United States
Steinway Cafe-Billiards
Astoria New York
April 7, 2017

WPS 2nd series - Kamui Challenge Championship

8-Ball
Round 1
Round 2
Last sixteen
Quarter final
Semi final
Final
  
 
1 1
United Kingdom
Mark McGauley
 
64
Walk Over
 
 
Fri 12:00Table 11
  
 
33 2
United States
Skyler Woodward
 
32
United States
Carl Khan
 
 
Fri 12:00Table 12
  
 
17 3
United States
Lukas Fracasso-Verner
 
48
United States
Rob Pole
 
 
Fri 12:00Table 15
  
 
49 4
United Kingdom
Mark Gray
 
16
Honduras
Elvis Rodriguez
 
 
  
 
9 5
United States
Rob Wetherhold
 
56
Walk Over
 
 
Fri 12:00Table 18
  
 
41 6
Spain
David Alcaide Bermudez
 
24
United States
Sean Morgan
 
 
Fri 12:00Table 17
  
 
25 7
United States
Mike Salerno
 
40
United States
Ron Mason
 
 
  
 
57 8
Walk Over
 
8
Finland
Mika Immonen
 
 
  
 
5 9
Australia
Sam Frangie
 
60
Walk Over
 
 
Fri 16:30Table 25
  
 
37 10
United States
Frankie Hernandez
 
28
United States
Josh Roberts
 
 
Fri 12:00Table 21
  
 
21 11
Saudi Arabia
Alotaib Khalid Abdullah
 
44
Japan
Yasushi Tominaga
 
 
  
 
53 12
Walk Over
 
12
United States
Hunter Lombardo
 
 
  
 
13 13
United States
Johnny Archer
 
52
Walk Over
 
 
Fri 12:00Table 22
  
 
45 14
Israel
Zion Zvi
 
20
Japan
Tomoo Takano
 
 
Fri 12:00Table 23
  
 
29 15
Australia
Ben Crawley
 
36
Philippines
Warren Kiamco
 
 
  
 
61 16
Walk Over
 
4
United States
Kevin West
 
 
  
 
3 17
Saudi Arabia
Alshammari Saud Kareem
 
62
Walk Over
 
 
Fri 12:00Table 24
  
 
35 18
United States
Greg Mitchell
 
30
Spain
M Vidal Claramunt
 
 
Fri 12:00Table 27
  
 
19 19
United States
Tony Robles
 
46
Philippines
Johann Chua
 
 
  
 
51 20
Walk Over
 
14
Saudi Arabia
Mohaned Gmess Mohand
 
 
  
 
11 21
Canada
Martin Daigle
 
54
Walk Over
 
 
Fri 12:00Table 26
  
 
43 22
Japan
Toru Kuribayashi
 
22
United Kingdom
Pat Holtz
 
 
Fri 14:30Table 20
  
 
27 23
United States
Ike Runnels
 
38
Japan
Naoyuki Oi
 
 
  
 
59 24
Walk Over
 
6
Philippines
Lee Van Corteza
 
 
  
 
7 25
Philippines
Dennis Orcollo
 
58
Walk Over
 
 
Fri 14:30Table 21
  
 
39 26
Saudi Arabia
Abdullah Alshammari
 
26
United States
Jason Bensinger
 
 
Fri 14:30Table 25
  
 
23 27
Russia
Ruslan Chinahov
 
42
Hungary
Zoltan Kojsza
 
 
  
 
55 28
Walk Over
 
10
Saudi Arabia
Abdulrahman Alammar
 
 
Fri 12:00Table 6
  
 
15 29
United States
Rodney Morris
 
50
Greece
Damianos Giallourakis
 
 
Fri 14:30Table 24
  
 
47 30
Russia
Maksim Dudanets
 
18
Chinese Taipei
Kevin Cheng
 
 
Fri 16:30Table 24
  
 
31 31
United Kingdom
Karl Boyes
 
34
United States
Manny Perez
 
 
  
 
63 32
Walk Over
 
2
United Kingdom
Imran Majid
 
 
Fri 16:30Table 21
  
 
33
United Kingdom
Mark McGauley
 
United States
Carl Khan
 
 
Fri 16:30Table 26
  
 
34
United States
Lukas Fracasso-Verner
 
Honduras
Elvis Rodriguez
 
 
Fri 18:30Table 16
  
 
35
United States
Rob Wetherhold
 
Spain
David Alcaide Bermudez
 
 
Fri 18:30Table 17
  
 
36
United States
Mike Salerno
 
Finland
Mika Immonen
 
 
Fri 18:30Table 20
  
 
37
Australia
Sam Frangie
 
United States
Josh Roberts
 
 
Fri 18:30Table 21
  
 
38
Saudi Arabia
Alotaib Khalid Abdullah
 
United States
Hunter Lombardo
 
 
Fri 18:30Table 15
  
 
39
United States
Johnny Archer
 
Israel
Zion Zvi
 
 
Fri 18:30Table 22
  
 
40
Philippines
Warren Kiamco
 
United States
Kevin West
 
 
Fri 18:30Table 23
  
 
41
Saudi Arabia
Alshammari Saud Kareem
 
Spain
M Vidal Claramunt
 
 
Fri 18:30Table 24
  
 
42
United States
Tony Robles
 
Saudi Arabia
Mohaned Gmess Mohand
 
 
Fri 18:30Table 25
  
 
43
Canada
Martin Daigle
 
Japan
Toru Kuribayashi
 
 
Fri 18:30Table 12
  
 
44
United States
Ike Runnels
 
Philippines
Lee Van Corteza
 
 
Fri 18:30Table 26
  
 
45
Philippines
Dennis Orcollo
 
Saudi Arabia
Abdullah Alshammari
 
 
Fri 18:30Table 18
  
 
46
Russia
Ruslan Chinahov
 
Saudi Arabia
Abdulrahman Alammar
 
 
Fri 18:30Table 6
  
 
47
United States
Rodney Morris
 
Chinese Taipei
Kevin Cheng
 
 
Fri 18:30Table 11
  
 
48
United Kingdom
Karl Boyes
 
United Kingdom
Imran Majid
 
 
Fri 20:30Table 23
  
 
49
United Kingdom
Mark McGauley
 
Honduras
Elvis Rodriguez
 
 
Fri 20:29Table 15
  
 
50
Spain
David Alcaide Bermudez
 
Finland
Mika Immonen
 
 
Fri 20:30Table 24
  
 
51
United States
Josh Roberts
 
United States
Hunter Lombardo
 
 
Fri 20:30Table 16
  
 
52
United States
Johnny Archer
 
Philippines
Warren Kiamco
 
 
Fri 20:30Table 20
  
 
53
Spain
M Vidal Claramunt
 
Saudi Arabia
Mohaned Gmess Mohand
 
 
Fri 20:30Table 25
  
 
54
Japan
Toru Kuribayashi
 
Philippines
Lee Van Corteza
 
 
Fri 20:30Table 26
  
 
55
Saudi Arabia
Abdullah Alshammari
 
Russia
Ruslan Chinahov
 
 
Fri 20:30Table 17
  
 
56
United States
Rodney Morris
 
United Kingdom
Karl Boyes
 
 
Sat 11:45Table 12
  
 
57
Honduras
Elvis Rodriguez
 
Finland
Mika Immonen
 
 
Sat 11:45Table 17
  
 
58
United States
Josh Roberts
 
Philippines
Warren Kiamco
 
 
Sat 11:45Table 11
  
 
59
Spain
M Vidal Claramunt
 
Philippines
Lee Van Corteza
 
 
Sat 11:45Table 15
  
 
60
Russia
Ruslan Chinahov
 
United Kingdom
Karl Boyes
 
 
Sat 14:30Table 11
  
 
61
Finland
Mika Immonen
 
Philippines
Warren Kiamco
 
 
Sat 14:30Table 27
  
 
62
Philippines
Lee Van Corteza
 
United Kingdom
Karl Boyes
 
 
Sat 16:30Table 6
  
 
63
Finland
Mika Immonen
 
Philippines
Lee Van Corteza
 
 
Round 1
Round 2
Last sixteen
Quarter final
Semi final
Final