Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 14, 2019

10-Ball Jubiläumsturnier (BBC) Vorrunde Block 2 (14:30 Uhr)

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Entry deadline Sep 13, 2019, 5:15 PM (local time)
Starts Sep 14, 2019, 2:30 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de) and Thomas Berg (pressepbvdel@aol.com)
More info
Ausschreibung siehe:
http://www.bremer-billard-club.de/BBC/?page_id=2018
https://billard-aktuell.de/forum/viewtopic.php?f=19&t=56024

Nach Zahlungseingang erfolgt die Eintragung in die Cuescore-Teilnehmerliste

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lars Völsch 4 4 0 0 16 5 11 0 0 0 0.762 4
2 Peter Mahlfeld 4 2 0 2 11 10 1 0 0 0 0.524 2
3 Ximo Bellido 4 2 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 2
4 Holger Hannekum 4 1 0 3 9 13 -4 0 0 0 0.409 1
5 Silke Mahlfeld 4 1 0 3 6 13 -7 0 0 0 0.316 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Mertes 4 4 0 0 16 9 7 0 0 0 0.64 4
2 Faiz 4 3 0 1 15 7 8 0 0 0 0.682 3
3 Oliver Gerling 4 2 0 2 14 10 4 0 0 0 0.583 2
4 Martin Hefkaluk 4 1 0 3 7 14 -7 0 0 0 0.333 1
5 Manuela Wengler 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jörg Homann 4 3 0 1 15 8 7 0 0 0 0.652 3
2 Manfred Sobing 4 2 0 2 12 12 0 0 0 0 0.5 2
3 Bernd Janßen 4 2 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 2
4 Jürgen Düvelsdorf 4 2 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 2
5 Sascha Beske 4 1 0 3 12 15 -3 0 0 0 0.444 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Klaus Timme 4 4 0 0 16 1 15 2 0 0 0.941 4
2 Klaus Braun 4 3 0 1 13 9 4 0 0 0 0.591 3
3 Stefan Ronge 4 2 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 2
4 Christian Hilgefort 4 1 0 3 7 12 -5 0 0 0 0.368 1
5 Andreas Sielaff 4 0 0 4 3 16 -13 0 0 0 0.158 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Peter Mahlfeld
Germany
Silke Mahlfeld
Sat 15:14  Table 1
2-A   
Germany
Lars Völsch
Spain
Ximo Bellido
Sat 15:14  Table 2
3-B   
Germany
Thomas Mertes
Afghanistan
Faizullah Alizay
Sat 15:14  Table 3
4-B   
Germany
Martin Hefkaluk
Germany
Manuela Wengler
Sat 15:14  Table 4
5-C   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Jörg Homann
Sat 15:14  Table 5
6-C   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Sascha Beske
Sat 15:15  Table 6
7-D   
Germany
Klaus Braun
Germany
Andreas Sielaff
Sat 15:46  Table 2
8-D   
Germany
Klaus Timme
Germany
Christian Hilgefort
Sat 15:48  Table 5

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Silke Mahlfeld
Spain
Ximo Bellido
Sat 15:55  Table 3
10-A   
Germany
Peter Mahlfeld
Germany
Holger Hannekum
Sat 15:54  Table 1
11-B   
Afghanistan
Faizullah Alizay
Germany
Manuela Wengler
Sat 16:11  Table 6
12-B   
Germany
Thomas Mertes
Germany
Olli Gerling
Sat 16:04  Table 4
13-C   
Germany
Jörg Homann
Germany
Sascha Beske
Sat 16:16  Table 5
14-C   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Manfred Sobing
Sat 16:29  Table 1
15-D   
Germany
Andreas Sielaff
Germany
Christian Hilgefort
Sat 16:36  Table 3
16-D   
Germany
Klaus Braun
Germany
Stefan Ronge
Sat 16:35  Table 2

Round 3

Race to 4
17-A   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Holger Hannekum
Sat 16:57  Table 4
18-A   
Germany
Silke Mahlfeld
Germany
Lars Völsch
Sat 17:04  Table 5
19-B   
Germany
Manuela Wengler
Germany
Olli Gerling
Sat 17:04  Table 6
20-B   
Afghanistan
Faizullah Alizay
Germany
Martin Hefkaluk
Sat 16:33  Table 6
21-C   
Germany
Sascha Beske
Germany
Manfred Sobing
Sat 17:22  Table 1
22-C   
Germany
Jörg Homann
Germany
Bernd Janßen
Sat 17:11  Table 2
23-D   
Germany
Christian Hilgefort
Germany
Stefan Ronge
Sat 17:28  Table 3
24-D   
Germany
Andreas Sielaff
Germany
Klaus Timme
R2
Sat 17:34  Table 6

Round 4

Race to 4
25-A   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Lars Völsch
Sat 18:02  Table 2
26-A   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Peter Mahlfeld
Sat 17:54  Table 4
27-B   
Germany
Olli Gerling
Germany
Martin Hefkaluk
Sat 17:55  Table 5
28-B   
Germany
Manuela Wengler
Germany
Thomas Mertes
Sat 18:10  Table 3
29-C   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Bernd Janßen
Sat 18:25  Table 5
30-C   
Germany
Sascha Beske
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Sat 18:14  Table 1
31-D   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Klaus Timme
Sat 18:11  Table 6
32-D   
Germany
Christian Hilgefort
Germany
Klaus Braun
Sat 18:33  Table 4

Round 5

Race to 4
33-A   
Germany
Lars Völsch
Germany
Peter Mahlfeld
Sat 19:36  Table 1
34-A   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Silke Mahlfeld
Sat 19:16  Table 2
35-B   
Germany
Martin Hefkaluk
Germany
Thomas Mertes
Sat 18:41  Table 3
36-B   
Germany
Olli Gerling
Afghanistan
Faizullah Alizay
Sat 18:58  Table 6
37-C   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Sat 19:04  Table 1
38-C   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Jörg Homann
Sat 19:04  Table 5
39-D   
Germany
Klaus Timme
Germany
Klaus Braun
Sat 19:14  Table 4
40-D   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Andreas Sielaff
Sat 19:27  Table 3

Quarter final

Race to 4
41   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 
42   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 
43   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 
44   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 

Semi final

Race to 4
45   
Winner of match 41
Winner of match 42
 
46   
Winner of match 43
Winner of match 44
 

Final

Race to 4
47   
Winner of match 45
Winner of match 46
 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants