Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 21, 2018

NK Pool 2018 10-Ball Finaleronde

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Tim De Ruyter
6 (6/0) 73 (46/27)
63%
1200
2 Jan Rempe
Boven 't IJ
7 (5/2) 92 (49/43)
53%
920
3 Gilliano Smit
6 (4/2) 73 (43/30)
59%
680
3 Ivo Aarts
6 (4/2) 58 (33/25)
57%
680
5 Nick van den Berg
Plan B
4 (3/1) 48 (28/20)
58%
480
5 Tom Penrose
5 (3/2) 56 (31/25)
55%
480
5 Rene Peeters
4 (3/1) 50 (28/22)
56%
480
5 Quinten Pongers
SPC Woensel
4 (3/1) 46 (26/20)
57%
480
9 Adam Kiernicki
4 (2/2) 41 (23/18)
56%
320
Show more
9 Anand Manurat
3 (2/1) 38 (21/17)
55%
320
9 Michael Verbeek
4 (2/2) 48 (23/25)
48%
320
9 Jeroen van der Linde
4 (2/2) 41 (21/20)
51%
320
9 Jan van Lierop
3 (2/1) 31 (21/10)
68%
320
9 Cyriel Ledoux
3 (2/1) 31 (16/15)
52%
320
9 Joey Haegmans
4 (2/2) 46 (25/21)
54%
320
9 Thomas Vanbroekhoven
3 (2/1) 34 (17/17)
50%
320
17 Roy van der Plas
Plan B
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
240
17 Navin Ramkhelawan
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
240
17 Jur Kous
Plan B
3 (1/2) 29 (12/17)
41%
240
17 Hilbrand Boschma
N-Joy Drachten
3 (1/2) 32 (14/18)
44%
240
17 Rienus Gennissen
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
240
17 William Gelens
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
240
17 Casper Verstegen
Plan B
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
240
17 Tim Jonkman
3 (1/2) 32 (14/18)
44%
240
25 Remco Wijnen
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
200
25 Mozes Leeflang
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
200
25 Michel Drenth
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
200
25 Pascal Meulenhoff
House of Billiards Weert Org
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
200
25 Hugo Leung
Thurston Rotterdam
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
200
25 Micha Beuriot
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
200
25 Joris van Amersvoort
Plan B
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
200
25 Stefan Lightfoot
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
200
Entry deadline Oct 21, 2018, 12:00 PM (local time)
Starts Oct 21, 2018, 10:30 AM (local time)
Format Double elimination (32 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland and Pool NK Pool 2018 Ranking
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond and Railbirds
More info
De volledige NK-info is te vinden op: http://www.nkpool.nl.
De belangrijkste zaken in het kort:

SPEELDATA
10-ball: 19, 20, 21 oktober 2018;
14.1-continuous: 9, 10, 11 november 2018;
9-ball: 30 november en 1, 2 december 2018;
8-ball: 21, 22, 23 december 2018.

TIJDEN
Lokaal open: 10:00 uur;
Meldtijd: 10:30 uur;
Starttijd: uiterlijk 11:00 uur.
De tijden gelden op alle NK-dagen en voor alle disciplines.

LOCATIE
Sportcafé Alkmaar
Zijperstraat 26
1823 CX Alkmaar

OPZET
Vrijdag: Hoofdronde A (volledig DKO-schema, maximaal 64 spelers, 16 naar finaleronde);
Zaterdag: Hoofdronde B (volledig DKO-schema, maximaal 64 spelers, 16 naar finaleronde);
Zondag: Finaleronde (DKO-schema tot laatste 16, SKO vanaf laatste 16, 32 spelers).

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Netherlands
Tim De Ruyter
Poland
Adam Kiernicki
Sun 11:01  Table 20
2   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 11:01  Table 19
3   
Netherlands
Nick van den Berg
Suriname
Gilliano Smit
Sun 11:01  Table 18
4   
Netherlands
William Gelens
United Kingdom
Stefan Lightfoot
Sun 11:01  Table 17
5   
Netherlands
Remco Wijnen
Netherlands
Roy van der Plas
Sun 11:01  Table 8
6   
Netherlands
Michael Verbeek
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Sun 11:01  Table 7
7   
Netherlands
Joris van Amersvoort
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 11:01  Table 6
8   
Uganda
Cyriel Ledoux
Netherlands
Casper Verstegen
Sun 11:02  Table 16
9   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Sun 11:02  Table 9
10   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Hugo Leung
Sun 11:02  Table 15
11   
Netherlands
Mozes Leeflang
Netherlands
Jur Kous
Sun 11:02  Table 10
12   
Netherlands
Ivo Aarts
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 11:02  Table 4
13   
Netherlands
Jeroen van der Linde
Netherlands
Rene Peeters
Sun 11:02  Table 14
14   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Micha Beuriot
Sun 11:02  Table 11
15   
Netherlands
Anand Manurat
Netherlands
Michel Drenth
Sun 11:02  Table 12
16   
Netherlands
Tim Jonkman
South Africa
Rienus Gennissen
Sun 11:02  Table 13

Winners qualification

Race to 7
17   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Jan Rempe
Sun 12:50  Table 8
18   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
William Gelens
Sun 12:47  Table 20
19   
Netherlands
Roy van der Plas
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Sun 12:39  Table 18
20   
Netherlands
Joey Haegmans
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 12:17  Table 17
21   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Quinten Pongers
Sun 12:18  Table 4
22   
Netherlands
Jur Kous
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 12:18  Table 6
23   
Netherlands
Rene Peeters
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sun 12:33  Table 7
24   
Netherlands
Anand Manurat
South Africa
Rienus Gennissen
Sun 12:22  Table 19

Loser round 1

Race to 7
25   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 12:50  Table 14
26   
Suriname
Gilliano Smit
United Kingdom
Stefan Lightfoot
Sun 12:44  Table 11
27   
Netherlands
Remco Wijnen
Netherlands
Michael Verbeek
Sun 12:44  Table 13
28   
Netherlands
Joris van Amersvoort
Netherlands
Casper Verstegen
Sun 12:22  Table 9
29   
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Netherlands
Hugo Leung
Sun 12:22  Table 16
30   
Netherlands
Mozes Leeflang
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 12:22  Table 15
31   
Netherlands
Jeroen van der Linde
Netherlands
Micha Beuriot
Sun 12:28  Table 12
32   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 12:22  Table 10

Losers qualification

Race to 7
33   
Poland
Adam Kiernicki
South Africa
Rienus Gennissen
Sun 13:57  Table 6
34   
Suriname
Gilliano Smit
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sun 14:20  Table 8
35   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Jur Kous
Sun 14:16  Table 7
36   
Netherlands
Casper Verstegen
Netherlands
Tom Penrose
Sun 13:52  Table 18
37   
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 13:39  Table 20
38   
Netherlands
Ivo Aarts
Netherlands
Roy van der Plas
Sun 13:48  Table 19
39   
Netherlands
Jeroen van der Linde
Netherlands
William Gelens
Sun 13:39  Table 17
40   
Netherlands
Tim Jonkman
Netherlands
Jan Rempe
Sun 14:21  Table 4

Last sixteen

Race to 8
41   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Michael Verbeek
Sun 15:52  Table 20
42   
Netherlands
Nick van den Berg
Poland
Adam Kiernicki
Sun 15:52  Table 19
43   
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 15:51  Table 17
44   
Uganda
Cyriel Ledoux
Netherlands
Tom Penrose
Sun 15:51  Table 6
45   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Jeroen van der Linde
Sun 15:52  Table 18
46   
Netherlands
Jan van Lierop
Suriname
Gilliano Smit
Sun 15:51  Table 7
47   
Netherlands
Rene Peeters
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 15:51  Table 4
48   
Netherlands
Anand Manurat
Netherlands
Jan Rempe
Sun 15:51  Table 8

Quarter final

Race to 8
49   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 18:10  Table 4
50   
Netherlands
Ivo Aarts
Netherlands
Tom Penrose
Sun 18:10  Table 20
51   
Netherlands
Quinten Pongers
Suriname
Gilliano Smit
Sun 18:15  Table 6
52   
Netherlands
Rene Peeters
Netherlands
Jan Rempe
Sun 18:10  Table 19

Semi final

Race to 8
53   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 20:24  Table 6
54   
Suriname
Gilliano Smit
Netherlands
Jan Rempe
Sun 20:24  Table 4

Final

Race to 8
55   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Jan Rempe
Sun 22:21  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment