Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 20, 2022

Kreismeisterschaften Unterfranken 9 Ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Starts Mar 20, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer BC98
Contact Torsten Müller (Torsten.mueller2705@web.de)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Stöcker 6 5 0 1 27 15 12 0 0 0 0.643 5
2 Gerhard Klöber 6 5 0 1 27 16 11 0 0 0 0.628 5
3 Stefan Riessinger 6 4 0 2 25 15 10 1 0 0 0.625 4
4 Raimund Raimund 6 4 0 2 25 18 7 1 0 0 0.581 4
5 Marcel Knauft 6 2 0 4 17 22 -5 0 0 0 0.436 2
6 Angelika Stolle 6 1 0 5 14 27 -13 0 0 0 0.341 1
7 Mandy Müller 6 0 0 6 8 30 -22 0 0 0 0.211 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Matthias Ort 5 4 0 1 23 10 13 0 0 0 0.697 4
2 Torsten Thomas 5 3 0 2 21 19 2 1 0 0 0.525 3
3 Philipp Bieber 5 3 0 2 20 20 0 1 0 0 0.5 3
4 Günter Bender 5 2 0 3 17 20 -3 0 0 0 0.459 2
5 Uwe Bittner 5 2 0 3 18 22 -4 0 0 0 0.45 2
6 Markus Schimpf 5 1 0 4 15 23 -8 0 0 0 0.395 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Zeljko Sosa 5 5 0 0 25 12 13 0 0 0 0.676 5
2 Detlef Schwab 5 3 0 2 22 16 6 0 0 0 0.579 3
3 Göran Englert 5 3 0 2 19 14 5 0 0 0 0.576 3
4 Olaf Meyer 5 3 0 2 20 19 1 0 0 0 0.513 3
5 Curtis Smith PoolOnly 5 1 0 4 14 21 -7 0 0 0 0.4 1
6 Okan Tuna 5 0 0 5 7 25 -18 0 0 0 0.219 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Torsten Müller 5 4 0 1 24 13 11 1 0 0 0.649 4
2 Christian Weimer 5 4 0 1 24 15 9 0 0 0 0.615 4
3 Thomas Herr 5 3 0 2 22 18 4 0 0 0 0.55 3
4 Marco Reinisch 5 2 0 3 18 17 1 0 0 0 0.514 2
5 Joachim Friedrich 5 2 0 3 15 21 -6 0 0 0 0.417 2
6 Michael Herterich 5 0 0 5 6 25 -19 0 0 0 0.194 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Germany
Raimund Raimund
Germany
Stefan Riessinger
Sun 10:03  Table 1
2-A   
Germany
Angelika Stolle
Germany
Marcel Knauft
Sun 10:03  Table 2
3-A   
Germany
Mandy Müller
Germany
Gerhard Klöber
Sun 10:03  Table 3
4-B   
Germany
Günter Bender
Germany
Torsten Thomas
Sun 10:03  Table 4
5-B   
Germany
Uwe Bittner
Germany
Matthias Ort
Sun 10:03  Table 5
6-B   
Germany
Philipp Bieber
Germany
Markus Schimpf
Sun 10:03  Table 6
7-C   
Germany
Olaf Meyer
Germany
Curtis Smith
Sun 10:43  Table 5
8-C   
Germany
Göran Englert
Germany
Detlef Schwab
Sun 11:08  Table 2
9-C   
Germany
Zeljko Sosa
Okan Tuna
Sun 11:14  Table 6
10-D   
Germany
Joachim Friedrich
Germany
Michael Herterich
Sun 11:18  Table 3
11-D   
Germany
Thomas Herr
Germany
Christian Weimer
Sun 11:08  Table 4
12-D   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Torsten Müller
Sun 11:30  Table 5

Round 2

Race to 5
13-A   
Germany
Stefan Riessinger
Germany
Marcel Knauft
Sun 12:10  Table 4
14-A   
Germany
Raimund Raimund
Germany
Gerhard Klöber
Sun 12:02  Table 2
15-A   
Germany
Angelika Stolle
Germany
Thomas Stöcker
Sun 11:37  Table 1
16-B   
Germany
Günter Bender
Germany
Matthias Ort
Sun 12:09  Table 6
17-B   
Germany
Torsten Thomas
Germany
Markus Schimpf
Sun 12:18  Table 5
18-B   
Germany
Uwe Bittner
Germany
Philipp Bieber
Sun 12:25  Table 3
19-C   
Germany
Olaf Meyer
Germany
Detlef Schwab
Sun 12:46  Table 6
20-C   
Germany
Curtis Smith
Okan Tuna
Sun 12:55  Table 2
21-C   
Germany
Göran Englert
Germany
Zeljko Sosa
Sun 13:08  Table 4
22-D   
Germany
Joachim Friedrich
Germany
Christian Weimer
Sun 12:58  Table 1
23-D   
Germany
Michael Herterich
Germany
Torsten Müller
Sun 13:17  Table 3
24-D   
Germany
Thomas Herr
Germany
Marco Reinisch
Sun 13:19  Table 5

Round 3

Race to 5
25-A   
Germany
Marcel Knauft
Germany
Gerhard Klöber
Sun 14:03  Table 4
26-A   
Germany
Stefan Riessinger
Germany
Thomas Stöcker
Sun 13:38  Table 1
27-A   
Germany
Raimund Raimund
Germany
Mandy Müller
Sun 13:36  Table 6
28-B   
Germany
Günter Bender
Germany
Markus Schimpf
Sun 13:40  Table 2
29-B   
Germany
Matthias Ort
Germany
Philipp Bieber
Sun 14:04  Table 3
30-B   
Germany
Torsten Thomas
Germany
Uwe Bittner
Sun 14:21  Table 1
31-C   
Germany
Olaf Meyer
Okan Tuna
Sun 14:21  Table 6
32-C   
Germany
Detlef Schwab
Germany
Zeljko Sosa
Sun 14:29  Table 5
33-C   
Germany
Curtis Smith
Germany
Göran Englert
Sun 14:36  Table 3
34-D   
Germany
Joachim Friedrich
Germany
Torsten Müller
Sun 14:47  Table 4
35-D   
Germany
Christian Weimer
Germany
Marco Reinisch
Sun 14:59  Table 2
36-D   
Germany
Michael Herterich
Germany
Thomas Herr
Sun 15:19  Table 3

Round 4

Race to 5
37-A   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Thomas Stöcker
Sun 15:29  Table 4
38-A   
Germany
Marcel Knauft
Germany
Mandy Müller
Sun 15:29  Table 1
39-A   
Germany
Stefan Riessinger
Germany
Angelika Stolle
Sun 15:30  Table 6
40-B   
Germany
Günter Bender
Germany
Philipp Bieber
R1
Sun 15:34  Table 5
41-B   
Germany
Markus Schimpf
Germany
Uwe Bittner
Sun 16:02  Table 2
42-B   
Germany
Matthias Ort
Germany
Torsten Thomas
Sun 16:09  Table 3
43-C   
Germany
Olaf Meyer
Germany
Zeljko Sosa
Sun 16:13  Table 6
44-C   
Okan Tuna
Germany
Göran Englert
Sun 16:38  Table 1
45-C   
Germany
Detlef Schwab
Germany
Curtis Smith
Sun 17:05  Table 2
46-D   
Germany
Joachim Friedrich
Germany
Marco Reinisch
Sun 17:22  Table 1
47-D   
Germany
Torsten Müller
Germany
Thomas Herr
Sun 16:15  Table 4
48-D   
Germany
Christian Weimer
Germany
Michael Herterich
Sun 17:39  Table 4

Round 5

Race to 5
49-A   
Germany
Thomas Stöcker
Germany
Mandy Müller
Sun 18:03  Table 6
50-A   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Angelika Stolle
Sun 18:03  Table 2
51-A   
Germany
Marcel Knauft
Germany
Raimund Raimund
R1
Sun 17:41  Table 5
52-B   
Germany
Günter Bender
Germany
Uwe Bittner
Sun 18:11  Table 1
53-B   
Germany
Philipp Bieber
Germany
Torsten Thomas
R1
Sun 17:55  Table 3
54-B   
Germany
Markus Schimpf
Germany
Matthias Ort
Sun 17:54  Table 3
55-C   
Germany
Olaf Meyer
Germany
Göran Englert
Sun 18:31  Table 5
56-C   
Germany
Zeljko Sosa
Germany
Curtis Smith
Sun 18:32  Table 4
57-C   
Okan Tuna
Germany
Detlef Schwab
Sun 18:36  Table 3
58-D   
Germany
Joachim Friedrich
Germany
Thomas Herr
Sun 18:44  Table 2
59-D   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Michael Herterich
Sun 18:48  Table 6
60-D   
Germany
Torsten Müller
R1
Germany
Christian Weimer
Sun 19:29  Table 4

Round 6

Race to 5
61-A   
Germany
Mandy Müller
Germany
Angelika Stolle
Sun 17:02  Table 6
62-A   
Germany
Thomas Stöcker
Germany
Raimund Raimund
Sun 16:44  Table 5
63-A   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Stefan Riessinger
R1
Sun 16:58  Table 3

Round 7

Race to 5
64-A   
Germany
Angelika Stolle
Germany
Raimund Raimund
Sun 19:00  Table 1
65-A   
Germany
Mandy Müller
Germany
Stefan Riessinger
Sun 19:23  Table 6
66-A   
Germany
Thomas Stöcker
Germany
Marcel Knauft
Sun 19:07  Table 3

Quarter final

Race to 6
67   
Germany
Thomas Stöcker
Germany
Torsten Thomas
Sun 20:38  Table 1
68   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Matthias Ort
Sun 20:38  Table 2
69   
Germany
Zeljko Sosa
Germany
Christian Weimer
Sun 20:38  Table 4
70   
Germany
Detlef Schwab
Germany
Torsten Müller
 

Semi final

Race to 6
71   
Germany
Thomas Stöcker
Germany
Matthias Ort
Sun 21:38  Table 1
72   
Germany
Zeljko Sosa
Germany
Torsten Müller
Sun 21:38  Table 4

Final

Race to 6
73   
Germany
Thomas Stöcker
Germany
Zeljko Sosa
Sun 22:37  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants