Mscisz
Sat 18:30 
36   
Germany
Lloyd Burmeister
Germany
Nedim Bacevac
Sat 18:30 
37   
Belgium
Nicolas Van Parys
Belgium
Timur Khodjaev
Sat 18:30 
38   
Belgium
Mouritz Lauwereyns
Netherlands
Richard Barendregt junior
Sat 18:30 
39   
Netherlands
Sydney Florisson
Belgium
Davy De Lee
Sat 18:30 
40   
Netherlands
Lars Kuckherm
Germany
Thomas Kirsch
Sat 18:30 
41   
Poland
Wiktor Zielinski
Cyprus
Costas Konnaris
Sat 18:30 
42   
Belgium
Kamila Khodjaeva
Germany
Peter Lau
Sat 18:30 
43   
Germany
Marko Vogel
Poland
Arek Pach
Sat 18:30 
44   
Netherlands
Tim Jonkman
Albania
Klentì KaÇi
Sat 18:30 
45   
Germany
Klaudio Kerec
Germany
Johannes Geihe
Sat 19:40 
46   
Germany
Patrick Einsle
Germany
Marcus Strey
Sat 19:40 
47   
Germany
Thomas Lüttich
Germany
Fabian Grube
Sat 19:40 
48   
Belgium
Diana Khodjaeva
Germany
Nico Baumanns
Sat 19:40 

Loser round 1

Race to 7
49   
Netherlands
Mike Aarts
Germany
Marius Hamm
Sat 18:30 
50   
United Kingdom
Dave Evans
France
Wu Chun Hao
Sat 18:30 
51   
Luxembourg
Marc Glatz
Luxembourg
Rafael Rivera
Sat 19:40 
52   
Germany
Sascha Trautmann
Belgium
Tom D'haeseleer
Sat 19:40 
53   
Belgium
Joeri van den Broeck
Turkey
Tuncay Yazanel
Sat 19:40 
54   
France
Li Leon
Germany
Angela Uebing
Sat 19:40 
55   
Germany
Julian Kortüm
Norfolk Island
Mark Sneep
Sat 19:40 
56   
Netherlands
Emir Secener
Germany
Christophe Nussbaumer
Sat 19:40 
57   
Germany
Michael Cromen
Netherlands
Niem Perera
Sat 19:40 
58   
Germany
Siegfried Hegde
Cambodia
Peou Visal
Sat 19:40 
59   
Germany
Peter Winkels
Belgium
Xavier Bury
Sat 19:40 
60   
Wales
Paul Morgan
Germany
Markus Messingschlager
Sat 19:40 
61   
Turkey
Onur Yildirim
Germany
Christian Drees
Sat 20:50 
62   
Iran
Vural Sayin
Czech Republic
Tomas Roth
Sat 20:50 
63   
United Kingdom
Nigel Webb
United Kingdom
Fi Radomski
Sat 20:50 
64   
Germany
Mike Tost
England
Andy Mistry
Sat 20:50 

Loser round 2

Race to 7
65   
Germany
Marius Hamm
Germany
Nico Baumanns
Sat 20:50 
66   
United Kingdom
Dave Evans
Germany
Fabian Grube
Sat 20:50 
67   
Luxembourg
Marc Glatz
Germany
Marcus Strey
Sat 20:50 
68   
Belgium
Tom D'haeseleer
Germany
Johannes Geihe
Sat 20:50 
69   
Turkey
Tuncay Yazanel
Netherlands
Tim Jonkman
Sat 20:50 
70   
France
Li Leon
Poland
Arek Pach
Sat 20:50 
71   
Germany
Julian Kortüm
Germany
Peter Lau
Sat 20:50 
72   
Netherlands
Emir Secener
Cyprus
Costas Konnaris
Sat 20:50 
73   
Netherlands
Niem Perera
Germany
Thomas Kirsch
Sat 20:50 
74   
Germany
Siegfried Hegde
Netherlands
Sydney Florisson
Sat 20:50 
75   
Germany
Peter Winkels
Netherlands
Richard Barendregt junior
Sat 22:00 
76   
Germany
Markus Messingschlager
Belgium
Timur Khodjaev
Sat 22:00 
77   
Turkey
Onur Yildirim
Germany
Lloyd Burmeister
Sat 22:00 
78   
Iran
Vural Sayin
Poland
Adam Mscisz
Sat 22:00 
79   
United Kingdom
Nigel Webb
Iran
Alex Streng
Sat 22:00 
80   
Germany
Mike Tost
Germany
Christian Goetemann
Sat 22:00 

Winners qualification

Race to 7
81   
Germany
Mario Stahl
Luxembourg
Toni Yoveski
Sat 22:00 
82   
Greece
Evangelos Vettas
Germany
Nedim Bacevac
Sat 22:00 
83   
Belgium
Nicolas Van Parys
Belgium
Mouritz Lauwereyns
Sat 22:00 
84   
Belgium
Davy De Lee
Netherlands
Lars Kuckherm
Sat 22:00 
85   
Poland
Wiktor Zielinski
Belgium
Kamila Khodjaeva
Sat 22:00 
86   
Germany
Marko Vogel
Albania
Klentì KaÇi
Sat 22:00 
87   
Germany
Klaudio Kerec
Germany
Patrick Einsle
Sat 22:00 
88   
Germany
Thomas Lüttich
Belgium
Diana Khodjaeva
Sat 22:00 

Loser round 3

Race to 7
89   
Germany
Nico Baumanns
Germany
Fabian Grube
Sat 23:00 
90   
Luxembourg
Marc Glatz
Belgium
Tom D'haeseleer
Sat 23:00 
91   
Netherlands
Tim Jonkman
Poland
Arek Pach
Sat 23:00 
92   
Germany
Julian Kortüm
Cyprus
Costas Konnaris
Sat 23:00 
93   
Germany
Thomas Kirsch
Netherlands
Sydney Florisson
Sat 23:00 
94   
Netherlands
Richard Barendregt junior
Belgium
Timur Khodjaev
Sat 23:00 
95   
Turkey
Onur Yildirim
Poland
Adam Mscisz
Sat 23:00 
96   
Iran
Alex Streng
Germany
Christian Goetemann
Sat 23:00 

Losers qualification

Race to 7
97   
Germany
Fabian Grube
Netherlands
Lars Kuckherm
Sun 00:00 
98   
Belgium
Tom D'haeseleer
Belgium
Nicolas Van Parys
Sun 00:00 
99   
Netherlands
Tim Jonkman
Germany
Nedim Bacevac
Sun 00:00 
100   
Cyprus
Costas Konnaris
Luxembourg
Toni Yoveski
Sun 00:00 
101   
Germany
Thomas Kirsch
Belgium
Diana Khodjaeva
Sun 00:00 
102   
Belgium
Timur Khodjaev
Germany
Klaudio Kerec
Sun 00:00 
103   
Turkey
Onur Yildirim
Germany
Marko Vogel
Sun 00:00 
104   
Germany
Christian Goetemann
Poland
Wiktor Zielinski
Sun 00:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants