Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 2, 2018

NK Pool 2018 9-Ball Finaleronde

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Nick van den Berg
Plan B
6 (6/0) 73 (48/25)
66%
1200
2 Ivo Aarts
7 (5/2) 77 (48/29)
62%
920
3 Gilliano Smit
6 (4/2) 74 (40/34)
54%
680
3 Ivar Saris
6 (4/2) 70 (42/28)
60%
680
5 Zadrach Singadji
4 (3/1) 57 (29/28)
51%
480
5 Aziz Moussati
5 (3/2) 63 (32/31)
51%
480
5 Fauzi Halaby
4 (3/1) 52 (30/22)
58%
480
5 Quinten Pongers
SPC Woensel
4 (3/1) 45 (27/18)
60%
480
9 Arya Sohrabi
3 (2/1) 36 (20/16)
56%
320
Show more
9 Jan Rempe
Boven 't IJ
3 (2/1) 37 (20/17)
54%
320
9 Xavier Karis
3 (2/1) 34 (17/17)
50%
320
9 Jan Smeels
4 (2/2) 53 (26/27)
49%
320
9 Rene Peeters
3 (2/1) 32 (17/15)
53%
320
9 Tim Jonkman
4 (2/2) 48 (22/26)
46%
320
9 Cyriel Ledoux
4 (2/2) 54 (27/27)
50%
320
9 Joey Haegmans
4 (2/2) 56 (30/26)
54%
320
17 Adam Kiernicki
3 (1/2) 41 (21/20)
51%
240
17 Michel Drenth
3 (1/2) 41 (19/22)
46%
240
17 Tom Penrose
3 (1/2) 40 (19/21)
48%
240
17 Ernst jan Driessen
3 (1/2) 40 (20/20)
50%
240
17 Jur Kous
Plan B
3 (1/2) 40 (17/23)
43%
240
17 Chris Pronk
3 (1/2) 38 (15/23)
39%
240
17 Michael Verbeek
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
240
17 Jacob Siemaszko
3 (1/2) 38 (16/22)
42%
240
25 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
2 (0/2) 30 (14/16)
47%
200
25 Pascal Meulenhoff
House of Billiards Weert Org
2 (0/2) 23 (7/16)
30%
200
25 Joppe Orth
2 (0/2) 25 (9/16)
36%
200
25 Paul Timmerman
2 (0/2) 26 (10/16)
38%
200
25 Muhsin Yagli
2 (0/2) 17 (1/16)
6%
200
25 David Elfferich
2 (0/2) 25 (9/16)
36%
200
25 Thomas Vanbroekhoven
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
200
25 Georg Stettinger
2 (0/2) 26 (10/16)
38%
200
Entry deadline Oct 18, 2018, 12:00 PM (local time)
Starts Dec 2, 2018, 10:30 AM (local time)
Format Double elimination (32 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland and Pool NK Pool 2018 Ranking
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond and Railbirds
More info
De volledige NK-info is te vinden op: http://www.nkpool.nl.
De belangrijkste zaken in het kort:

SPEELDATA
10-ball: 19, 20, 21 oktober 2018;
14.1-continuous: 9, 10, 11 november 2018;
9-ball: 30 november en 1, 2 december 2018;
8-ball: 21, 22, 23 december 2018.

TIJDEN
Lokaal open: 10:00 uur;
Meldtijd: 10:30 uur;
Starttijd: uiterlijk 11:00 uur.
De tijden gelden op alle NK-dagen en voor alle disciplines.

LOCATIE
Sportcafé Alkmaar
Zijperstraat 26
1823 CX Alkmaar

OPZET
Vrijdag: Hoofdronde A (volledig DKO-schema, maximaal 64 spelers, 16 naar finaleronde);
Zaterdag: Hoofdronde B (volledig DKO-schema, maximaal 64 spelers, 16 naar finaleronde);
Zondag: Finaleronde (DKO-schema tot laatste 16, SKO vanaf laatste 16, 32 spelers).

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Michael Verbeek
Sun 11:00  Table 6
2   
Netherlands
Ivo Aarts
Netherlands
Muhsin Yagli
Sun 11:00  Table 7
3   
Netherlands
Joppe Orth
Poland
Adam Kiernicki
Sun 11:00  Table 8
4   
Netherlands
Joey Haegmans
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 11:00  Table 9
5   
Netherlands
Georg Stettinger
Netherlands
Jan Rempe
Sun 11:00  Table 10
6   
Morocco
Aziz Moussati
Netherlands
Ivar Saris
Sun 11:00  Table 4
7   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Ernst jan Driessen
Sun 11:00  Table 11
8   
Netherlands
Rene Peeters
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 11:00  Table 12
9   
Suriname
Gilliano Smit
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 11:00  Table 13
10   
Netherlands
Quinten Pongers
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Sun 11:00  Table 14
11   
Netherlands
Arya Sohrabi
Netherlands
Jur Kous
Sun 11:00  Table 15
12   
Netherlands
Chris Pronk
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sun 11:00  Table 16
13   
Netherlands
Paul Timmerman
Netherlands
Xavier Karis
Sun 11:00  Table 17
14   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Jan Smeels
Sun 11:00  Table 18
15   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Fauzi Halaby
Sun 11:00  Table 19
16   
Netherlands
Tim Jonkman
Netherlands
David Elfferich
Sun 11:00  Table 20

Winners qualification

Race to 8
17   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 12:10  Table 4
18   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 12:30  Table 13
19   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Ivar Saris
Sun 12:16  Table 14
20   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Rene Peeters
Sun 12:10  Table 20
21   
Suriname
Gilliano Smit
Netherlands
Quinten Pongers
Sun 12:25  Table 18
22   
Netherlands
Arya Sohrabi
Netherlands
Chris Pronk
Sun 12:57  Table 4
23   
Netherlands
Xavier Karis
Poland
Jacob Siemaszko
Sun 12:44  Table 16
24   
Netherlands
Fauzi Halaby
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 12:10  Table 6

Loser round 1

Race to 8
25   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Muhsin Yagli
Sun 12:10  Table 19
26   
Netherlands
Joppe Orth
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 12:30  Table 12
27   
Netherlands
Georg Stettinger
Morocco
Aziz Moussati
Sun 12:16  Table 11
28   
Netherlands
Ernst jan Driessen
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 12:10  Table 7
29   
Uganda
Cyriel Ledoux
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Sun 12:25  Table 17
30   
Netherlands
Jur Kous
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sun 12:50  Table 9
31   
Netherlands
Paul Timmerman
Netherlands
Jan Smeels
Sun 12:36  Table 10
32   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
David Elfferich
Sun 12:10  Table 15

Losers qualification

Race to 8
33   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 13:45  Table 20
34   
Netherlands
Joey Haegmans
Poland
Jacob Siemaszko
Sun 14:12  Table 7
35   
Morocco
Aziz Moussati
Netherlands
Chris Pronk
Sun 14:07  Table 19
36   
Netherlands
Ernst jan Driessen
Suriname
Gilliano Smit
Sun 14:35  Table 6
37   
Uganda
Cyriel Ledoux
Netherlands
Michel Drenth
Sun 13:58  Table 4
38   
Netherlands
Jur Kous
Netherlands
Ivar Saris
Sun 14:07  Table 17
39   
Netherlands
Jan Smeels
Poland
Adam Kiernicki
Sun 14:24  Table 18
40   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 13:45  Table 6

Last sixteen

Race to 8
41   
Netherlands
Nick van den Berg
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 16:30  Table 20
42   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 16:30  Table 6
43   
Netherlands
Jan Rempe
Morocco
Aziz Moussati
Sun 16:30  Table 18
44   
Netherlands
Rene Peeters
Netherlands
Ivar Saris
Sun 16:30  Table 19
45   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 16:30  Table 4
46   
Netherlands
Arya Sohrabi
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 16:30  Table 17
47   
Netherlands
Xavier Karis
Suriname
Gilliano Smit
Sun 16:30  Table 7
48   
Netherlands
Fauzi Halaby
Netherlands
Jan Smeels
Sun 16:37  Table 8

Quarter final

Race to 8
49   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 18:24  Table 18
50   
Morocco
Aziz Moussati
Netherlands
Ivar Saris
Sun 18:24  Table 6
51   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 18:24  Table 20
52   
Suriname
Gilliano Smit
Netherlands
Fauzi Halaby
Sun 18:24  Table 4

Semi final

Race to 8
53   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Ivar Saris
Sun 20:00  Table 4
54   
Netherlands
Ivo Aarts
Suriname
Gilliano Smit
Sun 20:00  Table 20

Final

Race to 8
55   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 21:45  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment